Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Šta sve neću pročitati ovde. :D
 
Ako je stabilno, odlično. Moj 3600 radi na oko 1.1v naponu.
 
Testiran u Prime 95 i OCCT po par sati, u igrama ne vidim pucanje, nemam BSOD u igrama zna da ode na max 70 stepeni ali nisam previse obracao paznju tacno koliko je u svakog igri posebno jer nije isto ako igram Genshin Impact ili Cyberpunk 2077.

A ovo na slici sto se vidi 78 stepeni je posto radi u Nicehash pa zato je tolika temperatura jer jos nisam krenuo da palim klimu da hladi sobu a inace sam na suncanoj strani.

Kuler koji hladi proceor je LC CC 120. Pasta ispod je MX-2.
 
@PlotTvist naravno sa Cool&Quiet i obaranjem napona da je korisno, ne osporovam, ali je rizicno staviti svejedno 1.3v i u tom slucaju bez testiranja koji je FIT napon, kad znas FIT napon za svoj procesor, mozes i nemoras Cool&Quiet, da postavis, i LLC kako god teb odgovara. FIT nalazenje napon je pod obavezno sta god se radilo sa procesorima!

Ne zezam za temp, opet ti ides u sirinu i kao potvrdu da nisam upravu koristis nesto drugo sto nema veze sa ovim sto sam napisao, (babe i zabe mesas, stock PBO otkljucan, sa fixed naponom/offset naponom za 5600x, i AVX-full load sa non AVX real-life usage, ...)
Evo dokaz zvanicno od AMD, sto su posle nezavisni revieweri, overclockeri potvrdili, 65w TDP procesori imaju TjMax povecan na 95, to je max temperatura i ujedno najveca temp pre koje nece throttle-ovati procesor, na PBO podesavanjima, sa otkljucanom potrosnjom i podesenim offset za scalar, ... ono sto je zvanicno bilo 70 stepeni kod 3000 serije sad je 95. kad je sve ovo podeseno, nema gubljena performansi na 70 napram 50, niti 90 naspram 50, cak i ako pise da je clock manji, to je varka, aman to je pokazao u prvim velikim review-ovima, ...

Google Translate za engleski nisam nikad u zivotu koristio , racunajuci da od 2001 znam perfektno engleski, a od 2006 imam dokaz sa takmicenja u Oxfordu u Engleskoj, tako da, dzabake ti te random uvrede, mozes macku o rep to da okacis xD

ryzen 5000 series official temps.png

ryzen 5000 series official voltages.png

ne treba Extreme preset za OCCT, ostalo sve kako je podeseno i bilo AVX auto, ili AVX 1, to je to, to ulazi u racunicu za nalazanje FIT napona, realno je negde izmedju AVX i non-AVX load-a, blize AVX testiranju ali ja sam uprostio da ne bi komplikovali sa AVX on to sto se dobije u 0.01v greske gore dole tacno. za tvoj primer (moras da izaberes jedan napon, kad rasiri grafikon, koji se duze pojavljuje, ne opseg kako si napisao, ali to je cepidlacenje sa moje strane i moze da se zakljuci da ti je FIT napon ~1.32V.

Sto znaci da ne bi trebao ni u kom slucaju da radis vise od 1.31V, 1.3V kako drzis sa Cool&Quiet je taman, i nece biti nikakvih problema za tvoj 3600, i to je to, prosto.

A za 5000 serije, da sa overclock-om i naprednim podesavanjem, i curve optimizer i core cycle, i sve to stoji, i najbolje je opcija i per clock overclock i PBO/Curve optimizovan sa Asus plocom koja jedina koliko se secam podrzava paralelno idenje sve to stoji.

I FIT napon se drukcije testira, i u AVX load-u, i generalno i za FIT testiranje prati se da ne ide preko 85 stepeni to sve stoji za 5000 seriju, evo prvog post-a za FIT za 5000 seriju od strane the Stilt:

The Stilt p95 for ryzens.JPG
 
Poslednja izmena:
Ignorisite zadnji pasus ispred slike, slika je za 3000 seriju, ne za 5000, nisam lepo video, a nisam stigao da edit-ujem, umesto tog pasusa treba da stoji:

"Evo jos jedne potvrde za podesavanje Prime za testiranje FIT za 3000 seriju, i The Stilt spominje da je sve ispod 85 sa AVX load-om kako treba"

A drugi pasus za 5000 seriju evo ga nastavljen ovde:

"A za 5000 seriju, da sa overclock-om i naprednim podesavanjem, i curve optimizer i core cycle, i sve to stoji, i najbolje je opcija i per clock overclock i PBO/Curve optimizovan sa Asus plocom koja jedina koliko se secam podrzava paralelno kombinovanje najboljeg od oba sveta, sve to stoji. Drukcije se ponasao kad se radi overclock veliki bilo manuelno bilo sa svim tehnikama naprednim o kojima pricamo."

