Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Uzimam 3700X, nemam servis nigde u okruženju... nije mi problem da se pružim za ploču 30€ više naspram carbon x470 ionako sam Hteo rog strix x470 u početku isto mi dodje sa ciframa samo treba odabrati " pravu " čitao sam o onim malim kulerciciima šta ste pisali ne želim da mi to čudo zuji [emoji28]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Uzmi slobodno X470 ploču (Pro Carbon, ASRock Taichi ili Asus Strix-F), naruči online Athlon 200GE za 50€, odradi na brzaka BIOS update i vrati taj Athlon u roku od 14 dana, dobijaš pare nazad. Rešen problem.
Ako ne overklokuješ, Pro Carbon će biti više nego dovoljan. Čak i dobra B450 ploča poput MSI Tomahawk ili Mortar.
 
Poslednja izmena:
Uzmi slobodno X470 ploču (Pro Carbon, ASRock Taichi ili Asus Strix-F), naruči online Athlon 200GE za 50€, odradi na brzaka BIOS update i vrati taj Athlon u roku od 14 dana, dobijaš pare nazad. Rešen problem.
Ako ne overklokuješ, Pro Carbon će biti više nego dovoljan. Čak i dobra B450 ploča poput MSI Tomahawk ili Mortar.
To mi je smaranje zar nije prostije da dam 15€ više od planiranog odmah i uzmem x570 + ne moram da se drndam sa ničim samo ubodem i radi [emoji28]?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Na ovoj MSI piše da se faktički ne čuje e sad koliko je to istinito ... Na kraju krajeva nije isključeno da se iščupa [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Nije iskljuceno da ti se pregreje chipset. :D
 
A evo i konkurencije
https://www.computerbase.de/2019-07/cpu-zehn-kerne-intel-comet-lake-sockel-lga1159/

Naravno da je na novoj platformi. Ali ovoga puta možda i opravdano. I kao iznenađenje, svi procesori imaju HT. Doduše, nije im to najbolji marketing, pošto su zbog njega bušni kao sito. Sreća što desktop korisnici ne mare za to.

1-1080.0e30a9c3.jpg
Imaju dobre klokove i dobre cene, izgleda kao da će Intel ponovo biti bolji izbor. Tako da možemo očekivati obaranje cena Ryzen 3000 procesora početkom naredne godine. Mada ja očekujem da ćemo dogodine imati Zen 2+ (Ryzen 4000), baš kao što je bio slučaj sa 2000 serijom.

Procitaj zadnji pasus i sve ce ti biti jasno. Cist marketinski trik da uspore prodaju r3000. Nema sanse da bude spremno za kraj godine, mozda kraj Q1 sledece, a i to je pitanje. Nista to ne menja, opet ce da budu furune, bice potreban delid, a jos na to treba da ih bude sramota, 9900k(10700k) za 389$, a trenutno ga prodaju za 500$.

@Sava
Ako uzimas kod madjara, zamoli da ti urade update, ne bi trebalo da bude problem. Bolje uzmi x470 taichi (oko 200) ili gbyte gaming 7 (oko 220), a za razliku u ceni koju bi platio za x570, bolje dodaj na to jos kesa i uzmi 3900x. On ce mnogo vise da ti znaci nego malo cimanje oko update-a biosa.


EDIT: Pojavio se 3900x ponovo, ali samo kombo paketi, samo cpu out of stock, sto znaci da prodaja x570 ne ide kako treba,
 
Poslednja izmena:
@anarki1302 ...već si me ubedio sa 2700 i 3600 na 3700x 3900x mi je overkill [emoji28]

Najverovatnije ću ovu MSI MPG x570, nisam ja tip koj se muči lakše mi platiti ...sem toga nisam svestan zašto bi gore navedene bile bolje od ove x570 ( 185€ a wi-fi verzija 205€ )

P.s. možda neka preporuka za ram [emoji28]? Mislio sam TridentZ 3000mhz cl16 180€ 32gb ? Ili ripjaws 150€ 3200mhz cl16

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
zato sto x570 nema testova nigde, nekoliko samo, i to high end modeli, a tebi se zuri. Zujalica jeste problem, a to sto jedan prijavljuje da se na Carbonu ne cuje, to ne verujem dok ne izadje krsten test za sve. Da ne bude posle kukuj, ovo zuji, hocu da ga razbijem.

