Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

^ Lepa priča...
Ima li neka dobra duša sa R5 3600 da mi šibne svoja overclock podešavanja, a da mu je sve stabilno radi, nikakav egzibicionizam...

Overklokovanje ili underklokovanje je već egzibicionizam, sam po sebi. :D
 
^ Lepa priča...
Ima li neka dobra duša sa R5 3600 da mi šibne svoja overclock podešavanja, a da mu je sve stabilno radi, nikakav egzibicionizam...
Ako koristis za igre taj komp onda ces bolje performanse imati sa stock podesavanjima jer bustuje vise na par jezgra nego sto ti mozes postici sa all core oc i bezbednom voltazom. Ako bi da probas oc imas CTR program koji je prilicno lak za rukovanje , samo prati uputstvo.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uzeh da se poigram da vidim sta mogu sa ovim 3100, I onako za pola sata pokušavanja dođem do 4.5ghz, 1.225V, offset sam stavio +0.05 jer je napon očitavao niži prilikom load-a od ovih 1.225V, nisam se posle cimao da skidam offset. Uglavnom, ostavio sam nekih 2 sata prime95 I maks temperatura je bila 88C, hladnim ga sa LC-CC-120. Prilikom cinebench-a drži temp do 72. Ionako se ne radi na ovom kompu ništa prezahtevno, povremeno lightroom.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Jel može neko da prokomentariše ovaj rezultat? 3100 bi trebalo da bustuje do 3900mhz, ovih 4.5ghz bi trebalo da je bolje nego da ostavim auto?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Ako je OC manual sa fixinim podešavanjima onda je sve po specifikacijama, niske temperature su važne samo na auto boost-u kada ne treba da pređu 70c. Svi naponi ispod 1.3v su super.
 
Pustio sam CTR 2.0 da odradi ceo ciklus, trajalo bogami podugo. Uglavnom, rezultat je Platinum Sample. Preporučeni klok isto što sam i sam postigao, 4500MHz, ali na svega 1.15V. Prilično sam zadovoljan :)
 

Prilozi

  • platinum sample.PNG
    platinum sample.PNG
    8.5 KB · Pregleda: 97
Zanimljivo i kod mene Platinium Sample, preporuceni klok manji a napon isti za undervolt.

Screenshot_1.png
 
Blago vama , ja sam uzeo 3600 cim je izasao i imam bronze sample koji ide do 4ghz sa 1.25v pa zbog toga u igrama imam dosta bolje rezultate sa stock jer bustuje skoro do 4.2ghz.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Moj je silver, držim ga na 4.1 GHz, napon 1.27, u igrama i u testovima ne prelazi 70c, jedino ga Prime95 small fft ubija sa skoro 90c... Konfa uz potpisa.
Kakve su vama temperature u Prime95, i da li uopšte treba time testirati komp? Igram gomilu igara i nikakav problem, komp ne gasim uopšte i radi stabilno.
 
I moj 3700x je bronzani Batalio sam CRT, insistira na ispod 1.2v a to je dovoljno samo za CCX1 4050 i CCX2 4075MHz. Malo sam soe poigrao sa novim BIOS-omm koji dozvoljava per CCX OC. Postavio sam ih oba na 4.3GHz i pusto Ryzen Master da odradi Auto OC. Rezultat je do 1.32v, temperatura do 70c a za razliku od manuelnog OC spušta freqvenciju na oko 1200MHz na ispod 1v kada je u idle.
CCX 43-1.JPG
CCX 43-2.JPG
Aida 1.JPG
CCX 43-3.JPG
 
Vidim da ovde ima kompetentnih oko OC-a.. pa me zanima jel OK ova moja podesavanja.

001.jpg

Primenjeno u BIOS-u, 1.2V

1612988008271.png
Hladjeno Scythe Fuma 2, okrenuta drugacije sa 3 Artctic P12 ventilatora

IMG_20210210_112105.jpg

Temperature u IDLE

aida.jpg

CPU-Z Bench
1612988310619.png

link

Cinebench R20 MT

1612988500371.png

RAM 4 x 8GB G.Skill Ripjaws 3600Mhz CL19

451212d6-ea46-4019-af43-a673da91260c.png
 
U kom program(cicu) je najbolje (i najtacnije) posmatrati napon procesora?

