Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Po ovoj slici deluje da mogu da spakuju jos jedan 8c ccx pored ovog postojećeg. Čak se i naziru kontakti ispod zelenog premaza.
 
3000 Ryzen 8c/16t (nije finalna frekvencija). 30% manje troši, 10-15% bolji od i9 9900k (2023 Cinebench). Ali muljav stream, pa nisam procenio najbolje razliku, možda je i veća.

Pogledajte prilog 263778

Mislim da je podjednak sa 9900k, mada nije jos finalna frekvencija - moguce je da ce biti brzi, a ovih 15% se odnosilo na nesto drugo... Trosi 50W manje u odnosu na i9.
 
rezultat je dobar za ES procesor jedino sto sam i ranije govorio sad se ispostavilo nece ovo prije ljeta (nekako sam ovo znao sve je mirisalo na to da nemaju gotov proizvod).
 
Gotovo. Razočaravajuće...
Još uvek rade na 3000 Ryzenima, još se ništa konkretno ne zna...
I grafika koja tek sada ima performanse kao 2 godine stara konkurencija, sa nepoznatim temperaturama i cenom kao konkurencija koju pljuju zbog cena...yeah, razočaranje.
 
Kao sto sam i mislio samo je najavljena tehnologija a detaljnije tek sredinom godine. Onog trenutka kada je receno kupujte i dalje drugu generaciju znalo se da nema nista od lansiranja trece. Nazalost suvise trolovanja na forumima i internetu uopste i ocekivanja od CES-a doprinela su malom razocarenju ali ne sumnjam da ce biti i tekako dobra treca generacija kad se pojavi.
 
Poslednja izmena:
Radeon 7, lepo, lepo.
Naj manje pominjan Ryzen3 i to samo R5 3600 mada izgleda bar at par sa i9 9900. Možda će više biti u pisanoj formi. Sredinom godine treba da izađe, nadao sam se malo ranije.
 
Neko napravi hype i svi se zapale. Bilo je nerealno da se pojavi tako brzo mada opet nisam ocekivao sredinu godine, racunao sam april-maj najkasnije. Sto se tice grafike to je ok ali sam ocekivao nizu cenu bar 100 bucks-a da bi napravili neki bum. Al dobro, kad se urade testovi i pojavi zvanicno znacemo vise.
 
Onog trenutka kada je receno kupujte i dalje drugu generaciju znalo se da nema nista od lansiranja trece. Nazalost suvise trolovanja na forumima i internetu uopste i ocekivanja od CES-a doprinela su malom razocarenju ali ne sumnjam da ce biti i tekako dobra treca generacija kad se pojavi.
+1
 
Cim je procurila vijest da ce X570 ploce na computex-u pa znalo se da nece prije ni procesori sad sto su ljudi povjerovali u neki hype to je druga stvar, manje vise sve je ocekivano sad tako stvari stoje Computex pojava ploca X570 i Ryzen 3000 procesora, ovo je potpuno novi dizajn procesora core+IO

S obzirom da do izlaska procesora ima bar jos pola godine ocekivani su u veci taktovi i vece performanse ufatili su i9 9990K treba biti realan pa reci do danas nezamislivo pa ljudi moji to je mrcina od procesora prejaka zvijer. Naravno bez obzira na ove performanse taman nek bude 10-15% i brzi od Intela opet ce presudit cijena, naravno za sad o cijeni nije bilo govora, ali perf/price je ono sto samo kupce interesuje, ali svakako trenutno prikazana performanse i potrosnja zaista obecavaju do pojave prvog Ryzena imali smo 4/8T procesore nezamislivo je bilo da AMD ista napravi konkurentno valja se strpit jos ovi pola godine i da dobijemo pravi rat na polju procesora (to je najbitnije za nas kupce).
 
Čak i ako jeste brži 10-15%, pitanje je kako se OC. Neko ko kupuje 9900k ga sigurno neće vozati na stocku.
 
Čak i ako jeste brži 10-15%, pitanje je kako se OC. Neko ko kupuje 9900k ga sigurno neće vozati na stocku.
Da pregura 9900k morao bi da radi na 5GHz a 9900k osrednji OC je oko 5.2G -5.3Hz. a za to treba malo sreće i super ploča.
 
Ne baš.

Ako je bolji IPC, onda naravno može i ispod psihotičnih 5 GHz.
 
Naravno. Moze i 3ghz procesor da bude brzi od 5ghz 9900k, klok je samo jedna bitna stavka od mnogih.
 
Zec u sumi, a vi vec razanj spremate, pa ljudi moji ovo je ES primjerak ko zna kakvi ce finalni taktovi biti a u OC mogucnostima suvisno je sad diskutovat, znamo kako se OC i9 9990k a za Ryzen 3000 moramo cekat to je jedino sto sada mozemo.

Sad je meni zanimljivije moze li se ovde ugurat 8+8 core djeluje da moze i da ima prostora posto je modularni dizajn vrlo je moguce da budemo vidili 16/32 procesore na ljeto. To je vjerovatno iznenadjenje koje AMD sprema, mada i da ostane 8/16 kao maximum uz prihvatljivu cijenu zaista ne znam kome vise treba za svakodnevnu upotrebu.
 
Očigledno je činjenica da Intel neće ponuditi cpu u novom proizvodnom procesu do kraja godine, presudila da AMD razvuče 2. generaciju Rajzena maksimalno moguće.
 