Nista od toga ne osporava 95stepeni sto sam ja napisao, niti 95 stepeni osporava i uslovljava sta se vidi i postize na 5000 seriji, jednostavno komplementuju se. Ima toliko varijacija da li je AVX on ili ne, da li je igra, program, sintetica bez, sa AVX, extremni OC, umereni OC, koja kombinacija, ima toliko varijacija za 5000 seriju, da igrom recima mozemo da izvucemo sta god hocemo, ako nismo suzili poredjenje i unapred ogranicili okvire debate, ...

Da da, sa AVX-om, to ako prodje nista drugo ne moze da mu smeta :D
da, to je poenta, da nadjes max napon sto procesor stavlja dok prolazi najaci test za sebe dok je AVX ukljucen (srednje jacine, kao sto se moze primeti iz The Stilt slike, i sto ja pricam za OCCT AVX 1 staviti i kako zakljuciti sta je napon), a posle za normalnu upotrebu ti ne treba, jer ne vidis AVX nigde u svom licnom koriscenju kompjutera

@BobRock9x
TI si vec odradio FIT testiranje, kad sam isao nazad do svog FIT guide ranije u temi, podsetih se :)
1.1v na 4.2GHz stabilno kako ti radi je extra, kao sto @Gulftown spomenu
 
Poslednja izmena:
Neki primerci jednostavno nisu za oc , dok neki rade sa 1.1v i izvucu dosta bolje performanse, cemu oc ako moras da guras napon blizu 1.4v , razumem ako neko voli da se igra sa time ali mislim da tu nista ne moze da se dobije samo izgubi.
Svako moze da radi sta zeli sa svojim procesorom ja sam samo hteo da napomenem opasnost od degradacije procesora, mada cak i da se desi najgore verovatno se moze ostvariti garancija.
 
Sta moze da se desi?

Ja ne koristim Cool & Quiet, fabricki napon bez Cool & Quiet je veci nego sto sam ja fiksno postavio.
 
@ivanbass1 u najboljem slucaju za tebe licno, ako je FIT blize tvom fiksnom, i dodatno imas srece sa primerkom, degradirace kompletno za ~1, 1.5 godinu, i crci ce kome god ga prodas, ako prodas xD

U najgorem slucaju ako je blize 1.3v, ili cak ispod (sto je veca sansa, degradirace i crci za nekoliko meseci). Ovo sam zakljucio iz opisa ~tuce crknutih procesora i sta su ljudi opisali da su radili sa njima + testiranje dodatno nekog od stranih overclocker-a/reviewer-a

Ni jedan do sada nije crkao niti degradirao u poslednje 4 godine OC-ja, svi su radili na istom principu.
Super, samo furaj, dokle god si ti pomiren sa rizikom, i svojim novcem, nastavi da pravis rekorde. Eto Der8auer testira 5000 seriju da vidi koliko ce da degradira i kad, a ti si nam Slav brat koji radi isto za 3600 xD

Ja licno to nikad ne bih uradio, ali to je zato sto je moje rezonovanje drukcije, jer imam nameru da prodam moj 3600 cim DDR5 + AM5 budu ok cenovno plasirani, i ne zelim da uvaljujem ljudima mrcvaren procesor. Moje stvari nisu samo moje, niti mi to sto sam svoj novac dao na njih daje pravo da sebicno maltretiram kako god hocu i kako hocu (to je samo izbor), one ce biti necije druge jedan dan, i ja se ponasam savesno prema sledecem korisniku, sad, jer ne bih zeleo da na njihovom mestu kad uzimam polovno ja dobijem mrcvareno.
 
Poslednja izmena:
Ni jedan do sada nije crkao niti degradirao u poslednje 4 godine OC-ja, svi su radili na istom principu.

Ako su ga toliko lose napravili da ce od 1.375V da crkne, neka crkne sto se mene tice :D

Edit:

'Ajde, ubedili ste me, probacu na stock da koristim pa cu videti kako se ponasa. Ako ne opadnu performanse, a napon pod opterecenjem je nizi, ostavicu ga tako da radi.
 
