Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Prvo da se odmah ogradim i kazem da je ovo moje subjektivno misljenje. Mislim da je suvise velika euforija zavladala. Prvo nisam siguran da ce prodaja da krene odmah posle CES-a, mislim da je period od osam meseci suvise kratak za jednu seriju. Mislim da ce AMD samo najaviti nove procesore na CES-u ali da ce prodaja krenuti tek na prolece kao i predhodne dve godine. Drugo cene koje su se pojavile nisu realne bar po nekoj logici stvari i mislim da ce biti vece od 50-100 evra. Ne vidim bas logiku da ce recimo Ryzen 3 3000 biti od 100-130 evra evra a po karakteristikama je ubio Ryzen 3 2000 procesore a barabar je sa procesorima Ryzen 5 2000 generacije je koja je trenutno od 160-200 evra. To znaci da ce trgovci morati da obore cene postojecih procesora za 60-100 evra da bi mogli da ih uopste prodaju sto cisto sumnjam da ce bas tako lagano ici. Za Ryzen 5 3000 je jos drasticnija razlika (180-230 evra) jer oni ce primorati trgovce da spuste cene Ryzen 7 2000 za 80-120 evra jer su im trenutne cene od 260-300 evra. Ryzen 7 3000 nema konkurenciju i prosto sa ovim cenama i kakateristikama poljuljao bi ozbiljno trziste procesora. Pitanje je samo da li ce bilo ko i uzimati seriju 2000 ako bude sve kao sto se spekulise sto mislim da bi bio pucanj u nogu trgovcima sa zarobljenom robom. Ovo pricam iz mog nekadasnjeg iskustva u prodaji i znam vrlo dobro, bar sto se tice naseg trzista, kako to ide sa cenama. Blizu je CES pa cemo videti sve pribliznije.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ce AMD samo najaviti nove procesore na CES-u ali da ce prodaja krenuti tek na prolece kao i predhodne dve godine.

To će biti 100% tako, niko i ne očekuje prodaju nakon CES, samo paper-launch. Ono što je bitno jesu performanse i MSRP, tj. koja se cena očekuje u maloprodaji.
 
Amd ne praktikuje paper launch, ako budu najavili procesore reci ce i kad ce se naci u prodavnicama.
 
Prvo da se odmah ogradim i kazem da je ovo moje subjektivno misljenje. Mislim da je suvise velika euforija zavladala. Prvo nisam siguran da ce prodaja da krene odmah posle CES-a, mislim da je period od osam meseci suvise kratak za jednu seriju. Mislim da ce AMD samo najaviti nove procesore na CES-u ali da ce prodaja krenuti tek na prolece kao i predhodne dve godine. Drugo cene koje su se pojavile nisu realne bar po nekoj logici stvari i mislim da ce biti vece od 50-100 evra. Ne vidim bas logiku da ce recimo Ryzen 3 3000 biti od 100-130 evra evra a po karakteristikama je ubio Ryzen 3 2000 procesore a barabar je sa procesorima Ryzen 5 2000 generacije je koja je trenutno od 160-200 evra. To znaci da ce trgovci morati da obore cene postojecih procesora za 60-100 evra da bi mogli da ih uopste prodaju sto cisto sumnjam da ce bas tako lagano ici. Za Ryzen 5 3000 je jos drasticnija razlika (180-230 evra) jer oni ce primorati trgovce da spuste cene Ryzen 7 2000 za 80-120 evra jer su im trenutne cene od 260-300 evra. Ryzen 7 3000 nema konkurenciju i prosto sa ovim cenama i kakateristikama poljuljao bi ozbiljno trziste procesora. Pitanje je samo da li ce bilo ko i uzimati seriju 2000 ako bude sve kao sto se spekulise sto mislim da bi bio pucanj u nogu trgovcima sa zarobljenom robom. Ovo pricam iz mog nekadasnjeg iskustva u prodaji i znam vrlo dobro, bar sto se tice naseg trzista, kako to ide sa cenama. Blizu je CES pa cemo videti sve pribliznije.

