Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Za grafike smatram da nije nerealno jer su ponudili za 200$ RX 480 pre dve godine, sto je bilo dosta bolje od konkurencije za isti novac u tom trenutku, a znalo se(tj. bilo je glasina) da ce kostati 200$ dosta ranije. Nek bude i 350$(sad nema raspalog hbm-a da dize cenu i smanjuje mogucnost proizvodnje), uz cene FreeSync monitora i konacno normalnu potrosnju za taj segment, bice odlicna kupovina.

Meni je sumnjivije za procesore, mada R5 2600 moze da se nadje za 150-160$, tako da nije nerealno da njegov ekvivalent u novoj generaciji kosta 100tinak $. Zavisi od cene silikona, prelazak sa GloFo 14nm na GloFo 12nm je doneo snizenje cena(sto se reflektovalo i na retail cene) jer je die size ostao isti, a proces proizvodnje nizi, mada sad je TSMC 7nm, videcemo.

Sto se klokova tice, ne sumnjam da ce biti kao u tabeli, nije mali skok sa 12nm GloFo na 7nm TSMC.
 
Poslednja izmena:
Ja jedva cekam da vidim sta ce od grafickih da izbace i po kojim cenama. 99% da prelazim opet u crveni tabor, ako za 300e bude krstena karta za 1440p rvo me kod njih
 
Danima gledam ove informacije... Ako stvarno to izbace ja cu da radim upgrade bez razmisljanja iako mi ne treba. Zasluzili su neke pare.
 
Zar nije bilo da u 7nm ima puno skartova sto nabija cenu proizvodnje te tih 99$ deluje kao fantazija?

TT over 6X
 
Adored koji je i objavio ove cene je u svom videu detaljno objasnio zasto su te cene, upravo od zbog skarta i jesu tako formirane kako on tvrdi, da podsetim da sam i ja jedan od onih koji sumnjaju u cene, ali po njegovom objasnjenju ima dosta logike.
 
Ima logike ako stancaju TR procesore i skartove sa neispravnim jezgrima prodaju kao druge procesore. Svakako im arhitektira to omogucava, to je jedan od genijalnijih stvari sa ryzen i tr serijom. To me je odusevilo kad su se prvi procesori pojavili. Genijalno zamisljeno.

Tapatalk from Poco loco
 
I ovako na 14 ili 12nm ima mnogo škartova, a tek sa 7 će biti interesantno :)

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Zapravo nema mnogo škarta na 14/12nm. Posebno što to (Ryzen) i nisu mnogo veliki čipovi (~200 mm^2). Na 7nm će ih svakako biti više, ali zbog strukture procesora, neće svaki loš čip biti škart, već će se možda koristiti kao slabiji SKU (kao i do sada). Takođe, kao što sam633 reče, I/O deo ostaje u 14/12nm, pa je 7nm čip zapravo poprilično mali (70-80mm^2), tj. manji od postojećih 7nm SoC koji već idu u telefone. Tako da i sa 50% škarta, imaće preko 400 ispravnih čipova po vaferu. Ako je vafer 12.000 USD, jedan 7nm čip ih košta 30 USD :d Još 20 USD za 14nm, i pakovanje, i ceo CPU ih košta 70-80 USD.
 
Poslednja izmena:
Hajde da uzmemo u razmatranje da je sve tacno sto se pojavilo u ovim glasinama vezano za trecu generaciju Rajzena. Sta bi se u tom slucaju desilo sa postojecim Intel procesorima, prvenstveno cenovno ? Jel moze Intel da priusti masivni price drop ?
 
Hajde da uzmemo u razmatranje da je sve tacno sto se pojavilo u ovim glasinama vezano za trecu generaciju Rajzena. Sta bi se u tom slucaju desilo sa postojecim Intel procesorima, prvenstveno cenovno ? Jel moze Intel da priusti masivni price drop ?

Dal bi ti radio price drop ako trenutno držiš 77 posto svetskog tržišta, a glavni konkurent nikako da namakne trećinu?
 
Pa intel bi po njihovoj logici opet digao cenu. Kao sto su nedavno skocile.
 
