Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Odavno nema potrebe da se razmislja o memoriji, a bios update je najnormalnija stvar za platformu staru nedelju dana. Kad sazri kroz par meseci, bice jos bolja kupovina.

Nisu svetsko cudo, ali odnosi perf/w i perf/$ su vrhunski, a same performanse su odlicne.
 
Off topic
Znaci po toj logici zbog 10 minuta posla, treba dodati minimum 100e za 5% vise performansi kad predje 100fps? Ja sam uvek koristio Intel, protivio se i pljuckao amd svuda zbog temperatura, losih drajvera itd, al' sad se bas moras potruditi da nekom ko nije psihijatrijski slucaj uvalis intel.
*
On topic
https://www.youtube.com/watch?v=keJSMCpm9lU
 
Odavno nema potrebe da se razmislja o memoriji, a bios update je najnormalnija stvar za platformu staru nedelju dana. Kad sazri kroz par meseci, bice jos bolja kupovina.

Nisu svetsko cudo, ali odnosi perf/w i perf/$ su vrhunski, a same performanse su odlicne.

To stoji,ali pocelo je malo i sa preterivanjem.Nisu ludi i jedni i drugi da izbace nesto sto ces moci da koristis narednih 5 godina.Stalno ce da smisljaju neke gluposti kako bi iznova kupovao.Velika je prednnost kod Rajzena i sto ne mora da se svaki put menja i maticna.
 
Za takve kupce postoje gotove konfe, jer ako ne umeju u biosu da nameste obične stvari, ne verujem ni da umeju da sklope računar.
U najgorem slučaju, ima onih koji plate da neko sklopi, namesti da radi bez ikakvih problema.
Da je svetsko čudo, nije ni blizu, moglo je bolje, ali da vidiš 12/24 za 500$, koje radi na ploči od 100e, to jeste čudo.

Brojke govore koliko je AMD napredovao u odnosu na prošlu seriju, dok brojke takođe govore koliko je Intel napredovao. Uporedi 8700k i 9900k, sve bi trebalo da ti bude jasno.
Kao što su rekao, ti si "član protivničke strane", i znam da ti je teško da se pomiriš da je AMD jednostavno bolji u ovom trenutku, kao što je Intel bio dugi niz godina.

EDIT:
Imotep je objasnio sve, pametan momak koji zna šta znači izvući najbolje za uloženi novac, a to je bit kupovine računara nas normalnih ljudi.
 
Poslednja izmena:
Amd nije bolji, samo ima pristupacne cene i sad vec tu negde ipc slican intelu. Naravno gledam sa stanovista nas obicnih korisnika, a na forumu nas je 90%, i ako nekom ko se upravo registrovao cini da je ovo CGI zajednica, a zapravo nije, i 6 jezgara zavrsava posao. Generalno, 9600kf je brzi od svih rajzena u igrama koji postoje a 6/6 je.. A tek ce mu pasti cena..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nemam ja problema da predjem na Rajzen.Cak sta vise,cekam da se stabilizuje situacija oko ploca i bios-a i eto mene kod vas.Dobra X470,jer mi pcie-4 i te stvari ne trebaju,i neki 8/16.Ram imam GSkill TridentZ na 3200mhz.Mislim da brzi i ne treba.
 
@nidzo
IPC se gleda klok za klok, a tu Intel nema šta da traži. Ako je 9900k na 5ghz 6% bolji od 3900x def, Intel nikako ne može da ima bolji IPC. A što se tiče 9600kf, smejurija.
https://youtu.be/MCSgw4UsznI
Bara bara, s tim što 3600x ima 12 threadova, dok plavac ima samo 6. Opet dezinformacije Nidzo, pročitaj malo, pogledaj neki test, ispadaš laik.

@oaxacus
Pametno je da sačekaš.
4.0 ssd-ovi rade bezmalo full na x470, tako da je x570 čist marketing, ali opet koliko vidim, kod Amera ide kao alva.
Taj Tz je verovatno B-die, ima to da radi lepo.
 
I dobar sata SSD zavrsava posao.
U sustini vecina nas voli te novotarije ali u ovom slucaju retko kome ce zatrebati te brzine da bi tako nesto kupovao.
A i graficke nisu nesto posebno brze da bi se neki veci znacaj pridavao tome.
Ja bih tu razliku ulozio u bolje hladjenje i nema brige.
 
