Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Jako lepa i kreativna rasprava... :type:

Interesuje me šta mislite da li su Intelu stvarno proizvodni procesi i materijali (radna snaga, ne verujem jer to sve sklapa azijska gologuzija za 1USD na dan) toliko skuplji pa to uslovljava mnogo više cene nego kod AMD, ili su jednostavno gramzivi i (bili) uljuljkani u lovorikama u fazonu "šta god da izbacim će se kupovati bez obzira na cenu", pa im se sad to počelo obijati o glavu.

Moguće da kaskaju i sa R&D tehnologijama, pa zbog "zastarelih" proizvodnih tehnologija imaju veće troškove.
 
Kad tako gledaš za FPS, tek razliku u poslovnim aplikacijama nećeš primetiti. Inače i i5 10400 najjeftiniji ima bolje performanse u igrama od r5 3600.
Nije ni bitno, da ne pravimo te navijačke rasprave na forumu.
Inače, ne znam koliko godina imaš, ali te priče o AMD šamarima Intelu i nVidiji slušam svake godine već bar 25 godina...

Da li 10400 ima bolje performanse u igrama ne znam, jedino mogu da vidim na TESTOVIMA na YT. A tu su razlike akademske i neprimetne. Međutim, što se tiče poslovnih aplikacija stvar nije baš toliko "nevidljiva". Ako treba da obradim deset hi-res fotografija u fotošopu sa raznoraznim lejerima, da li će se svaki lejer menjati za 12 ili 17 sekundi, nije mala stvar. Ako na svakom lejeru za jednu funkciju ti treba 3-4 sekundi više, a ti takvih radnji uradiš, na primer, preko 20 puta na jednoj fotografiji, pa više njih...ma kako glupo zvučalo znači dosta odraditi nešto makar i 5 minuta ranije, a kamoli sat-dva.
I nema tu nikakvih "navijačkih" stvari, nisam fan ni jednih ni drugih pa da sad "navijam" za nekoga. Ovo je samo iznošenje činjenica o trenutnom stanju stvari. Kakav sam to pa fan-boy ako napišem da pre dve godine nisam hteo ni da pomišljam na AMD pri kupovini računara?? Baš kao što je K6 II bio moj prvi AMD procesor koji je ubijao Intel tada po onosu cena/performanse. I tada je AMD zaspao na lovorikama, a Intel "izmislio" Core arhitekturu i pojeo ih za doručak. Sve do pojave Ryzena. Samo mi se čini da će se istorija ponoviti. A to, valjda, dovoljno govori koliko imam godina i da nema nikakvih navijačkih strasti.
 
Jedino u čemu i5 10600K donekle parira jesu IGRE , ali tu je u smislu "sa 10600K imaš 165 FPS, a sa Ryzen 7 162, dok sa R5 3600 imaš 155". E, ko tu vidi razliku, svaka mu čast.

Ne primeti niko, ali se masovno loze na 500FPS-a. Na ovom forumu, a i vecini drugih imas 80% forumasa koji se loze na visoki FPS, a i dalje furaju 60Hz monitore. Ja cim imam preko 60FPS-a u igrici javlja mi se Screen Tearing jer naravno monitor ne moze da isprati te promene u sekundi, a kada ukljucim VSYNC on mi ogranici FPS na osvezavanje monitora. A poseban su slucaj oni koji se loze na brojke i hvale se kako im je AMD losiji jer ima "samo" 140 FPS-a, a intel daje 160. Tu razliku verovatno nije moguce primetiti ni na 144Hz monitoru, a na ovim 60Hz krsevima garantujem da niko ne vidi.
 
Benchmark warriors...

