Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Slažem se, ako izguraju 4.5 uz OC, puna kapa. Mada, i to je poprilično za 12c/24t, mnogi će da se obraduju ako bude tako.
 
Ni ja ne verujem da je tacno,uostalom,nema cak ni slike,samo brojka. Ne bih smeo da se kladim na preko 20% ipc.
 


TL;DW (što se tiče Ryzena):

Najava Ryzen 3000 serije je 10. juna na E3, sa kompletnom postavom i detaljima. Samo neke stvarčice će biti otkrivene na Computexu...moraćemo da čekamo 10. jun za punu sliku.
1. jula počinju preorderi, 7. jula zvanični launch.
16-core navodno vuče 300W (overklokovan, sa vodenim hlađenjem...ispravio me je Steva lično na Redditu, heh)
X570 čipset vuče 11W, skoro duplo više od X470 (5.8W), pa će većina ploča da ima ventilatore na čipsetu.
16 PCI linija iz procesora ka GPU i još 4 linije za NVME.
Podrška za 3200 MHz memoriju na 2 slota, verovatno manje na 4 slota (to je verovatno oficijelna podrška, ne max kad se klokne RAM, naravno).
 
Poslednja izmena:
Skor od ~4300 u CB15 za 16c @4.2 Zen2 nema smisla, to bi predstavljalo oko 30% IPC poboljšanja s obzirom da 2950x @4.2 ostvaruje ~3300...

Nije nemoguće, na Zen2 je značajno unapređena FPU jedinica, a CB15 koristi izgleda pretežno FPU, plus odlično skaliranje SMT na AMD Zen arhitekturi...

Korisnik sa nemačkog planet3dnow foruma je napravio analizu, tj. poređenje INT i FPU rezultata "Userbenchmark Leak" sa Zen, Zen+, Zen2 i 9900K na istoj frekvenciji (3.4 GHz, single core), rezultati kao grafika u spojleru:

performance.png

Oko 15% bolji single core rezultat Zen2 FPU jedinice u odnosu na Zen i Zen+.
Ukupno se može očekivati 5-10% IPC unapređenja u odnosu na Zen+, 20% i više je nerealno (na istoj CPU frekvenciji), izuzimajući CB rezultat, kome ovo unapređenje FPU odlično leži.

Nekako u istom trenutku sa skorim izlaskom Zen2 arhitekture, Intel hoće da šutne Cinebench sa liste programa za benchmark (do sada je izgleda bio dobar :D ).

Vest je preuzeta sa nemačkog ComputerBase portala, koji je tu informaciju dobio direktno od Intela.
 
Nešto mi miriše da nećemo dobiti ništa revolucionarno...malo veće klokove, više jezgara...što je i realno, zaista.

Kad se prisetim da će Intel tek tamo 2021/22. da ima nešto (potencijalno) zaista dobro i novo i da će naredne generacije Ryzena (posle 3000) da budu na novom socketu, praktično mi dođe isti đavo da li ću sad da uzmem Ryzen ili Intel jer mi za naredni upgrade svejedno treba i nova ploča, verovatno i RAM (DDR5). Znači, sve što se uzme ove godine je maltene placeholder za ono dramatično bolje (nadamo se) što dolazi za par godina...uzmeš sad da ti izgura 2-3 godine do The Big Upgrade (tm) u 2021-2022.

Dotle će i AMD da konačno ima neke nove grafike (a ne matori GCN), NVidia će da ima upotrebljivi RT i usavršene karte...i opet čekamo Sveti Gral, heh.
 
Nešto mi miriše da nećemo dobiti ništa revolucionarno...malo veće klokove, više jezgara...što je i realno, zaista.

Kad se prisetim da će Intel tek tamo 2021/22. da ima nešto (potencijalno) zaista dobro i novo i da će naredne generacije Ryzena (posle 3000) da budu na novom socketu, praktično mi dođe isti đavo da li ću sad da uzmem Ryzen ili Intel jer mi za naredni upgrade svejedno treba i nova ploča, verovatno i RAM (DDR5). Znači, sve što se uzme ove godine je maltene placeholder za ono dramatično bolje (nadamo se) što dolazi za par godina...uzmeš sad da ti izgura 2-3 godine do The Big Upgrade (tm) u 2021-2022.

Dotle će i AMD da konačno ima neke nove grafike (a ne matori GCN), NVidia će da ima upotrebljivi RT i usavršene karte...i opet čekamo Sveti Gral, heh.
Niko nije ni najavljivao nista revolucionarno ako na performanse mislis, ali revolucija je silazak 8/12/16 core procesora u mainstream cenovno. Cene procesora ce postati vrlo niske u odnosu na cene/perf od pre 2-3 godine, za 300e imaces procesor brzi od 600e Intelovog. Ako to nije revolucija posle 10god performansi na kasicicu od Intela,onda ne znam sta jeste
 
To stoji, ali taj mainstream ne zna šta će s tolikim jezgrima i threadovima, realno, kupovaće ih čisto radi hajpa ("dvan'es jezgra, e!")...igre i gro stvari koje se koriste na prosečnom kompjuteru nisu spremni za to. Radije bih 6 jezgara na 5 GHz ili 8 na 4.7-8 ili tako nešto...no. šta je tu je. Taj cena/performanse faktor je možda najbitniji u celoj priči...za istinski skok u performansama ćemo da sačekamo.
 
Poslednja izmena:
Jezgra/threadovi ce tek poceti da se iskoriscavaju. Ne zaboravi da nova generacija konzola dolazi sledece godine.
 
