Šta je novo?

lak a jak min 15,6" laptop za 900e

Orchard

Cenjen
Učlanjen(a)
16.02.2018
Poruke
3,049
Poena
170
dakle dosta je specifična situacija,devojka postojeći mid tier asus (kao neki aluminijum,zapravo ta školjka nije nešto) je za dve godine potpuno uništila,zbog posla je to svakodnevna manje više zloupotreba...i situacija je postala manje više bezizlazna.

odmah da napomenem da maks svih maksova je 900e i ni dinar preko (i to je natezanje van svih granica).svesni smo oboje da kvalitet mora da se plati.

što se tiče karakteristika 15,6" je minimum.već smo gledali par 14tica i koristila je jednu i ne može.radi sa tekstom uz dioptriju veliki je problem.i 17" bi uzeli u razmatranje da nije sledećeg uslova:

da bude što lakši.pre postojećeg ultralight asus-a koristila je neki hp koji je bio mislim oko 3 ako ne i više kg i zato je i uzela asusa (koji je mislim oko 1,3kg,sigurno ispod 1,5kg).neki maksimum je 2kg preko kojeg ne bi išla (inače bi odgovor bio jasan jer hp envy je najlakši 17" od 3 i sitan kusur kg).

školjka mora da bude apgrejd,poželjno značajan nad tim light asusima,jer preko 500e svakih godinu i po dve i nema previše poente.po cenu svih ostalih komponenti.

ssd postojeći sam spasio,na žalost ddr3 je taj asus (haswell) pa 8gb je minimum jer postojeći je bio 12gb.nikakve igre ne igra,bukvalno i postojeći ulp i3 je radio besprekorno što njoj treba.

ekran da nije baš najgori TN krš sa iole ozbiljnom brajtnesom pošto često koristi van.baterija takođe nije naročito bitna.dodatna hdd mesta,optika joj ne trebaju,koji usb port (ima eksterni) i poželjno bar hdmi (mada danas svaki ima) ako bi mogao i nekakav DP pošto nije isključeno da za kuću bi uzela monitor/tv.

dakle da rekapituliram koga mrzi da čita poređano od najbitnijeg do manje bitnog:

900e maks svih maksova ali može keš
minimum 15,6"
ozbiljna školjka jer je postojeći solidan light asus polomila za manje od dve godine
ne baš najgori tn panel sa koliko toliko ozbiljnim brajtnesom
bilo kakav digitalni video izlaz,ako može dp.

znam,odgovor je mi notebook pro ali ga nema kod nas,a skoro je nemoguće ga uvesti.ostalo ne znam ni šta da gledam,i hp i lenovo ozbiljne školjke ne daju ispod 1000+ e ili su gejmerski laptopovi koji ispadaju iz oriče zbog težine...

svaka pomoć dobrodošla i hvala unapred.
 
Cuj, ako je izbor da se ubaci dGPU ili NVMe, niko me nece naterati da biram da ostane dGPU :) Ja bi PLATIO da mi izbace dGPU iz laptopa i zadrze ga za sebe :) Ne moraju ni da stave nista umesto toga ;)

To je fora oko brzine - naravno da nije nepostojeca/placebo, ali naspram (dobrog) SATA 3 SSD ja nebitna, i samo bacanje novca (ako se nema izbora u laptopu, to je vec nesto drugo, zbog SSD vs. NVMe nikada necu odbiti neki laptop, uvek ce ekran i ergonomija presuditi).
Ali NVMe ne treba nikome da bude izbor, ako sve ostalo nije identicno (ukljucujuci i cenu).

