Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Windows inace sam povlaci driver odavno. To pre moze biti napajanje.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Windows sam povlaci matore drajvere.

@MarcusS

Jel si ti bese presao sa Intel masine? Jel si instalirao svez Windows kada si zamenio sve?
 
Nisam, nisam. Samo naštekao 3600 umesto 1400.

Napajanje je chieftec element 600w.

Ryzen 1400 mi je na 3.8 radio tipa dve godine, nije se jednom resetovao.

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk
 
Čak i u tom slučaju kažu da je preporuka da radiš sistem od nule.
Plus reset cmos-a.
 
Nije mi tu nista interesantno i povoljno.Ploca i cena mi se ne svidjaju..

Pa, sad, cene kod nas retko variraju, ali sam, eto, našao R5 3600 za malo preko 22.000, ali si u pravu vezano za matičnu pa sam se odlučio za Aorus Elite. Ima sve ono što mi treba, odličnu VRM postavku, dva M2 PCI 4 slota, solidnu zvučnu kartu.. Znam, može to jeftinije da se nađe, ali garancija je nešto što mi je poprilično bitno, tako da nemam previše izbora.

Ryzen 3600 + B450 Tomahawk Max su ~30k zajedno.
~50k dati za efektivno istu konfiguraciju, besmisleno.

Pa, sad, da je baš isto i nije. Ukoliko za godinu-dve rešim da unapredim procesor sa nekim od 4000 serije, sa B450 bi mogao da se slikam, ovako će X570 zasigurno podržavati 4 generaciju Ryzen-a. A i imam u planu da nabavim uskoro neki PCI 4 M2 SSD. Možda je B450 OK sada, ali za godinu, dve će biti poprilično prevaziđeno.

GA B450 S2H ploca i 3600 su oko 240eur "kod madjara".

Razumem da je kod Mađara jeftinije, nego kod nas, dođavola, na "NewEgg"-u je jeftinije nego u Mađarskoj. A opet, garancija je nešto što mi poprilično znači, tako da nemam previše izbora.

Ja ne razumem zašto neko pominje da Ryzen 5 3600 nije veliko unapređenje u odnosu na i5 8500?? Prvo, default frekvencija je 600MHz veća, 12 prema 6 tredova, gotovo 4 puta više keš memorije (32/9), podrška za bržu memoriju i, sve u svemu, brži je gotovo 35% sudeći po NEKIM sajtovima i testovima. Još kad se tome pridoda vrsta matične ploče i koliko je X570 napredniji od B360, uparen sa 32 GB memorije na 3800 (koju dobijam u zamenu za procesor, ploču i memoriju) onda je dobitak i više nego evidentan. A opet me finansijski neće mnogo pogoditi.
Jednom se živi. :)
 
Poslednja izmena:
Ni ta aorus elite nije nista posebno.Gledajuci cenu i vrm imaš b550 tuf jeftiniju a bolje odradjena vrm,mislim da je razlika oko 4000 jeftinija kod nas.A da nepricamo o b550 tomahawk koja je 3 klase bolje odradjena a ista cena sa elite.Tako da je i ta po meni losa kupovina.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
B450 ce podrzavati 4000 seriju, bacio si novac na losu plocu.
 
Ni ta aorus elite nije nista posebno.Gledajuci cenu i vrm imaš b550 tuf jeftiniju a bolje odradjena vrm,mislim da je razlika oko 4000 jeftinija kod nas.A da nepricamo o b550 tomahawk koja je 3 klase bolje odradjena a ista cena sa elite.Tako da je i ta po meni losa kupovina.

Pazi, želim isključivo X570 čipset zbog nekih stvari koje nudi i koje su meni bitne, ali opet ne bih dao više od 30.000 za matičnu. A sam Aorus Elite ima baš sve kako treba i šta treba, bez ijedne od nepotrebnih stvari (WiFi, pozlaćeni konektori, dve mrežne karte od kojih je jedna 10GB sa POE, nepotrebno skupu zvučnu kartu, dual BIOS i slično).
Baš kao što su mi govorili da je NVME SSD čisto bacanje para i da sistem i igre ne prave razliku između toga i klasičnog SSD-a. Da ne bi objašnjavao ljudima razliku kada se radi sa lejerima na fotografijama visoke rezolucije, pre par godina napravim imidž sistema i sve to stavim prvo na klasičan M2 SSD, a onda i na NVME, pa snimim podizanje sistema, jer nisam baš vičan alatima za merenje, testovima itd... Kakvi su odgovori bili da ne pominjem.
Uglavnom, imam neke svoje razloge zašto baš X570, ma kako zvučali glupo i sitničavo, kao što je na primer brža konekcija procesora sa čipsetom i memorijom, koja posebno dolazi do izražaja na memoriji od 3800 MHz. Znam, nije to neka razlika, ali, opet, ni razlika u ceni nije tolika da se predomišljam. Mada sam se dvoumio između Aorus Elite i Asusovog TUF modela, baš kao što je i OVDE slučaj, ali nešto me je više odvuklo ka Aorusu.
Jednostavno, plan mi je da ovo uradim sada, a sledeće leto (ako sve(t) ne propadne) neki Ryzen iz 4000 serije i neki monitor na jedno 120 Hz osvežavanje, pa one tamo neki Radeon 7700XT ili Nvidia 4070 ili kako se već budu zvali...