Ljudi su se toliko primili na cifre, hype i marketing, na sve one techtubere, da sad apsolutno veruju da će propasti bez što više jezgara, ako nemaju Samsung B-die RAM pošto Ryzen voli niske latencije i frekvencije, je li, (voli ih i Intel ali indoktrinacija) pa će sistem da ti se vuče na CL16, da im je Ryzen neupotrebljiv ako im memorija ne radi na 3600+ Mhz jer su ti techtuberi rekli da Ryzen 3000 najbolje radi sa tom memorijom, zaboga, da moraju da imaju minimum 650W napajanja iako im mašine vuku 200, da je Intel beskoristan i mrtav (lol) i da je Nvidia zlo (iako i AMD itekako krade i laže) , da moraš da pljesneš Noctuu D15 ili 360mm AIO (RGB se podrazumeva) na procesor da se ne bi skuvao iako će i jeftin kuler da ti ohladi taj 8-core, da si fail ako ti grafika i procesor rade na 70 stepeni iako im apsolutno ništa neće faliti i na 80, da nisi gejmer ako ti sistem ne izgleda k'o light show i ako nije spakovan u akvarijum, da će sve da se vuče ako ne furaš najbrži (na papiru, u nerealnim benchmarcima) NVMe drajv, da će da ti iscure oči ako ne buljiš u 144+ Hz monitor sa što bržim odzivom iako ne bi ni znao da postoji razlika između 4 i 8ms da nisi pročitao na nekom sajtu, etc, etc...

Ali eto. Internet i marketing mašinerija rade svoje i sad je svima zinulo dupe za neke stvari odjednom ništa više ne valja jer si negde video da su neke cifre malo veće od nekih drugih. "Jao, ta i ta grafika je nekoliko% brža, ej! Ispljune celih 4-5fps više od
one druge, 140 vs. 135! Ona druga je shit, kupuj ovu!" Znaš kad ćeš da primetiš tih nekoliko fps, bre, nikad. Ali sad su ljudi izdresirani da veruju da je ovo ili ono inferiornije jer su im sajtovi, klipovi i benchmarci rekli da jeste...a i jedno i drugo će ti završiti posao i ne bi primetio razliku da ne znaš šta ti je u mašini.

Placebo je moćna stvar. I ja mu podlegnem nekad, znam o čemu pričam, heh...
Ali eto, volimo da se grudvamo ciframa i benchmarcima i mlatimo praznu slamu po forumima...Važi za sve, i za mene, da ne bude zabune.
 
Poslednja izmena:
Zaboravio si samo Tomahawk, svetu kravu među pločama. Ostalo ti je sve na mestu.
 
...a i jedno i drugo će ti završiti posao i ne bi primetio razliku da ne znaš šta ti je u mašini.
Placebo je moćna stvar. I ja mu podlegnem nekad, znam o čemu pričam, heh...

90% si u pravu. 10% je ono što se odnosi na rad na računaru o čemu nisi razmišljao dok si ovo pisao.
Da opišem svoj lični slučaj. Na primer, prilikom bojenja stripova u Fotošopu radim sa mnoštvom lejera visoke rezolucije (minimum 600 dpi), isprobavam razne nijanse, senčenja, efekata, za jednu sliku iz kaiša mi je otvoreno najmanje pet lejera odjednom dok ne budem zadovoljan sklopom. Rad na klasičnom disku, SATA SSD-u i NVME disku su zapanjujući kolika je razlika u brzini. Ono za šta je na klasičnom disku potreno 15 minuta, na NVME se završava za 3-4. Radim u firmi u kojoj je mnogo kompjutera, ali sve su to kancelarijske mašine i najjači računar je (svega tri komada) sa Ryzen 3 1xxx serije, A320 matičnom i Patriot SSD-om od 256Gb. Dakle sve krševi od kojih par njih još uvek rade sa sve SDRAM memorijom, verovao ili ne. I znam koliko mi je potrebno da obradim, na primer, jedan kaiš kada sam na poslu - pustim efekat na lejer, spremim kaficu, odigram jedan Free Cell i to, možda, završi za to vreme, za šta mi je kući potrebno nekoliko sekundi.
Dakle, lično nemam mnogo dodira sa novom tehnologijom osim onim što uzimam lično sebi, a YT ne verujem previše izuzev par likova koje pratim. Zato iznosim samo SVOJA LIČNA iskustva i ono što ja LIČNO mislim, ne mislim da sam u pravu, ne mislim da znam sve, dođavola, forum i služi za razmenu mišljenja.
Jedan od najvećih problema je kad se priča o procesorima, memoriji, pločama (ne računam grafičke karte), uvek se pomenu video igre kao merilo svega. Kad pomenem da mi je R5 3600 doneo veliko ubrzanje kreće smejanje oko frejmova u igrama i podizanju Windows-a. Kako objasniti nekome da Fotošop radi mnogo življe, da je rad sa lejerima najmanje 30% brži i da time uštedim najmanje pola sata posla po kaišu?? Nikako. Jedini način je, naravno, snimiti kako se podiže Windows ili broj frejmova u igrama. Ili Cinebench.
Zato želim da vidim i osetim LIČNO da li Ryzen zaista bolje radi sa bržom memorijom. Ali kako to dokazati ako ne kroz jedne te iste stvari - Cinebench i frejmovi u igrama.
Ja, lično, zaista ne znam postoji li razlika u radu Ryzena stavio memoriju na 3600 ili ova koju sad guram na 2400. Ali želim da se u to lično uverim i naučim nešto, ne gledajući u gomilu plaćenih oglasa na YT.

