Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Jel neko probao Noctua NF-F12 PWM na AIO hladjenju, kao zamenske ventove? Zadovoljan sam hladjenjem, samo je pitanje moze li se dobiti nesto na tisini?
 
Ne isplati se ponovo.
Neka izađu 2000 dinara sa poštarinom, a mogu da prodam AIO 4000, to je 6000.
Ninja 5 je 7000, a za 1000 kinti definitivno bolju i tišu stvar.
AIO je njesra, u pravu je Eric, custom loop ili vazduh.
 
Sta si dobio/izgubio sa Arctic u odnosu na fabricke ventove? Kakve su temperature i buka?
 
Ne, kažem za Nepton i NF-F12 da sam probao i da se ne isplati, možda 1°C dobitka uz neznatno nižu buku. To je bilo pre 5 godina kada sam imao i5-4690K.

Sada na custom loop sistemu koristim Arctic P12 PWM, jesu jeftini ventilatori, ali pariraju najskupljim.
 
Jedno znam, CM više nikada neću uzeti, makar što se hlađenja tiče. Nisam ja očekivao za 50-60e ne znam šta, ali sigurno ne ventove koji na svaku promenu obrtaja, imaju neki čudan zvuk, na koji niti mogu niti hoću da se navikavam.
Sa druge strane, P14 ima huk, čisto strujanje vazduha na najvišim obrtajima, što je normalno.
 
@anarki, I love my Nepton 140XL, retko da se čuju ovi CM 140mm ventilatori i manje nego PSU. Do 70c ne idu preko 1000rpm. Sada mu je već peta godina pa gledam nešto da ga zamenim. Čekam da se pojavi Antec Liquid Freezer II 280, 140mm ventilatori su prilično efikasniji nego 120mm. Ne želim više dastavljam one glondže od air kulera. Imao sam CM 612 i Mugen 3, pola kante zauzmu, ne može ni prst da se stavi unutra.
 
Tehnički, Liquid Freezer II je out, samo da ih dobiju trgovci...
 
@juro
@mike
Izašao Freezer II kod komšija, ali trenutno samo 120 i 360. Cena za 360 kao D15, smejurija. Moram da vidim, možda ipak uzmem 280 ili 240, i to samo jer znam kakve ventove dobijam, samo da pogledam neke testove. Koliko se sećam, pumpa je odlična na njima, nešto su još unapredili.
Ako ne Arctic, onda ću Ninja 5 da uzmem, nečujan, glomazan, a 1-2c gori od Noctue, a košta 30-40% jeftinije. Sa drugim ventovima, kao P12 npr, šiša D15 lagano.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. :) Od pre par sati sam vlasnik Ryzen 3600, ploča MSI Tomahawak Max, uzeo sam 16gb 2x8 HyperX Fury 3200mhz.

Ono što me zanima je zašto mi u biosu kaže da radi na 2400 MHz? :)
db708d1628575b95f7faf477618006c1.jpg


Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
 
@nikola
Pritegni F7, I uključi xmp profil, moraš da prebaciš manuelno na 3200.

@mike
280 sweet spot, ali koliko vidim, ne može da mi stane u kućište.
317mm, mnogo je to, dok 240 bez problema. Uzeo bih ja 360, ali sada nemam nameru da menjam kućište.
Opet me bacate u razmišljanje, znam da je AIO njesra, ali Arctic je Arctic, ipak po testovima ovo izgleda odlično, čak i 240 model.
Jasno mi je i zašto hladi dobro. Pumpa iznad proseka, "dupli" rad, dobri ventovi, ne može da zakaže.

Javi mi kada stigne kod komšija, da naručim i ja.
Nisam pored kompa, moram da izmerim da li moze 280 da stane napred. Ako može, njega ću i da uzmem.
 
Poslednja izmena:
Jer je to default. Imaš gore to gde piše A-XMP. Vidi koji ti od ta dva profila nudi 3200Mhz i izaberi isti. Sačuvaj, restartuj komp i to je to.
 
@nikola
Pritegni F7, I uključi xmp profil, moraš da prebaciš manuelno na 3200.