Hvala svima na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
MSI X570 Tomahawk u Saturnu tj Medimarktu (posto su ih preuzeli) 220-230e. Bolje nego bilo sta u rangu do 300e i to je cinjenica.
Thank me later.
Ako neko hoce malo kozmeticki bolju plocu i dodatan m2 slot (i 7.1 audio, -2 sata) doplatis 70-80e i uzmes X570 Unify.

Jedine dve ploce koje bih uzeo u razmatranje, ako bih bacao novac onda X570 Aorus Master
 
Poslednja izmena:
Da se nadovežem na moj 3600, evo ga radi 3 i po sata stres test samo CPU preko aide, ne prelazi temp 65, nema reseta ni ničega, jel tako da nemam šta da brinem? :D

Pre toga instalirao drajvere za čipset.

Edit: inače, imao sam 1400 na 3.2 kloknut na 3.8, za moje potrebe to je skroz ok radilo, ali sam najprijatnije iznenađen razlikom u radu koja je baš baš evidentna. Prezadovoljan. :)
 
MSI X570 Tomahawk u Saturnu tj Medimarktu (posto su ih preuzeli) 220-230e. Bolje nego bilo sta u rangu do 300e i to je cinjenica.
Thank me later.
Ako neko hoce malo kozmeticki bolju plocu i dodatan m2 slot (i 7.1 audio, -2 sata) doplatis 70-80e i uzmes X570 Unify.
Jedine dve ploce koje bih uzeo u razmatranje, ako bih bacao novac onda X570 Aorus Master

Pa, kod nas je malo teže nači Tomahawk, ali eto našao sam je OVDE i košta 254 evra. Izuzimajući meni potpuno nebitan WiFi pokušavam da shvatim zašto je bolja od Aorus Elite koja je U ISTOJ radnji malo i skuplja od "Sekirčeta", a skuplja je i odlična ASUS TUF matična. Sad, da li je toliko bolje hlađenje, kao što STIV objašnjava to ne znam, ali i Tomahawk i TUF i Aorus Elite imaju svoje dobre stvari koje nema nijedna druga i neke mane koje nema nijedna druga, tako da su u pitanju samo nijanse.

A Aorus Master je sumanuto bacanje para, jer kod nas košta skoro 500€ a ne vidim nijednu prednost koju vredui doplatiti gotovo duplo koliko koštaju ove nabrojane.
 
brži je gotovo 35% sudeći po NEKIM sajtovima i testovima.
Razliku ćeš videti ako 24h samo vrtiš testove. U igrama možda i dobiješ koji frejm više u odnosu na sadašnji procesor ali ništa spektakularno. Iskreno, ne vredi ti prelazak u ovom trenutku jer bukvalno ništa osetno nećeš dobiti. Bolje sačekaj sledeću generaciju.


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Pa, kod nas je malo teže nači Tomahawk, ali eto našao sam je OVDE i košta 254 evra. Izuzimajući meni potpuno nebitan WiFi pokušavam da shvatim zašto je bolja od Aorus Elite koja je U ISTOJ radnji malo i skuplja od "Sekirčeta", a skuplja je i odlična ASUS TUF matična. Sad, da li je toliko bolje hlađenje, kao što STIV objašnjava to ne znam, ali i Tomahawk i TUF i Aorus Elite imaju svoje dobre stvari koje nema nijedna druga i neke mane koje nema nijedna druga, tako da su u pitanju samo nijanse.

A Aorus Master je sumanuto bacanje para, jer kod nas košta skoro 500€ a ne vidim nijednu prednost koju vredui doplatiti gotovo duplo koliko koštaju ove nabrojane.

peyydtv1li351.jpg
 
Razliku ćeš videti ako 24h samo vrtiš testove. U igrama možda i dobiješ koji frejm više u odnosu na sadašnji procesor ali ništa spektakularno. Iskreno, ne vredi ti prelazak u ovom trenutku jer bukvalno ništa osetno nećeš dobiti. Bolje sačekaj sledeću generaciju.