Ja se ne salim, 10% ko vidi u proseku za prosecnog kroisnika razlike, moze slobodno da mi se javi po SSD :) Sve dok nije u pitanju ludi Optane SSD, naravno, ali to je nesto skroz drugo.
 
izbor je bio izmedju 8250u i varijante sa 150mx a 120gb ssd-om (mislim sata m.2,ali nisam siguran) i 1tb hdd-om,i varijante bez dgpu-a a 8250u i 256gb ssd-om (ovaj mislim da je nvme ali takodje nisam siguran) i 8550u i 512gb nvme,gde nisu bile narocite razlike u ceni ali mislim da je dgpu opcija bila nesto osetnije skuplja.nije blo dvojbe sta da se uzme,pa nisam detaljnije ni istrazivao tacno kakvi su ssd-ovi,samo letimicno presao pogledom.

sedeo sam tj i sad sedim i za masinama za ozbiljnim,neozbiljnim ssd-ovima,nvme,hdd,sistemima na memorijskim (razni tv stikovi,raspberry i derivati),hdd-ovima itd,sedeo sam i za optane-om,i iako se slazem da ne treba ici na nvme naustrb komponenti od bitnog znacaja i necu da se gadjem sa procentima,osetni boljitak postoji (pride predpostavljam da ovaj oem (toshiba ako se dobro secam) nvme drajv nije top topova) naspram bilo kakvog sata ssd-a.mislim da scenarij upotrebe i ostatak masine igraju podjednaku ulogu i vrlo lako moze da se testira sa bilo kojim ramdisk sistemom dal' bi na toj masini nvme drajv doneo ista obicnom korisnickom iskustvu,ali ko ima dzep,ili ko ima ovakav izbor (tipa isti laptop ali biras izmedju 1tb hdd-a i malog verovatno sata m.2 ssd-a i dovoljno velikog nvme-a) kao i u mom slucaju ne treba da bude sumnji.
 
Slazem se, nvme mi je doneo nista :)
Nikakac napredak u odzivu video nisam, verujem da vecina ljudi dozivi placebo, jer stave svez sistem na novi disk, koji onda radi osetno brze.
Posto sam uporedo stavio svez sistem na 850 pro, 850evo, 860 m.2 evo i 960 evo nvme, tvrdim da primetna razlika ne postoji.
Ni kasnije, kada su ostali sistemi i napunili se na 850 evo i 960 evo, nema razlike u odzivu.

Mozda oseti neko ko otvara neke ogromne datoteke, od fazon 1gb i preko, pa bude brze na nvme, ali to su ekstremi.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ti extremi nemaju prostora na NVMe, posto za istu cenu su duplo manji od SATA3 :)
To je jedan od razloga zasto je boot brzi - manji disk.
 
ovaj je 512gb i boot je brzi od bilo kojeg sata ssd-a koji sam koristio.ocigledno zavisi od ostatka masine i koliko je neko osetljiv,ja osecam razliku i izmedju nvme i ramdiska kamoli izmedju sata ssd-a i nvme drajva (a da je bas nvme,ne zamo reklama).
 
imas pun net testiranja koje ja niti imam uslova da izvedem,niti ima previse poente sa srednjom klasom nvme-a koji je u ovom laptopu,da ne pricam koliki je oftopik.otvori temu na adekvatnom podforumu pa ventuj protiv nvme-a koliko ti volja.
 
imas pun net testiranja koje ja niti imam uslova da izvedem,niti ima previse poente sa srednjom klasom nvme-a koji je u ovom laptopu,da ne pricam koliki je oftopik.otvori temu na adekvatnom podforumu pa ventuj protiv nvme-a koliko ti volja.
Video i to, i u real-world nema razlike kakvu vi "osecate". To je poenta.

Ne server load, nego obican korisnik sta moze da koristi. Imas siguran plus u kopiranju i slicnim operacijama, ali ne i u obicnom radu.


Nemojte reklamirati drugima da je NVMe nesto sto ce primetiti. Uzmite dva identicna racunara, ne znajuci koji je sa kojim diskom, ako primetite razliku, cool, dajem jedan SATA 3 SDD. U suprotnom, GTFO i dajte jedan SATA 3 SSD :)

Da se razumemo, ti nisi poceo, nego scylla :)
 
ne treba mi da kupujes ssd,treba mi da se sklonis sa teme narocito sa tim recnikom,imas ceo podforum za tu raspravu.

djalf:

ako te tesi isto je njanjava i na ostalima u klasi,narocito na asusima,gde je sundjerasta do kraja.jedino su mogli da ubace koji korak brajtnesa osvetljenja na tastaturi,ali bolje ista nego nista.meni je trackpad najgori deo laptopa,mada to nije bilo bitno jer je touchpad + vecinom mis koristi.
 
Nazad
Vrh Dno