Pa niko od komenstatora ni neocekuje da ce odmah po CES-u biti u prodaji, ono sto ocekujemo je prodaja mart - april, e sad cene??? Ko zna i meni deluju nerealne , ali Adored je objasnio i cenovnu matematiku AMD-a , tako da ima neke logike. To da li ce se mali trgovci pa i veliki zarobiti sa robom verovatno ne inetersuje ni AMD ni Intel, ako AMD bude u mogucnosti da pocisti Intel ovim procesorima nece se mnogo obazirati na etiku!
 
AMD ce ovo prodavati na kamione, to je najbitnije. Kvantitet je bitan, zasiti trziste procesorima i Intel nema kome vise da prodaje. Sto se mog drustva tice, svi koji su mi dupe pomerali kad sam uzeo ryzen, zakleti intelovci, sada gledaju u 3700X i balave. Jedva cekaju da ga kupe.

Tapatalk from Poco loco
 
Apsolutno ludilo ako 6c/12t bude ~100e tj. 8c/16t za ~180e !!! Ovo zaista vredi ispratiti i čekati. [emoji3]
 
Nije nelogicno da cene idu toliko nanize, ipak je u pitanju maltene duplo sitniji nm proces, sto znaci skoro duplo nizi troskovi proizvodnje. E sad, ne kazem da hoce, kazem da bi imalo logike. Cene ce ipak pratiti ponudu/traznju, ako stvarno budu bili dobri i javi se nestasica,skocice cene.
 
Ja to i ocekujem. Stancovace AMD kao lud ali sada su svi nalozeni vise nego ikada, bukvalno ce na kamione prodavati 3600X i 3700X. Intel moze da se besi ako ovi uspeju da proizvedu dovoljno, uzece 80% prodaje lagano.

Tapatalk from Poco loco
 
Nije nelogicno da cene idu toliko nanize, ipak je u pitanju maltene duplo sitniji nm proces, sto znaci skoro duplo nizi troskovi proizvodnje. E sad, ne kazem da hoce, kazem da bi imalo logike. Cene ce ipak pratiti ponudu/traznju, ako stvarno budu bili dobri i javi se nestasica,skocice cene.
Troškovi proizvodnje po vaferu su duplo veći za 7nm nego za 12/14/16 nm. Ono što AMD-u omogućava nisku cenu jeste mala površina čipleta (modula od verovatno 8 jezgara) koja se procenjuje na ~100mm. Pa ako im je škart 50% opet imaju 300 funkcionalnih čipova, koji ih izađu 30-40 $. Naravno, prvo će izbaciti R9 i R7, da povrate investiciju, a kasnije R5, pa R3, gde je zarada relativno mala.

Što se cene tiče, kao što rekoh, oni sad prodaju R5 2600 za 150€, tako da ima smisla da 3300(X) bude jeftiniji. Ni 100€ nije nerealno za najjeftiniji model, ali tek kad se smanje troškovi proizvodnje
 
Cisto sumnjam da im je skart 50%, posebno za tako mali cip. Glupo je licitirati jer to ne mozemo da znamo jer je to cesto poslovna tajna ili se netacno prijavljuje,ali smeo bih da se kladim da je manji od 25-30%. Uostalom, skart ce vremenom opadati.
 
Nego, ako se ne varam, cip od 7nm bi trebao da je oko 4 puta manji od cipa od 14nm, a ne 2 puta. Sto je 4x vise cipova po vaferu
 
ako uzmeš i 3 dimenziju u obzir onda je 8 puta manji.
 
Imaš primer 7nm Vega koja je površine 331 mm2 u poređenju sa 14nm Vega 64 koja je 484 mm2. Uzmi u obzir da nije u pitanju optički shrink jer se čipovi razlikuju, tj. 7nm Vega ima 13,2 a 14nm Vega ima 12,5 m tranzistora. Umanjenje je dakle nekih ~35%.
E sad kako će biti kod procesora ostaje da vidimo.

