Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Lepa cena ali to nije B-die.

B-die je:

F4-3600C17Q-32GTZ

I ide samo kao 4x8GB kit...
 
Poslednja izmena:
Ja sam razumeo da imas F4-3600C17D-16GTZSW.
 
Imam tu da, ali drugi su čipovi na 2x16GB kit-u iako su iste oznake...

B-die je uvek osetno skuplji :(
 
Iskreno, pre bih dao 140€ za 32GB, nego 130€ za 16GB zbog nesto boljih cipova i mozda boljeg OC potencijala.
 
Pa dobro svako ima svoje prioritete :)

Ne treba mi 32GB još uvek, a brza memorija mi je bitna jer Ryzen to voli
 
B-die je besmislena i precenjena memorija. Ta prica je vazila u pocetku kada sa drugom memorijom nisi mogao prakticno ni 3000MHz da postignes.

Ima 3733MHz 16GB CL17 kitova za ~90e.
 
:happy:
 
B-die je besmislena i precenjena memorija. Ta prica je vazila u pocetku kada sa drugom memorijom nisi mogao prakticno ni 3000MHz da postignes.

Ima 3733MHz 16GB CL17 kitova za ~90e.
Ima svakakvih, samo treba imati u vidu i ostale latencije u specifikaciji. Kome je besmislena ne mora je kupovati zar ne :)
 
Jel uspeo neko da podigne radni takt 3700x ili 3800x, mislim na radni takt pri vecem opterecenju npr CB20, kod mene def podesavanja drze 1.344v , 4.144-4.199ghz, temp 75c, setovanjem pbo i PTT, TDC i EDC uspeo sam da podignem takt na 4.225-4.248ghz, jel ima neko iskustva sa pbo na 3000 seriji da me posavetuje o setu pbo da izvucem jos koji ghz?

Najefikasnija podesavanja za sada PTT 115, TDC 75 EDC 80.

Takodje kada stavim sve na max tj turim svuda 1000, dobijem 4.099-4.144ghz na 1.288v, 8c nizu temperaturu i 100-120 bodova u CB20....sto mozda i nije toliko lose:crash:
 
Poslednja izmena:
Ovoje prva serija 3700x.
Kada je dovoljno hladan, ispod 70c a najbolje oko 65c, na CB r20 najbolje jezgro ide do 4.387GHz dok ga ostala prate na do 4.24GHz. na 1.327v pod punimload-om. Tu treba da se uračuna da BCLK na ovoj ploči pokazuje samo do 99.8MHz umesto 100.
PBO je namešten na Enabled (na ovom BIOS-u ga ima na 2 mesta iz nekog razloga) a ostalo za PBO je na auto. Za rad samog PBO je najvažnija temperatura, na 70c već pada na samo nešto preko 4.3GHz, na 71c već pada ispod 4.3, na 73c ne ide ni na 4.3GHZ.
CB r20 je malo čudan, nikada ne dobijam isti rezultat ni pod istim uslovima posle restarta kompjutera, varira i preko 30 poena gore dole.
Passmark se malo bolje ponaša i rezultati si daleko bliži posle restarta. Tu se negde malo unešaju i windows, na regularnim 2004 dobijam nešto gore rezultate nego na Fast Insider verziji, oko 10-20 poena razlike. Možda i azto što mi je Insider čistiji, manje stvari koje rade u potzadini ali je razlika slična u svim benchmark-cima. Oba CB, Passmark, Aida, Geek bench...
Na all core OC, iznad 4.35GHz postane nestabilan a napon moram da počnem sa 1.4v +LLC5 i power limit 140W (tu je već u crvenom) PBO je tada isključen i ne radi ništa. Na 4.3GHz je sve super stabilno na 1.325v + LLc2. temperatura stigne i preko 75c ali ne utiče na rezultate.
Sve zajedno, temperatura je odlučujuća za rezultate PBO, zato me i zaprepašćuje kada neki kažu kako je 80c+ "OK i normalno" za Ryzen, nema šanse da ispuni pun potencijal iako možda i nije opasno.
Eto, tako je kod mene sada na poslednjem BIOS-u i AGESA 1006, štono kažu YMMW a sa 3800x treba očekivati isto samo 50-100MHz više svuda u zavisnosto kada je napravjlen i koji batch.
 
Poslednja izmena:
Kod mene sva jezgra drze 4.399, dva tri dovatr 4.5g ali cim krene temp da raste krene da opada takt i drzi se na 4.144-4.199ghz......danas sam se igrao otvorio kuciste, poskidao sve maske, ventovi na max, usleo sam da ga spustim na 70-71c na def i tu se drzi 4.199-4.125ghz, da izgura i pik loadu 4.3ghz, nema teoretske sanse, ako je sudeci prema algoritmu za 4.3 g na def podesavanjima trebalobi da u sobi bude 10c.