A i ako za dve-tri godine Intel smisli nešto što je mnogo bolji "bang for buck", ukoliko budem želeo da unapredim računar boleće me sve u 16 za AMD ili bilo koji brend. Da li marketing ili placebo, do sada nisam pogrešio slušajući onaj prokleti brbljavi glasić u sebi koji me tera da radim gluposti.

I forumi služe za razmenu mišljenja i mlaćenje prazne slame :) . Ja volim da čitam mišljenja ljudi o onome što me zanima. Na primer, na temi o DOOM ETERNAL nećete naći nijedan moj post niti sam pogledao tu temu. A trolove i sveznalice je lako na IGNORE...
 
Poslednja izmena:
Zaboravio si samo Tomahawk, svetu kravu među pločama. Ostalo ti je sve na mestu.

Kada su se pojavile B550 ploče bio sam u fazonu ma gde ovo vredi za 200 evra u odnosu na B450 Tomahawk MAX koji je 115 evra kod nas. Ali to baš i nije tako. Tomahawk MAX je najbolja B450 ploča ali je i dalje B450. Referentni B550 dizajn je mnogo bolji od B450 i otud ta razlika u ceni. Toma ima oklope, zmajeve i šta ti ja znam po sebi, izgleda jako atraktivno ali je naponska veoma diskutabilna. Okej je za srednju klasu procesora ali nije baš idealna za 12 core. Može da podrži ali se greje. Maltene svaka solidnija B550 ploča se greje mnogo manje sa 12 core procesorima, a i ove što su gotovo gole nisu gore od najbolje B450. Jer skoro svaka B550 ima kvalitetniju VRM sekciju od čuvenog Tomahawka B450.

Ono što je neprijatno iznenadilo je da postoji bottleneck u 4K rezoluciji sa 2070 i jačim karticama kada se koristi ovaj moj procesor (naklokovan na max). Ryzen 3600 daje 7-8 fps više u 4K rezoluciji, a tu govorimo o odnosu 35-42 fps ili 38-45 fps što je itekako primetno. Mislio sam da procesor ne igra veliku ulogu u tako visokoj rezoluciji ali su ljudi testirali i kod svih ista priča. Naravno ne popularni i plaćeni testeri što iključivo testiraju najskuplji hardver u kombinacijama, kod njih nikad nećeš videti test Ryzena 2700X uparen sa RTX 2070S. Nego obični gejmeri sa svih krajeva sveta koji imaju razne zakrpe od kompova kao i većina nas.

