Šta je novo?

Oslep'o sam :) Monitor koji "prija" (najmanje skodi) ocima

snatch019

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2007
Poruke
107
Poena
320
U poslednjih par meseci imam ozbiljnih problema sa ocima (ne sa vidom).
Nakon zavresnog posla osecam da mi oci bukvalno gore i bas mi je tesko da gledam u ekran.

Inace koristim iMac 27" pa sam mislio da mi skodi velika dijagonala pa sam presao na Macbook pro ali je na njemu situacija jos gora.
Srecom imam neki praistorijski ThinkPad t430 pa radim na njemu bez nekih vecih problema.

Kapiram da mi Retina ekrani i ne prijaju bas preterano pa sam resio da se vratim na klasican desktop sa monitorom.

E sad...na nekim stranim forumima sam citao da se ljudima sa slicnim problemima preporucuju

MAT (nikako glossy)
WQHD
IPS ili VA
Flicker free
Minimum 100Hz refresh rate

Zeleo bih da cujem jos necije misljenje i ovde u vezi svega gore navedenog...naravno i ako neko ima neku konkretnu preporuku koji monitor kupiti.

P.S. Idealna dijagonala bi bila 24" a ako bas nema nista pametno u toj dijagonali onda maximalnooooo 27" (ako bas mora)
 
Poslednja izmena:
Iz iskustva i onoga što sam čuo/pročitao i video... srećno. :)

100 ljudi, 100 ćudi i nekome što nešto odgovara, ne mora da znači da će i tebi.

Svakako sačekaj mišljenja, ali ih nemoj uzimati zdravo za gotovo i biti siguran da će kupovina tog i tog monitora rešiti problem koji imaš.
 
Dok se ne javi neko malo vičniji i bolje upoznat sa modelima monitora, poput Duke-a, izneću ti svoje iskustvo.
Tamo neke 1996. sam kupio DTK monitor od 15" i do 2000. sam od 20/20 vida došao do -0,5 dioptrije (inače tu se i zaustavila, jer sam tad izdejstvovao zamenu monitora) uz često cvenilo očiju i glavobolju posle višečasovnog korišćenja računara.
17-inčni Samsung je to malo popravio, kao i nešto manje intenzivno igranje igara, a prelazak na 20,1-inčni LG TN ekran je bio otkrovenje. Ali sam i dalje, do pretprošle godine imao priličan problem sa osećajem peckanja u očima i blage glavobolje i kao pritajene mučnine nakon dugog korišćenja računara.
Pre 2-3 godine sam prešao na Samsungov TV-monitor od 32" inča kupljen preko Mađara, pre svega zbog potrebe za većom i preglednijom radnom površinom (radim sa mnogo teksta i više prozora istovremeno), no 1080p nije bilo idealno za tu rezoluciju. I čak i tu je glava znala da se zamori.
Na kraju sam pre jedno godinu ili više dana prešao na sadašnji 43-inčni Sony TV iz potpisa i to je donelo ooogromnu radnu površinu, ali opet 4K rezoluciju, tako da je uz malo skaliranja teksta do sad najbolja situacija.

Čitav ovaj istorijat je dosadan i nebitan :d posebno što je sve bila budžetska varijanta (do ovog Sony-ja), sa kojom vidim da ne kuburiš, ali je ono što me je navelo da zaključim šta su dve (tri) osnovne stvari koje su dovele do toga da sad mogu da sedim i 10+ časova ispred računara i da mi jedina smetnja bude u stražnjici i leđima. :)
- Prva stvar je što sam tek pre par godina počeo intenzivno da koristim aplikaciju f.lux i podešavam toplije boje, posebno noću i u uslovima veštačkog osvetljenja. Tome pridodajem i to da sam tek u poslednjih godinu-dve shvatio da mi za svakodnevni rad najviše prija da maksimalno smanjim brightness i contrast (negde ranga 10-20%), dok sam ranije držao na fabričkih ~90, a verovatno nikad manje od 50%.
- Druga stvar je to što Sony jedan od retkih proizvođača čiji su televizori flicker free, a prethodni monitori i TV koje sam imao to nisu bili. :)

Sad planiram da pređem na onaj popularni AOC od 32" (on je na 75 Hz) sa IPS panelom, a da ovaj TV ostavim da radi samo kao TV, za filmove i PS4. Mislim da je 32" i 2K sweet spot, bar za mene.
Dakle - Flicker free. f.lux (trenutno 2650 K posle zalaska sunca), smanjenje pre svega brightness-a i kontrasta, poželjno ambijentalno osvetljenje i pozadinsko osvetljenje na 6500K iza monitora, to su ti moja iskustva i saveti.
 
