Šta je novo?

Komp do 40k ili upgrade/prodaja starog?

lolomgwtfqq

Poštovan
Učlanjen(a)
05.07.2016
Poruke
7
Poena
52
Pomoc i savet. Imam matoru masinu (2013) kojoj je u medjuvremenu umrla grafika i jedna memorija. Tako da je sada stanje sledece:

CPU: i5 3450 3.10 GHz + box kuler
Motherboard: Gigabyte GA-B75M-D3V
RAM: 4 GB
HDD: Seagate Baracuda 500 GB
Monitor: DELL ST2220L
Napajanje: Chieftec neki 500w - mislim da je jos u garanciji

90% vremena komp mi sluzi za net I office. Ali pozelim nekada i da se igram, sto naravno sada ne dolazi u obzir. U principu zelim masinu koja moze da pogura Witcher 3 I igre u tom rangu.
Zapao mi je za oko Altos Raven (35k + SSD). Ono sto zelim da znam od pametnijih:

1. Koliko realno mogu da dobijem za gornju masinu sa I bez monitora?
2. Da li je pametnije da radim upgrade ili da ipak kupujem novo?
3 U cemu je razlika izmedju Ryzena 3 I 5 I njihovih oznaka (G, U, X .. itd) koji mi je bolji za stabilnu masinu za narednih par godina?
4. Neki drugi predlog :) ?
 
Pazi ta ploča je pristojna u smislu da ima USB 3 i sata 3. Trenutno su cene DDR3 niske i lako možeš dodati još 4gb (2000din) i uzeti i7 2600 (7500din) + kuler za 1000din, a otarasiti se tog 3450 za ~4500.
E sad, ostaje pitanje grafike, ali uz neki polovan 1060 3gb za 150e, dobio bi neuporedivo bolju gaming mašinu nego što je taj altos raven. SSD naravno u svakoj varijanti, preporuka 240-250gb, greota uzimati manje.
Mada objektivno možeš i neki RX580 8gb da uzmeš, ima ih sad za male pare, pa sa sledećim monitorom ideš na freesync i vrh.
 
Poslednja izmena:
Bolje onda prodaj to sve pa kupi celu mašinu, nećeš naći sada nov procesor za tu ploču.
Predloži još koju gotovu konfiguraciju pa da vidimo koja je najbolja za tebe.

Oznake su drugačije za Intel i AMD, nisu iste
Taj što ti se sviđa, AMD procesor ima oznaku G što znači da ima integrisan grafičku karticu, pogledaj na YouTube koje igre može da potera Vega 8 pa odluči da li ti je dovoljno.

AMD procesori koji imaju X su blago overklokovani, u tvom slučaju sa tim budžetom ti neće trebati jer su skuplji od običnih, a i nemaju integrisanu grafičku pa dodatno treba da kupiš i grafičku.

Još o oznakama šta te zanima možeš naći na netu, na primer pročitaj ovo:

https://www.nabava.net/clanci/vodici-za-kupovinu/koji-procesor-kupiti-vodic-za-kupovinu-2017-252t6
 
Poslednja izmena:
Procesor i ram se retko(prakticno nikad) ne kvare. Prvo je dodavanje grafike, za oko 200e uzmi novu GTX 1060(mozes i RX 570 ali navedi prethodno model napajanja), nakon toga i7 2600/i7 3770, pa jos 4GB memorije, pa SSD.

i7 3770 i 4GB memorije bi te izasli oko 100e-110e, bagatela :)

SSD uzmi nov, Samsung 860 Evo 250GB npr.
 
Poslednja izmena:
Samo i isključivo apdejt postojeće, poslušaj savete koje su ti rev i ivanbass1 dali!
Za taj novac ne možeš kupiti ni približno dobru konfiguraciju sa svim novim komponentama, morao bi da menjaš ploču, prelaziš na DDR4 i sl.
Nov SSD i ev. grafičku ako nađeš zaista povoljnjo, mada je preporučljivo neku polovnu u domaćoj garanciji.
 