High fps gaming nije nešto meni blisko, ja sam matorac sa sporim odzivom (potvrđeno na zdravstvenom pregledu za vozačku). To je trenutni PC gaming hajp i klinci se lože na te Fortnite, Apex i druge šarene online šutere. Ja sam se toga fala Bogu izigrao do sada, hiljade sati spucao. Te igrice su entry level PC gaming varijanta jer ti ne treba skup komp i monitor da bi imao milion fps u tim igrama. Dok za ono što mene zanima a to je modovan GTAV, Mafia, RDR2, Cyberpunk i ostale singleplejer igre nema hardvera za igranje u 4k60fps. A to je ono što mene privlači, što bolja grafika na što većem ekranu uz pristojan fps. To je nešto što sam kao klinac hteo, mnogo pre nego što su uleteli sa ovim high fps marketingom. Imao sam ja nekada davno 19 incha CRT monitor, taj je mogao da izbaci 144Hz u nižim rezolucijama. CS 1.6 sam igrao u 100Hz. Nisam osetio razliku kada sam sa takvog monitora prešao na LCD. Po netu se mogu naći mišljenja da su CRT najbolji gejming monitori, obične klinačke baljezgarije, ne bi danas tržao taj sanduk na stolu pa da mi platiš.

Postoji dobar razlog za high fps marketing. Skupa nV grafička komotno izvlači 100 fps u 1440p rezolucijama, a kada podigneš na 4K fps se prepolovi.
 
Poslednja izmena:
Kad tako gledaš za FPS, tek razliku u poslovnim aplikacijama nećeš primetiti. Inače i i5 10400 najjeftiniji ima bolje performanse u igrama od r5 3600.
Nije ni bitno, da ne pravimo te navijačke rasprave na forumu.
Inače, ne znam koliko godina imaš, ali te priče o AMD šamarima Intelu i nVidiji slušam svake godine već bar 25 godina...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Slabo si ti to pratio zadnjih 25 godina. Propustio si neke stvari a propustas i sad :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Referentni B550 dizajn

Ne postoji, ne što se tiče VRM-a. Proizvođači ploča mogu da stave kakav god hoće VRM na B550, ionako ne šišaju preporuke AMD-a i Intela i rade šta hoće sa voltažama i power targetima...Odabrali su da nadrukaju VRM-ove na većini B550 ploča i obesmislili gro X570 serije, i siguran sam da AMD nije srećan zbog toga.

A B450 Tomahawk sasvim lepo radi sa 12 pa i 16-core bez jačeg overkloka, Hardware Unboxed ima svež video gde su poredili VRM-ove i temperature jeftinijih ("jeftinijih") B550 ploča i uvrstili su i B450 Tomahawk: https://youtu.be/HSY9rDsQgd4. Tomahawk je čak podnosio i Blender na overklokovanom 16-core, VRM je bio vruć ali u granicama i bez throtlovanja (zahvaljujući hladnjacima).

Ljudi i ne znaju da ima B450 ploča sa jačim VRM-om, MSI B450i i Strix B450i, ali nisu u fokusu jer su ITX ploče...

Inače, B450 Mortar > Tomahawk, što se upotrebljivosti tiče...
 
Poslednja izmena:
Ljudi i ne znaju da ima B450 ploča sa jačim VRM-om, MSI B450i i Strix B450i, ali nisu u fokusu jer su ITX ploče...

Inače, B450 Mortar > Tomahawk, što se upotrebljivosti tiče...

Osim sto je beskorisno sto imaju jak VRM jer je hladnjak uzasan. Tako da neki 12/16Core na tome nece da moze.
 
Hladnjaci nisu na nivou MSI ali mogu da posluže, plus je jači VRM efikasniji...ništa im ne fali, sem što su ITX. Da se stave u veća kućišta uz dobar airflow i kuler, podnelo bi sasvim dobro.
 
Kada su se pojavile B550 ploče bio sam u fazonu ma gde ovo vredi za 200 evra u odnosu na B450 Tomahawk MAX koji je 115 evra kod nas. Ali to baš i nije tako. Tomahawk MAX je najbolja B450 ploča ali je i dalje B450. Referentni B550 dizajn je mnogo bolji od B450 i otud ta razlika u ceni. Toma ima oklope, zmajeve i šta ti ja znam po sebi, izgleda jako atraktivno ali je naponska veoma diskutabilna. Okej je za srednju klasu procesora ali nije baš idealna za 12 core. Može da podrži ali se greje. Maltene svaka solidnija B550 ploča se greje mnogo manje sa 12 core procesorima, a i ove što su gotovo gole nisu gore od najbolje B450. Jer skoro svaka B550 ima kvalitetniju VRM sekciju od čuvenog Tomahawka B450.