Sad, sve je to jako subjektivno i svako ima svoje mišljenje, tako da uzmi ovo što ti kažem sa puno rezerve, ali mislim da je za oči najbolji VA ekran. Nisam sasvim siguran u ovo što pričam, ali čini mi se da otkako imam ovaj Benq VZ2770, vid mi se blago popravio na mom dalekovidom levom oku. Dodatni kontrast i odsustvo dithering-a dosta izoštravaju sliku i smanjuju zamor. Gnome ima i fine ekstenzije da uveče smanji osvetljenje i ublaži plavu boju, slično kao na telefonu. Refresh rate na LCD ekranu ne igra nikakvu ulogu ovde, ne obraćaj pažnju na to.

Benq VZ2770 je 27", ali je postojala i verzija od 24" sa malo drugačijom oznakom modela. Ekran je nekako polu-mat, ne znam najbolje da objasnim. Ja vrlo zadovoljan.
 
@ snatch019

Kakvo ti je osvetljenje u prostoriji ?
Na kolikoj razdaljini su ti oci od monitora od 27" a koliko od onog od 15" na starom laptopu ?
Da li je bela boja bas intezivno bela na 27" , a na 15" zuckasta-sivkasta ?
 
iz iskustva, smanjite brightness na oko 20%, contrast 70% (mislim ovo sve zavisi od monitora do monitora, s'toga uzeti sa rezervom, ali generalno brightness smanjiti sto nize), i drzati uvek upaljenu lampu/svetlo u sobi.
Takodje, truditi se da ne naprezete oci preterano, i praviti male pauze sto cesce.

To bi bila cela nauka.
 
@ snatch019

Kakvo ti je osvetljenje u prostoriji ?
Na kolikoj razdaljini su ti oci od monitora od 27" a koliko od onog od 15" na starom laptopu ?
Da li je bela boja bas intezivno bela na 27" , a na 15" zuckasta-sivkasta ?

- Glavni izvor svetlosti u prostoriji je LED plafonjera 2700 kelvina.
- Sto se razdaljine 27ce tice otprilike kad sedim u stolici i ispruzim ruke ka monitoru nedostaju par cm da bih mogao da dodirnem ekran, a stari laptop isto kao i Macbook zbog same prirode uredjaja znatno blize meni kako bih mogao da kucam na tastaturi laptopa.
- Sto se boja tice...pa mislim sta reci, realno svi znamo kakvu sliku i boje ima Retina bilo da iMac ili Macbook :D dok je na onom starom laptopu TN display pa samim tim i menja boje u zavisnosti od ugla gledanja (ali svakako je nekako ajde da kazem "mekša" boja)
 
Obrati paznju na plavu svetlost. Ja sam imao glavobolje i bukvalno bol u ocima od monitora i telefona, na mnogo razlicitih modela, dok nisam poceo da koristim filtere za plavu svetlost.

Na racunaru koristim f.lux aplikaciju. Uglavnom na 3500K, kad sam bas umoran i mrkli mrak je koristim na 2700K. Na telefonu koristim ugradjen night mode, a kad nije dovoljan skinem i Blue Light Filter aplikaciju sa PS-a.

Isprva ce ti sigurno biti zuto, mozda i neprijatno, ali koristi tako sat vremena, nakon toga ce ti biti tesko da se vratis na "normalno". Mozda kod tebe nije zbog toga, ali vredi probati.

Edit:

Sad tek vidim da je B@K@ vec pisao za f.lux, dobro je, nisam sam :D
 
Poslednja izmena:
Osim softwareskih resenja mozda ipak neki konkretan predlog sto se monitora tice?

Ja kao nesto gledao i kao nasao nekoliko modela

ova dva imaju sve ono gore navedeno u mom prvom postu (u vezi panela, refresh rate-a, itd...)
Asus mg279q
Asus pg279q

Ovaj trci je susta suprotnost od ova dva ali vidim da ga bas bas svuda hvale, a i dosta je pristupacniji...

Dell UltraSharp u2417h
 
nedavno sam kupio samsung va monitor od 24" i ne mogu da se skrpim od problema sa očima...i flicker free je i šta sve ne, ali ne vredi...malo mi se smiri pa opet crvenilo, peku me oči...na tn monitoru ni izbliza nisam imao toliko problema...

mislim da smo svi mi na neki način krivci jer nam je svaki korak dalje u rezoluciji, osvetljenju, kontrastu bla bla bogom dan "napredak" a za sve ostalo pa i zdravlje nema veze...a proizvođači šta će, slušaju kupce :) tako da ćemo uskoro svi imati 8k monitore na kojima će moći da se radi 5 minuta ako nećeš da ti sprži oči, ili dok se osvetljenje ne smanji na 5% a f.lux namesti na najjače...što naravno ubija poentu čitave kupovine ali opet nema veze...

nisam ti mnogo pomogao ovim kratkim rantom, ali mogu samo da ti kažem good luck, možda i nađeš neko dobro rešenje i zaista bih voleo da čujem šta si uzeo a da ti prija očima...
 