Presao sam sa 2600 na 3600 i na ovoj 3000 seriji napon divlja (od 1.100v do 1.450v u sekundi) ako se ostavi na AUTO u bios-u (kao sto je vec apsolvirano ovde).Podesio rucno napon na 1.250v i u cpu-z toliko i stoji napon (1256v) kao i u HWmonitor-u,ali u programcicu Core Temp napon i dalje divlja od 1.100 do 1.450.........pa koji je program tacan kada se radi o ocitavanju napona?

Btw,procesor je dosta hladnjikav u idle-u 35,36,37 stepeni (mada nekad u sekundi skoci na npr 43 i sledece sekunde padne opet na 36) a u npr Need For Speed-u The Heat ide oko 50-55 stepeni pri loadu (skoro isto kao i ryzen 2600)......hladim ga sa LC CC 120 + p12 Artic ventilator......i vozi se na MSI B450 Tomahawk MAX ploci
 
U kom program(cicu) je najbolje (i najtacnije) posmatrati napon procesora?

Presao sam sa 2600 na 3600 i na ovoj 3000 seriji napon divlja (od 1.100v do 1.450v u sekundi) ako se ostavi na AUTO u bios-u (kao sto je vec apsolvirano ovde).Podesio rucno napon na 1.250v i u cpu-z tolio i stoji napon (1256v) kao i u HWmonitor-u,ali u programcicu Core Temp napon i dalje divlja od 1.100 do 1.450.........pa koji je program tacan kada se radi o ocitavanju napona?

Btw,procesor je dosta hladnjikav u idle-u 35,36,37 stepeni a u npr Need For Speed-u The Heat ide oko 50-55 stepeni pri loadu (skoro isto kao i ryzen 2600)......hladim ga sa LC CC 120 + p12 Artic ventilator....

HWinfo64 (selektovan deo)

1612991088903.png
 
Ok,hvala

A taj programcic Core Temp je poznat kao netacan oko ocitavanja napona?......Mada,vidim da ga na stranim forumima preporucuju kao ok alatku za pracenje raznih parametara oko procesora...
 
Može za brzi pregled ali za detaljnije HWinfo i Ryzen master za upoređenje.
 
Samo jos jedno pitanje,posto mi se cini da je ovaj 3600 proc nekako drugacije funkcionise od 2600....(ili ja nesto nisam skapirao)

U biosu mi stoji CPU ratio Auto i FCH Base Clock na Auto.....tako je bilo i sa ryzenom 2600....ali sada sa 3600 to znaci da je brzzina uvek zakucana na 3600 mhz i nikada se ne povecava (ni pod opterecenjem,npr kad igram neku igru).....dok se kod 2600ice ta brzina menjala,npr u idle je bila najmanja,a kada je procesor pod opterecenjem skoci na maximum od oko 3900mhz..(sto je i logicno nekako)....e sad,sta trebam da podesim u biosu da i ovaj 3600 tako funkcionise?

Tj sada ispada da mi ne radi max bost na procesoru (koji bi trebalo da je 4100 Mhz) vec stalno stoji na baznoj frekvenciji od 3600Mhz....
 
Sad sam u biosu stavio cpu ratio na 40 i (logicno) sad mu frekvencija stoji stalno zakucana na 4000Mhz.....to uopste ne utice na temperature ili napon

Sta treba namestiti u biosu da frekvencija bude promenljiva,tj kada je najmanje opterecenje da bude najmanja,a kada je vece opterecenje da se frekvencija procesora povecava?
 
