Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

U principu ne bi trebalo biti problema kada se iskljuci PBO i fiksira napon tj clock?
Cak i ako je CPU bolje binovan, kao sto bi trebala da bude nadolazeca XT i 4000 serija, sve iz teksta pada u vodu?

Stvar nije u naponu već u power targetu...a ploča prijavljuje lažne vrednosti procesoru (koji za uzvrat laže programe koji čitaju te vrednosti) tako da je pitanje koliko si bezbedan i sa fixnim naponom/klokom, tj. koliko su cifre koje vidiš realne. HWInfo u novoj beta verziji ima caku kako da se provali da li ploča boostuje power target i koliko...

AMD zna za to i, navodno, brani proizvođačima ploča da to rade (mada je pitanje koliko ih zaista pritiskaju jer i AMD-u to odgovara)...u svakom slučaju, baca debelu senku na AMD jer je to rađeno bez znanja korisnika i, opet, pitanje je koliko je AMD žmurio na celu rabotu. Naravno, već brane AMD govoreći da nema nekih posledica po procesor, da je i Intel to radio, etc...ali stvar je ovome: prvo, što reče neko, ako stavim sve na stock hoću da je zaista na stock a ne da mi ploča i procesor rade overklok iza leđa. Drugo, Intel to nikada nije krio, za to se znalo, Intelov MCE je praktično ista stvar, čini mi se...ovo je išlo krišom i ko zna kad i da li bi bilo otkriveno.

Ovo nije prva brljotina sa Ryzenima, ljudi su već zaboravili aferu sa lažnim marketingom boost klokova a bilo je još nešto, čini mi se...no, prašta im se sve jer su Ryzeni i dalje dobra kupovina. Svejedno, AMD gubi na kredibilitetu jer proizvođači ploča rade svašta a on ne može da ih drži pod kontrolom i ko zna koliko je AMD umešan i šta je još "kompromitovano"...

Inače, MSI je glavni krivac ali su i drugi petljali s tim, ne zna se tačno koje su sve ploče u pitanju...
 
Poslednja izmena:
(mada je pitanje koliko ih zaista pritiskaju jer i AMD-u to odgovara)

Ne.

Nemojmo ovo mešati sa Intel-om. Niti raditi ovo iz neznanja.

Ovde to ne važi, jer ako proizvođač matične ploče "pusti" CPU, on će se "ugušiti" u svakom slučaju, što je GamersNexus lepo dokumentovao (i to strujnim klještima) i prikazao, crno na belo.

I opet, ako nije jasno, lepo se na videu vidi sledeće, što je svakome jasno u pogledu elektrotehnike:

Asrock sa rukama u pekmezu. :D

Na kraju krajeva, AMD daje hladnjak uz CPU.

Da je ovo "Intelova" priča, svaki AMD CPU bi radio na 100°C iz kutije odmah, sa fabričkim hladnjakom.
 
Poslednja izmena:
To je jako dobar primerak procesora kada može ispod 1.3v na 4.35GHz. Kada postaviš ručno multiplier i napon, PBO ionako više ne radi. Odlično je sve to ispalo. Jedino što može da bude "mana" ako ti nije svejedno je da nema obaranja takta u idle režimu i troši malo više struje u idle. Sve to naravno ako je stabilnost dobra. To je nadprosečan primerrak processora pa zato može tako da radi.

Evo moj score na 4.35 ali napon oko 1.35v i temperaturom preko 78c kod CB r20 x10 prolaza.
Pogledajte prilog 286285
Po meni, izbor između PBO i stacionarnog OC je zavisan od upotrebe kompjutera. Alo treba stalno da radi i bude uključen kao kod mene 24/7 onda je bolji PBO jer onda većinu vremena provodi u (skoro)idle a kada zatreba tu je boost.
Ako se kompjuter pali samo da odradi određen posao/igru i ond gasi, onda je bolje ručno pa makar i bez punog/maximalnog OC.

