Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Ja sam svoj Ryzen 3600 iz 2019 zamenio za Ryzen 3600X iz jula 2020 godine, lik je prodavao polovan i rekao je da je platina primerak, okacio je i vise slika. Kad sam ga ubacio u kuciste primetio sam da ne divlja toliko sa temperaturama kao moj prethodni iz 2019, ali kada sam uradio test novom 3600x on pokazuje da je bronza primerak. Zovem lika on mi kaze da je kod njega bila platina, salje mi jos dodatnih slika, njemu ploca neka asus b450, a moja MSI b450m mortar max, nista mi tu nije jasno. Generalno tad je bila nestasica tih procesora i otisle su cene gore, a on nije ni digao cenu samo zato sto ima platina primerak, vec je neku normalnu cenu stavio, cak je imao i urednu domacu garanciju. Postoji li mogucnost da ga nesto koci u mom sistemu i da ne moze da ostvari bolje rezultate? Radio sam update biosa, chipseta, promenio sam i napajanje u medjuvremenu na Fractal Design ION+ 860p, probao i manual clock i definitivno se nije mogao klokovati kao platina kao sto je rekao. Doduse nisam sistem novi stavio, valjda to nema veze. Ili me je samo slagao da je platina.
 
Kako se to gleda, mislim jel Bronze ili Platina primerak?

Jel na osnovu klokova ili ima neki program ili iskustvo.
 
Jel ima neki video gde se to gleda da vidim kako da svoj procesor utegnem, ne treba to da ide na 4.4ghz ali na 4.2 za 24/7 bilo bi lepo. Buni me to sto sam ja njemu zadao da VDD bude 1.275 a vidim da VID skace i na 1.375 u nwinfo64.
VID se ne prati on nije tacan, iskljucivo SVI2 TFN. nema sanse da ti tako skace sa LLC5, a generalno bolje LLC4 stavi.
Ni 4 odgovora iznad imas Quote-van guide moj kako da nadjes MAX FIT napon (revizija u mom prethodnom post-u). Odradi to stavi napon takav, ili malo manji, i onda dizi procesor, i ne po 100MHz, nego po 50MHz, 4.3,4.35, itd

Nebitno ti je da ti neki program ocita da li ti je bronze ili platinum, odnosno tehnicki kad odradis ovo sto sam naveo iznad znaces kvalitet, iznad platinum je kad ides 4.5-4.6GHz na ~1.3v, ispod bronze kad ne mozes ni 4.15GHz na ~1.3v, a sve izmedju je osrednji primerak :) (1.3v je samo generalni primer, ako tvoj procesor na zalost ima manje FIT napon, neces moci toliko da stavis)

Takodje zasto to programsko ocitavanje nije korisno je zato sto je, koliko visok napon mozes sigurno da postavis dodatan faktor srece/kvaliteta/segregacije + na koliko brzo za 1.3v ili ispod ide (ne secam koje od ova dva ide u procenu tu za platinum, ili pak oba mozda, al rucno odradjeno je uvek bolje).

Evo licno moj primer za osrednji procesor, max FIT napon je ~1.3v sto je fenomenalno visoko, ali nebitno jer ne mogu da predjem 4.35GHz dok ne krenem 1.35v da guram i slicno. Sto znaci da nije najbolji primerak silicijuma za brzinu, iako je jedan od najboljih primeraka silicijuma za toleranciju napona.

4.4GHz mi je nestabilno i na 1.35V, 4.35GHz 99% stabilno na 1.29v, 4.3GHz 99% stabilno na 1.27v (i moze jos nize, samo sto me mrzi da ponovo testiram, posto sam vec toliko ispod limita)
 
Poslednja izmena:
Uh mnogo opsirno i hvala ti na tome ali ja pola toga ne svatam. Znam neke osnove ali ovde se dosta pominju neke skracenice a ja pola toga na ovom cudu (MSI B450-A Pro) od maticne nemam ili mozda imam ali ne znam gde da trazim.