IPC trece generacije Ryzena je u globalu bolji od IPC-ja intela seste-devete generacije, a IPC prethodne generacije je bio 2-3% losiji.

IPC (instructions per cycle) se poredi na istom kloku. Gaming performanse prethodnih Ryzena su bile losije od trenutne ne samo zbog napretka u IPC-u, tu je i napredak u infinity fabricu, zaseban i/o die, ogroman su posao uradili sa trecom generacijom.
 
Velika je prednnost kod Rajzena i sto ne mora da se svaki put menja i maticna.

Ne mora ako si kupio AM4 ploču kad je izašla Ryzen 1000 serija ili nešto kasnije, pa si srećan dočekao Ryzen 3000. Onima koji kupuju ploču i procesor sada, to ništa ne znači jer ti za sledeću apgrejd treba i nova ploča, osim ako ne menjaš procesore na svakih 6 meseci da bi izmuzao +10% performansi. Isto važi i za Intel.

Recimo da si sada kupio ploču i procesor i da planiraš da ti traju 2.5-3 godine (neka razumna pretpostavka). Za te tri godine AM4 će biti zamenjen, imaćemo ko zna koje serije procesora sa obe strane, DDR5, PCIe 4.0 ili možda i 5.0, ko zna koji USB standard (Thunderbolt?), nove arhitekture na sve strane...ono šta si sada kupio moći ćeš da baciš ili prodaš sledeći put kad budeš apgrejdovao (osim ako ne prelaziš sa 2600 na 3950X, recimo) jer će biti zastarelo u svakom pogledu. Jednostavno se tako palo, 2019. je "kraj jedne ere"...a AMD-ova dugovečnost je sada već old news, oni koji u 2019. kupuju AMD i Intel su u istom čabru.
 
Ne mora ako si kupio AM4 ploču kad je izašla Ryzen 1000 serija ili nešto kasnije, pa si srećan dočekao Ryzen 3000. Onima koji kupuju ploču i procesor sada, to ništa ne znači jer ti za sledeću apgrejd treba i nova ploča, osim ako ne menjaš procesore na svakih 6 meseci da bi izmuzao +10% performansi. Isto važi i za Intel.

Recimo da si sada kupio ploču i procesor i da planiraš da ti traju 2.5-3 godine (neka razumna pretpostavka). Za te tri godine AM4 će biti zamenjen, imaćemo ko zna koje serije procesora sa obe strane, DDR5, PCIe 4.0 ili možda i 5.0, ko zna koji USB standard (Thunderbolt?), nove arhitekture na sve strane...ono šta si sada kupio moći ćeš da baciš ili prodaš sledeći put kad budeš apgrejdovao (osim ako ne prelaziš sa 2600 na 3950X, recimo) jer će biti zastarelo u svakom pogledu. Jednostavno se tako palo, 2019. je "kraj jedne ere"...a AMD-ova dugovečnost je sada već old news, oni koji u 2019. kupuju AMD i Intel su u istom čabru.
Ispade da je ne treba da uzimam x570 po ovome ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ne vidim razlog zasto bi neko uzeo X470 umesto X570 za oko 200e.
 
Ne vidim razlog zasto bi neko uzeo X470 umesto X570 za oko 200e.

Neko mozda nece da rizikuje sa [potencijalno glasnim] southbridge coolerom koji ce jednog dana da crkne i nece mu biti lake zamene?

Nadam se da ce B550 srediti southbridge, trenutno koriste Ryzen3000 IO Chiplet koji trosi previse cak i kada nista nije ubodeno u njega. Treba im purpose-made southbridge.
 
U provetrenom kucistu, sa standardnom konfiguracijom, ima potrebe da radi ventilator na chipsetu?
 
Onaj ko pravi ploču zna kako i da napravi hlađenje. Nije prvi put da čipset zahteva aktivno hlađenje. A ploče sa takvim ventilatorima znaju da rade i preko 10 godina bez problema. Takođe, i za njih postoji opcija zamene, tako da nije ovo nešto što bi trebalo da odbije korisnike. Za razliku od cene ;)

Što se izbora za novu platformu tiče, da, verovatno AM4 neće podržavati Zen 3 (možda refresh dvojke ako ga bude). U svakom slučaju, neće ni biti potrebe da neko sa 3000 serije ide na neku od naredne 2-3 generacije

Priče da će za igre biti potrebno više od 6 jezgara (još sa SMT-om) u narednih par godina nemaju smisla i ne treba o tome razmišljati. Bukvalno nijedna vrsta softvera koja danas nije optmizovana za 6+ jezgara (render, simulacije...) neće biti ni za 5 godina. Jedini razlog zašto bi napredni kućni korisnik išao na 3700X umesto na 3600(X) je suviše dobra cena, pošto smo do pre 2 godine taj novac davali za 4c/8t procesore
 
U provetrenom kucistu, sa standardnom konfiguracijom, ima potrebe da radi ventilator na chipsetu?

