Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Nista ovo na zalost, klasika od amd-a, kao za oba rajzena, na kraju ce biti (opet bolje od ovih drugih derikoza naravno), 5-10% ipc, ici ce do 4.3/4.5ghz(za preko ce trebati ploca sa opasnom naponskom koja nece biti ispod 200 ojra), samo ce da dodaju jos jezgara i to je to. Intel ce ici za igrice, amd za fanove i ove sto zaradjuju lovu...

Opet ce svi da sanjaju Intel 8/16 na 5.2ghz, a kupovace se 3600/3700/x...

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
Baba Vanga, ti li si?

A sad ozbiljno...ne projektuj svoje misli u stvarnost kao ociglednu istinu. Skoro svaka rec koju si u postu napisao nema veze s vezom. Ako te zanima da nesto naucis, mogu da ti obrazlozim.
 
Poslednja izmena:
Baba Vanga, ti li si?

A sad ozbiljno...ne projektuj svoje misli u stvarnost kao ociglednu istinu. Skoro svaka rec koju si u postu napisao nema veze s vezom. Ako te zanima da nesto naucis, mogu da ti obrazlozim.
Pretvorio sam se u uvo.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Sad kad se ovako sve malo slegne sabere i oduzme moze se zakljuciti da je AMD sa Ryzenom 3000 na pravom putu.

ES primjerak na 4.6GHz ima jednake/bolje performanse od i9 9900K na 4.7ghz dakle i sa nesto nizim taktom imaju nesto veci skor nije tako davno bilo kad je AMD-ov najjaci procesor bio FX do pojave ryzena moglo se samo sanjat da se sustigne intel, sa pojavom Ryzena natjerali su intel da ponudi 6/12T procesor pa sa Ryzenom 2000 natjerali su ga da izbaci 8/16t ili u prevodu i9 9900K i na kraju dotjerali su intel do zida i kako stvari stoje napravice brzi i efikasniji procesor od Intel-a.

Naravno Intel je velika kompanija ne sjede sigurno skrsteni ruku te ce odgovoriti na Ryzen 3000 seriju procesora vjerovatno sa nekom novom arhitekturom u 10 nm procesu pa ce tako staviti novi zadatak pred AMD.
 
Pretvorio sam se u uvo.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

Prvo, vec prelaze tvojih 4.3-4.5, i vremenom ce takt jos porasti.
Drugo, i kod ryzena 1 i 2 nema nikakve potrebe za masivnom naponskom za OC jer je oc relativno nizak,a i da nije, procesor koji radi na 65w i klokuje se, ne moze da ide preko 100-120w (sem u nekom ekstremnom overkloku na tecnom azotu). Za sve ispod 150-170w nije potrebna nikakva posebna naponska, 4-6 faza puna kapa. Tako je jos od sendy bridge-a i 2011, ploca sa prosecnom naponskom tip 5-6 faza i ekstremnom naponskom (kao recimo moje MSI Big Bang Marshal sa 24 faze) imaju maltene isti OC potencijal. A ti procesori trose oko 100w i imaju ogroman OC potencijal pa im ne treba vise, ryzenu 3 ce i manje.
Ako bude postojao, problem kod OC ryzena 3 ce biti ili u fizickom limitu arhitekture, ili u problemu da se ohladi cip koji proizvodi toplotu na tako maloj povrsini (usled 7nm), pa ce disipacija toplote sa tako malog prostora biti problem.
Trece, poboljsanje IPC i IMC bi dovelo do neutralizacije poslednjih 10% prednosti koje intel ima u igrama, stoga teza da ce neko da sanja intel na 5.2 a ima ryzen 3700x je smesna, jer sto bi neko sanjao slabiji i skuplji procesor...situacija bi bila identicna zadnjoj AMD dominaciji kad je intel imao preskota na 3.2ghz a amd ga tukao sa dosta sporijim procesorima (ako se dobro secam cak 1ghz sporijim), barem po nominalnom taktu. Nominalan takt nije najbitnija stvar u prici.
Cetvrto, ako mislis da ce toliko mali biti napredak kad se sa 12nm sidje na 7nm, onda ne znam sta da ti kazem. Ali recenice poput ove: "Nista ovo na zalost, klasika od amd-a, kao za oba rajzena" su smehotresne jer prvo,nista ne znace, drugo, o tome ne znas nista-ne znaju ni mnogo bolje obavesteni od tebe i znaju cim to procitaju da si zalutao na temu, trece, oba ryzena su fenomenalan proizvod, cim je amd uspeo da preuzme 2/3 trzista intelu.
 