Stigla mi je pasta (Mastergel Maker) pa ću konačno da prepakujem kuler i napajanje...
Nešto se razmišljam da apdejtujem BIOS na nove AGESA i da probam PBO, bez fixiranog napona, čisto da vidim...još ne znam.
Ne mogu da se setim da li mogu da vratim stari BIOS ako ubacim ove nove koje nisam hteo jer ne planiram skoro nabavku 5000 serije...

Palo mi je na pamet i da uzmem Arctic Liquid Freezer od 120mm da bih malo uprostio hlađenje u ovom kućištu ali se još dvoumim, verovatno je suvišan trošak...no to je za neku drugu temu.
 
Boost i PBO, neznam kako ih zovu na MSI. Ako namestiš manulni množilac onda freqvencija ostaje ista stalno. Pogledaj i u Power Plan-u, Minimum processor state na 5% a maximum na 100%.
 
Znam...samo se ustežem da apdejtujem BIOS jer ne znam da li sam onda zaglavljen na njemu, da li mogu da vratim na stari koji ne podržava 5000 seriju.
A i nisam petljao sa PBO, oduvek sam išao na klasični OC pa mi se ne experimetiše...iz'em ti Ryzen i njegove gluposti...
 
Boost i PBO, neznam kako ih zovu na MSI. Ako namestiš manulni množilac onda freqvencija ostaje ista stalno. Pogledaj i u Power Plan-u, Minimum processor state na 5% a maximum na 100%.
Ali i ako stavim mnozilac na AUTO,frekvencija ostaje ista i to najmanja 3600Mhz....ne znam zasto.....

Sad sam stavio mnozilac x41 i proc je na 4100Mhz.....ustvari,ispada da sam ga kloknuo....napon je na 1.200V....temperature u igrama oko 50-55......i to se ne menja,svejedno da li proc radi na 3600 ili 4100...
 
Probaj da pustiš Ryzen Master da odradi Auto OC >Apply and test, pa vidi da li ti odgovara.
 
Ali i ako stavim mnozilac na AUTO,frekvencija ostaje ista i to najmanja 3600Mhz....ne znam zasto.....

Sad sam stavio mnozilac x41 i proc je na 4100Mhz.....ustvari,ispada da sam ga kloknuo....napon je na 1.200V....temperature u igrama oko 50-55......i to se ne menja,svejedno da li proc radi na 3600 ili 4100...
Ako je mnozilac 41 onda ce raditi na 4100MHz konstanto. Ako je Auto, radice na 3600 sa tim da ce dinamicki ubrzavati jezgra do 4200MHz u kratkim intervalima. Naravno, pod uslovom da si i napon ostavio na Auto. Ako si rucno stavio neki napon, mislim da nece moci da boostuje na te vrednosti.
 
Ako je mnozilac 41 onda ce raditi na 4100MHz konstanto. Ako je Auto, radice na 3600 sa tim da ce dinamicki ubrzavati jezgra do 4200MHz u kratkim intervalima. Naravno, pod uslovom da si i napon ostavio na Auto. Ako si rucno stavio neki napon, mislim da nece moci da boostuje na te vrednosti.

Cao,kolega,evo i ja ipak uzeh 3600 i nisam se pokajao,mnogo mi je gotivnije igranje sa njim,tj bolje "klizi"...

Nego,verovatno se radi o tome sto si napisao.....meni je bio mnozilac na auto,ali sam napon rucno podesio,tj on nije bio na auto.....i zato je verovatno stalno bio na 3600Mhz sa auto mnoziocom...

A napon sam rucno podesio zato sto je mnogo divljao.....skace sa 1.150 na 1.400 u sekundi,iako se ne radi na kompu nista posebno.....citao sam da je to uobicajeno za ryzen 3000 serije,i da se savetuje da se rucno podesi napon....ja ga stavio na 1.200 i deluje da je stabilan

Onda je resenje da se kloknu sva jezgra na 4,1Ghz,a napon na 1.200?......iako sam prvo mislio da necu da ga klokujem,ali ne znam kako drugacije da obuzdam napon,a da ima max bost na 4,1-4,2 Ghz...
 
