Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Razlika u performansama je na nivou statisticke greske prakticno, osim ako se porede bas losi i bas dobri primerci gde jedan moze da izvuce 4GHz, a drugi 4.4GHz.

Cak i u ovom slucaju, maksimalna razlika je 10%, po meni nedovoljno cimanje oko zamene procesora.
Mali je to cim, završi se za 2 sata sve.
Subjektivno je to sve. Meni bi išlo na živce, odmah bi ga zamenio.
4vs4.4 mi je prevelika razlika, ali 4.2vs4.4 je već druga priča.
 
Razlika u performansama je na nivou statisticke greske prakticno, osim ako se porede bas losi i bas dobri primerci gde jedan moze da izvuce 4GHz, a drugi 4.4GHz.

Cak i u ovom slucaju, maksimalna razlika je 10%, po meni nedovoljno cimanje oko zamene procesora.
Mene bi mrzelo da otvaram kuciste za 5% a tek da se cimam oko nabavke drugog procesora.
Mozda moze da se izvuce 10% u sintetickim testovima ali u igrama ne bih reko da moze preko 5% .
Ja sam zadovoljan i sa svojim krs primerkom i menjacu ga za 5xxx kasnije.
 
Moj ryzen 3600 kad mu stavim napon na auto,uvek bude na nekih 1.450v ili vrlo retko padne ispod 1.450....(?!)

Ako se stalno prica da visok napon moze da degradira procesor,zasto mu je auto napon tako visok?....tj ti procesori su tako i proizvedeni da sami sebe vremenom degradiraju?

Ja sam mom klok stavio na auto,pa sad seta od 3,6 do 4,2 Ghz,ali napon sam stavio fixni na 1.290v i tako fura nedeljama i nisam primetio da ima nekih falinki.....napon memorije na 1.360...
 
Moj ryzen 3600 kad mu stavim napon na auto,uvek bude na nekih 1.450v ili vrlo retko padne ispod 1.450....(?!)

Ako se stalno prica da visok napon moze da degradira procesor,zasto mu je auto napon tako visok?....tj ti procesori su tako i proizvedeni da sami sebe vremenom degradiraju?

Ja sam mom klok stavio na auto,pa sad seta od 3,6 do 4,2 Ghz,ali napon sam stavio fixni na 1.290v i tako fura nedeljama i nisam primetio da ima nekih falinki.....napon memorije na 1.360...
Nije njemu napon 1.45v za MT operacije, nego je mnogo nizi, oko 1.3v, zato mu i ne smeta 1.45v kada se koristi 2-3 jezgra, jer on ionako seta po jezgrima sve vreme. Ima favorite, ali opet seta.
1.3v manuelno su slabe sanse da se degradira, pogotovu ako se koristi Cool&Quet i C-State.
Ja moj drzim bezmalo 2 godine na 1.3v, nista mu ne fali.
Manuelni napon i fix frekvencija sa C&Q i C-state ti je isti djavo kao stock, jedina razlika je max napon, koji je dosta nizi za ST, u tvom slucaju ~1.29v.
Primera radi 3800x:
Stock:
ST ide ~1.45v(~max boost frekvencija), MT ide oko 1.3v(definitivno nece biti 4.5ghz), nego negde oko 4.1-4.2ghz.

Manuelno:
ST ide 1.3v MAX, MT takodje, jedina razlika je frekvencija, gde ce ici 4.4ghz na svim jezgrima, bez obzira ST ili MT.

Ovaj primer ''gubi'' 100mhz na ST, recimo da je to 2% performansi, dok za MT dobija 4-6%, lupio sam % da bi shvatili sustinu.

Primera radi TVOJ CPU ili bilo koji 3600 koji nije dresina od primerka:
Ti ne gubis nigde, jer je MAX CLOCK ionako 4.2ghz(tako kaze AMD:D), samo koristis dosta nizi napon za ST da dostignes tih 4.2ghz, a verujem da na stocku, tvoj primerak ne bi bustovao sam MT 4.2ghz, nego manje.

E sad, ima i onih na ovom forumu koji lagano mogu da voze 3600 na 4.4ghz uz recimo 1.25v, i u principu su dobili 3700x kada su u pitanju ST (igranje primera radi) performanse.
 
Nazad
Vrh Dno