Ono što je neprijatno iznenadilo je da postoji bottleneck u 4K rezoluciji sa 2070 i jačim karticama kada se koristi ovaj moj procesor (naklokovan na max). Ryzen 3600 daje 7-8 fps više u 4K rezoluciji, a tu govorimo o odnosu 35-42 fps ili 38-45 fps što je itekako primetno. Mislio sam da procesor ne igra veliku ulogu u tako visokoj rezoluciji ali su ljudi testirali i kod svih ista priča. Naravno ne popularni i plaćeni testeri što iključivo testiraju najskuplji hardver u kombinacijama, kod njih nikad nećeš videti test Ryzena 2700X uparen sa RTX 2070S. Nego obični gejmeri sa svih krajeva sveta koji imaju razne zakrpe od kompova kao i većina nas.

High fps gaming nije nešto meni blisko, ja sam matorac sa sporim odzivom (potvrđeno na zdravstvenom pregledu za vozačku). To je trenutni PC gaming hajp i klinci se lože na te Fortnite, Apex i druge šarene online šutere. Ja sam se toga fala Bogu izigrao do sada, hiljade sati spucao. Te igrice su entry level PC gaming varijanta jer ti ne treba skup komp i monitor da bi imao milion fps u tim igrama. Dok za ono što mene zanima a to je modovan GTAV, Mafia, RDR2, Cyberpunk i ostale singleplejer igre nema hardvera za igranje u 4k60fps. A to je ono što mene privlači, što bolja grafika na što većem ekranu uz pristojan fps. To je nešto što sam kao klinac hteo, mnogo pre nego što su uleteli sa ovim high fps marketingom. Imao sam ja nekada davno 19 incha CRT monitor, taj je mogao da izbaci 144Hz u nižim rezolucijama. CS 1.6 sam igrao u 100Hz. Nisam osetio razliku kada sam sa takvog monitora prešao na LCD. Po netu se mogu naći mišljenja da su CRT najbolji gejming monitori, obične klinačke baljezgarije, ne bi danas tržao taj sanduk na stolu pa da mi platiš.

Postoji dobar razlog za high fps marketing. Skupa nV grafička komotno izvlači 100 fps u 1440p rezolucijama, a kada podigneš na 4K fps se prepolovi.

Ko bre nije idealan za 16 core.....

Tomica, kod mene sa 3800x na 4.3 ghz 1,280v, prede kao maca, posle 3h prajmare vrm ne predje 60c i to bez direktnog hlađenja pošto je AIO u pitanju, CB20 5100 bodova, nisam siguran da će vlasnici B550 osim PCIE 4.0 imati bolji skor i performanse. Radi zabave sam stavio sam 80 kuler preko naponjske i nije presla 45c......tako da, ne vređaj mi svetu kravu.
 
Slabo si ti to pratio zadnjih 25 godina. Propustio si neke stvari a propustas i sad :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Ne da nije pratio nego i dalje ne prati.

Ja cekam pojavu zen3 pa da kupim b550 vision (iako sam rekao nikad vise gigabsh*t) jedini su stavili intel nic na amd plocu.

Jos kad bi postojala takva ploca u micro-atx ili minitx varijanti pevao bih
 
Benchmark warriors...

Ne bih se slozio na nekoliko stavki, iako je tacno da ljudi donese pogresne zakljucke gledajuci youtuberu i uzimaju nepotrebno 3900x/3950x uz izgovor da ce im trebati za "posao" pre nego sto provere to, moje zapazanje je da je Ryzen 5 3600 najveci razlog zbog AMD dominacije.