Poslednja izmena:
@ivanbass1 Nemoj da shvatis licno pasus zadnji, da ne zelim da prodam 3600, ili da hocu da ekstremno overclockujem, mrcvario bih ga i ja do sutra, svako pravi svoj izbor i ima svoju ideju zasto i kako nesto koristi, to je sasvim ok.

Eto, ako ne opadnu performanse gde je tebi bitno dok furas na stock PBO ukljucen, PPT/TDC/ETC Power limiti iskljuceni, to je to ostavi ga i uzivaj. Ako su primetno manje performanse nego na all-core, vrati all-core furaj tako. za full all-core ako nastavis svejedno ti bolji kuler ne bi skodio (ako ti je ok sa kintom da uzmes, bilo da ulovis polovno ili novo preko madjara, recimo bio je juce Deepcool AS500 za ispod 5000 din, nije vise na zalost, ali iskocice opet popust za nesto kod madjara, DEEPCOOL AS500 i ZALMAN CNPS20X su jos uvek dobar izbor za malo manje od 6500 din, a mozda i moze za manje ako uzimaju iz neke druge prodavnice):

 
Poslednja izmena:
@BobRock9x
To je odlicno, pogotovu prime sa tim hladnjakom. Dobar primerak cpu-a.

@ivanbass1
Stock dodaje 20-30mv vise nego sto je potrebno pod multijem, sto se vidi iz mog primera. Mnogo je 1.375v, ja ne bih na r5000 za 24/7 preko 1.35v drzao, koji je dosta fleksibilniji po pitanju napona i temperature.
Cool & Quiet treba da koristis, jer nema razloga da ti cpu drzi napon od 1.3v 24/7, ukoliko mu to nije potrebno za neki MC zadatak.

@Dogzilla
''Kad je sve ovo podeseno, nema gubljena performansi na 70 napram 50, niti 90 naspram 50, cak i ako pise da je clock manji, to je varka, aman to je pokazao u prvim velikim review-ovima''.
Varka? Vecu glupost nisam cuo. Poceli sada i brojevi da varaju, kada nisi u pravu.

Dokazano da ima za MC. Iako ne pratim ovog lika, ali je smesan i voli da eksperimentise, tipa radijator na prozor.


Netacno moze itekako 5600x je zvanicna idealna temperatura 95 stepeni, za razliku od ostala 2 procesora iz ryzen 5000 serije kojima je 90 stepeni, 5600x hoce, voli, i forsira da radi na 95 stepeni, i nista mu nece biti. 5600x moze da se maltretira sa vecim naponom od bilo kog ryzen procesora, kao sto der8auer testira trenutno da dokaze
Prvo je bilo da je 95c zeljena temp, sada najvisa bez trotlovanja. Ja bih se na tvom mestu odlucio.
Prosipaj ti svoje gluposti slobodno, ali ja ne nameravam da diskutujem vise sa tobom, sto sam ti rekao sinoc. Misljenja sam da ti ne znas o cemu govoris, i dok ne procitam suprotno, misljenje necu menjati, a ni odgovarati na tvoje romane.
 
Prvo je bilo da je 95c zeljena temp, sada najvisa bez trotlovanja. Ja bih se na tvom mestu odlucio.
I zeljena i bez trotlovanje prvi put su izjednacene, zvanicno izjavljeno na twitter-u od strane Robert-a Hallock-a iz AMD-a, malo vise na tu temu, + pise na slajdu koji sam linkovao, malo vise o tome



Drago mi je da smo stigli da ti je >50% odgovara na moje poruke ad hominem, i drugi sofizmi tipa van konteksta dovlacenje "dokaza" i okolisanje.
Ni ja necu van najkraceg quote-ovanja neke sustine da odgovaram vise u vecini na tvoje post-ove, jer je ocigledno da si maksimalno povrsan, i da ti je bitnije da "sacuvas obraz", nego sta je istina/sustina, ...
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla
Jace je od mene, smeh koliko lupas.
Ako je zeljena, onda sve ispod Entry Level Cooler-a na ovoj fotografiji nije preporucljivo za r5000, jer jedini on dostize ''zeljenu'' temperaturu.
Meme da se napravi od gluposti koje pises.
Boze pomozi onome ko te shvati ozbiljno i ko veruje u ono sto ti pricas.
 