Poslednja izmena:
Ono što se preskače, jeste činjenica da je MT CB test najbolji scenario za AMD. Tako da nije baš sve tako sjajno. Ali opet, očekujem da su unapređenje napravljena i na drugim mestima (latencije pre svega)
 
CB test je jedino sto je prikazano i ima zaista nesto cudno ako je ES primjerak radio na 4.6Ghz tokom testa i dobio 2057 peona score gledajuci rezultat Ryzena 2700x na 4.4ghz iz guru3d testa ne mogu se otet utisku da bi 2700x na isti tih 4.6ghz ima isti rezultat od cca 2060 poena.
untitled-13.png

Dakle postavlja se pitanje ima li uopste IPC napredka jedini test koji su prikazali je taj CB 15 i nista vise a on nam govori da bi i 2700X na 4.6Ghz imao isti rezultat, ili nema napredka IPC ili je procesor radio na nizem taktu od 4.6Ghz?
 
CB test je jedino sto je prikazano i ima zaista nesto cudno ako je ES primjerak radio na 4.6Ghz tokom testa i dobio 2057 peona score gledajuci rezultat Ryzena 2700x na 4.4ghz iz guru3d testa ne mogu se otet utisku da bi 2700x na isti tih 4.6ghz ima isti rezultat od cca 2060 poena.
Pogledajte prilog 263802

Dakle postavlja se pitanje ima li uopste IPC napredka jedini test koji su prikazali je taj CB 15 i nista vise a on nam govori da bi i 2700X na 4.6Ghz imao isti rezultat, ili nema napredka IPC ili je procesor radio na nizem taktu od 4.6Ghz?
Evo moj 2700x na 4.3GHZ, dalje neće što god da mu radim.
CB15Bio 4024 43.JPG
 
Kladio bih se da je odgovor najprostiji moguc, a to je da je boost klok na novom ryzenu 4.6 a ne klok za sva jezgra. Klok za sva jezgra je verovatno oko 600mhz nizi, kao i na 2700x
 
Poslednja izmena:
@fingon 100% kad su govorili o 4.6Ghz vjerovatno je u ovom stadiju taj ES primjerak boostovo na 4.6ghz /jedno jezgro, a ovaj test je radjen uz znatno nizi takt od 4.1-4.2ghz

U konacnici ce taj boost mozda i biti kao sto je adored najavio up to 4.8Ghz dok ce sva jezgra raditi oko 4.2ghz.

@Countmike vjerovatno ima brzi ram cim je sa 4.3 izvukao kao ovi na guru3d sa 4.4Ghz

@bombas tih 4.6ghz bice vjerovatno realnost neki avg OC za svaki dan i u ovom testu ce vjerovatno parirat i9 9900k na neki 5.1ghz sto je i njemu realnost i neki avg OC za sve preko treba lutrija, isto tako vjerujem da ce i ovom Ryzenu 3000 sve preko 4.6ghz biti lutrija, ali to bi onda znacilo da AMD sa neki 500mhz nizim taktom u ovom testu ostvaruje isti score kao Intel.
 