Sto se memorije tice, izmedju te dve, nikakva razlika osim u ceni. Ti ne nameravas da cackas nista, tako da bih uzeo ripjaws, malo je zategao ako moze i to je to. Gledao sam neke 3600 modele, mnogo skupi 32gb kitovi. Da uzmes 2x 2x8 kitove, moze da bude svega, tako da to ne preporucujem.
 
@Sava89 Da neznam koliko je iritantan i naporan taj zvuk iz kulera rekao bi ti da uzmes bilo koju x570 plocu.Posto sam imao prilike da cujem "box" kuler od mog prethodnog fx6300 i jedva cekao da ga promenim(jer je to bio zvuk bukvalno kao sa ovih klipova-zvuk turbine i sa mali brojem obrtaja),i mogu da ga uporedim sa ovim krsom sto stavljaju na preskupe ploce,stim sto bi ti bio u gorem polozaju jer to ipak kuler na ploci.
Bolje kao sto ti savetuju ostali uzmi neku x470 plocu i neki r7 3700 i miran si.Reci ovima iz radnje gde budes kupovao te komponente da ti nadograde na noviji bios.
 
Čisto sumnjam da bi ti mali ventovi na chipsetu bili čujni pored te gomile fenova na CPU cooleru, na kutiji, na GPU i PSU. Još ako im je promenjliva brzina !!!! Stavljao sam 40 -50mm kfenove na VRM i NB i nikada se nisu čuli (sem u nekoj tirbo brzini) preko ostalih.
Nego šta je sa 3800x, nešto slabo pišu o njemu a ja se baš namerio.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se ako je vec pitano ranije , kada se ocekuje nova serija cpu-a kod nas ili madjara u prodaji?
 
Več imaš da kupiš kod nas, E..i ima neke od njih, a verujem i ostali prodavci..
 
Pitao u radnji na fau ve kad im stize,kazu ne znamo kontaktirajte nas putem e-maila.Ne znam kakvo je stanje u onoj na E?Sto se tice bios apdejta,pitao Madjare i za sad izbegavaju tu gimnastiku.Za Intel rade,cena 5e.
 
@mike
Ma mora da se čuju, samo silent mode može da bude nečujan, sve ostalo se čuje dobro. Biće kvalitetnijih zujalica za nekoliko meseci, makar ja mislim tako.

@zli
Ako sada nema, tek za nekih 15 dana. Nemci čekaju otprilike isto.
 
@oaxacus
Zasto ne bi uzeo neku MSI b450 tomahawk,mortar,bazooka plus ,sve odlicne ploce sto se tice vrama ,a imaju i bios flash dugme za ~100e .

Mene zanima da li je ovo neka greska ili sta,ali kod madjara na Ip.. cena ryzen 5 3600 je 280e?!
 
@oaxacus
Zasto ne bi uzeo neku MSI b450 tomahawk,mortar,bazooka plus ,sve odlicne ploce sto se tice vrama ,a imaju i bios flash dugme za ~100e .
Ja sam clan protivnicke strane za sada.Mada gledajuci sve ove rezultate za sada ne deluje lose.Sacekacu neko vreme dok se srede biosi i neke sitnice pa mozda predjem i na ovu stranu.Nije mi hitno.
 
Čisto sumnjam da bi ti mali ventovi na chipsetu bili čujni pored te gomile fenova na CPU cooleru, na kutiji, na GPU i PSU. Još ako im je promenjliva brzina !!!! Stavljao sam 40 -50mm kfenove na VRM i NB i nikada se nisu čuli (sem u nekoj tirbo brzini) preko ostalih.
Nego šta je sa 3800x, nešto slabo pišu o njemu a ja se baš namerio.

Meni su svi kuleri praktično nečujni.
Brz OC, naravno.
Napajanje (Seasonic), dno i vrh kućišta (ne pamtim model, neki skuplji su bili), i CPU - CoolerNaster tower neki.

Jednom u par meseci duvam prašinu na kompresoru (jer sam nisko i uluca je zlo prašnjava/prometna) i to je to.

Ali taj mali hladnjak na ploči... ne dopada mi se zamisao. Možda ako se pojave bolji “aftermarket” vremenom.

Sreća pa mi se ne žuri. Videću na šta to liči u praksi i šta će Intel da kaže. I koja kombinacija CPU+ploča+RAM će biti boljeg odnosa cena-kvalitet.
Verovatno 8c/16t varijanta, kontam da od naredne godine (sumnjam da ću ranije išta kupovati) ima smisla uzeti manje od 8 jezgara, barem ne ako se ne planira skorija ponovna zamena. Možda i grešim. Videćemo.
 