Pa ako kupi onu konfu koji je predložio onda neće morati da kupuje drugu matičnu ploču i ram memoriju jer ima u njoj 8GB DDR 4, a takođe i novu matičnu ploču i sve što ima unutra.

Jedino onda neku grafičku da kupi i ssd, a CPU da izbegne jer je rekao da neće polovno. U tom slučaju će za godinu dana opet dobiti želju da menja mašinu.

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Da ne otvaram novu temu i zatrpavam forum, pisaću ovde jer sam u sličnoj situaciji tj u sličnoj dilemi... Isplati li se upgrade za relativno male pare ili čekati da se nagomilaju neke veće parice pa uzeti komplet novu ozbiljnu mašinu...? Bavim se video produkcijom i već neko vreme osećam da mi trenutna konfiguracija nije dovoljna, a u njoj su:

MB - ASUS M5A97 PRO
CPU - AMD Phenom II X4 960T Black Edition + Cooler Master Hyper 412+
RAM - 12GB Kingston DDR3 @1600MHz
VGA - ASUS EAH6850
HDD - Western Digital Blue WD5000AAKX
PSU - Seasonic SS-500ET

Kontam da mi je grafička najslabiji, a ujedno i najbitniji elemenat, pa od nje sve zavisi... Šta je trenutno best buy?
Takođe, definitivno ću pre svega ubaciti još jedan hard od 1TB (WD Blue ili Black, šta mislite? Mene ovaj blue služi savršeno već 5 godina, nisam siguran da li je doplata za Black vredna) i jedan SSD (vidim da se ovde dosta hvali Kingston A400 od 240GB, tako da ću verovatno njega).

Hvala najlepše unapred i srećni predstojeći praznici vaskolikom forumaštvu! :)
 
nisi rekao najbitnije - kolike su to vece parice?imas ti solidan potencijal tu za apgrejd i sa grafikom i sa cpu-om ali ultimativno udaras u limite stare platforme i upadas u vrzno kolo da rasprodajes grafiku,ram,cpu pa onda da kupujes apgrejd...

u sustini ako si spreman na rizik da neces biti zadovoljan apgrejdom i zadovoljava 16gb tvoje potrebe onda mozes da apgrejdujes jer fx 83x0 i jos jedan 4gb modul (ako imas 4gb module) ili da prodas taj jedan 4gb modul i kupis 8gb (u tom slucaju mozes da ganjas kasnije i 32gb,ali to zavisi od tvojih potreba) nisu skupi,i kasnije mozes da racunas da ces relativno lako i brzo prodati taj komplet jer je ipak maksovana platforma.sa druge strane ako nekih odokativnih 30-40 posto ubrzanja na procu ti nisu dovoljni onda odmah prodaj i prelazi na novo.

graficka ne uplazi u pricu,kapiram da cim apostrofiras njene performanse a radeon je tebe zanimaju najvece gl i cl performasne i to je lako - kupis najbrzeg radeona kojeg mozes da priustis.cene polarisa dnevno padaju i vec danas mozes top izvedbu (polaris,strix) ispod 150e da nadjes sa sve garancijom,a preko toga nazalost i fury i vega drze cenu.ako bi prelazio na cuda (mada po mom iskustvu iako nemam preveliko ako je workflow primarno gl ili cl svakako od cude nista i obratno,ako je cuda dzabe nemam pojma kakav radeon) limitiran si samo svojim dzepom.
 
Da ne otvaram novu temu i zatrpavam forum, pisaću ovde jer sam u sličnoj situaciji tj u sličnoj dilemi... Isplati li se upgrade za relativno male pare ili čekati da se nagomilaju neke veće parice pa uzeti komplet novu ozbiljnu mašinu...? Bavim se video produkcijom i već neko vreme osećam da mi trenutna konfiguracija nije dovoljna, a u njoj su:

MB - ASUS M5A97 PRO
CPU - AMD Phenom II X4 960T Black Edition + Cooler Master Hyper 412+
RAM - 12GB Kingston DDR3 @1600MHz
VGA - ASUS EAH6850
HDD - Western Digital Blue WD5000AAKX
PSU - Seasonic SS-500ET

Kontam da mi je grafička najslabiji, a ujedno i najbitniji elemenat, pa od nje sve zavisi... Šta je trenutno best buy?
Lose kontas - slab ti je procesor i nemas SSD, a i RAM ti oskudeva.

