Šta je novo?

Spor boot win-a sa SSD-om (5 min)

doggmania

Slavan
Učlanjen(a)
13.01.2009
Poruke
2,050
Poena
390
Imam problem vec duze vreme. Imam ssd samsung evo 850 od 256 gb. Na njemu instalirano oko 100-130 gb podataka. Kad se pali komp i dodje do logoa windowsa tu ostane oko 3.5-4 minuta. A posle toga pali i radi normalno, brzine su oko 450 mb. Resetovao sam windows na fabricka podesavanja ista prica, instalirao 3 razlicita anti virusa (ne odjednom), komp je navodno cist. Probao sam da iskljucim fast boot u winu isto... Ne znam sta vise da probam a nervira me sto bootuje dugo komp...
 
Pokusao sam da nadjem taj enableupls i nema ga. Imam windows 10 i ryzen 7+ 7870 graficku, a nisam ni imao amd softver kad sam resetovao sistem. Menjao sam sa balanced na high performance power plan i sve je isto...
 
Poslednja izmena:
Da li mozes sa drugog diska da probas ili neki w10 live cd?
 
Da li ti je prilikom instalacije windowsa bilo prikaceno vise hardova? Win kada se instalira obavezno je da se pogase svi hardovi osim onog na koji instaliras win.
 
Jedan windows imam samo, a nemam cd rom da probam live cd, a meni je boot problem a kod live sistema ne znam da li to ima ikakve veze jer ce citati sa diska a ne sa ssd (valjda?).
 
Da li ti je prilikom instalacije windowsa bilo prikaceno vise hardova? Win kada se instalira obavezno je da se pogase svi hardovi osim onog na koji instaliras win.

Netacno, to je preporuka onima koji ne znaju sta rade, prevencija da ne naprave haos...
 
Тачно је, то је један од најлакших начина да се инсталација не прошири на остале хардове па после буде ... неће да се стартује кад извадим други хард, најлакши начин да инсталација не брише слова системској партицији на другом харду ... а и зашто губити време размишљајући како да све буде без проблема? Можеш ти и без кишобрана да не покиснеш али је са заштитом лакше.
Ако је хаос могућ, зашто га тражити?
 
Jedan windows imam samo, a nemam cd rom da probam live cd, a meni je boot problem a kod live sistema ne znam da li to ima ikakve veze jer ce citati sa diska a ne sa ssd (valjda?).

Live USB, CD je samo arhaicni izraz :)
Bitno je da bude w10, podici ce sa usba ali ce videti ssd i ako je ista do hardvera - bice sporo dizanje. Sklonis ssd onda, proveris da li je brze.

Alo nije, onda je neki.drugi problem.
 
@calexxx
JER IZ HAOSA NASTAJE EVOLUCIJA!!! no da ne skrećemo sa teme

@doggmania
Jesi proverio zdravlje tog SSD-a kao i SMART? Jesi probao neki program za optimizaciju vremena podizanja Windows-a? Oni mere koliko koja komponenta traži vremena, pa nam to možda pomogne da ustanovima krivca.
 
Netacno, to je preporuka onima koji ne znaju sta rade, prevencija da ne naprave haos...
Itekako tacno. Zaboravio pri instalaciji na ssd da otkacim hdd, boot i system reserved zavrsili na hdd...

Dog, pogedaj u startup sta ti dize, meni je neki prog za lan pravio takav problem

TT over 6X
 
Poslednja izmena:
Proverio sam smart 100% health, brzina je 550/510 po crystal disku...
Ne znam koji program meri koliko se bootuje? Ako sam bio jasan meni normalno radi sistem i ssd kad se upali, samo kad dodje windows logo i onaj loading krug to traje bar 4 minuta... sve pre toga i posle je normalno. Cim se upali sistem mogu iste sekunde bilo sta da radim...
 
Jesi probao ono iz drugog posta?
 
Nisam stigao da napravim live sistem, a boot vreme sa live sistema ide preko brzine usb/cd-a a ne ssd-a.
 

Prilozi

  • 4342432.png
    4342432.png
    149.6 KB · Pregleda: 81
Ja sam nekada davno u XP-u koristio neki Majkrosoftov program, ali njega su prestali još pre pojavljivanja Sedmice da razvijaju. Onda sam koristio Soluto, međutim vidim da se i od njegovog razvoja odustalo. Ne znam koliko je podržan na Windows 10, obzirom da je zadnja verzija izašla 2013. Ne vidim da drugi programi daju pregled vremena učitavanja sistemskih aplikacija. Možda da baciš oko u Event Viewer, možda ima neki bitan event.

A kakva su ti vremena za odlazak u/povratak iz standby-a, hibernacije i shutdown vreme? Tu isto sve normalno? Jel isto sporo i kad radiš cold boot i restart? Jel pri podizanju sistema lampica za HDD svetli, treperi ili ništa?
 
Isti sam problem imao skoro isti SSD je u pitanju, ne znam da li je bilo do njega i svuda sam trazio resenje i nisam nasao ali sam vidjao postove da ljudi imaju probleme. Samo meni je pomogla nova instalacija windows 10 i sad se pali opet brzo.
 
To nece biti do samog SSDa onda.

Dogg, ali 4 minuta i sa CDa se nece ucitavati onaj logo; zato probaj neki W10 live USB. Ne moras preizno da meris, imas valjda osecaj da li je 5 sekundi, 30sek ili 4 minuta ;)
Ako imas neki drugi disk nakacen, posebno HDD, iskljuci ga za probu, pa vidi koliko mu onda treba.
 
Probacu jos nesto i na kraju cu da podignem sistem skroz umesto reseta...
 
Ako ces dizati sistem iz pocetka, kreni prvo da deinstaliras "sumnjive" programe, da se ne desi opet da bude sporo... da eventualno utvrdis koji ti koci dizanje sistema.
 
Instalirao sam nov sistem na kraju i to je pomoglo, gde sam ranije cekao 3-4 min sad taj logo i ne stignem da vidim :)
Pa cu polako da instaliram program po program...Ne vredi probao sam dosta stvari par dana i nisam uspeo da resim problem.
 
Nazad
Vrh Dno