Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Nigde to nisam napisao, može da se uživa i sa mnogo jeftinijim hardverom.

Poenta je faktor vreme, ne samo cena.

Jer i pre Ryzen-a su postojali npr. 5820K i 5960X koje je neko sa apetitom koristio/još uvek koristi.
 
Poslednja izmena:
Ne. Poenta je da nekome više odgovara 70 FPS u 1440p, nego 140 FPS u 1080p. Ili da neko ne vidi razliku između 80 i 90 FPS. Kad god se dođe do blind testa, niko ne može da kaže šta se nalazi u kutiji. Da nema grafikona, ne bi niko znao šta je brže
 
Ne, fora je sto me mrzi da pisem kilometarski post. Lakse mi je u junu da stavim yt link, p**erski smajli i neku posvetu [emoji23]. Ne kazem da je amd los, los je hajp koji prave kao na ovoj prezentaciji, nesto wooow, a kad izadje bude opet losiji od Intela/nvidie. Dakle, kazem za sirovu snagu karte, procesora. Cim oni guraju toliko jezgara u manji poizvodni proces to znaci da nisu na nivou Intela jos uvek, vec klasika, trpaj sto vise jezgara da cinebench poludi. A i ja sam zabiravio da na ovom forumu niko ne igra igrice, vec se po paljenju racunara automaski startuje ceo adobe paket, 3d studio max, itd isl..

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
Pa i to ti je kilometarski post :D
Inace, imam kod sebe i5 masinu, i7 masinu, i ryzen masinu, meni ne trebaju yt klipovi da bih nesto znao kao sto trebaju tebi.
 
Poslednja izmena:
Većina predviđanja oko Ryzen 1 i 2 se obistinilo, nema razlogada i ovog puta ne bude tako. Mnogi su proglasili R5 2600 kao best buy.
 
Ja više volim 2600X, ali 'ajde. :)
 
Takodje Ian je u Anandtech clanku sumirao da je ryzen ES primerak trosio 75W naspram 9900k na 125W.

Ako uzmemo u obzir da je to 1/2-core PBO boost na 4,6GHz na 75w to daje lufta do 105W za veci boost blizi 5.0Ghz za proizvodni primerak u idealnoj situaciji, i ako nema ogranicenja pri samoj arhitekturi i ne bude ogranicenja kod same voltaze i proizvodnog procesa, moze da se ubaci sigurno 5.0Ghz 1/2 core boost do 135W :)

Pre-release samo za odabrane novinare brojke su bile 30-tak manje poena na CB za ryzen, sto znaci da su ga u zadnji trenutak dotegli.
 
Poslednja izmena:
A da vi izadjete malo napolje pa da se grudvate?

OT:

 
Pa i to ti je kilometarski post :D
Inace, imam kod sebe i5 masinu, i7 masinu, i ryzen masinu, meni ne trebaju yt klipovi da bih nesto znao kao sto trebaju tebi.
Ma to je banalni klip gde rajzen sa 12 jezgara pobedjuje intel sa 8 jezgara u CB za nekih 10%. I ja bih voleo da izbace cip 6/12 koji ce da kosta 200$ i koji ce da bude jaci od i7 8700K.. Ali naravno da nece. Uvek ce porediti svoje cipove sa intelovim koji imaju 30% manje jezgara, za manje para naravno i sve to stoji. Ali po jezgru nema sanse.. 90 racunara se sklopi za gaming, ostalih 10% su clanovi bencha koji renderuju po ceo dan sa 16/32 [emoji23]

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Ma to je banalni klip gde rajzen sa 12 jezgara pobedjuje intel sa 8 jezgara u CB za nekih 10%...

Čekaj, imaš ovaj video u postu iznad tvog gde čovek lepo kaže da je Ryzen 3, dakle najslabiji iz buduće ponude, sa svojih 8 jezgara i 16 thread-ova egal sa 9900K. Gde je tu 12 jezgara?

90 racunara se sklopi za gaming, ostalih 10% su clanovi bencha...

Dosta vremena provodim u emmiju sticajem okolnosti jer tamo nabavljam potrepštine za firmu i gledam kakve računare za igranje roditelji sklapaju svojoj deci, a i kakve su oni gotove mašine u kategoriji od 400-500 eura počeli da prodaju pod Altos brendom. 80% su zasnovani Ryzen-u sa nekim 1050/1060/470 kartama (zavisno od cenovnog ranga). Ovo pišem za naše tržište s obzirom da si spomenuo Benč.

