Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Jeste, tako je jednostavno.

Preko 3000MHz skokovi u performansama su smesni, pogotovo u odnosu na razliku u ceni. 3000-3200MHz CL15-CL16 je optinalna kupovina, sve preko toga je za 99% konfiguracija bacen novac.

Testovi sa 2080Ti u 1080p u realnom svetu nemaju nikakav znacaj svakako.
 
Poslednja izmena:
Za perf sto se tice fps-a se slazem, samo nije isto 3200 cl16 i cl14 recimo, raw latency nije isti. Ako je 3200c14 69, 3200c16 ne moze da bude ispod 73-74, ako ne i vise. Ima onaj mali buildozoid, radio je komparaciju sa nekim besnim DR 3800c14 ili tako nesto.
 
Nije isto, a CL14 3200+MHz kit-ovi kostaju duplo vise (neki i 3-4 puta vise), a razlika u realnom radu izmedju njih i "obicne" 3000MHz CL15-CL16 memorije ce se osetiti sa 2080Ti na 1080p, zapravo nece ni tada, tada ce se samo videti u brojkama.

Jednostavno, "ultra" brza memorija je prehajpovana, cene za bolje kit-ove su u skladu sa hajpom, prenaduvane.
 
@Radici
Da je to tako jednostavno, niko ne bi kupovao low lat memorije niti bi pratio onaj amd-ov latency slajd.

Samo realna i prakticna primena/scenario. Glupe sinteticke testove ostavljamo osobama koje se samozadovoljavaju merenjima ciji je veci (score ili sta vec).
 
Amin.

Iskreno, radije bih 32GB 3200 CL16 nego 16GB 3600 CL15-16...mnogo će mi više značiti u praktičnoj upotrebi, van benchmarkovanja.
 
@ivanbass
Nebitno koliko kosta, u tome nije rec ovde, nego da ima razlike, pricam za raw latency. A to da nije isplativo kupovati takvu memoriju, to ne mora niko da mi kaze. Ja se bio zapalio za trident z neo dok nisam video cene. Za razliku izmedju neo i ovog patriota, mogu da kupim polovnu vegu 56. Takve memorije ostavljam onima koji imaju para za bacanje.
Kako napreduje zatezanje i oc memorije?

@radici
Sintetika samo zbog sebe, cisto da utegnes masinu sto je bolje moguce, ali kazem da nije isto. Da nije vredno razlike u parama, u slucajevima gde je razlika u ceni visestruka, to sam se vec slozio.

Pre nekih 20 dana, imao je ripjaws 3600 c17 bdie 16gb za 109e, dok je aegis 3000c16 bio 75e. Niko ne moze da mi kaze da 35e nije vredno razlike, jer jednostavno nema svako isti budzet.
500e budzet 35 znaci mnogo, dok za onaj od 1000, 35e nije skoro nista.

@juro
da ima za istu cenu, slazem se sa tobom. Pritom mozda sreca bude na tvojoj strani, pa naletis na kit koji mozes da zategnes i kloknes, a trenutna situacija je da 2x16 3200c16 kosta duplo vise od 2x8 3600c17, dok kitove 2x8 3600c16 ne gledam, jer ne vrede para, kada ima mnogo jeftinijih memorija koje mozes da utegnes i da budu bezmalo iste.
 
Poslednja izmena:
Kako napreduje zatezanje i oc memorije?
Trenutno je u trecem planu, stigao laptop novi koji sam morao da sredim, bio van grada par dana, stize R5 2600 u utorak pa cu valjda da izdvojim jedno vece za njega i memoriju :D

Svakako trenutno grafika debelo bottleneckuje, tako ce biti duze vreme, to me odvaja od OC-ja :D

Edit:

Postoji tema za memoriju za Ryzen, licno sam je otvorio [emoji23]
 
Poslednja izmena:
rcj824srl9e31.jpg
 
Au gde si ovo pronašao? Mislim ono daj neki link ako može.
 
Reddit
Momak je uradio test na osnovu jednog ili nekoliko primeraka od svakog procesora, malo besmisleno ali ajde.
 