Da, napon zna da "divlja" kada boostuje pojedinacna jezgra.

Ako tvoj primerak moze da bude stabilan na tom naponu sa tim frekvencijama onda je to ok. Moj primerak bas nije bio raspolozen za tako niske napone i takve frekvencije, pa sam ga ostavio da "divlja", tj. na Auto.
 
Mislim da je i ovde pomenuto da sto je noviji procesor,ima vece sanse da trpi vece frekvencije i manje napone......moj primerak je iz septembra 2020 godine (2039),pa mozda to ima veze sa tim...
 
Samo jos jedno pitanje,posto mi se cini da je ovaj 3600 proc nekako drugacije funkcionise od 2600....(ili ja nesto nisam skapirao)

U biosu mi stoji CPU ratio Auto i FCH Base Clock na Auto.....tako je bilo i sa ryzenom 2600....ali sada sa 3600 to znaci da je brzzina uvek zakucana na 3600 mhz i nikada se ne povecava (ni pod opterecenjem,npr kad igram neku igru).....dok se kod 2600ice ta brzina menjala,npr u idle je bila najmanja,a kada je procesor pod opterecenjem skoci na maximum od oko 3900mhz..(sto je i logicno nekako)....e sad,sta trebam da podesim u biosu da i ovaj 3600 tako funkcionise?

Tj sada ispada da mi ne radi max bost na procesoru (koji bi trebalo da je 4100 Mhz) vec stalno stoji na baznoj frekvenciji od 3600Mhz....

Ja sam klokovao pojedinacno svaki CCX, napon 1.2, doduse podigao sam na 1.225 i kad su besposlena jezgra ona obore frekvenciju ili su sleep.
Pogledaj u Ryzen Master-u sta se tacno desava.

clock.png
 
Klokn'o na 4,15 Ghz sva jezgra a napon stavio 1.256v.....temperatura u idle oko 35 (nekada skoci na 40-45 i sledece sekunde se vrati na 35) a u igrama 50-55......hladi se sa LC CC 120 (i to RGB)

Verovatno bi mogao da ide i na 4,2 ili 4,3 ako napon bude 1.300-1.350 ali necu da ga bas tako "mucim" mislim,da je i 4,15Ghz dovoljno za svaki dan....
 
Klokn'o na 4,15 Ghz sva jezgra a napon stavio 1.256v.....temperatura u idle oko 35 (nekada skoci na 40-45 i sledece sekunde se vrati na 35) a u igrama 50-55......hladi se sa LC CC 120 (i to RGB)

Verovatno bi mogao da ide i na 4,2 ili 4,3 ako napon bude 1.300-1.350 ali necu da ga bas tako "mucim" mislim,da je i 4,15Ghz dovoljno za svaki dan....


Stavi ti na taj cooler jos jedan ventilator sa zadnje strane da bi imao push-pull i nekoliko stepeni nize. Preporuka Arctic P12 PWM PST (ovo PST obavezno je da bi preko CPU pin-a na ploci pokretao oba venta). Za one zice da kacenje se snadji ili ih napravi od zice za CO2 varenje ili plasticne trake za vezivanje.
 
Klokn'o na 4,15 Ghz sva jezgra a napon stavio 1.256v.....temperatura u idle oko 35 (nekada skoci na 40-45 i sledece sekunde se vrati na 35) a u igrama 50-55......hladi se sa LC CC 120 (i to RGB)

Verovatno bi mogao da ide i na 4,2 ili 4,3 ako napon bude 1.300-1.350 ali necu da ga bas tako "mucim" mislim,da je i 4,15Ghz dovoljno za svaki dan....

Ajd ako ti nije tesko pusti Prime95, small FFT, i u HWINFO proveri temperaturu dokle ide, imam isti cpu, isti klok (4.1 GHz) i napon 1.25V, i svuda u igrama ide do max 70c, ali prime ga kolje na 90c, pa me zanima da li je kod tebe isto...
Koja je ploca u pitanju?
 
Nazad
Vrh Dno