Iskreno ne znam da li da ga drzim na tim podesavaljima ili na default. Posto sam krenuo da ga testiram na Prime95 i nakon 2 minuta temperatura je skocila na 80C pa sam prekinuo test, a inace treba 8h da se testira - verovatno bih ga sprzio. :)

Sve to me je navelo da ga vratim na default podesavanja - tada na Prime95 drzi temp. na nekih 65C pa se lagano polse nekih 5min povecava na 68C, verovatno bi isla i dalje nakon tih 8h testiranja. Sta mislite da li je pametno tako koristiti overklokovan procesor a da nije prosao Prime95 termal test?
 
Poslednja izmena:
Undervoltujte CPU na 1.3 jedino tako obezbediti sigurnih 1.4v max koje mb gura automatski haha
Neka nam potraju procesori.
 
Stvar nije u naponu već u power targetu...a ploča prijavljuje lažne vrednosti procesoru (koji za uzvrat laže programe koji čitaju te vrednosti) tako da je pitanje koliko si bezbedan i sa fixnim naponom/klokom, tj. koliko su cifre koje vidiš realne. HWInfo u novoj beta verziji ima caku kako da se provali da li ploča boostuje power target i koliko...

AMD zna za to i, navodno, brani proizvođačima ploča da to rade (mada je pitanje koliko ih zaista pritiskaju jer i AMD-u to odgovara)...u svakom slučaju, baca debelu senku na AMD jer je to rađeno bez znanja korisnika i, opet, pitanje je koliko je AMD žmurio na celu rabotu. Naravno, već brane AMD govoreći da nema nekih posledica po procesor, da je i Intel to radio, etc...ali stvar je ovome: prvo, što reče neko, ako stavim sve na stock hoću da je zaista na stock a ne da mi ploča i procesor rade overklok iza leđa. Drugo, Intel to nikada nije krio, za to se znalo, Intelov MCE je praktično ista stvar, čini mi se...ovo je išlo krišom i ko zna kad i da li bi bilo otkriveno.

Ovo nije prva brljotina sa Ryzenima, ljudi su već zaboravili aferu sa lažnim marketingom boost klokova a bilo je još nešto, čini mi se...no, prašta im se sve jer su Ryzeni i dalje dobra kupovina. Svejedno, AMD gubi na kredibilitetu jer proizvođači ploča rade svašta a on ne može da ih drži pod kontrolom i ko zna koliko je AMD umešan i šta je još "kompromitovano"...

Inače, MSI je glavni krivac ali su i drugi petljali s tim, ne zna se tačno koje su sve ploče u pitanju...

Procitah kasnije clanak i odgledah GN klip (koji se povezao na isti), to je isto to sto su naveli i objasnili, hvala na objasnjenu u svakom slucaju... Videh da je clanak malo senzacionalisticki na TH-u, ali jeste sustina problema da ti ocitava lazne vrednosti odnosno radi u pozadini bez saznanja korisnika...
Meni je licno u planu x570 Tomahawk + 4000 serija (ili xt/3700x u zavisnosti sta se pokaze boljom kupovinom), sa bolje binovanim procesorima ne bi trebalo biti problema a verujem da ce ovu brljotinu do kraja godine da adresiraju...
 
Poslednja izmena:
Ima li neka kompletna tabela koliko koji CPU troši bez fake report-a naravno [emoji849]
 
Problem sa time, što ne možeš ti to da znaš. Zavisi i od primerka do primerka. Zato i imamo onu osnovnu veličinu, prema kojoj su svi jednaki, takozvani "TDP od 100W" u nekoj celoj seriji procesora, nekog proizvođača, u nekim radnim uslovima.