Kod mene je jedno 0.05v viši napon u proseku ali bez znanja na kom BIOS-u i MB, nije baš neki podatak.
 
Nemoj sad izmišljati stvari, jer ti se slika ne sviđa. CPU je CPU. AMD tačno zna zašto postoji 3800X. Baš kao što u 3600 ide najgori silicijum.

sfklhztsql931.png
 
Naravno da zna, zato i postoji. Ali pogledaj 3600 i 3600x, isti za max oc.
Sto se tice 3700x i 3800x, ti to malo zekis Mike-a sto je cekao 3800x, a kupio 3700x. Meni iskreno nije vredno 100e za 100mhz vise, ili pak 200mhz vise.
3800x bih preskocio sigurno, jer bi mi bio toliko blizu sa cenom u odnosu na 3900x.
 
Neko će preferirati malo brže jezgro, neko malo više jezgara. Sve je tu, ko voli, nek izvoli.

Što se tiče 3600X, očigledno da i gotovo nema primeraka koji su zaista dobri, a da im istovremeno ne radi jezgro, dva. Ako i ima, to ide u 3900X, svakako. Ono što nije (toliko) kvalifikovano za 3900X, verovatno ide za 3600X.
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da ce neko preferirati ispod 5% poboljsanja u odredjenim slucajevima u odnosu na 33-50% vise jezgara.

U odnosu na 3600, 3600X vredi mozda 20e vise, ako i toliko, isto vazi za 3700X i 3800x.
 
Po meni, 3600x max 230e, 3800x max 410e.
 
To sa CB r15 je očigledan OC sa fixnim naponom ko zna koliko je stabilno, verovatno nebi prošao ni CB 20. Meni treba 1.4v da prođe.
CB15 3700x 4.4GHz.JPG
 
Poslednja izmena:
Citavih 2,5% razlika u korist 3800x. :d

Tih 100mhz pravi preveliku razliku, steta ne dati 10k vise za 2,5%, iliti 25% vise kesa za 2,5% vise. :d

Sasvim moguce da ja nisam ovo lepo izracunao, fali negde zarez. :d


@Mike
Koliko tvoj bustuje all core na def, znaci bez manuelnog oc-a?
 
Poslednja izmena:
Dobro je to, mada je manual oc dosta lepsi za videti, i koliko sa pogledao, svima treba otprilike 1.4 stabilno za 4400.

Nema ovde zlatnog cipa, sve je to bezmalo isto. Mozda 1 u 1000 moze da vozi 4.4 sa 1.35v.
 
Poslednja izmena:
Dobro je to, mada je manual oc dosta lepsi za videti, i koliko sa pogledao, svima treba otprilike 1.4 stabilno za 4400.

Nema ovde zlatnog cipa, sve je to bezmalo isto. Mozda 1 u 1000 moze da vozi 4.4 sa 1.35v.
Jel možeš na PM da mi napišeš instrukcije šta da uradim da izmerim koliko moj vuče?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
cini mi se da sam procitao da je neko (od inostranih ) radio testove sa manual OC i da je u roku od 2-4 meseca degradirao svaki cip ( druga generacija) preko 1.37v, 24/7 oc....sve ispod toga nema degradacije ni posle 6meseci... kapiram da treba proveriti koliki su safe naponi i za 3000seriju.
 
@Sava
Nema razloga, objasnicu ti ovde. Skini hfinfo, skini cinebench 20.