Takodje Novi 3600 sa visokim overclock-om privlaci pristojan broj kupaca od proleca 2020.

Drugo razlika u situaciji sa memorijom nije uopste mala, ko god je cekao i ulovio u periodu kad su cene bile najnize za b-die, c/cjr-die, i e-die, i utrosio malo vremena sa kalkulatorom ili po forumima, dobija trenutno pristojno veci FPS na 1080p 120Hz + rezolucijama, i 1440p 120Hz + (u manjoj meri). Ko nije vrebao cene/ ukapirao kad kako i zasto padaju i kako se krecu, da nazalost bacio je pare, al opet ima solidan fps skok (naravno smatram ne uzimaju oni kojima ne treba , 60Hz, 4k, etc, ..., posto youtuberi pricaju o tim razlikama).

Veci kuler je uvek bolji izbor ako kinta nije problem, zbog nekoliko razloga koji nisu svima bitni:

1. uvek ce buka biti manja
2. ogroman broj korisnika ima veoma visoke sobne temperature i nema mogucnosti ili nece da radi hladjenje sobe preko klima uredjaja
3. sto je dovoljno iz 2 da natera na manji overclock(i druge probleme) jer je su temperature vec velike zbog prirode 7nm proizvodnog procesa i bliske gornjoj granici
4. Veci premium cooler od proizvodjaca sa dobrim odnosima sa korisnicima je nesto sto se koristi kroz vise buildova i predstavlja realnu ustedu i manjak cimanja na duge staze.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji, ne što se tiče VRM-a. Proizvođači ploča mogu da stave kakav god hoće VRM na B550, ionako ne šišaju preporuke AMD-a i Intela i rade šta hoće sa voltažama i power targetima...Odabrali su da nadrukaju VRM-ove na većini B550 ploča i obesmislili gro X570 serije, i siguran sam da AMD nije srećan zbog toga.

A B450 Tomahawk sasvim lepo radi sa 12 pa i 16-core bez jačeg overkloka, Hardware Unboxed ima svež video gde su poredili VRM-ove i temperature jeftinijih ("jeftinijih") B550 ploča i uvrstili su i B450 Tomahawk: https://youtu.be/HSY9rDsQgd4. Tomahawk je čak podnosio i Blender na overklokovanom 16-core, VRM je bio vruć ali u granicama i bez throtlovanja (zahvaljujući hladnjacima).

Ljudi i ne znaju da ima B450 ploča sa jačim VRM-om, MSI B450i i Strix B450i, ali nisu u fokusu jer su ITX ploče...

Inače, B450 Mortar > Tomahawk, što se upotrebljivosti tiče...
Uvek je profit na prvom mestu, da su napravili isto ili slično kao sam b450 onda ne bi imali zaradu...ovako se vade na bolji vrm ...
Ja lično nikada za ploču neću dati 200 ili više e...
Mada i nemam potrebe za tim, moj target je 4-8core.
Gde bi mogli da vidimo referentni dizajn koji AMD šalje kao preporuku raznim oem lopovima [emoji38] ili je to tajna?!
 
Ne bih se slozio na nekoliko stavki, iako je tacno da ljudi donese pogresne zakljucke gledajuci youtuberu i uzimaju nepotrebno 3900x/3950x uz izgovor da ce im trebati za "posao" pre nego sto provere to, moje zapazanje je da je Ryzen 5 3600 najveci razlog zbog AMD dominacije.

Takodje Novi 3600 sa visokim overclock-om privlaci pristojan broj kupaca od proleca 2020.

Drugo razlika u situaciji sa memorijom nije uopste mala, ko god je cekao i ulovio u periodu kad su cene bile najnize za b-die, c/cjr-die, i e-die, i utrosio malo vremena sa kalkulatorom ili po forumima, dobija trenutno pristojno veci FPS na 1080p 120Hz + rezolucijama, i 1440p 120Hz + (u manjoj meri). Ko nije vrebao cene/ ukapirao kad kako i zasto padaju i kako se krecu, da nazalost bacio je pare, al opet ima solidan fps skok (naravno smatram ne uzimaju oni kojima ne treba , 60Hz, 4k, etc, ..., posto youtuberi pricaju o tim razlikama).