Ma na kraju necu nista ni da diram sve radi i ovako, da ne bude da cackam previse pa ode sve u vraziju kiflu.

Evo sada sam bas pogledao SVI2 TFN tu mi pise da nejde preko 1.100 i to je max koliko ide, inace se vrti tu oko 1.094, prebacio sam na LLC Mode 4.
 
Odradih i ja OCCT small test, i voltaza je stala na 1.281V, padne nekad na 1.275V na 2-3 sekunde pa se vrati, na sekund padne i na 1.263 ali retko, uglavnom je zakucanan na 1.281V, temepratura 77-80 stepeni. Sto se tice overkloka da li staviti na 1.281V i videti koliko moze ili smanjiti malo tipa 1.275V?
 
@MM. Smanji malo, odnosno ta 1.275v je taman
@BobRock9x
Sve sto sto sam naveo nema veze sa maticnom, odnosno radi se dok je sve na maticnoj podeseno na default i samo PBO ukljucen.

Sve se radi u windowsu sa samo 2 programa OCCT i HWinfo64 i to je to.

OCCT skines i kliknes small fft test kao sto je kolega iznad uradio, sacekas 10min i onda se alt tabujes u HWinfo64, kliknes na temperaturu koja je 4 reda iznad SVI napona koji si oznacio u poruci iznad i onda gledas gde ce da se zaustavi napon, gde najvise vremena provodi
 
Probao sam overclock i procesor vec na 4150Mhz na 1.275v puca, stim sto recimo kad pokrenem neki benchmark napon pada i do 1.21v ili tako nesto, probao sam i LLC da menjam ali dzaba. Mozda bi i mogao malo vise da napon ne pada ovoliko. U pitanju je MSI b450m Mortar MAX ploca.
 
Da, izgleda da LLC ne radi kako treba na toj ploci. Osim toga verovatno si uzeo procesor brzo kad je izasao, ili polovan ?

NIsam ispratio ako je 3600 u pitanju, najverovatnije ti se isplati ti se OC
 
Procesor je kupljen nov jula 2020, a ja sam kupio polovan ali svega par meseci star. U pitanju je 3600x. Pretpostavljam da mi se ne isplati OC u mom slucaju sa mojim primerkom.
Nego buni me nesto, ne znam da li je kod mene sve u redu, ali koja svrha trazenja tog FIT napona ako mi procesor 99% vremena radi na preko 1.44v ili bar tako pokazuje HWinfo64 u onoj sekciji gde gledam napon. Po toj logici bih mogao da mu stavim bilo koji napon manji od toga tipa 1.35v ili veci i da se ne degradira ili osteti.
Za ovih sat ipo vremena racunar je bio samo upaljen, nije prakticno koriscen vec samo stajao upaljen.
1.jpg
2.jpg
 
@MM. nije isto, to kad radi na 1.44v to je jedno-2 jezgro i to moze da bude serija skokova od nekoliko milisekundi sa pauzama. A i da je duze opet to je za 1-2 jezgra i to ne smeta procesor. Ali ne sme napon koji ide za 1-2 jezgra, da se koristi za sva jezgra, niti kad se rucno podesava (jer PBO i kad je automatski barata naponom, potrosnjom i ostalim i menja sve sve skace, opada nonstop)

FIT test je bas zato da se vidi kako je podesen iz fabrike na koliko volti ide kad se podjednako opterete jezgra, i to je korisno za manuelni overclock (jer je onda isti napon za sva jezgra)

Da, ne isplatiti se(ako nemas primedbi na buku), to je rana serija sa losim potencijalom.
 