3600x idealna varijanta za upgrade masina casual igraca kao moja sa vremesnim i7 4th, koji se takodje zesce muci sa fusion i slicerima.
Bice ovo dobro...

TuturuTu on rmn7
 
Sto 3600x, nema potrebe.

3600+b450+16gb 3200mhz+polovnjak 570,80 ili 1060, cak i 1070, puna kapa za 1080p
 
Glasine po net-u je da novi bios-i nosi poboljšanja što se tiče boosta. Prvi je gbyte koji je izbacio nove bios-e, tako da možemo očekivati neka poboljšanja u odnosu na testove koji su rađeni na dan izlaska.
 
Radili su i GN i onaj krupni lik iz LTT ponovne testove i nije nista znacajno poboljsanje.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Pojedine ploče setuju po defaultu jake napone, valjda će i to srediti. Recimo može procesor da radi na nižem naponu nego što ploča setuje. 3900X sam naterao na 4200mhz da radi na 1.15v. Hladan je kao špricer. Mogu da mislim sa boljok vodom kako bi radilo. Za 4300mhz mu već treba oko 1.28v, dosta visok skok što se napona tiče.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Pojedine ploče setuju po defaultu jake napone, valjda će i to srediti. Recimo može procesor da radi na nižem naponu nego što ploča setuje. 3900X sam naterao na 4200mhz da radi na 1.15v. Hladan je kao špricer. Mogu da mislim sa boljok vodom kako bi radilo. Za 4300mhz mu već treba oko 1.28v, dosta visok skok što se napona tiče.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Pa zar nisu za Ryzen 2 pričali da je 1.2 v sweet spot tako da ne vidim da je 1.28 baš baš mnogo?
 
@zulu
Ma neka samo boostuje bolje(iako su rezultati isti, 4.4ghz boost 3900x all core bi bio extra). Biće poboljšanja, samo malo da prođe vremena, tako je bilo i za 2000 seriju.
@gulfi
Odličan je napon za 4.2, nema potrebe da se klokuje.
Čak i 1.2 bi bio dobar.
Ma srediće oni OC, kao i ranije, ima da ide 4.4 1.35, puna kapa.
Mora da se čačne i manuelno postave mnoge stvari, da bi to bilo optimalno. Nije to nikakav problem, čak je i zanimljivo.
Sećam se da sam proveo 4 dana testirajući i čačkajuci sve živo kada sam kupio 2500k.

@duke
Nikakva razlika, bolje se opruži za 3700x onda, da budeš mira,neku osrednju x470 ili dobru b450.
Jesi li u Svabiji?
 
Poslednja izmena:
Ja sam 1.28v ručno stavio. Ploča daje preko 1.4. Oko 1.44v recimo setuje na auto podešavanjima.

Ma de mnogo 1.28v, ja sam radio testove na prvom Ryzenu na 1.55v. :D Skalirao je na minisu i trebalo mu je.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Onaj bucule za naočarima što je provalio da Windows kernel nije optimizovan ili šta već za ryzen, vozio je 3700x ST na 4.6ghz.
Znači da može, samo treba da srede govnariju koju su biosom zasrali.
Biće ovo još koji % gore što se tiče igara i multi testova.
Taman dok ja dođem na red za kupovinu, mnoge stvari će da ispeglaju, makar da mi olakšaju oko izbora ploče.
I da ne zaboravim, PCI-E 4.0 SSD-ovi rade kao ludi na x470, skoro da nema razlike između 3.0 i 4.0

@gulfi
Nema ništa dok ručno ne podesiš sve, tek je onda to prava optimala.
 
Poslednja izmena:
MT performanse nemaju benefita od novog biosa, ali ST imaju i to za oko 10% skoro (na Anandu i još negde sam video). Valjda im je bio zabagovan boost.

No neki lik na redditu je nagurao do 4.5 all core za 3900 prolazi testove, ali je zbog temperatura spustio na 4.4 (slika ispod je 4.45)
uskh60jgyd931.jpg
 
Pitanje cime je hladio, ali ocigledno je da moze, pritom 1.375v je ok.

To na D15 ili na nekom AIO moze da cepa 4.4 lagano.


@borgof
Imas li jos info o konfi, ili samo taj screen?
 
Nazad
Vrh Dno