Dal bi ti radio price drop ako trenutno držiš 77 posto svetskog tržišta, a glavni konkurent nikako da namakne trećinu?
Drze market share samo zato sto su se zadnjih 10 godian naprodavali procesora. U prodaji su daleko ispod 50% pali. Intelova proizvodnja je skuplja plus sto oni moraju da zacepe u startu. Nema greske s kupovinom amd-a.

Tapatalk from Poco loco
 
Kad se samo setim da su pojedinci Ryzen nazivali "fail"... A ovo čudo više protreslo Intel i od K7/K8 ere.
 
Pa ne moze se reci da je bio fenomenalan start sa ram problemima i bios-ima... to je mnoge odvratilo i jos uvek se vuce izmedju redova da je problematicno, iako su odavno ispeglali...


TT over 6X
 
To stoji, ali je tržište pokazalo da nemaju problema ni sa time i da lepo napreduju a tek će jer Intel teško hvata korak, diže cene, paper launch I sve ostalo..

Ryzen efekat je neverovatan.
 
Svaka nova arhitektura ima decije bolesti.

X199 je spaljivala ploce, Ryzen je imao probleme sa memorijom.
 
Pa ne moze se reci da je bio fenomenalan start sa ram problemima i bios-ima... to je mnoge odvratilo i jos uvek se vuce izmedju redova da je problematicno, iako su odavno ispeglali...


TT over 6X
Nije bio fenomenalan ali ako pogledamo realno nije bio ni los. Dosta problema je prenaduvano maksimalno tipa lose performanse u igrama. Klasicna intelova prljava igra. Jeste s podrskom memorija bilo problema ali to je bas u samom startu bilo. Obzirom da je nova plarforma u totalu nije bilo ni vise ni manje problema nego inace. Kad se to malo opeglalo s memorijama i kad su se pokazale vise nego normalne performanse u igrama trziste je prakticno osvojeno bez prevelike borbe.
Intel se igrao nekim najavama za to vreme pokusavajuci da se odrzi na nogama a prodaja je otisla u crveno. AMD ubija s ponudom u svim kategorijama, sad daju gas jace nego ikada.
Edit: imaju daleko jaci proizvod sa Ryzer/TR nego Venice/Opteron svojevremeno kad su razvalili Intel poslednji put.
 
Poslednja izmena:
Kad se samo setim da su pojedinci Ryzen nazivali "fail"... A ovo čudo više protreslo Intel i od K7/K8 ere.

Zen 3 arhitektura je potpuno drugacija od Zen 1.
Ne koristi infinity fabric, negde procitah da je Zen 1 arhitektura bila samo navlakusa za Intel, da i oni krenu na infinity.
 
Ja znam samo da smo molili Boga da taj ipc kod Rajzena bude 40% jaci kao sto su najavljivali. Sada kada se prasina slegla, imamo 2600 koji daje bukvalno duplo vece perf. u Cinebenchu od fx 8350(630 naspram 1250 deff. vrednosti) Tada je jos bila era 5820k Intela koji daje oko 1240, da je tada neko pricao da ce Rajzen od 155 dolara davati identicne perf. niko ne bi verovao. Bukvalno duplo bolji procesor od fx8350, a identican kao 5820k.
 
Poslednja izmena:
cudni rezultati, sigle core i quad core su slicni, ali multi core rezultat je daleko slabiji od r5 1600x, do duse i klokovi su daleko nizi, sto obecava iskreno, ako je sa dosta nizim klokom single core rezultat isti, to samo znaci da ce biti lepo poboljsanje single core performansi .... ali ovo je tek jedan rezultat, treba sacekati jos neko vreme :)
 
Nije mi bio cilj da prikažem neke rezultate, već na postojanje nekog Zen 2 CPU-a. Ovo gore je na nivou gamedebate i sličnih gluposti.
 
Na račun Intelovog 10nm čeda



ps: zašto 'strikethrough' nefunkcioniše? Trebalo mi je za Georgininog pre Intelovog.[S ili s ili strike][/S...] nefunkcioniše.
 
Što bi reko Bora-Čorba: "Teoretski, ljubav lepo zvuči; malčice je drukčije u praksi...".

Bilo bi dobro kada bi 50% od CPU i VGA iznešenih detalja bila tačna.
 
Ima li nekih novih vesti za sledecu generaciju Ryzen-a? Koje izvore pratite za takve vesti i inace vezano za tehnologiju?
 
Nazad
Vrh Dno