Otvori hf info, i startuj cinebench 20, videces koliko gura napon u hfinfo, temp kao i boostove. Posto ti neces da overklokujes, treba onda da nadjes najmanji napon na kojem ne gubis perf procesora.
Posle toga udji u bios, stavi manuelno napon cpu-a na 1.35v, pa ponovo cinebench 20 test, pa vidi koliko se rezultat razlikuje u odnosu na onaj pre manuelnog postavljanja napona, kao i koliko se boost klokovi razlikuju.
Fora je da nadjes najnizi napon za cpu, a da rezultat cinebencha ne ide dole, kao i da su boost klokovi optimalni(da ne spadnu sa npr 4200 na 3900). Kada to nadjes, onda lepo pustis cinebench jedno 5 puta zaredom, i ako pukne, onda malo napon gore, ako ne onda si ''skoro'' tu. Kada prodje 5 puta sa svim ovim uslovima, onda moras da ga lepo izmucis.
Skines PRIME95, i pustis smallffts nekoliko sati. Ako ne pukne, onda si ga ubo, ako pukne znaci da treba vise napona. Povecavas napon isto po jedan podeljak(0.025v), tj. recimo sa 1.3v na 1.325v.
U principu, trebace ti jedno 2 sata da nadjes neki sweet spot sto se cinebencha tice, dok od primerka zavisi koji je sweet spot i na koliko ce prime95 da prodje.
Po onome sto sam video, neki napon za def, iliti sweet spot je oko 1.3v, cak i manje za 3700x, mada sve zavisi od primerka do primerka.

NAPOMENA: obrati paznju na temp procesora, sve to imas u hfinfu. Sa 1.35v ne bi trebalo da predje 80c tokom cinebencha, dok prime moze da gurne toliko.
Koja bese ploca Savo?

@Dusko
To vec ne znam, mada po meni 1.4v bi trebalo da bude ok za r3000. U Savinom slucaju, posto nece da klokuje, treba da undervoltuje, jer bios gura previse napona, a to je posledica nove serije. Sredice i to, samo pitanje kada.


EDIT: @CountMike
Jesi li probao undervolt?
 
Poslednja izmena:
@Sava
Nema razloga, objasnicu ti ovde. Skini hfinfo, skini cinebench 20.

Otvori hf info, i startuj cinebench 20, videces koliko gura napon u hfinfo, temp kao i boostove. Posto ti neces da overklokujes, treba onda da nadjes najmanji napon na kojem ne gubis perf procesora.
Posle toga udji u bios, stavi manuelno napon cpu-a na 1.35v, pa ponovo cinebench 20 test, pa vidi koliko se rezultat razlikuje u odnosu na onaj pre manuelnog postavljanja napona, kao i koliko se boost klokovi razlikuju.
Fora je da nadjes najnizi napon za cpu, a da rezultat cinebencha ne ide dole, kao i da su boost klokovi optimalni(da ne spadnu sa npr 4200 na 3900). Kada to nadjes, onda lepo pustis cinebench jedno 5 puta zaredom, i ako pukne, onda malo napon gore, ako ne onda si ''skoro'' tu. Kada prodje 5 puta sa svim ovim uslovima, onda moras da ga lepo izmucis.
Skines PRIME95, i pustis smallffts nekoliko sati. Ako ne pukne, onda si ga ubo, ako pukne znaci da treba vise napona. Povecavas napon isto po jedan podeljak(0.025v), tj. recimo sa 1.3v na 1.325v.
U principu, trebace ti jedno 2 sata da nadjes neki sweet spot sto se cinebencha tice, dok od primerka zavisi koji je sweet spot i na koliko ce prime95 da prodje.
Po onome sto sam video, neki napon za def, iliti sweet spot je oko 1.3v, cak i manje za 3700x, mada sve zavisi od primerka do primerka.

NAPOMENA: obrati paznju na temp procesora, sve to imas u hfinfu. Sa 1.35v ne bi trebalo da predje 80c tokom cinebencha, dok prime moze da gurne toliko.
Koja bese ploca Savo?

@Dusko
To vec ne znam, mada po meni 1.4v bi trebalo da bude ok za r3000. U Savinom slucaju, posto nece da klokuje, treba da undervoltuje, jer bios gura previse napona, a to je posledica nove serije. Sredice i to, samo pitanje kada.


EDIT: @CountMike
Jesi li probao undervolt?
Hvala ti. Probacu kad navatam vremena.