Ne zaboravi da većina kućišta nije provetrena a donji desni ćošak je u zapećku. obično prekriven HDD i njihovim kavezima.
 
U provetrenom kucistu, sa standardnom konfiguracijom, ima potrebe da radi ventilator na chipsetu?

Zar mislis da bi ubacivali ventilator da ne moraju? To je i dodatni trosak i potencijalno mesto gde se moze javiti kvar, ali ocigledno je neophodno, jer novi cipset trosi dosta vise od starog.
 
Ne vidim razlog zasto bi neko uzeo X470 umesto X570 za oko 200e.

1. Chipset fan
2. Dobiješ high end X470 ploču sa svim šta ide uz to umesto low end X570 koja je ogoljena i kasapljena da bi se spustila cena
3. Ne vidim šta dobijam sa X570 šta već ne mogu na X470. Do nedavno je glavna prednost bio PCIe 4.0 za brži NVMe, ali sad kad su provalili da imaš iste brzine i na X470, stvarno ne mogu da se setim ničeg što je realno upotrebljivo. Možda WiFi 6 ali i to je situacijski, WiFi 5 radi posao većini korisnika. Možda bolja RAM podrška za 4000+ MHz ali i to je samo za one kojima je hobi jurenje cifara u benchmarcima...
4. Bubice i problemi sa novim čipsetom. Koji će se ispraviti vremenom ali tu su...neće svako da čeka nepoznati broj meseci da se stvari ispeglaju
5. Chipset fan

Ja, recimo, ne vidim zašto bi neko uzeo X570 pored X470, pogotovo za 200€... :)
 
Poslednja izmena:
Ne mora ako si kupio AM4 ploču kad je izašla Ryzen 1000 serija ili nešto kasnije, pa si srećan dočekao Ryzen 3000. Onima koji kupuju ploču i procesor sada, to ništa ne znači jer ti za sledeću apgrejd treba i nova ploča, osim ako ne menjaš procesore na svakih 6 meseci da bi izmuzao +10% performansi. Isto važi i za Intel.

Recimo da si sada kupio ploču i procesor i da planiraš da ti traju 2.5-3 godine (neka razumna pretpostavka). Za te tri godine AM4 će biti zamenjen, imaćemo ko zna koje serije procesora sa obe strane, DDR5, PCIe 4.0 ili možda i 5.0, ko zna koji USB standard (Thunderbolt?), nove arhitekture na sve strane...ono šta si sada kupio moći ćeš da baciš ili prodaš sledeći put kad budeš apgrejdovao (osim ako ne prelaziš sa 2600 na 3950X, recimo) jer će biti zastarelo u svakom pogledu. Jednostavno se tako palo, 2019. je "kraj jedne ere"...a AMD-ova dugovečnost je sada već old news, oni koji u 2019. kupuju AMD i Intel su u istom čabru.

Sada nagadjas. Iako nov chipset donosi neke nove ''trikove'', ne mora da znaci da nova serija nece raditi na starim plocama. Pa x370 podrzava sve moguce danas danji, to su 3 generacije procesora, svi radjeni u razlicitom procecsu (r1000-14nm, r2000-12nm, r3000-7nm). Tako da, nema sanse da su crveni u istom cabru kao plavi, za koje pojavom svake ''nove'' generacije procesora, treba nova ploca.
Onaj Comet Lake leak je verovatno fejk, to i kaze clanak, a u istom pise i da nije, trebace nova ploca za njega.

Onaj ko kupi sada r7,r9 je miran sledecih 5 godina, tako da je normalno da prilikom upgrade-a, negde tamo 2024. godine, zamenis sve. Pa sta bi ti, da samo menjas cpu u nedogled??? Nijedna kompanija nije dovoljno luda da to uradi sebi, a ni partnerima. AMD je vec blesav sto daje podrsku ovoliko dugo, partneri mogu samo da placu. 3900x radi na ploci od 50e, gde to ima.