Znam da si u pravu, ali ima nešto što me zanima i što me baš onako "golica iznutra". Od 1986. i Spectruma ZX, preko Commodore 64 pa do dana današnjeg se bakćem sa tehnologijom. Od pojave Ryzen 3000 serije sam fasciniran AMD-om baš kao nekada kada sam pazario prvi K6-2 450 i bio zapanjen napretkom u odnosu na moj prethodni Intel Pentium na 200Mhz. Ili sa S3 Virge na Voodoo Banshe, pa na Riva TNT... Znam, sada to nije kao pre, ali ipak... Radim u državnoj firmi na održavanju računara, mreže i ostalih IT stvarčica, te sam tu, lično, jedino bio u dodiru sa 3-4 mašine koje su imale R5 14000 sa 4 Gb najjeftinijeg RAM-a, najgorim mogućim Kingston SSDom od 256 GB i najjeftinijom mogućom grafičkom GT730. Što je normalno za kancelarijske mašine.
Moje kolege i prijatelji uglavnom sklapaju krševe tako da je najjača mašina koju sam lično sklopio bila sa R5 3400G (koji je, ustvari, verzija 2600), 8G RAM i 2060. Jednostavno, nikad nisam imao priliku da se lično uverim u sve ono što sam gledao na YT i po recenzijama. Zato sam i hteo da čekam pojavu 4000 serije Ryzena i neke X670 ploče, pa razmišljajući da to neće biti nimalo jeftino pitao se da li da SAD uzmem X570 i neki Ryzen 5 ili da čekam do marta, na primer, kako bi platio najmanje 50% više za maksimalno 20% bolje performanse?? Zato me i zanimalo mišljenje ljudi sa foruma.
Nešto slično sam se razmišljao i u Januaru ove godine kada sam se, silno oduševljen sa RDR2, pitao kako bi to ZAISTA izgledalo bolje nego što je to sa GTX 1060. I tada sam u jednoj firmi koja od nedavno ne postoji našao Radeon 5700XT za 50.000, možda ga i nepotrebno kupio tada, ali se nisam pokajao ni jedne sekunde. Isto i sada imam u sebi osećaj da mi to možda nije potrebno, ali nešto u meni kao da me tera da radim ono što nema mnogo veze sa razumom, ali prokleta radoznalost je prejaka za logiku. Od kad znam za sebe NIKADA nisam kupio matičnu ploču koja je imala "High-End" čipset. Pošto sam posle K6-2 koristio samo Intel procesore, uglavnom one "više srednje klase" nisam nikada uzimao Intelove najjače čipsete, jer bi to bilo nepotrebno bacanje para. Ali gledajući gomile testova, recenzija i postova na forumu rekao sam sebi da moram da probam Ryzen 5 4600 i x670 kombinaciju (ako se tako budu zvali i mislio sam da ću dočekati dotle).
Dakle, definitivno sam rešio da pređem na "ALL AMD" rešenje, ali sam se pitao da li da čekam ili ne? Pa, opet, bolje mi je da sad smirim svoju radoznalost sa ovim što nameravam da kupim, pa kad se za dve godine rešim da pređem na AM 5 platformu moj Radeon 7700XT će opet "prodisati". :) ;)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Uglavnom, imam neke svoje razloge zašto baš X570, ma kako zvučali glupo i sitničavo, kao što je na primer brža konekcija procesora sa čipsetom i memorijom, koja posebno dolazi do izražaja na memoriji od 3800 MHz. Znam, nije to neka razlika, ali, opet, ni razlika u ceni nije tolika da se predomišljam.

Treba da imaš baš sreće da ti zapadne R5 3600 koji će raditi stabilno na 1900MHz Infinity Fabric clocku. A to ti je od krucijalnog značaja da iskoristiš tu memoriju od 3800MHz, jer najbolji rezultati se dobijaju kad je RAM:IF 1:1. Ako nisu u skladu dolazi do desinhronizacije i znacajnog gubitka u performansama. Default IF je od 1600-1800MHz u zavisnosti od brzine rama automatski se podešava, ako je ram brži ploča sama spušta na neku manju vrednost (zaboravio koju) i gubiš performanse. Sve preko 1800 je lutrija i moraš ručni OC...

Iako ti je je X570 bitan zbog SSD imao si bolje opcije za taj novac ali dobro neka je sa srecom
 