Ubaci FX-8350 CPU (ako ga nadjes povoljno u oglasima), dodaj bar jos 4GB memorije, i uzmi jedan SSD 240 ili 256GB za OS i programe.

Graficku menjaj ako ti znace CUDA ili OpenCL i ako imas para.
 
Hvala lepo obojici na korisnim savetima. Pažljivo sam pročitao oba posta i definitivno ću da sad malo apgrejdujem, a za godinu-dve ili kad već dođe vreme potpuno renoviram računar tako da ću odmah krenuti u potragu za FX-8350, SSD i RAM naručujem ujutru, a grafičku ću juriti tokom i posle praznika ako iskoči nešto dobro.
 
Da se nadovezem na temu. Kupujem racunar a malo sam ispao iz fazona ne mogu da odredim sta mi tacno treba od konfiguracije pa ako moze mala pomoc. Racunar bi koristio za internet i mozda neki knjigovodstveni program, znaci za pretrazivanje i kancelariju. Na sta treba obratiti paznju kod takvih racunara? Koji deo hardvera je bitan za brzinu racunara? Cena do 35000. Unapred hvala na preporuci.

Послато са SM-J330FN уз помоћ Тапатока
 
Da se i ja nadovežem da ne otvaram temu, stari komp mi je:

Asus p8h61-m lga1155
Intel Pentium G630 2.7ghz
RAM 12gb
AMD Radeon R5 230
HDD Sata 2 500gb
Napajanje neki krš

Ako bih radio upgrade, koje i5 ili i7 bih mogao naci nov za ovu plocu, za sad nisam nasao a ne bih polovan uzimao.
Osim toga napajanje obavezno menjam, planiram LC Power LC600h-12 600W
Uzeo bih i SSD Kingston 120gb.

Druga varijanta mi je da uzmem FX 8350 procesor i neku prigodnu maticnu, zajedno sa spomenutim napajanjem i SSD što bi sve zajedno izašlo oko 200€, ali nisam siguran da mi se to isplati raditi jer bih opet zaglavio na starijoj platformi.

A ako bih uložio više para onda bih uzeo nešto što će me duže služiti i što cu lakše nadograditi kasnije, npr ovo:
MB AsRock AM4 AB350M PRO4
CPU AMD AM4 Ryzen 3 1300x
AMD Radeon RX550 Sapphire 2gb gddr5
RAM GeIL Evo X cl16 3000mhz 8gb ddr4
SSD Kingston A400 240gb
Napajanje LC Power LC600h-12 600W
Kućište MS Industrial HUNTER ili neko drugo jeftino

Sad mi se tu pojavila dilema, da li uzeti pomenuti Ryzen 3 ili da uzmem Ryzen 5 2400G, s tim da u tom slučaju ne bih uzeo grafičku i RAM bih uzeo 2x8gb 3000mhz.
Da li je Vega 11 na 2400G mnogo losija od RX550 grafičke? Ne bih svakako nešto zahtevno igrao, ponekad cs:go i možda još neke igre ali ništa preterano.

Opet da napomenem, sve bih kupovao novo, a ako bih sastavljao ceo komp sve bi bilo u jednoj radnji zbog placanja na rate.

Komp koristim prvenstveno za chrome, ali često su mi otvorene desetine tabova u nekoliko prozora, zatim povremeno photoshop a igre malo ređe.

Koja od svih ovih opcija bi bila najpametnije ulaganje? Za novi komp mi je gornja granica oko 60.000 din
 
Nije mi tolko problem sto nije novo nego sto bih placao kreditnom karticom na rate je ssd i procesor svakako moram, a i napajanje mi je na izdisaju.
U svakom slucaju me zanima da li je bolje da radim upgrade ili da uzmem novi ryzen i sve ostalo sto ga prati.
 