Prilozi

  • ryzen 5000 series official temps.png
    ryzen 5000 series official temps.png
    983.3 KB · Pregleda: 32
Vratio klokove i napon procesora na def. Jedino sto je ostalo fiksno je SoC (1V) i DRAM (1.36V).

Po sitentici, marginalno bolji ST i marginalno losiji MT nego sa fiksnim OC-jem, obe razlike na nivou statisticke greske, izmedju 1 i 2%.

Napon pod opterecenjem je nizi nego moj fiksni, prosecan napon osetno nizi, tako da za sada izgleda da nije toliko los ovaj auto-OC.
 
Vratio klokove i napon procesora na def. Jedino sto je ostalo fiksno je SoC (1V) i DRAM (1.36V).

Po sitentici, marginalno bolji ST i marginalno losiji MT nego sa fiksnim OC-jem, obe razlike na nivou statisticke greske, izmedju 1 i 2%.

Napon pod opterecenjem je nizi nego moj fiksni, prosecan napon osetno nizi, tako da za sada izgleda da nije toliko los ovaj auto-OC.
Na koliko bustuje i pod kojim naponom je kada testiras MT?
 
@ivanbass1 PPT/TDC/ETC odvrni na max (odnosno verovatno na 0 zavisno od ploce), da nemas power limit ogranicenja, i aktiviraj sve za PBO, to ce doneti jos malo poboljsanja
 
Bustuje na 3950MHz sa 1.35V naponom.
 
Ne verujem da je do ploce, na ploci su se lepo klokovali 1300X i 2600.

Los primerak.
 
Mozda bi mu to bilo najpametnije, da digne novi oglas da prodaje ovaj a da u medjuvremenu potrazi neki drugi noviji model pa uzme.
 
Nema nista od toga, neka gornja granica koju bih mogao da dobijem od takve zamene bi bila 10%. Radice ovako 2-3 godine, onda ce (ako je ziv) biti prosledjen dalje, a ja cu uzeti sta je tada aktuelno :D
 
I moj prvi R5 3600 je bio krš za OC. Mogao sam na 4.1 uz 1.37v dok ovaj novi ide na 4.3 uz 1.2v
 
Ja sam uzeo iz prvog batch-a sto je stigao u Srbiju.
Iz iskustva vas dvojice, vidim ja da sam dobro prosao.
Treba sacekati, nikada ne treba uzimati odmah.
Zen 4 ce da bude isti djavo, treba minimum godinu dana sacekati, jer ce DDR5 da bude ocaj, cl40 i slicno. Dok ne spadne na cl22 za 5600mhz, nista od toga.
 
Ja sam mog ryzena 3600 uzeo u Martu mesecu i prezadovoljan sam njime. Nikako sam da se nakanim da kupim drugi kuler i da prepakujem masinu mozda u novo kuciste, sada ovo za kuciste je jos znak pitanja ali za kuler moram pa moram pa cu onda videti koliko stvarno moze moj primerak da izvuce OC-a.

A jos vise sam zadovoljan sto sam dao ryzena 2600 za ryzen 3600 glavu za glavu.

IMG_20210310_181112.jpg

E sada sto mene zanima jel to ovaj BF 2021SUS sto se gleda kada je izasao iz fabrike?
 
@BobRock9x
21. nedelja 2020. godine
Sto bi znacilo maj 2020. godine, a primerak odlican.

Ja cu skorije da uzmem r5000, dvoumim se 5800x ili 5900x, a iskreno nijedan mi ne treba.
 
Ja sam isto gledao da menjam dok sam jos imao ryzen 2600 za ryzen 5600x ali kako mi je ispalo ovo da ne moram nista da platim zamenu za 3600 uzeo sam i reko sam da sada nista ne diram dok ne izadje AM5 socet ili kako ce se vec zvati pa su mozda neki iz tamo naredne generacije procesora uzeti.

Smatram da je ovaj i vise nego dovoljan za jos 3 godine igranja i ne razmisljanja o menjanju, jedino sta planiram da zamenim jer 1070ti za neku rx 6700xt ako je uspem ugrabiti na sajtu amd-a po nabavnoj ceni. Mada i ovo sada sto imam je vise nego dovoljno za full hd gejming.
 
Razlika u performansama je na nivou statisticke greske prakticno, osim ako se porede bas losi i bas dobri primerci gde jedan moze da izvuce 4GHz, a drugi 4.4GHz.

Cak i u ovom slucaju, maksimalna razlika je 10%, po meni nedovoljno cimanje oko zamene procesora.
 
Nazad
Vrh Dno