Ne znam ko se uopste lozio da ce Ryzen 3xxx brzo, odavno je poznato da ce u junu

Koliko se secam, i za ryzen 1 je zadnjih par meseci bio trud da mu podignu klok i poboljsaju memorijski kontroler, iako je cpu kao takav bio gotov. Ali bolje je izbaciti procesor nesto kasnije sa boljim mem. kontorlerom i vecim radnim taktom,posebno sto od konkurencije nema nista u dogledno vreme.
 
https://www.anandtech.com/show/13829/amd-ryzen-3rd-generation-zen-2-pcie-4-eight-core

cpu44.jpg
 
Sad je meni zanimljivije moze li se ovde ugurat 8+8 core djeluje da moze i da ima prostora posto je modularni dizajn vrlo je moguce da budemo vidili 16/32 procesore na ljeto.

To bi bilo lepo za sam AMD, tj. 50 godina.

Međutim, meni izgleda kao slučaj sa threadripper-om. Tek za dve godine će biti 16C/32T.
 

Definitivno ima prostora vidicemo ovaj rezultat iz CB testa zajedno sa potrosnjom obecava, sto kaze @fingon bolje je da se saceka i ti pola godine da se sve odradi kako treba nego da se zuri pa da ispadne neki fail, Intel vjerovatno nece nista ponuditi u ovoj godini jace od ovog i9 9990k, ali vjerovatno uzurbano rade na novoj arhitekturi i 10nm procesu.

Taman kad AMD izbaci Ryzen 3000 oni ce krenuti sa pricom o nekom novom procesoru nizem nm procesu i tako u krug AMD sustigne oni dadnu gas i tako u krug svi sretni i zadovoljni.
 
Nista ovo na zalost, klasika od amd-a, kao za oba rajzena, na kraju ce biti (opet bolje od ovih drugih derikoza naravno), 5-10% ipc, ici ce do 4.3/4.5ghz(za preko ce trebati ploca sa opasnom naponskom koja nece biti ispod 200 ojra), samo ce da dodaju jos jezgara i to je to. Intel ce ici za igrice, amd za fanove i ove sto zaradjuju lovu...

Opet ce svi da sanjaju Intel 8/16 na 5.2ghz, a kupovace se 3600/3700/x...

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Ovaj ES primerak sto je pobedio 9900k na stock je isao na 4.6Ghz.

E sad da li je to 8-core overclock na 4.6Ghz ili PBO boost na 4.6GHz na 2 jezgra, nemam pojma :p
 
Poslednja izmena:
Nista ovo na zalost, klasika od amd-a, kao za oba rajzena, na kraju ce biti (opet bolje od ovih drugih derikoza naravno), 5-10% ipc, ici ce do 4.3/4.5ghz(za preko ce trebati ploca sa opasnom naponskom koja nece biti ispod 200 ojra), samo ce da dodaju jos jezgara i to je to. Intel ce ici za igrice, amd za fanove i ove sto zaradjuju lovu...

Opet ce svi da sanjaju Intel 8/16 na 5.2ghz, a kupovace se 3600/3700/x...

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

Da, sanjace o 5.2hjz 8/16, samo da vidim ko drzi na 5.2 za svaki dan. Samo primerci koji to mogu da rade na do 1.25v naponu, a takvih u svetu nema puno. Naponske su uzasne na Z390 uglavnom, mnogo se greju.
 
Ja sam iznenađen što 7nm grafika stiže tako brzo. Radi se o relativno velikom čipu u relativno novom i skupom procesu. I još 16 GB HBM-a na to. Cena je takođe očekivana. Mislim da im marža ovde nije velika, i da ovo izbacuju da ne bi bili u situaciji kao pre 2 i po godine sa Polarisom i Pascalom. Tj. da mogu da kažu svojim kupcima da su pokrili sve osim 2080 Ti / Titan, a to je 1% tržišta

Što se procesora tiče, tu sam veoma iznenađen performansama, nisam očekivao ovaj skok. Posebno što je u pitanju ES. A sa druge strane konfiguracijom, tj. (privremenom) ostanku na 8 jezgara. Mislim da za desktop i ne treba više, ali su nas razmazili malo.

Da se ne lažemo, već 7 godina svi pričaju kako AMD samo gura jezgra, a nama trebaju IPC i klok (ST performanse). Sad kad će ponuditi to što tražimo, mi vičemo gde su jezgra :d

Kao što AT kaže, ima tu prostora za još jedan 8-core modul, ili IGP. I prilično sam siguran da je to u planu, inače bi ovaj bio u liniji sa I/O modulom. Verovatno čuvaju to za novu Intel najavu. Slično kao i TR 2970/2990. Realno, to im je zicer za 16 jezgara, baš kao što je bio i TR. Takođe, to tržište nije veliko, a 7nm kapaciteti su ograničeni i logično je da ciljaju masovno tržište. Drugi razlog su možda i ploče. Pitanje je šta od aktuelnih može podržati 8+ jezgara. I na kraju, zašto bi žurili kada sa postojećom ponudom imaju odličnu prodaju :)

Oni što me "brine" jesu cene, tj. da će ostati na nivou Rx 2000 ili biti niže. Mada do leta će pojeftiniti proizvodnja, a ovo je ipak mali čip, oko 80mm^2 prema AT-u. U svakom slučaju, čekam Zen2 u 6c/12t varijanti, baš kao što sam i planirao kada sam kupovao ovaj R3 :)
 
Kupujte 8700K/2700X dok još nisu skočile cene! :D
 
Nesto razmisljam da ova prezentacija nije ni bila namenjena nama, vec konkurenciji da im se gace tresu! Verovatno ce imati uticaj na skok AMD akcija.
 
Trese im se kesa sa novcicima, eventualno... vise je bila poruka za kupce da jos cekaju i proizvodjacima da nisu stali na prethodnom uspehu.

TT over M5
 
Nazad
Vrh Dno