Kad pbo stavim samo na enabled podigne se klok i drzi se 4.199-4.125, nedto malo losije nego manual.....
Vidjam po poznatim stranim forumima da sa pbo guraju visko klok i sa 80c.....tu su verovatno neki ceri pikovi....
 
Ja imam ryzen 7 3800x, sklopio prekjuce masinu i za sad dobro radi
temperatura cpu u biosu mi pokazuje 35c evo slike
koji program je dobar sto pokazuje temperaturu procesora i tacan da skinem
IMG-20200731-024057.jpg
 
Kod mene sva jezgra drze 4.399, dva tri dovatr 4.5g ali cim krene temp da raste krene da opada takt i drzi se na 4.144-4.199ghz......danas sam se igrao otvorio kuciste, poskidao sve maske, ventovi na max, usleo sam da ga spustim na 70-71c na def i tu se drzi 4.199-4.125ghz, da izgura i pik loadu 4.3ghz, nema teoretske sanse, ako je sudeci prema algoritmu za 4.3 g na def podesavanjima trebalobi da u sobi bude 10c.

Kad pbo stavim samo na enabled podigne se klok i drzi se 4.199-4.125, nedto malo losije nego manual.....
Vidjam po poznatim stranim forumima da sa pbo guraju visko klok i sa 80c.....tu su verovatno neki ceri pikovi....
Te peak freqvencije mogu da traju jeko kratko, sve zavisi od programa u kojima se gleda. HWinfo ima nameštanja za "Polling period". po defaultu je 2000mS, kada se spusti na recimo 500 onda se vide i kraći peak-ovi pa to daje utisak da je postignuta veća brzina ali to malo znači i ne pomaže stvarnoj brzini rada programa, suviše kratko traje da utiče na stvarne performanse, više za "Bragging rights" tj. "moj je veći" po srpskom.
Ryzen Master ima 5000mS pooling period i to je bliže stvarnoj i upotrebljivoj brzini, tkzv. Effective speed/frequency.
Sličan efekat je i u Cinebench-u, samo zato što što neko vidi višu peak frekvenciju, ne znači da CB može da je upotrebi i da bolji skor, jenostavno ne može da reaguje dovoljno brzo. Passmark i Geek bench brže reaguju pa im i vrlo kratki pek-ovi daju bolji skor.
Naravno da je sve to mnogo manje važno ta stvarne performanse u relnom vremenu, u zavisnosti od programa/igre i koliko jezgra/thread-ova upotrebljava, važniji je efective frequency i da su sva upotrebljena jezgra što bližih freqvencija. 7 jezgara na 4.2GHz i jedno na 4.3 daje bolje rezultate nego recimo 7 na 4.1 i jedno na 4.6GHz. To je taj "Effective speed"koji je važan.
 
Ja imam ryzen 7 3800x, sklopio prekjuce masinu i za sad dobro radi
temperatura cpu u biosu mi pokazuje 35c evo slike
koji program je dobar sto pokazuje temperaturu procesora i tacan da skinem
IMG-20200731-024057.jpg
Te temperature u BIOS-u malo znače, jeste u nekom idle-u ali ni power saving ne radi pa mogu da budu i više nego u OS-u. U tvom primeru CPU je na 3.9GHz a u windowsima sa nameštenim Power plan-om može da spadne i ispod 1GHz na ispod 1v pa će i temperatura da bude niža. Namesti PP minimum processor na 5% i Active cooling i na pravom idle-u (<2% zauzeća) i temperature će biti bliže stvarbosti. Do nesporazuma dolazi zbog toga što Ryzen jako brzo reaguje a windows su "nemirni" pa temperature skaču gore-dole ko lude a sa njima i ventilatori pa sve izgleda nervozno. Tu je važno nameštanje temperaturno-brzinske krive. Kod mene se najbolje pokazala prava crta od minimalne brzine do maksimalne na 65c jer nema "Fan delay" u BIOS-u. Tamo gde ima, oko 5 sekundi je neki optimum a oko 2 sekunde praktičan delay. Onda se brzina ventilatora manje menja a sa tim i buka.
 
Sto se mene tice pokusavam da cpu u hevi loadu podesavanjima PBO tj PTT, TDC, EDC probam da podignem na 4.3ghz ili sto pribliznije i da spustim ili zadrzim isti vcore.....
Sustina je da moj cpu radi stabilno na 4.3 i 1.253v i nrkih 65c, kada bih shvatio uzrocnosti PTT, TDC, EDC mozda bih mogao da pronadjem taj sweet spot izmedju max kloka i max kloka pri hevy load u(bez auto OC fje) koji pbo moze da nasvira u korelaciji sa vcoreom i mogucnostima corsira(i naravno klime):smoke:

Citajuci strane sajtove i Gamers Nexus nisam uspeo da pronadjem nikoga ko je iscackao sve i opipao PBO sa svih strana....
 
Nazad
Vrh Dno