Može zavisiti i od same osobe koja to radi i kako radi. Na primer, imaš tri načina da napraviš "recenziju":

1. "Struja" iz zida
2. "Struja" iz HWinfo-a i slične (koji zavise od osnovnog softvera)
3. "Struja" koja je izmerena, odgovarujućim instrumentima (voltmetar, ampermetar)(jedino najpribližnije merilo)

Pritom, i tu se zanemaruje efikasnost Buck (Step Down) konvertora, u narodu poznat kao tri slova "VRM". Kao i efikasnost napajanja.

Najveći problem po meni je iskazan u samom videu (GamersNexus) koji si postavio. U njemu je dat termin, nešto poput "veteran reviewer". Tu je malo i reklama, samog sebe naravno.

Veteran reviewer bi značilo da, "u bokte mazo", ne znam koliko je recenzija ta osoba uradila, napisala. Jedno hiljadu, mora da nešto zna.

Stvar je tome, da danas neko može i napisati i hiljadu recenzija i opet ne znati. Jer je ta osoba i dalje novinar, zar ne? Jesam ovo prilično generalizovao, potpuno sam svestan toga, ali opet retko je "prava" osoba na "pravom" mestu.

Hoću reći, ovaj slučaj zavisi samo od toga, da li ima neko bazično znanje elektrotehnike i par voltmetara, ampermetara i problem se jasno vidi, ne da li je "veteran reviewer" ili ne.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je procesor Ryzen 5 2600, grafička je GTX 1060, jedan SSD i jedan HDD mehanički, 1 ventilator usisni 20cm, na hladnjaku procesora 1 od 12cm, na izduvnom delu kućišta 1 od 12cm, na grafičkoj dupli ventilator, i na napajanju jedan od 12cm i ploča (MSI Tomahawk MAX), OS Windows 10 - i malo sam se zezao sa merenjima - imam hardverski merač koji meri koliko se na utičnici vuče struje iz zida - stavio sam ga između kućišta i utičnice u zidu (znači merio je samo koliko vuče napajanje (ne i monitor)

U idlu samo 55W!

U Cinebenchu max 151W! (temparatura procesora na diodi procesora 55°C, i 45 na procesoru (mereno u aidi64) i OpenHardware Monitor-u Temparatura grafičke max 32°C.

U Furmarku maksimalna potrošnja struje 215W (temparatura procesora na diodi 44°C, grafičke max 70°C pri 50% obrtaja ventilatora (1600) i 95% opterećenja grafičke. Grafička pri tome povlači 115-130W (softverski mereno).
Procesor je po fabričkoj specifikaciji 65W. Po svemu tome bi se reklo da ova moja konfiguracija (dobro, kod mene nije Ryzen 3000 ili 3900x, nego 2600) vuče onoliko struje koliko je po fabričkoj specifikaciji i rečeno.

U powerMax-u, kada istovremeno opteretim i procesor i grafičku maksimalno iz zida vuče 288W

Interesantno je da to u fumarku ne prelazi 215W, a pri maksimalnom opterećenju 288W (procesor u fumarku radi na 3900MHz) Eto, ovu konfiguraciju bi moglo vući jedno kvalitetno napajanje od 400W, a kod mene je jedno nekvalitetno od 630W, da povuče 400W kladim se da bi izgorelo (tražim da ga zamenim za Seasonic Focus gold 550 - ali nema ga nigde da se kupi)...

"Mudro je još ne poverovati svemu što ljudi kažu, a ono što se čulo i poverovalo ne pričati odmah drugima." :D Danas ako nešto ne proveriš sam, ne možeš reći da nešto znaš.
 
Poslednja izmena:
Niza cena 3300x na iponu. 136e
 
Imam AB350M-HD3-CF plocu i Ryzen 2200G, 16gb rama na 3000mhz, rx 580 4gb. Bih da unaprijedim, imam Ryzen 5 2600 za 107e i Ryzen 5 3600 za 159e u CG. Koristim dosta Lightroom i Photoshop, gejming tu i tamo. Sta da se pazari ? Misljenje, jel vrijedi dodati 50e za 3600 ?
 