Pravo da vam kazem, sto vise upoznajem novu igracku 3800x, to sve više kapiram da je amd nappravio izuzetan posa......nisam očekiavo da će bust ovako dobro raditi, povezanost sa power profilima u win... nemam reči......kao sto se vidi iz mog potpisa ja sam od kada znam za seb u AMD u ali ovo je prvi put da mi se cini da oc postaje pomalo suvisan.......Pre 2 dana provalim ja korelaciju sa power profilima tako da kad je setovan power saver, core obori na 0.8 i takt na 2199 i ne mrda ga, pustim ja dotu, takt na 2199, ne mrda se........rekoh nesto nije u redu....igra pici, nema problema......hm, setujem ja ultimejt performance.....i imam sta da vidim klok stoji zakucan na 4,4g.....naravno kad se pusti npr cineb r20, polako pocne da pada i na 72-73c krene da pipa 4,144 mhz i tu se brti 4144-4199... reko ajd da vidim kakva je razlika izmedju def seta(ovog) i skora u mojoj 0.c cesiji sa 1,28v i 4,3gh....rezultat u prvih nekoliko krugova je bio oko 4900-5200. posle kad se podgrejao pao je na 4790 i tu i ostao..........Da Vam budem iskren ja sam bas pozitivno iznendajen tako da ako zeli da proba 3000 seriju imam samo tople, tople preporuke, jer sam cpi izlazi iz tradicionalnog shvatanja ''procesora'' i postaje nesto potpuno novo, kada ti out of the box sa dobrim hladjenjem u sustini imas cpu koji U PROSEKU radi na skoro max o.c margini...
 
Treba da imaš baš sreće da ti zapadne R5 3600 koji će raditi stabilno na 1900MHz Infinity Fabric clocku. A to ti je od krucijalnog značaja da iskoristiš tu memoriju od 3800MHz, jer najbolji rezultati se dobijaju kad je RAM:IF 1:1. Ako nisu u skladu dolazi do desinhronizacije i znacajnog gubitka u performansama. Default IF je od 1600-1800MHz u zavisnosti od brzine rama automatski se podešava, ako je ram brži ploča sama spušta na neku manju vrednost (zaboravio koju) i gubiš performanse. Sve preko 1800 je lutrija i moraš ručni OC...

Hmmm, ovo nisam znao, niti sam igde pročitao. Hvala na informaciji.
 
x570 toma je brutalna, ovo josh nisam video ovako, vrm leden bukvalno posle torture testova i klokovanog 3800x na 4.4ghz.
 
Na kom naponu ga držiš?

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Na tom naponu ni ne sme da bude topla, to je solidno nizak napon.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Mogu li ovi ryzeni na default frekvenciji da rade ispod 1v ?
Evo baš me zanimalo na 3.8 GHZ radi stabilno u aida već satima , do 60c max.
Stress fpu,cpu,memory.

Npr kod igrica , ti procesori mogu obezbediti max performanse kod mnogih grafa srednje klase do recimo 300e , čak i taj boost nije potreban iako znaci za druge stvari.
 
@NastyB
Dati tolike pare na bezveznu ATX plocu... ako vec dajes solidan kes na novi PC napravi sebi uslugu i juri ASRock B550 Phantom Gaming-ITX ako moze negde da se nadje i smesti ga u CM NR200, sve uz solidno AIO vodeno koje moze da stane. Ja sam uzeo klasicno midi tower kuciste i vec razmisljam kako da ga se resim. Na stolu je ogromno a na parketu skuplja prasinu. Prevazidjena stvar. SFPC je buducnost za sve a sadasnjost za mnoge.

Sto se dodatne opreme tice, vidi ovako porucio sam bt gamepad koji stize bez donglea. Svi kineski dongle i oni koji stizu uz uredjaje su u principu krs a dobar kosta 15 evra. Tako da je to 15 evra vrednosti u ploci sa Wifi+BT samo od BT a i Wifi ce ti sigurno uskoro zatrebati kada pozelis bolju mrezu u kuci/stanu. Nisu to gluposti kao RGB nego veoma korisni dodaci. Ne vrede 100 evra ali 20-30 svakako vrede. Mortar B550 bez Wifi+bt kost samo 15 evra manje, ne isplati se uzeti bez Wifi. Ne razumem poentu X570 u ovom momentu pored B550.

ATX i X570 imaju smisla jedino ako planiras svaki, ali svaki port da stavis u upotrebu. Ukoliko nemas takvu potrebu to je visak prostora.
 
Mogu li ovi ryzeni na default frekvenciji da rade ispod 1v ?
Evo baš me zanimalo na 3.8 GHZ radi stabilno u aida već satima , do 60c max.
Stress fpu,cpu,memory.

Npr kod igrica , ti procesori mogu obezbediti max performanse kod mnogih grafa srednje klase do recimo 300e , čak i taj boost nije potreban iako znaci za druge stvari.
Ne mogu na tako niskom naponu.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Teško da mogu i na toliko da rade na defaultu. Možda ovi noviji batchevi koji se bolje klokuju, ali ne verujem.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Možda me niste razumeli default clock Bez boost-a na 1v

Meni deluje da je to to, nema pada performansi na 3.8ghz

Ima tu za default i 4.4ghz oc gde je izvukao 511score u st

6e0dfb1f2583bd5f06920c1cd3295259.jpg


Toliko 3100 ostvari na defaultu sa boost-om na 3.9GHz


42981d0fd7120b7c5c1cad30c03a03fd.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno