Šta je novo?

Sa AMD Phenom 965 na i5-3570, vredi li?

bobaja_bojce

Slavan
Učlanjen(a)
30.10.2007
Poruke
20
Poena
305
Pozdrav!

Naime od kako sam stavio Win10 na komp ne radi baš brzo kako sam navikao.

Moje pitanje da li bi se i koliko promenilo nabolje ako bih prešao sa AMD Phenom II X4 965 na i5-3470 procesor uz odgovarajuću ploču? Vredi li se cimati i menjati ili će promena biti mala?

Imam 8 GB ddr3 rama, pretpostavljam da ona nije uzrok usporenja...

:wave:
 
Imao bi solidan skok performansi, ali mislim da bi vise primetio ubrzanje ako bi ubacio SSD u racunar ukoliko ga nemas ;)
 
Nemam SSD...
Najviše nervira što diže sistem po 3-4 minuta, zato mi je i palo na pamet da je "slab" negde, pa mi pade procesor prvi na pamet, obzirom da je memorija solidna.

Hvala ;)
 
Maxtor 40+30 GB

Ovo je problem. Treba ti noviji i brzi disk za sistem, idealno bi bilo da predjes na SSD.
PII 965 je i dalje dovoljno brz za osnovnu upotrebu (surf, filmovi, muzika, starije igre i slicno), 8Gb DDR3 je dovoljno za to, naravno uz odgovarajucu graficku.
 
Poslednja izmena:
Ma imam ukupno preko 700 Gb, to je stara konfa pre 100 godina, sad sam promenio šta imam :crash:
 
Nije bitno koliko GB imas ukupno nego koji hdd koristis kao sistemski, ako je neki stari Maxtor onda je jasno zasto usporava.
 
Zasto trpis dizanje sistema 3-4 minuta ako ti Windows 10 nije neophodan za zivot i posao? :smash:

I od mene isti savet - SSD i Windows 7 koji ces optimizovati za SSD... Jos ako mozes da malo overklokujes CPU na toj ploci prostim podizanjem mnozioca, ima da igras od srece... :banana:
 
Poslednja izmena:
Evo i ja sebe pitam zašto koristim Win 10 koji radi mnogo sporije na HDD-u od "sedmice", prosto nema smisla koristiti je bez SSD-a.
Često radim sedmice pa se iznenadim koliko sve fluidnije radi, čak i na dosta slabijim konfiguracijama.
 
Zasto trpis dizanje sistema 3-4 minuta ako ti Windows 10 nije neophodan za zivot i posao? :smash:

I od mene isti savet - SSD i Windows 7 koji ces optimizovati za SSD... Jos ako mozes da malo overklokujes CPU na toj ploci prostim podizanjem mnozioca, ima da igras od srece... :banana:

Sve je ok, samo bez ovih saveta za optimizaciju windows-a, jer to odavno nije potrebno. Imam Samsung 830 SSD, star sedam godina, redovno sa vrlo malo slobodnog prostora, nikad ništa posebno nisam podešavao i još uvek radi bez problema. U firmi imamo par starih Intel 40GB SSD-ova u serveru i na radnim računarima i rade 6-7 godina bez problema.
Ta podešavnja su uglavnom vezana za produžavnje veka trajanja SSD-a, ali to je bilo možda razumljivo za jeftinije i manje (do 64 GB) modele iz tog perioda (2012. god.), ali ne i za današnje.
Capture.JPG
 
Hibernacija se svakako isključuje i na klasičnom hardu, jer je u većini slučajeva nepotrebna, a system restore je korisna stvar, pa ne vidim razlog da se isključi (može da se minimalizuje), ali svako radi kako hoće.
Poenta i jeste u ubrzavanju sistema, a to se radi tako što svi temp/cache folderi i pagefile ostaju na SSD-u.
 
Windows 7 i Windows 8.1 mnogo napumpaju pagefile i hiberfile ko ima dosta memorije 8GB , 16GB i vise recimo dok Windows 10 kompresuje pagefile da bude manji , to se gasi po meni da ne puni SSD bespotrebno.
 
Zasto trpis dizanje sistema 3-4 minuta ako ti Windows 10 nije neophodan za zivot i posao? :smash:

I od mene isti savet - SSD i Windows 7 koji ces optimizovati za SSD... Jos ako mozes da malo overklokujes CPU na toj ploci prostim podizanjem mnozioca, ima da igras od srece... :banana:

Zato što nisam znao ovo za usporavanje, a kad sam shvatio da je sporiji onda mi bilo mrsko da opet radim sve ponovo sa sve gomilom programa i podešavanja.


Uzeo sam SSD 120 GB nov, prešao na i5-3470 i drugu ploču i šta da kažem, sad se 10-ka diže za 12-13 sekudni. :)
Hvala svima na korisnim savetima!!!
 
Poenta i jeste u ubrzavanju sistema, a to se radi tako što svi temp/cache folderi i pagefile ostaju na SSD-u.
Superfetch je, zbog same brzine kojom SSD moze da pristupi podacima, suvisan, a pagefile nije pominjan u Benchmark-ovom tekstu. Naravno, onaj ko juri maksimalno ubrzanje sistema, svakako ce prebaciti pagefile na drugi disk. U svakom slicaju, svako moze da radi kako hoce i misli da treba, a ja smatram da je redakcija objavila korisno uputstvo :wave:
 
Poslednja izmena:
Redakcija je objavila dobru vest, ali za 2012. i naredne dve do tri godine. Može da se iskoristi ponešto, ali to su stvari koje važe za sve diskove, klašične i SSD (hibernacija, system restore, veličina pagefile-a), pa nije neka revolucija.
 
Nazad
Vrh Dno