Naravno , to je sada najbolji proc u toj klasi ... dobar za igre , dobar za posao.
 
Pogotovo sto LR i PS u poslednje vreme vole veci broj jezgara, uz klok i L3 kes. 3600x sigurno vredi tih 50e...
Sledeci apgrejd da ti bude jos 16gb rama...
 
Imam AB350M-HD3-CF plocu i Ryzen 2200G, 16gb rama na 3000mhz, rx 580 4gb. Bih da unaprijedim, imam Ryzen 5 2600 za 107e i Ryzen 5 3600 za 159e u CG. Koristim dosta Lightroom i Photoshop, gejming tu i tamo. Sta da se pazari ? Misljenje, jel vrijedi dodati 50e za 3600 ?

Oba će ti dobro obavljati posao sa Photoshopom i Lightroom-om i oba su dovoljna za današnje igre. 2600 ima oko 65% performansi u odnosu na 3600, a cena 2600 je oko 67% od cene 3600 tako da uložene pare odgovaraju povećanju performansi. Dal ti možeš da iskoristiš to povećanje performansi to razmisli sam.
 
2600 ima oko 65% performansi u odnosu na 3600, a cena 2600 je oko 67% od cene 3600 tako da uložene pare odgovaraju povećanju performansi
2600 ima oko 80% performansi 3600

6PQM1A6.png
 
2600 ima oko 80% performansi 3600

6PQM1A6.png

Moj podatak sam izvukao iz neke moje (relativno) stare tabele kada sam poredio procesore za kupovinu (nije ni iskuljučeno da sam tamo napravio neku grešku). Vidim ovaj tvoj podatak i sigurno da ima osnova. Gledam na trećem mestu na njemu izlazi da je 2600 74% od 3600, na četvrtom mestu kažu da je 3600 brži za 34% od 2600, i to u sintetičkim testovima, igre su posebna priča jer je od igre do igre procenat različit....tako da ne znam šta bih ti rekao. Ja sam se dvoumio između ostalih i između ta dva procesora i uzeo sam 2600, nisam našao da je za mene opravdano dotano ulaganje u ceni između ta dva, a kada budem radio nadogradnju onda će to verovatno biti neki ryzen 9.
Ako se gleda čista sirova brzina procesora u Mhz (6 x 3.6GHz vs 6 x 3.4GHz), onda je razlika u brzini svega 5,88%, naravno tu ima id rugih razlika, arhitektura, memorija, keš, memorijski protok, turbo mod... puno zavisi od kriterijuma testa i vrste testa. U praktičnom smislu za većinu korisnika mislim da će 2600 obaviti sve ono što i 3600 bez osetne razlike u praksi.
 
Poslednja izmena:
Racunajte samo da svaki 3600 novijeg datuma proizvodnje, moze da ide na 4.2ghz sa naponom oko 1.27v.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
250 evra za 3600XT? Mnogo...3600 se može naći za oko 170 kod Mađara. 10% veće performanse za +80 evra se ne isplati. Čak i ako bude jeftiniji (kod nas sigurno neće), ne isplati se...
 
Pre 3-4 meseca sam uzeo 3600 za 160e kod madjara. Sad bi trebalo jos da padne cena.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Sto vise vremena budes provodio u LR i PS videces da se 15-20% ubrzanja itekako oseti, narocito ako kolicina posla bude kolicinski zahtevnija. Po meni, isplati se svako ulaganje ove vrste jer su LR i PS sve zahtevniji, a o memoriji da i ne govorim...
 
Zahvaljujem, vjerovatno se kupuje 3600. 50e mi nista ne znaci, a vidim da je bolji 20tak posto. Ovo 157e za 3600 je preko firme u veleprodaji, inace kosta 230e cudesnih u CG, dok je 2600 139e u maloprodaji. CG rulezzz :D
 
Nazad
Vrh Dno