Biće da sam rešio dilemu :d
Izgleda da ja uopste nemam problem sa monitorima vec sa telefonima...
Pa da pojasnim...Inace radim kao QA Engineer (testiranje software-a) sto naravno iziskuje mnostvo različitih uredjaja tako da u toku dana konstantno idem sa uredjaja na uredjaj u zavisnosti od potreba na poslu...
Elem da skratim pricu, ne budem lenj ja sinoc pa krenem da proveravam neke uredjaje uz pomoć ventilatora i foto aparata, i imam sta i da vidim...
uverite se i sami...
Screenshot_at_Dec_13_13-40-54.jpg

Screenshot_at_Dec_13_13-41-26.jpg

Screenshot_at_Dec_13_13-41-42.jpg

Dakle prva 4 uredjaja su Oled/Amoled (trepere ubijaju)
Poslednja dva IPS/LCD (ne trepere)

Po svemu sudeci izdleda da meni licno, a vrv i svima ostalima telefoni prze oci a ne monitori
 
Poslednja izmena:
Ako bi otkucao koji iMac 27 imaš i koji MacBook Pro, mogao bih ti otkucati da li koriste PWM za regulaciju pozadinskog LED svetla.

Ako je iMac 27 Retina (rezolucija 5120 x 2880), a rekao bih na osnovu kucanja da jeste, on ne koristi PWM.

I još nešto:
MAT (nikako glossy)
WQHD
IPS ili VA
Flicker free
Minimum 100Hz refresh rate

Zeleo bih da cujem jos necije misljenje i ovde u vezi svega gore navedenog...naravno i ako neko ima neku konkretnu preporuku koji monitor kupiti.

P.S. Idealna dijagonala bi bila 24" a ako bas nema nista pametno u toj dijagonali onda maximalnooooo 27" (ako bas mora)
To što si naveo, takav panel od 24“ ne postoji. Samo 27“ i više.
 

Ok je f.lux mada po meni je malo nepouzdan jer prati vremensku zonu pa na osnovu toga radi podesavanja, znaci kad se napolju smrači on smrači i ubije boje i na ekranu a ne uzima u obzir izvor svetlosti u samom prostoru (luster, lapma, totalni mrak)

Ovaj monitor sto sam porucio ima senzor pa na osnovu senzora sam steluje osvetljenje i boje sto mislim da je po meni daleko prakticnije nego da stalno rucno podesavam f.lux
 
Ljudi reklamiraju flux ko da rešava sve probleme sa vidom, a samo je jedan deo slagalice.
Dobar panel je dobar panel, a softverko rešenje je samo deo slagalice (koristim flux od prve verzije BTW).

Mislim da je taj Eizo dobar izbor, oni i NEC su tate dobrih panela i patenata za oči.
 
Evo proslo je vise od 3 nedelja od kako aktivno koristim novi monitor Eizo 2456 pa rekoh da podelim svoje iskustvo sa vama jer mozda nekom bude od koristi.

Za razliku od 99% uredjaja na trzistu, za promenu je jako je lepo videti "Made in Japan" na nekom 'parčetu' hardware-a :)
Da nije u pitanju samo parce papira na kome piše made in Japan dokazuje i sam kvalitet izrade uredjeja.
Izuzetnooooo kvalitetno uradjano do najsitnijih detalja.
Sto se samo dizajna tiče...
Čista desetka!
Evo jedna slika mada uzivo izgleda bar duplo lepse...
IMG_20190116_140506.jpg

To je bilo ukratko sto se same estetike tiče pa da predjem na deo koji verujem da sve vas vise zanima a to je njegova funkcionalnost...

Ono sto mi je na iMac-u najvise smtalo jeste nemogućnost podešavanja ekrana po visini, vec samo mogućnost podesavnja ugla ekrana, pa onda podizi iMac na knjigu ili podiži radnu stolicu, a onda krenu noge da vise i stane cirkulacija da moz' noge da mi odseces bez anestezije, pa onda knjige na pod da poduprem noge itd itd itd...

