Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Ajde kao fanboj intela da se opustis malo :).
Za nas potrosace je najbolja stvar brze + jeftinije, ko god proizvodio cpu, grafu, auto, deterdzent.

Malo da se smire strasti do predstavljanja i testova :).

Ovako je samo mlacenje prazne slame, jer ne verujem da imas vidovnjacke sposobnosti.

Slažem se. Uvek gledam odnos cena kvalitet. Boje me ne zanimaju, kao ni RGB šminka.
 
Prodaja govori sve. Ja bih uvek odabrao ryzen zbog pregrst kombinacija, jer uvek mozes uklopiti zelje i mogucnosti a kasniji upgrade je jednostavan i povoljan.
 
Bilo kako bilo, predstavljen je najslabiji cip od 65w 8/16. Ako on ima iste performanse na stocku kao Intel 9900k to je odlican rezultat. Do leta ce ga optimizovati jos bolje , a ciplet im oomogucava da kombinuju i neki 8 core cip + 4 sa boljim jezgrima za gejming, ili jos jedan 8 core za content creation. Na primer 12 core gejming procesor gde na cipletu imaju 8 core koji bustuje do 4,4 i jedan 4 core koji moze da bustuje do 4,8. Mogucnosti su neogranicene i sama arhitektua im omogucava da rade sta hoce!
 
Predstavljen je 8/16 uzorak. Ne znamo ni da li je to najslabiji ili da li je najjači, da li je planiran TDP 65W ili 95W ili 105W... Nema x+y konfiguracije, može biti samo x+x. Tj. 12-core može biti 6+6. Turbo boost/XFR se oslanjaju na temperaturu i TDP, neće se uvek isto jezgro aktivirati. Mogućnosti su ograničene, ali odlične, imajući u vidu da za konfigurisanje različitih modela nije potrebna velika investicija. Baš kao i sa dosadašnjim modelima (Ryzen, Epyc...).

Nakon malo razmišljanja, čini mi se da trenutno ovakav CPU (~122mm^2 za I/O u 14nm i ~80mm^2 za Core die u 7nm) ne može da se napravi za manje od 100€, a možda je čak i malo više od toga. Što je ok za prodaju modela od 300€, ali već za MSRP 200€ procesore (trenutni 6-core) i nije neka zarada. Mada, do leta će pasti cena proizvodnje svakako
 
Bice ovo sotone od procesora. Kome ryzen nije bio dovoljno dobar do sada vise nece imati sta da razmislja.

Tapatalk from Poco loco
 
Ma mogu sta hoce, mogu da od otpada izvuku 6 core bez HT i cipleta i da ga naguraju na 5ghz, bio bi ubica za igre!
 
Ma mogu sta hoce, mogu da od otpada izvuku 6 core bez HT i cipleta i da ga naguraju na 5ghz, bio bi ubica za igre!
Pa bolje bi bilo tako nesto da izbace ili 8core sa sto vecim taktom kao intel ,to bi bilo odlicno.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Da , po mom misljenju bi na taj nacin zadovoljili i gejmere, a ovi procesori sa cipletom bi zadovoljili ljude kojima vise jezgara odgovaraju.
Mislim terati 8/16 core do iznemoglosti da bi ugodio gejmerima bi bilo glupavo, to su radili do sad, pokusavali da zadovolje i jedne i druge.
Mislim razumem da se moraju prvo napraviti ovi skuplji , pa od njihovih derivata(otpada) odvojiti one koji ne prolaze i pogasiti im jezgra, ali sam siguran da ce se tu naci dosta dobrih primeraka koji ce moci da guraju do 5ghz.
 
Na osnovu čega priča o 5GHz? Totalno nerealno.

Ako bude moguć klok od 4.5-4.6GHz na svim jezgrima, biće odlično.

Ako IMC bude mogao da gura 4000 memoriju, takođe odlično.

Ako IPC bude na nivou Coffee Lake ili 5% bolji, biće fantastično(8700K je tu oko 5% bolji od 2700X).

Ako 3xxx 8/16, pored svega navedenog, bude 25% jeftiniji od i9-9900K, biće...
 
... skoro propast sveta. :D
 
Poslednja izmena:
Na osnovu čega priča o 5GHz? Totalno nerealno.

Ako bude moguć klok od 4.5-4.6GHz na svim jezgrima, biće odlično.