Poslednja izmena:
@fingon 100% kad su govorili o 4.6Ghz vjerovatno je u ovom stadiju taj ES primjerak boostovo na 4.6ghz /jedno jezgro, a ovaj test je radjen uz znatno nizi takt od 4.1-4.2ghz

U konacnici ce taj boost mozda i biti kao sto je adored najavio up to 4.8Ghz dok ce sva jezgra raditi oko 4.2ghz.

@Countmike vjerovatno ima brzi ram cim je sa 4.3 izvukao kao ovi na guru3d sa 4.4Ghz

@bombas tih 4.6ghz bice vjerovatno realnost neki avg OC za svaki dan i u ovom testu ce vjerovatno parirat i9 9900k na neki 5.1ghz sto je i njemu realnost i neki avg OC za sve preko treba lutrija, isto tako vjerujem da ce i ovom Ryzenu 3000 sve preko 4.6ghz biti lutrija, ali to bi onda znacilo da AMD sa neki 500mhz nizim taktom u ovom testu ostvaruje isti score kao Intel.
Jeste, RAM na 3600 - Cl16, video sam neke CB sa preko 2000 ali sa Cl14 memorijom a možda su uključili i CB15 bias u BIOS-u. Da može ovaj na 4.8 - 5GHz sigurno bi probilo 2100 score ili više. To je sve sa 8/16, zamisli 12/24 !!! Sa druge strane CB15 je prilično mator a nije baš neki benchmark. Iako gura sva jezgra na 100%, potrošnja u Watt-ima nije tolika kao na nekim drugim testovima, to bi značilo da ne gura sve u maximum. Koliko je "prijateljski" prema AMD-u i Ryzen-u je veliko pitanje.
 
Da sigurno memorija igra ulogu, steta sto su prikazali samo CB15 kao sto i sam kazes dosta star benchmark, ali sto je tu je samo njega imamo kao neki reprezent za diskusiju. Vjerovatno jeste naklonjen Ryzenu ali opet moramo cekati druge testove da bi se donio neki zakljucak.
 
meni je ipak najzanimljiviji deo prezentacije bila cinjenica da se na pocetku iste kurce kako su prvi ubavili northbridge u CPU .... a onda na kraju predstavlja Zen 3xxx i pokazuje cip sa northbridge-om kao odvojenom celinom :) komedija, prvi ubacili prvi izbacili ;)
 
PCIe 4 a ni PCIe 3 još nije savim zauzet. Možda industrija nešto sprema uskoro ?
 
koliko pratim ... zauzimaju ga Nvme SSDovi, ne bas skroz ali se priblizavaju
 
meni je ipak najzanimljiviji deo prezentacije bila cinjenica da se na pocetku iste kurce kako su prvi ubavili northbridge u CPU .... a onda na kraju predstavlja Zen 3xxx i pokazuje cip sa northbridge-om kao odvojenom celinom :) komedija, prvi ubacili prvi izbacili ;)
Taj I/O je i dalje u procesoru, nije nigde izbačen
 
+1 Jos da je shvatio o cemu su pricali! Meni je razocarenje da ce tek na leto procesori,jos uvek gajim nadu da ce neki primerci biti maj-april.
 
Neko je imao tu snagu(u igrama npr.) na raspolaganju dve godine, nema šta da ga boli.
 