@ivanbass
Danas da kupujem plocu za 200e, u sirokom luku bih zaobisao x570, jer je zujalica totalno random. Isti model ploce, 5 primeraka sa istim bios-om, 2 primerka zuji i ne mozes mu nista, dok na 3 se ne cuje.
Elem, ASUS bih u svakom slucaju izbegao, jer koriste isti VRM na P, Tuf, Strix seriji. Znaci ploca od 200 i 350e, isti vrm. Ne kazem da je los, ali to je smesno. Pocela lepota da kosta najvise.
Gigabyte stoji najbolje trenutno, mada zujalice su random, kao i kod svih ostalih. Aorus elite ima vrm od x570 g7, ubica sto se vrm-a tice za 200e, ali opet fali lepota i neke funcije, zato i kosta 200e.
Asrock nema infa uopste, MSI ne gledam.
Za nekoliko meseci, kada dodju testovi i kada srede neke gluposti, moguce da ce x570 od 200e biti bolja od bilo koje x470. Najveci problem je sto nema proverene ploce sada.Ima bios da se pegla dobro pre nego sto to bude optimalno, kako za x570, tako i za ostale.
 
Poslednja izmena:
Mene samo zanima klokovanje RAM-a x470 vs x570, da li na x470 ide isto tako dobro kao i na x570. Što se ventilatora tiče, mislim da i nije neophodan baš, no vreme će pokazati.
 
Mene samo zanima klokovanje RAM-a x470 vs x570, da li na x470 ide isto tako dobro kao i na x570. Što se ventilatora tiče, mislim da i nije neophodan baš, no vreme će pokazati.

Trenutno ne verujem da može preko onoga što si imao na cross-u. Možda neki BIOS update omogući lakše dostizanje tih frekvencija, ali teško. Na 470 nema memory divider, samo na x570, tako da tih 4000+ otpada u startu.
Koliki je napon bio potreban na memari za onaj screen? I koja je memara bila u pitanju, vidim da je g.skill, oznaka modela?
 
Poslednja izmena:
Za sve one koji se bave video produkcijom, renderingom i slicnim video malverzacijama :d evo sta znaci kad uposlite svoje cpu sa propisno napisanim programom a ne onim adobeovim bloatom od programa... Zen tri soma ubija...
davinci-1.jpg
 
Za neoptimizaciju igara i aplikacija krivi su Intel i AMD. Intel plaća 15k zaposlenih koji skakuću do developera, sređuju da se igre i aplikacije optimizuje za njihove procesore, dok je AMD slab na tom polju. Jednostavno, 11k naspram 110k zaposlenih je neuporedivo. AMD mora da plaća developerima da se igre i aplikacije optimizuju za njihove proizvode, i to je jedini način da vidimo napredak, makar što se tiče iskorišćenosti jezgara.
 
Pozdrav svima, da li je neko video 3900x na stanju u bilo kojoj radnji u Srbiji? Za sada sam naleteo samo na 3700x sto nije lose ali 3900x bi bio bolji. Vidim da je malo (za mene) konfuzna situacija sa plocama, jel imate neki predlog koja ploca bi bila dobra uz 3700x ili 3900x, negde u rangu 200 - 300 eura, a i memorija, od onoga sto se nudi kod nas? Hvala mnogo! :)
 
Trenutno ne verujem da može preko onoga što si imao na cross-u. Možda neki BIOS update omogući lakše dostizanje tih frekvencija, ali teško. Na 470 nema memory divider, samo na x570, tako da tih 4000+ otpada u startu.
Koliki je napon bio potreban na memari za onaj screen? I koja je memara bila u pitanju, vidim da je g.skill, oznaka modela?
Videćemo to za memoriju. Mada ja sam na prvom Ryzenu terao na 3800mhz, tako da cenim da će moći na oko 4000, a možda i preko.
Što se napona tiče ne znam, ali mogu da ga pitam, reći će mi. Pa solidno su niske latence, cenim oko 1.7v, ne znam. Sa opušteniji latencama bi moglo i niži.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Onaj ko kupi sada r7,r9 je miran sledecih 5 godina, tako da je normalno da prilikom upgrade-a, negde tamo 2024. godine, zamenis sve. Pa sta bi ti, da samo menjas cpu u nedogled???

Naravno da nagađam.