Veci kuler je uvek bolji izbor ako kinta nije problem, zbog nekoliko razloga koji nisu svima bitni:

1. uvek ce buka biti manja
2. ogroman broj korisnika ima veoma visoke sobne temperature i nema mogucnosti ili nece da radi hladjenje sobe preko klima uredjaja
3. sto je dovoljno iz 2 da natera na manji overclock(i druge probleme) jer je su temperature vec velike zbog prirode 7nm proizvodnog procesa i bliske gornjoj granici
4. Veci premium cooler od proizvodjaca sa dobrim odnosima sa korisnicima je nesto sto se koristi kroz vise buildova i predstavlja realnu ustedu i manjak cimanja na duge staze.
2600 je takođe bio "best buy" za osnovno igranje i još je aktuelan za to. 3600 je samo podigao na nešto viši nivo. 6 jezgara je za sada itekako dovoljno za osnovne stvari ali čim se uđe u teži multitasking postaje usko grlo.
 
6 jezgara je za sada itekako dovoljno za osnovne stvari ali čim se uđe u teži multitasking postaje usko grlo.

Zavisi za šta. Za igranje i strimovanje istovremeno je sasvim dovoljan bilo koji sa 6 jezgara. Bar tako kažu oni koji su to probali. Ja, lično, bez problema radim u Fotošopu i kad pustim promenu hi-res lejera mirne duše vitlam bez problema na internetu, jedino nije baš da mogu da igram Red Dead Redemption dok se to obavlja, ali GTA V nije problem. :) Šalim se malo, pokušavam da shvatim šta bi bio teži multitasking. Ako radiš u nekom programu koji nije video montaža visoke rezolucije i u pozadini pustiš neki internet radio ili muziku sa YT i pride otvoriš neke karte da ubiješ vreme dok se nešto obavlja mislim da tu bilo koji procesor sa 6 jezgara ne bi trebao da ima problema.
Neko ko se makar i amaterski bavi video montažom sigurno ne razmišlja ni o čemu manjem od i/Ryzen 7 procesora dok profesionalci i ne razmišljaju ni očemu drugom osim o Threadripperu ili nekom i9.
 
Čekajte ljudi :D Do prekjuče "nikome ne treba više od 4/8", preko jučerašnjeg "6/12 core je dovoljan za 5 godina gaminga i content creation", dodjosmo do "6 core je smeće za sve živo"...

Ja 7700k ne bih menjao da mi plojka nije otišla..
 
Poslednja izmena:
Smesna prica, za vecinu. :)
 
Čekajte ljudi :D Do prekjuče "nikome ne treba više od 4/8", preko jučerašnjeg "6/12 core je dovoljan za 5 godina gaminga i content creation", dodjosmo do "6 core je smeće za sve živo"...

I nazad na početak, kad su izašli 3100X/3300X...onda je odjednom i 4/8 postalo ok i kad pitam nekog "čekaj, kako je sada dovoljno a do juče nije, nema ništa bez 6/12?", napljuju me, lol.

Šta ti je raja i hive mind...
 
Zavisi za šta. Za igranje i strimovanje istovremeno je sasvim dovoljan bilo koji sa 6 jezgara. Bar tako kažu oni koji su to probali. Ja, lično, bez problema radim u Fotošopu i kad pustim promenu hi-res lejera mirne duše vitlam bez problema na internetu, jedino nije baš da mogu da igram Red Dead Redemption dok se to obavlja, ali GTA V nije problem. :) Šalim se malo, pokušavam da shvatim šta bi bio teži multitasking. Ako radiš u nekom programu koji nije video montaža visoke rezolucije i u pozadini pustiš neki internet radio ili muziku sa YT i pride otvoriš neke karte da ubiješ vreme dok se nešto obavlja mislim da tu bilo koji procesor sa 6 jezgara ne bi trebao da ima problema.
Neko ko se makar i amaterski bavi video montažom sigurno ne razmišlja ni o čemu manjem od i/Ryzen 7 procesora dok profesionalci i ne razmišljaju ni očemu drugom osim o Threadripperu ili nekom i9.
Ne radi se o tome da li može ili ne, naravno da može, radio je multitasking i na jednom jezgru. Stvar je u tome da se ima prava alatka dovoljno alatki za posao koji treba da odradi. Može i jedan Španer ključ da odradi posao ali za pravi rad treba ceo set ključeva.
 