Ja probao taj FIT test za napon i ispalo da je isti kao sto sam i ranije odokativno podesio.tj 1275v i procesor na tom naponu radio na 4,2

Medjutim,kad sam sve vratio u biosu tj napon podesio rucno na 1,275v,proc na 4,2Gh vidim u win-u da mi core speed nije fixan na 4,2Ghz,vec seta od 3,6 do 4,2...a multiplier takodje nije fixan na 42 nego isto seta od 36 do 42......kao da sistem ne konstatuje te fixne vrednosti sto sam podesio u biosu,vec kao da je i dalje sve na auto....

Jbt,kako da se podesi da mi te vrednosti budu fixne tj da procesor stalno radi na 4,2Ghz na svim jezgrima,a multiplier da bude fixan na 42?

Jebo me FIT napon,odkud sam istao i dirao....:(
 
Neverovatno,ali na ovoj ploci (MSI B450 Tomahawk MAX) je nemoguce vise podesiti fixan klok procesora.....svejedno je da li u biosu stoji na auto ili ja zadam neku vrednost,frekvencija proceosra stalno seta od 3,6 pa do nekih 4,1........do 4,2Ghz nikada ni ne ode (iako sam ja stavio multiplier 42)

Sta mu se to desilo,bukvalno sam samo u biosu vratio napon na auto,i multiplier na auto da bih nasao FIT napon,kada sam ta dva parametra hteo rucno da podesim (tj da vratim kako je bilo) na 1.275 napon i 42 mnozilac u biosu,totalno me kulira i ponasa se kao da je sve na auto....

Sve zive kombinacije sam probao kako bih mu vratio fixan mnozilac i core speed na 4,2 Ghz,ali nece pa nece...:(
 
Stavi u Windowsu Max Performance profil
 
@Ulrich kad god stavljas default podesavanja u biosu, uradis reset na njih, i takodje ako zeza nesto uvek reset pa od nule sve podesavas, doduse najverovatnije je profil, windows se baguje
 
Stavi u Windowsu Max Performance profil
Vec stoji svo vreme na max performance profilu...
Post automatically merged:

@Ulrich kad god stavljas default podesavanja u biosu, uradis reset na njih, i takodje ako zeza nesto uvek reset pa od nule sve podesavas, doduse najverovatnije je profil, windows se baguje

Cek,gde da uradim restet?......u ovom mom bios-u samo sejvujem kada podesim parametre i izadjem iz njega,pre mi je tako funkcionisalo,sta god promenim to ostane upamceno.....gde se resetuje?

Ali sto je zanimljivo,napon koji mu podesim u biosu taj i bude (sada npr 1.275V)...zeza mnozilac procesora,on nikako da bude fixan,nego stalno se menja iako mu ja u biosu stavim npr na 42 ili 41
 
Da ti nije ukljucena Cool 'n' Quiet opcija u BIOS-u?
 
Reset, Return to factory value, load factory settings, itd, na zadnjem stranici gde je save, load exit u biosu
 
Ne vredi,nista mu ne pomaze reset u biosu

Prvo "ocistio" CMOS (izvukao kabal iz napajanja 10 min),posle usao u bios sve restovao na pocetne vrednosti,usao u win,resetovao pa u bios tu sve podesio,napon,mnozilac,OC ram memoriju,i usao u win.....i sve radi kako sam podesio osim sto glupi mnozilac CPU-a opet funkcionise kao da je na auto.....nema vise fixne frekvencije cpu-a najcesce je na 3,6Ghz,cak i kad je proceosr pod opterecenjem.......ponekad skoci na 4.0Ghz......iako mu je mnozilac na 42,pa bi trebalo da bude na 4,2Ghz

Stvarno ne razumem u cemu je problem....
 
Brzinu CPU-a?......uvek sam je pratio iz CPU-z,Hwinfo064.....sada gledam i iz dragon centra i core temp-a...i svud isto vidim kako skace od 3,6Ghz pa do 4,1HGhz......

A do pre samo par sati mi je fixno stojalo na 4,2 Ghz.....i samo samo pomenio auto mnozilac i auto napon u biosu,kad sam vratio nadajuci se da bude kao sto je bilo,cvrc,nema vise fixnog mnozioca i frekvencija se stalno menja,,,nikada tako nesto nisam video :confused:
 
Da ti nije ukljucena Cool 'n' Quiet opcija u BIOS-u?