Ako IMC bude mogao da gura 4000 memoriju, takođe odlično.

Ako IPC bude na nivou Coffee Lake ili 5% bolji, biće fantastično(8700K je tu oko 5% bolji od 2700X).

Ako 3xxx 8/16, pored svega navedenog, bude 25% jeftiniji od i9-9900K, biće...

Ja sam samo navodio primere mogucnosti igranja sa 7nm cipom. Mislio sam na prost procesor za gejming bez cipleta, neki od 6 jezgara bez MT (HT) za igranje i da bude jeftin! Bio bi bukvalno otpad od Ryzena , teoretski ga nazovimo Athlon od 6 jezgara. Takav prockas bi mogao na 5ghz bez drndanja sa cipletom i infinity fabricom!Cisto bi bio pandan 8400 procesoru.
 
Poslednja izmena:
5Gz fabrički je trenutno poprilično puno za 6 jezgra u svakoj varijanti.
 
Zar nisu slicne stvari pisane ovde na forumu pred izlazak prvog Ryzen-a?
 
AMD je pre 5-6 godina imao 8-core procesor koji je imao base klok na 4.7 GHz i turbo na 5 GHz :d

Na osnovu čega priča o 5GHz? Totalno nerealno.

Ako bude moguć klok od 4.5-4.6GHz na svim jezgrima, biće odlično.

Ako IMC bude mogao da gura 4000 memoriju, takođe odlično.

Ako IPC bude na nivou Coffee Lake ili 5% bolji, biće fantastično(8700K je tu oko 5% bolji od 2700X).

Ako 3xxx 8/16, pored svega navedenog, bude 25% jeftiniji od i9-9900K, biće...
Na osnovu želja i pozdrava :)

Lepo si sročio sve. Sad samo da sačekamo leto. Mora da su u AMD-u prilično samouvereni, bar što se TDP-a tiče, kad ga tada izbacuju :D
 
Mislio sam na nase clanove, izjave tipa 5ghz intel killer, miracle is coming i sl...
Bese pre ryzen, pa pre ces, pa sad pre leta... uvek ista prica...

TT over M5
 
Mislio sam na nase clanove, izjave tipa 5ghz intel killer, miracle is coming i sl...
Bese pre ryzen, pa pre ces, pa sad pre leta... uvek ista prica...

TT over M5
Konacno neko razuman..

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Da se vrnemo na temu:

Posto sam u razmisljanju o upgrade-u, ako sam dobro razumeo citajuci ovlas po netu, 3xxx serija bi trebalo da radi bez problema sa aktuelnim plocama. Vidim da se uvek spominje X serija, sta je sa ostalima ili se jos nista ne zna?
 
I meni je to logicno, ali u par clanaka svi navode samo X, ovde smo spominjali da je pitanje koliko ce se "ispruziti" 3xxx na ovim plocama itd... spekulacija je svakako, pitam cisto da nisam nesto propustio...
 
Ryzen 3000 je kompatibilan sa AM4 pločama, tako da nema problema. Ono što se može očekivati je da neki proizvođači ograniče lošije ploče na procesore sa nižim TDP-om, kao što to sad ima ASRock. I da neke nove opcije nisu podržane, kao što je npr. StoreMI
 
Sto bi iko verovao u cuda, killere, uvek ima kod Intela za soma evra kombo ploca i procesor i vozi Misko. Pa ovaca uvek bilo i bice, neka muzu kada mogu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Znači onaj ko danas ima da da 530$ na Amazon-u i Newegg-u ili 530e na Caseking.de za i9-9900K je ovca(glup)? Zanimljivo... :d
 
Pa, kako kazu ovde, bice te neke performanse za oko 300$ [emoji23]. Ipak su te firme Amd/Intel clanice Crvenog krsta.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Pa, zavisi za sta...ako je za igre, glupo je. Ako je za ozbiljan rad, bolje uzeti 2700x za 300usd

Nidzo, opet kiselis :D
 
U obavezama sam nekim, pucamo se skorije :))

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Ne znam za izbor i necu to da komentarisem, nije moje pravo. Komentarisem izjavu, opis i avatar i shvatam je vise kao salu.

Inace za neupucene:

 
Ne voli covek intel, pa ga ima u masini, sta je je tu cudno. Ni ja ga vise ne volim, pa ga imam u masini.
 
Nazad
Vrh Dno