Ovde je sasvim druga prica...
Ekran bukvalno dodiruje radnu povrsinu kada se skroz spusi (2-3mm od stola) ili moze 20-25cm da ide na gore + podesavanje ugla + rotacija i sve to bas lepo i lagano radi bez nekog napinjanja, guranja, pritiskanja i svega ostalog...iza gornjeg dela ekrana ima prostor bas predvidjen sa ruku pa ceo taj proces podesavanja (gore/dole) moze lagano jenom rukom da se izvede jer je postolje bas bas tesko i bukvalno nema sanse da se odvoji od stola dok podesavate visinu.
Zaista sirok spektar podesavanja visine i ugla pa bas svako moze lepo sve da namesti po svojim potrebama...

E sad kvalitet slike...
Nakon dugog niza godina provedenih na Retina ekranima moram priznati da u prvi mah nisam bas nesto bio fasciniran...
Vise je bilo ono kao "pa dobrooo, ok...nije tako lose" (sto je ja barem mislim nesto sasvim normalno jer da se ne lazemo, nista ne izgleda toliko bolesno dobro u poredjenju sa Retina ekranima :d )
Bukvalno ali bukvalno sam video svaki pixel na ekranu pojedinacno :d
I tako dan-dva bude malo cudno i posle toga se naviknes i sve izgleda sasvim 'normalno'...

Ono sto meni najvise godi na ovom monitoru jeste 'Auto Brightness' control koji u zavisnosti od jacine svetlosti u samoj prostoriji u kojoj se monitor nalazi podesava osvetljenje.
U podesavanjima monitora moze da se podesi opseg za 'Ambient Light'
Na primer:
Bright Ambient Light (ono bas bas jaka dnevna svetlost u prostoriji) = 100% brightness
Standard Ambient Light (recimo sa upaljenom sijalicom) = 50% brightness
Dark Ambien Light (totalni mrak) = 0% brightness

I sad na osnovu gore navedenih parematara (ja sam samo stavio takav primer ali parametri naravno mogu da se podesavaju kako ko zeli) senzor koji se nalazi na prednjoj strani monitora meri kolicinu svetlosti u prostoriji i na osnovu toga automatski podesava brightness sto je ako meni itekako znaci...

Ja sam recimo podesio samo Bright i Dark na mom monitoru
Bright = 100%
Dark = 25%

- I sad u toku dana recimo kada radim brightness ne ide preko 75% jer nije suncana strana i nema u ono bas bas dirktnog sunca u prostoriji...
Kako napolju lagano pocinje da pada mrak tako se i brightness na monitoru smanjije na 70/68/65/60...itd
- Sa upaljenom lampom ide od 40-50
- Kad skroz ugasim svetlo i pustim neki film on postepeno spusti na 25 (kolko je inace podeseno za mrak inace moze da ide sroz na 0)

Jos jedna super stvar jeste 'Paper' mod koji u dobroj meri eliminise plavu boju i bude bas onako prijatno za citanje i rad sa dokumentima uopsteno.
I naravno uz sve ovo gore navedeno dokazana i sertifikovana Flicker Free tehnologija.


I za kraj da sumiram...
Ceo ovaj post je poceo vezano za problem koji imam sa ocima u poslednjih par meseci i sa tim u vezi je i pocela celokupna ova potera za nekim monitorom koji ce me resiti problema i olaksati posao...
Da li samo umisljam (jer vecina stvari dolazi iz same glave) ili ne, ili je samo slucajnost i splet nekih mozda drugih okolnosti zaista ne znam ALI ono sto znam jeste da sam ja svoj problem resio!
Nemam vise onih jakih glavobolja, bolova u ocima, pritiska i osecaja zbunjenosti nakon zavrseog posla...
Jednom recju normalan covek kao i ranije...Do kad...videcemo :d
 
Poslednja izmena:
Tačno znam taj osećaj, čini ti se da je bolje, nisi baš siguran da je monitor pomogao, ali opet očima je nekako bolje, iako je možda samo placebo u pitanju. U svakom slučaju, ja ne žalim što sam promenio monitor, pa nek je i da ja samo tripujem da bolje vidim.

Kada imaš OLED pozadinsko osvetljenje, jedino što destabilizuje mirnu sliku je temporalni dithering, ja uzeo PVA ekran da izbegnem i to, sad ko će ti ga znati da li matrica ekrana stvarno ne koristi dithering i uopšte koliku razliku za oči to pravi. Najzad, koliko i spor odziv PVA piksela zamara oči pri pokretnoj slici? Najbolje ne razmišljati mnogo o tome, ako ti je očima bolje, ništa drugo te ne zanima.
 
Nazad
Vrh Dno