Mozda sam provalio o cemu se radi (a glupo je do bola)

Izgleda da su u verziji biosa koju ja imam za moju plocu (predzadnji) izbacili Cool 'n' Quiet,tj nikako se ne moze doci do njega....vidim da se i drugi ljudi zale po net-u....i taj Cool 'n' Quiet verovatno stoji aktivan uvek i zato je mnozilac uvek na auto,iako ga ja fixno podesim.....

Znaci,ispada da sa ovom verzijom biosa nemoguce je namestiti fixnu frekvenciju procesora u win-u....(?!)



20210324_194551.jpg20210324_194425.jpg
 

Prilozi

  • 20210324_194457.jpg
    20210324_194457.jpg
    293.9 KB · Pregleda: 11
@ulrish
Ako imas Dragon Centar, on resetuje sve sam, bez obzira sta radio u biosu.
 
Mozda sam provalio o cemu se radi (a glupo je do bola)

Izgleda da su u verziji biosa koju ja imam za moju plocu (predzadnji) izbacili Cool 'n' Quiet,tj nikako se ne moze doci do njega....vidim da se i drugi ljudi zale po net-u....i taj Cool 'n' Quiet verovatno stoji aktivan uvek i zato je mnozilac uvek na auto,iako ga ja fixno podesim.....

Znaci,ispada da sa ovom verzijom biosa nemoguce je namestiti fixnu frekvenciju procesora u win-u....(?!)



Pogledajte prilog 301720Pogledajte prilog 301721
I onda neko dodje i preporucuje MSI AM4 ploce kao best buy i bolje od Asus/Gigabyte.
 
@Ulrich
Global C-state Control stavi disabled.
Tako mi stalno bude 4Ghz.
 
@Ulrich
Global C-state Control stavi disabled.
Tako mi stalno bude 4Ghz.

A gde je to,u biosu?......ne mogu da nadjem tu opciju
Post automatically merged:

@ulrish
Ako imas Dragon Centar, on resetuje sve sam, bez obzira sta radio u biosu.

Bas sad pokusavam da uninstalrima dragon centar,ni ne treba mi osim mystic light-a....

Ali prosto neverovatno kako je tesko obrisati taj dragon centar,ne moze kao vecinu drugih programa iz control panela...
 
CPU Features, tu uđi.

IMG_20210324_213647.jpg
 
Poslednja izmena:
Uspeh ljudi! :LOL: Hvala Lazni Kazanova na savetu i informaciji

Mada sve nelogicno i apsurdno,ali ipak mi nekako frekvenicja cpu-a stoji na 4,2Ghz na svim jezgrima....tj kada sam otisao u bios taj Global C state Control je vec bio disejblovan,ja ga ukljucio pa opet iskljucio....(i to je sve sto sam uradio u biosu...(?!)....i kad sam usao u win,core speed stoji fixno na 4,2 Ghz......sacuvaj Boze...

A inace,ova verzija biosa mi resila drugi problem,da se komp stalno ukljucuje iz drugog "paljenja",pa se ne bih vracao na starije

Jbt,stvarno luda ploca i ludi bios,ali ipak nekako mi je simpaticna.....mozda zato sto u nazivu ima rec tomahawk :)

Btw,nekao sam uspeo da obrisem i Dragon Centar,pa mozda je i to ustvari razlog sto je frekevncija sad fixna.....nemam pojma,ali vazno da sa radi kako mi odgovara.....vise vala nista ne pipam u tom biosu (a i nemam vise sta)
 

Prilozi

  • 20210324_220805.jpg
    20210324_220805.jpg
    297.2 KB · Pregleda: 11
Sada plastelinom zalij sve usb portove i iscupaj Del taster :)
 
Nazad
Vrh Dno