Pa nisu tu samo jezgra,bice i oko 20% ipc dobitka. Treba i jednog i drugog,vec sad je 4 minimim, 6-8 optimum
 
Jezgra/threadovi ce tek poceti da se iskoriscavaju. Ne zaboravi da nova generacija konzola dolazi sledece godine.

Da, ali pitanje je koliko i koliko brzo će to ići...plus, ti čipovi u konzolama su custom.
Posle toliko godina vladavine 4 jezgra, tek sada počinju da se šire igre koje iskorišćavaju više a i one su kap u moru igara. Ako nisi od onih koji jure "the lastest AAA" igre, po svoj prilici ti neće ni trebati više od 6 jezgara u naredne 2-3 godine a onda već izlaze potpuno nove zverke (hardver). Plus, kako su nove AAA igre već po pravilu loše optimizovane, ni hrpa jezgara ti neće pomoći. 1440p postaje novi standard a tu procesor igra manju ulogu a kod 144Hz gaminga Intelovi 6-core high-clock procesori ispumpavaju više frejmova nego 8-core Ryzeni...itd.

Poenta koju pravim je da hardver napreduje mnogo brže no što softver to prati a raja k'o raja, prima se na hype i cifre...
Da me ne shvate pogrešno, nemam ništa protiv ovoga što AMD radi, daleko bilo...ako mogu da dobijem pristojan 6 ili 8-core za male pare, ja sam za.
 
Poslednja izmena:
+15% IPC
15589275015657915390735469771570.jpg

15589275578088754246033810136035.jpg

15589275774128812889931849740753.jpg
 
attachment.php


attachment.php


COMPUTEX_KEYNOTE_DRAFT_FOR_PREBRIEF.26.05.19-page-035b_575px.jpg


hWrRc7s.jpg
 
Poslednja izmena:
D7i515cV4AA2N3V.jpg:large
 
Ladno su poredili 2700x sa 3800x ? Znaci 50% skuplji cpu i kao gain 11-33% i kao super smo?

2700x amazon price280 usd
3800x launch price 399 usd
 
Poslednja izmena:
Jedna reč "Razočarenje". Nije loše za nove sisteme ali se ne isplati prelazak sa recimo 2700x na 3700x. Ja već mogu da držim 2700x na 4.3GHz zauvek ako treba.1.4v i ispod 62c sa ovom hlađenjem i to da je stabilno isto kao na 3.7GHz i 1.28v.
Mislim da ću sačekati nešto kao 3850/70, moraće tako nešto da naprave.
X570 mi još manje treba.
 
Da se vidi kakav je OC domet. Cenim da će ići na 4.5ghz, što je meni ok pomak iz serije u seriju. Još sa ovakvim IPC-om kao što kažu, sasvim je korektno.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Interesantno da nove ploče neće podržavati prvu generaciju Ryzena.

Inače negde očekivane karakteristike, ja sam se nadao da će biti malo bliže onim 5Ghz bajkama.
 
Pa i da je kojim slučajem bila ta bajka, šta onda za sledeću seriju da ostane? :D Mora postepeno. Dok nije Ryzen izašao, Intel je davao 5% poboljšanja iz serije u seriju, a i dan danas bismo imali 4/8 procesore.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Od AMD-a su ove cifre više nego korektne i svi su u dobitku, osim Intela naravno. Ko vozi prethodnu generacije Ryzena pa je očekivao drastično bolje performanse neka obavi reality check i koriguje očekivanja.
Ja sigurno prelazim sa sadašnjeg i5-4690K na jedan od primeraka sa integrisanom gpu do kraja ove ili u toku sledeće godine. Realno nemam neke potrebe ali prošlo je par godina i treba sebi udovoljiti :)
 
Na prvoj i drugoj generaciji praktičan domet overclocka je njihova turbo frekvencija, čisto sumnjam da će i sada biti drugačije. Ipak treba sačekati do posle 7og jula za konačne ocene.
Što se očekivanja tiče, najveći podbačaj je broj jezgara, za 2 do 4 jezgra manje nego što se mislilo !!! Sad, da li je "Leek" bio loš, nameran ili "Wishful thinking" je druga priča.
Za igre je malo bolja situacija ako je stvarno da je tu recimo 3700x tu negde sa Intel 9700 u single thread-u mada će to biti sve manje važno. Ostaje samo da se vide stvarne cene u prodavnicama.
 
I šta sad da radimo mi koji bi 120-144Hz igre, a imamo prastare mašine i mora sve da se menja?
Intel ili Ryzen, nova ili stara generacija?
 
Sasvim očekivano i sasvim OK. Očekivanja koja su kružila internetom su bila toliko nerealna da ne mogu da shvatim. Ne toliko nerealna sa tehničke strane koliko sa finansijsko-marketinško-komercijalne. Da podsetim na očekivanja od prošle nedelje:

gSyfl48.jpg

Screenshot_20190524-235142.jpg.ca47a3b20d4adb3065cdc71da1fc108c.jpg

Ryzen 3 sa 6 jezgara?! Pa gde bi Atlone smestili :)

Tehničko razočarenje je po meni X570 koji troši duplo više nego prethodni čipset.
 
I šta sad da radimo mi koji bi 120-144Hz igre, a imamo prastare mašine i mora sve da se menja?
Intel ili Ryzen, nova ili stara generacija?
Ništa, da čekate 7.7. kada se pojave rezultati. Nikada ne veruj slajdovima i PR konstrukcijama ni jedne kompanije.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ok.

3700x ima manji base clock od 3600x. Neka greška ili ne?
Jel turbo clock za sva jezgra ili za jedno?
 
Turbo nije nikada za sva jezgra.
 
Nazad
Vrh Dno