Što se tiče teme i CES-a, vidim da mnogi očekuju potvrdu leak-ova koje je započeo AdoredTV.
Mislim da će eventualno biti neki showcase Zen2 performasi i možda broj jezgara ali o detaljnim specifikacijama, modelima i cenama teško da će se pričati, pogotovo ako CPU-ovi neće u prodaju još par meseci.
 
Trebalo bi da izađu sredinom februara ili početkom marta, a G verzije u maju.
 
I moja logika kaže da bi u koliko smatraju da zadaju Intel-u "fatality", trebalo da vec stancuju procesore punom parom i turiraju kamione za prevoz istih.Zatrpaju trziste, uzmu ogromnu kintu na brzaka a onda polako nestaje lager blago raste cena a dzepovi puni za gpu sektor.Uskoro ce mo znati.
 
Naravno i to je mac sa dve ostrice. Ko kupi ryzen miran je minimum 5 godina. Zasitice trziste u potpunosti pa niko vise nista nece kupovati. Ali svakako je sada prilika koju ne smeju da propuste, imsju proizvod, kapacitete a intel lezi grogi na patosu.

Tapatalk from Poco loco
 
Naravno i to je mac sa dve ostrice. Ko kupi ryzen miran je minimum 5 godina. Zasitice trziste u potpunosti pa niko vise nista nece kupovati. Ali svakako je sada prilika koju ne smeju da propuste, imsju proizvod, kapacitete a intel lezi grogi na patosu.

Tapatalk from Poco loco

Kakvih crnih 5 god., za 2 godine ima da zastari samo tako. Ja evo vec razmisljam da menjam ryzen 2700 sa ovim novim a nije ni star god.dana
 
Poslednja izmena:
Kakvih crnih 5 god., za 2 godine ima da zastari samo tako. Ja evo vec razmisljam da menjam ryzen 2700 sa ovim novim a nije ni star god.dana
Evo i ja imam 1700 i menjao bih iako nemam apsolutno nijedan razlog za to. Sve su sanse da cu odustati jer je to jedino razumno. Jedno je kad menjas jer te svrbi a drugo je kad ti sadasnja masina vise ne zadovoljava potrebe.

Tapatalk from Poco loco
 
Nemoj tako, sad ce svi da renderuju u Mayi i Adobe paketima da uposle azdaje, gaming je tako 2013. :d
Meni za gejming bio dovoljan i Athlon X4 (A10), dok mi za neke druge poslove i ovaj R3 malo, iako je 30-40% bolji od prethodnog CPU-a ;)
 
Meni sve manje treba, mogao bih mirno da se vratim na FX 6350 i da ne osetim 90% vremena ali me "svrbi" 3700x pa to ti je. Ako ne moram da menjam i ploču onda će me izaći prelazak samo 50 - 100 Evra. 16 GB od 3600MHz memorije će biti više nego dosta.
 
Poslednja izmena:
Pokušao sam to da mu objasnim kada je kukao na gpu usage u BF, nV mu je bila kriva za to, a ne neadekvatan procesor :)

3700x već deluje kao adekvatan procesor za gejming, jedva čekam :)
 
Daleko od toga, 12 jezgara u igrama je overkill. 8/8 ili 8/16 na 4.5+GHz je najbolja kupovina, naravno ako je cena adekvatna a ne 500-600e :)
 
Slažem se da je 12 jezgara overkill, ali je za (144Hz, high-end GPU) gejming svaki MHz bitan. Kako stvari stoje, binovali su ih tako da procesori sa najviše jezgara imaju i najbolje ST performanse. Što i ne mora biti loše, jer im omogućava da budu future-proof za celu narednu generaciju konzola.
 
+1 za Kostu.
Ali detaljna analiza se ceka
 
Nazad
Vrh Dno