I nazad na početak, kad su izašli 3100X/3300X...onda je odjednom i 4/8 postalo ok i kad pitam nekog "čekaj, kako je sada dovoljno a do juče nije, nema ništa bez 6/12?", napljuju me, lol.

Šta ti je raja i hive mind...
Ja sam bukvalno prešao sa 2700 na 3300x i ne žalim , to jeste za rendering downgrade [emoji2960] Ali za sve ostalo se ne oseća , čak šta više ovaj 4core mi deluje u nekim situacijama i agresivniji.
Čeka se 2021/22 da se opet vratim na 8 ili ako bude povoljan 12core ali bez žurbe.
Za sada 3300x radi kao podmazan [emoji108]
 
Poslednja izmena:
Da se zapljunem i ja sa 3800xt prelaskom sa 4790k :-devil-:
 
I nazad na početak, kad su izašli 3100X/3300X...onda je odjednom i 4/8 postalo ok i kad pitam nekog "čekaj, kako je sada dovoljno a do juče nije, nema ništa bez 6/12?", napljuju me, lol.

Šta ti je raja i hive mind...
Mislim da je cela poenta te priče bila cores/$ kao i perf/$ u odnosu na Intelovu 4/8 ponudu u trenutku kada je izašao Zen 1. Kao što Vili reče 7700K je i dalje odličan CPU za većinu korisnika koji nisu u poluprofesionalnim i profesionalnim vodama koje zahtevaju visok broj jezgara.
Problem je bio što su samo to i davali u consumer segmentu, za bilo šta više si morao da gađaš prosumer segment i hiljade dolara uloženih samo u ploču i CPU. Sada imaš faktički 7700K (3300X) za 100 i kusur dolara ako ti je potreban CPU za gaming i casual workload, a za bilo kakav ozbiljniji (čitaj: dosta threadovan workload) ne moraš da zalaziš u prosumer segment jer imaš i 12/24 koji paše i na pristupačne ploče.

To je neko moje viđenje, nije fanbojizam, jednostavno je zahvaljujući AMD-u tržište tako segmentirano da u svakom cenovnom opsegu možeš uzeti pristojan CPU.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nije u tome problem, to stoji. Problem je u ljudima koji sve gutaju i prihvataju zdravo za gotovo...

Kao što sam ranije pričao, čim su izašli Ryzeni raja se naložila na jezgra i threadove bez obzira koliko i gde su iskorišćeni ili ne, uz svesrdnu pomoć tech media koji brinu samo o ciframa. Što rekoše kolege, odjednom kao da svi streamuju i renderuju po ceo dan, sekunde su bitne, ako nemaš makar 6c/12t možeš da se slikaš, ne možeš ni da pustiš YouTube video u pozadini dok igraš nešto, masovno se pljuvalo po 4-core procesorima...
Onda AMD izbaci 4c/8t procesore, mediji ih nahajpuju i odjednom 180 stepeni priča - sad su 4 jezgra dovoljna, šta će ti 6+ jezgara ako nisi profesionalac, kolektivna amnezija, svi zaboravili šta se pričalo par godina unazad...
Sad kad su najavljene konzole sa 8 jezgara, opet kreće priča, trebaće ti 8+ jezgara, 6 možda ne bude dovoljno, bla, bla...

O tom mentalitetu pričam i podsmevam se...
 
Ne postoji prejak processor ili sa previše jezgra, samo neisplativ.
 
Nazad
Vrh Dno