Ploča je X570 asus TUF Gaming plus wi-fi

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Moja preporuka za veceras je da ga probas cinebench 20 jednom bez diranja napona, i jednom na recimo 1.325. Ako su rezultati isti, kao i boost klokovi, koristi racunar tako. Ako dobijes bsod, onda gurni podeljak gore.
Ovo je samo privremeno resenje dok ne sednes i dok ga lepo ne zategnes.
R3000 dodaje previse napona sam od sebe, i to mi se ne svidja. Meni nije problem da zategnem, jer volim da se igram. Cim sklopim komp, prvo sto cu da uradim je da izvadim memoriji dusu.
Ima jos dosta sitnica koje mogu da se podese, ali to je vec previse za ono sto tebi treba. Treba dosta vremena da se samo objasni, kamoli da se namesti.
 
Valjda sam napisao negde pre, -0.05 je najbolje što može bez posledica po stabilnost i performanse a to se ne isplatiti čačkati jer temperatura retko dostiže 70c a i to samo tokom dužeg mučenja sa OCCT, u radu retko preko 60c. Prestao sam sa benčovima i testovima za CPU stiglo je dokle je stiglo a radi kao pdmazano sa PBO2 i Ryzen balanced planom, max CPU 5% i radi na (skoro) leru, 2.1GHz ispod 1v.
Minimalne napone, frekvencije i temperature je taško precizno odrediti i pratiti zato što svaki program za to utiče na rezultate a ni windows ne miruju skoro nikada. Sa sobnom temperaturom oko 30c, teško je odrediti koliki bi neki minimum bio a nije ni važno. 38 -41 pa i 45c mi je neki prosek u leru.
Ovaj najnoviji BIOS ima neka intersantna nameštanja za memoriju pa razmišljam da to malo isprobam. DOCP na 3000, memorija na 3600, Cl16 i FCLK 1800 daju dobre rezultate ali iz nekog razloga latencija je 68 umesto 64 sa 2700x. sa istim nameštanjima. Naravno da je to neprimetno u radu ali voleo bih da memorija bude još malo utegnuta. Ovaj najnoviji "DRAM-Calculator-for-Ryzen-1.6.0.3" mi daje opcije koje ne mogu nikako da sprovedem, jednostavno ne butuje sa njima.
Za nameštanja piše Ryzen 2 gen a svi mi kažu da je to u stvari 1usmus mislio na 3rd gen mada takvo imenovanje nema smisla jer je ili Zen2 ili Ryzen 3 gen, nikako Ryzen 2 gen. Možda ga Rusi tako zovu ?
PS:
Treba obratiti pažnju na BCLK jer ako nije u skladu sa frekvenciom memorije, latencije skaču kao lude a to utiče na rezultate. Neko mi reče da je za niže frekvencije (3000 - 3200MHz) bolje malo viši BCLK ali za više frekvencije (3600 up) treba bazna brzina memorije, npr. za 3600MHz, 1800MHz BCLK.
 
Poslednja izmena:
Kada sastavim, memorija je prva na listi, pa cu okaciti rezultate.

68 lat je ok, toliko i slide pokazuje. Ta razlika u odnosu na 2700x je verovatno do bios-a. Ja cu najverovatnije probati nekoliko komada, dok ne nadjem najbolji.
 
Ove nedelje sklapam build, i dalje ne mogu da se odlucim za procesor jedino, 1440p monitor imam, 3700x ili 3600 , za tu rezoluciju vidim jedva par frejmova razlike izmedju ta 2 procesora...
 
Koliko sam gledao u testovima (ne za ova 2 cpu-a, vec generalno), 2k je vise vezana za gpu, tako da sacuvaj pare ili uzmi bolju grafu ili tako nesto. Jedino ako radis nesto cpu zahtevnije osim igranja, to menja racunicu.
Ove nedelje sklapam build, i dalje ne mogu da se odlucim za procesor jedino, 1440p monitor imam, 3700x ili 3600 , za tu rezoluciju vidim jedva par frejmova razlike izmedju ta 2 procesora...

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Ako je igranje u pitanju bez strima, onda 3600, ukoliko hoces da strimujes, onda 3700x, mada moze i 3600+elgato ili slicno, mada to onda dodje skuplje nego 3700x. Resio amd da ubije sve, strim na 3700x kao na 9900k, znaci umereni bez stucanja, dok 3900x jede sve, a mozes da strimujes kako hoces.
 
Nazad
Vrh Dno