Ja bih uzeo tu poslednju varijantu koju si naveo ali sa 2400G ako ti igre nisu mnogo bitne, može i ta integrisana da pokrene dosta igara naročito ako uzmeš 2x8GB 3000MHz, pogledaj na youtube.
Ili još bolje sačekaj nove procesore za par meseci pa ćeš imati veći izbor, a ovim sadašnjim je već počela cena da pada.
 
Nije mi tolko problem sto nije novo nego sto bih placao kreditnom karticom na rate je ssd i procesor svakako moram, a i napajanje mi je na izdisaju.
SSD i napajanje mozes uzeti novo, u prodavnici i na rate, a i5-2500K sa oglasa za 50-ak EUR - u odnosu na taj G630 sto sad imas ce ti biti velika razlika, a odlozio bi kupovinu svega novog (ploca, procesor, memorija).

S obzirom da si napisao da komp koristis prvenstveno za Chrome, mislim da bi ti ovakav "laki" upgrade bio najisplativiji.
 
Hvala za oba saveta. Verovatnije cu ici na 2400g i osloniti se na njegovu integrusu jer sa trenutnom grafickom ne mogu bas nista. Istovremeno mi jos uvek otvorena opcija da uzmem taj i5 jer bih i tako dosta dobio ali onda i dalje ne bih nista mogao igrati sa ovom grafickom, a graficka mi se ne uzima jer to opet moram za kes jer su nove neopravdano skupe. Ako sad uzmem i5 sledeci put moram sve da menjam vec, a ako predjem na ryzen onda ce mi sledeci upgrade biti mnogo laksi, ako dobro znam ryzen ce i dalje ostati na am4.
 
nisi rekao najbitnije - kolike su to vece parice?imas ti solidan potencijal tu za apgrejd i sa grafikom i sa cpu-om ali ultimativno udaras u limite stare platforme i upadas u vrzno kolo da rasprodajes grafiku,ram,cpu pa onda da kupujes apgrejd...

u sustini ako si spreman na rizik da neces biti zadovoljan apgrejdom i zadovoljava 16gb tvoje potrebe onda mozes da apgrejdujes jer fx 83x0 i jos jedan 4gb modul (ako imas 4gb module) ili da prodas taj jedan 4gb modul i kupis 8gb (u tom slucaju mozes da ganjas kasnije i 32gb,ali to zavisi od tvojih potreba) nisu skupi,i kasnije mozes da racunas da ces relativno lako i brzo prodati taj komplet jer je ipak maksovana platforma.sa druge strane ako nekih odokativnih 30-40 posto ubrzanja na procu ti nisu dovoljni onda odmah prodaj i prelazi na novo.

graficka ne uplazi u pricu,kapiram da cim apostrofiras njene performanse a radeon je tebe zanimaju najvece gl i cl performasne i to je lako - kupis najbrzeg radeona kojeg mozes da priustis.cene polarisa dnevno padaju i vec danas mozes top izvedbu (polaris,strix) ispod 150e da nadjes sa sve garancijom,a preko toga nazalost i fury i vega drze cenu.ako bi prelazio na cuda (mada po mom iskustvu iako nemam preveliko ako je workflow primarno gl ili cl svakako od cude nista i obratno,ako je cuda dzabe nemam pojma kakav radeon) limitiran si samo svojim dzepom.

E pa došlo vreme da i grafička uđe u priču, tačnije samo je još ona preostala... Odavno su kupljeni FX8350, SSD, RAM i sad me zanima šta mi je činiti sa grafičkom i potpuno sam zbunjen jer je ponuda ogromna i (polu) laik poput mene se lako da prevariti... Šta je trenutno best buy za ovu relativno staru ploču? Budžet je recimo 150-200 evra, a workflow se zasniva na Premiere-u i AfterEffects-u
 
Samo gledaj da ima dva ventilatora.
 
Meni je odlično radio na FX 6350, više od toga nema smisla za starije systeme a jeftinije i bolja nego Nvidia 1060.
 
Nazad
Vrh Dno