Kakvo je stanje preko ne mogu da tvrdim lično, ali možeš na osnovu ovoga zaključiti koliko je loš AMD:
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Electronics-Computer-CPU-Processors/zgbs/electronics/229189
https://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2018/12/CPU-Sales-Mindfactory.jpg
 
Šta Vam je ljudi, to je sve Zambezi, Zen se nije ni pojavio.
 
Čekaj, imaš ovaj video u postu iznad tvog gde čovek lepo kaže da je Ryzen 3, dakle najslabiji iz buduće ponude, sa svojih 8 jezgara i 16 thread-ova egal sa 9900K. Gde je tu 12 jezgara?]
Odakle tebi da će 8c/16t Ryzen 3000 biti R3? U najboljem slučaju R5, a vrlo moguće i da će ostati R7, a da će 12c i 16c ići kao R9.

I opet kao što rekoh, to što je 8c/16t Ryzen 3000 egal sa i9-9900K, ne znači da su stigli intel. Jer je u CB testu AMD-ov SMT bolji od Intelovog (HT-a). S druge strane znamo da ima još prostora za veće klokove, tako da je to ohrabrujuće. Ono što je najveća mana Ryzena - latencija i pristup memoriji (u NUMA konfiguracijama, sa 16+ jezgara) ostaje nepoznato u ovoj iteraciji. Ko zna kako se ponaša CPU sa ovim I/O modulom. Jedino što ohrabruje jeste to da oni znaju šta rade i da sigurno neće napraviti lošije rešenje, kao i da prodaju novi 64c/128t Epyc (Rome) u kamionima. Pa ako je to rešenje dobro za MS, Google, Amazon, USA Vladu... biće valjda dobro i za mene :)
 
Poslednja izmena:
Ma to je banalni klip gde rajzen sa 12 jezgara pobedjuje intel sa 8 jezgara u CB za nekih 10%. I ja bih voleo da izbace cip 6/12 koji ce da kosta 200$ i koji ce da bude jaci od i7 8700K.. Ali naravno da nece. Uvek ce porediti svoje cipove sa intelovim koji imaju 30% manje jezgara, za manje para naravno i sve to stoji. Ali po jezgru nema sanse.. 90 racunara se sklopi za gaming, ostalih 10% su clanovi bencha koji renderuju po ceo dan sa 16/32 [emoji23]

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

Pocinjes da budes bezobrazan, broj jezgara na testu je egal, ja sam cak misljenja da je u pitanju Ryzen 5 3600 bez x od 65w koji bustuje sa 4.0 na 4.4 da bi se pokazala manja potrosnja.
 
Odakle tebi da će 8c/16t Ryzen 3000 biti R3? U najboljem slučaju R5, a vrlo moguće i da će ostati R7, a da će 12c i 16c ići kao R9.

Od zato što sam tako čuo iako on to ne kaže :d. Hebi ga, tako je to kada se na posao ide u 6 ujutru a onda piše na forumu u 9 uveče :D.
 
Rajzen 3 egal sa 9900k.. U to bih poverovao da glasam za Vucica :)

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока


Ok, evo demantovao se covek.
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane CB15 je prilično mator a nije baš neki benchmark. Iako gura sva jezgra na 100%, potrošnja u Watt-ima nije tolika kao na nekim drugim testovima, to bi značilo da ne gura sve u maximum.

Potrošnja je nešto veća nego pod RealBench-om i AIDA-om(CPU i cache, bez FPU), odnosno jednaka onoj u Prime95 29.4, custom 1344, FFT in place.
 
Poslednja izmena:
Nek bude i nesto slabiji od i9 9900k ali nek bar zadrzi cijenu od 2700x gledam vani se krecu oko 320€
 
Bice egal u sintetickim testovima ako bude imao minimum 2 jezgra vise.. U igrama ce biti losiji, naravno.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Intel je bolji, u igrama fura 130fps a Amd 110fps.
 
U 720P je jos veca razlika, a tek na digitron rezoluciji. :)
 
Nazad
Vrh Dno