Prvo, vec prelaze tvojih 4.3-4.5, i vremenom ce takt jos porasti.
Drugo, i kod ryzena 1 i 2 nema nikakve potrebe za masivnom naponskom za OC jer je oc relativno nizak,a i da nije, procesor koji radi na 65w i klokuje se, ne moze da ide preko 100-120w (sem u nekom ekstremnom overkloku na tecnom azotu). Za sve ispod 150-170w nije potrebna nikakva posebna naponska, 4-6 faza puna kapa. Tako je jos od sendy bridge-a i 2011, ploca sa prosecnom naponskom tip 5-6 faza i ekstremnom naponskom (kao recimo moje MSI Big Bang Marshal sa 24 faze) imaju maltene isti OC potencijal. A ti procesori trose oko 100w i imaju ogroman OC potencijal pa im ne treba vise, ryzenu 3 ce i manje.
Ako bude postojao, problem kod OC ryzena 3 ce biti ili u fizickom limitu arhitekture, ili u problemu da se ohladi cip koji proizvodi toplotu na tako maloj povrsini (usled 7nm), pa ce disipacija toplote sa tako malog prostora biti problem.
Trece, poboljsanje IPC i IMC bi dovelo do neutralizacije poslednjih 10% prednosti koje intel ima u igrama, stoga teza da ce neko da sanja intel na 5.2 a ima ryzen 3700x je smesna, jer sto bi neko sanjao slabiji i skuplji procesor...situacija bi bila identicna zadnjoj AMD dominaciji kad je intel imao preskota na 3.2ghz a amd ga tukao sa dosta sporijim procesorima (ako se dobro secam cak 1ghz sporijim), barem po nominalnom taktu. Nominalan takt nije najbitnija stvar u prici.
Cetvrto, ako mislis da ce toliko mali biti napredak kad se sa 12nm sidje na 7nm, onda ne znam sta da ti kazem. Ali recenice poput ove: "Nista ovo na zalost, klasika od amd-a, kao za oba rajzena" su smehotresne jer prvo,nista ne znace, drugo, o tome ne znas nista-ne znaju ni mnogo bolje obavesteni od tebe i znaju cim to procitaju da si zalutao na temu, trece, oba ryzena su fenomenalan proizvod, cim je amd uspeo da preuzme 2/3 trzista intelu.
E ok, hvala na odgovoru. Nista, s' obzirom da se apsolutno ne slazem sa tobom, ovaj post sa detaljima cu da quote-iram ponovo tamo u junu kao izadje. Fora je sto si ti fanboy vrv, dok se ja vec 20god saltam sa amd na intel i obrnuto.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Ne, fora je da je ono sto si ti napisao u prethodnoj poruci nebuloza, a sad ti je covek objasnio i zasto.
 
Ne, fora je sto me mrzi da pisem kilometarski post. Lakse mi je u junu da stavim yt link, p**erski smajli i neku posvetu [emoji23]. Ne kazem da je amd los, los je hajp koji prave kao na ovoj prezentaciji, nesto wooow, a kad izadje bude opet losiji od Intela/nvidie. Dakle, kazem za sirovu snagu karte, procesora. Cim oni guraju toliko jezgara u manji poizvodni proces to znaci da nisu na nivou Intela jos uvek, vec klasika, trpaj sto vise jezgara da cinebench poludi. A i ja sam zabiravio da na ovom forumu niko ne igra igrice, vec se po paljenju racunara automaski startuje ceo adobe paket, 3d studio max, itd isl..

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Čekaj, vidiš da su ih odmah popljuvali svi kad su mislili da neće biti povećanja broja jezgara. Korisnici to traže. I pored toga, AMD će izbaciti 8-core i 6-core procesore, a ostatak sa više i manje će stići kasnije. Tj. vlasnici R7/R5 1000/2000 neće imati razloga za upgrade. Ili u prevodu - AMD sa 3000 serijom prvo gura ST performanse, a MT dolazi kasnije

A ako može telefon da gura 8 ili 10-core procesor, može i jeftina ploča :d

Neko je imao tu snagu(u igrama npr.) na raspolaganju dve godine, nema šta da ga boli.
Nekome (90% gejmera) ta snaga nije ni potrebna (u igrama npr.), pošto mu je usko grlo grafika, a ne CPU, tako da ne mora ni da kupuje bilo šta novo. Ni i7-8000/9000/10000 ni Ryzen 7 2000/3000 ;)
 
Poslednja izmena:
Kupovali su ovde mnogi R5 za igranje, a još uvek imaju kartu tipa 270X. U prevodu, dobili su ništa.
 
Nazad
Vrh Dno