Ja sam krenuo sa cifrom od 2.5-3 godine do sledećeg apgrejda, koju smatram razumnom...možda bi ti ostao na istom procesoru 5 godina, ili ja, ali gomila ljudi ne bi. Dosta njih već pitaju da li se isplati preći sa 2000 na 3000 seriju, za 3 godine sve i svašta može da se desi...

Druga stvar, ranije sam rekao da će tek negde u 2021/22. da bude pravo vreme za šoping jer više nećemo biti na hrpici trenutnih standarda i arhitektura koje furamo već godinama, biće novih stvari, ne samo nadogradnji onih od pre 3 godine i više...i to važi i za AMD i Intel i NVidiu. Po meni, ono šta se danas kupi je praktično placeholder za narednih par godina, iz razloga koje sam pomenuo ranije. S jedne strane me vuče da uzmem ploču od 200€ i 3700X a s druge kontam da mi praktično treba samo ploča od 100€ i polovni 2600 jer ću za 3 godine moći da se slikam sa tom pločom, procesori će podržavati druge sockete, DDR4 će biti zamenjen sa DDR5, PCIe 3.0 sa kojom god verzijom, etc. Isto važi i za Intel, zato ih i stavljam u isti koš što se dugovečnosti tiče.

Da smo ovaj razgovor imali pre par godina, definitivno bih se složio da je AM4 dugovečna platforma. U 2019-oj nije, ovo je potencijalno zadnja generacija procesora koju podržava (verovatno i šta god bude došlo u 2020., ali to bi samo bio refresh ove) i gro stvari na sadašnjim pločama će biti zamenjeno kad budemo imali narednu generaciju koja će da "protrese tržište". Naravno, moći ćeš da koristiš sve to i za 3-4 godine kao što ja i sada furam ploču i CPU od pre 5 godina, ali to više neće biti u igri i ko zna koliko će biti upotrebljivo tada...
 
Ja sam se ozbiljno naoštrio da odradim upgrade. Ovaj matori i7 2600k me i dalje odlično služi ali mislim da konačno imam pravi razlog da ga menjam (više mi nedostaju mogućnosti novih generacija ploča nego snaga CPU-a). Praktično već 5-6 godina čekam izlazak svake nove generacije CPU-a i svaki put budem "razočaran". Jedino mi je žao što moj matori Megahalems nije moguće montirati na nove ploče ali nešto se mora žrtvovati.
Za moje potrebe ryzen 3600 završava posao (gaming na 1440p sa 1080ti, obrada slika i kuckanje koda), a ostaje mogućnost da se za neku godinu uzme jeftin polovan 3900x ili sličan CPU-u. Nemam potrebe sa X570 pločom ni ekstremno brzim RAM-om a ni PCI-E 4.0 podrškom, a aktivno hlađeni chipset na ploči neću nikad više kupiti.

Otprilike je ovo konfiguracija koju sam zamislio:
Ryzen 5 3600
Scythe Mugen 5 Rev.B (duplo jeftiniji od Noctua D15 i ekvivalentnih hladnjaka a par stepeni topliji i tiši)
MSI B450 PRO CARBON AC (pristojan VRM, intel lan, dosta portova i Wi-fi i Bluetooth podrška "out of box", taman da srede bios u sledećih par nedelja i biće odličan izbor za pare)
2x8 GB 3200 CL16 RAM kit (imam par opcija u zavisnosti šta bude dostupno u trenutku kupovine, ne bacaju mi se duplo veće pare za 3200 CL14 ili 3600 CL16 kitove za nekoliko % poboljšanja u određenim scenarijima korišćenja).

Budžet mašina koji meni završava posao sledećih 5+ godina uz potencijalno neke manje upgrejde u budućnosti.

Zadnji AMD CPU koji sam imao je čuvena AMD AXIA i radujem se povratku AMD-a i nadam se dostojnom odgovoru Intel-a a sve u cilju konkurencije i boljih i jeftinijih CPU-a za nas krajnje korisnike.
 
Poslednja izmena:
@juro
Ima logike u tvom razmišljanju povodom kupovine.
Da nameravam da pratim IT scenu narednih godina, uradio bih kao i ti, ali ne nameravam. Kada sam kupio 4670k, okrenuo sam glavu do pojave Ryzena, koristiću istu mašinu do kraja ove godine, kada ću da se ponovim, pa ponovo izgubim dok ta mašina ne zastari. Što više pratim, više me vuče da bespotrebno trošim pare. Svakih godinu dana izlazi nešto novo, para nikada dosta.
 
Nazad
Vrh Dno