@mike
280 sweet spot, ali koliko vidim, ne može da mi stane u kućište.
317mm, mnogo je to, dok 240 bez problema. Uzeo bih ja 360, ali sada nemam nameru da menjam kućište.
Opet me bacate u razmišljanje, znam da je AIO njesra, ali Arctic je Arctic, ipak po testovima ovo izgleda odlično, čak i 240 model.
Jasno mi je i zašto hladi dobro. Pumpa iznad proseka, "dupli" rad, dobri ventovi, ne može da zakaže.

Javi mi kada stigne kod komšija, da naručim i ja.
Nisam pored kompa, moram da izmerim da li moze 280 da stane napred. Ako može, njega ću i da uzmem.

samo sam cekao da se neko javi sa sugerisanjem za XMP profil.... ja sam radio bar desetak razlicitih ploca sa Ryzenom trece generacije i Kingston modulima ..... svuda se desavalo isto .....posle ucitavanja XMP profila ploca se vise nije budila ....niti jedna .....sramota
da ne spominjem nebuloze i B450 ploce gde su sve do jedne sa starim BIOS-om i onda flashuj da bi uopste znale nove CPU .....
 
Poslednja izmena:
@anarki

Nije samo pumpa, imaju deblji radijator od gro drugih, 38mm vs. 25-27, to dosta utiče. Plus dobri fanovi...
I prošla generacija im je bila odlična, 240 model je hladio kao 280 pa i neki 360mm modeli drugih marki, plus su bili jeftini. Ono testova nove generacije što sam video je veoma pozitivno...
I ja sam više za vazdušno hlađenje, više zbog manjeg rizika nego buke, ali ako bih nekad uzeo AIO (nemam kintu za custom loop) uzeo bih Arctic.

Ne znam šta da ti kažem...vidi. Ako ipak rešiš da ideš na vodeno, čekaj 280mm, ako može da ti stane u kućište. Mada, mislim da ne može, prevelik je. Ko zna da li bi stao i 240, zbog debljine (38+25mm).
Ako bi radije vazduh, baci pogled i na D15S, jeftiniji i bolja kompatibilnost nego D15.
Da o'ladimo malo sa hlađenjem (heh), odosmo u off-topic...
 
Poslednja izmena:
samo sam cekao da se neko javi sa sugerisanjem za XMP profil.... ja sam radio bar desetak razlicitih ploca sa Ryzenom trece generacije i Kingston modulima ..... svuda se desavalo isto .....posle ucitavanja XMP profila ploca se vise nije budila ....niti jedna .....sramota
da ne spominjem nebuloze i B450 ploce gde su sve do jedne sa starim BIOS-om i onda flashuj da bi uopste znale nove CPU .....

Mislis da bi b450 ploce iz 2018 ,trebale da znaju za procesore iz 2019???
 
@juro
Debljina nije problem jer ide napred, kavezi skinuti, problem je dužina od 317mm za 280 model.
Pumpa je bolja nego prethodna gen, ali rad pravi razliku, kao što sam već rekao. Videću u utorak da li može 280 nekako da stane napred. Ako ne, uzeću 240, i on je odličan. Ne bih ni razmiljsrazmišljao da nije Arctic, i koliko vidim po testovima, vrhunski hladi. Nije to custom loop, nikada neće biti, ali za 80-100e, bolje od ovoga očekivati je glupost.
Što se vazdušnog tiče, nameračio sam se na Nindžu, i nju ću uzeti ukoliko ne uzmem Arctic.
800rpm ventovi, 1-2c gori od Noctue, tiši od iste. Ako stavim 2xp12 na njega, bolji će od Noctue da bude, malo glasniji ali bolji 2-3c.
 
Da li je ok isključiti Core Performance Boost pošto kada je uključen konstantno divljaju temperature (u granicama normale su i nema problema oko pregrevanja ali skoči sa 40 na 50 za sekund npr) i kuler konstantno pojačava obrtaje (Arctic Freezer Duo)? Kada se isključi bude sve tiho i mirno.

3600 + Tomahawk Max

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Malopre opalih jedan Cinebench R20 test, da propratim temp. Dakle, konfa iz potpisa, Game boost + XMP (3333mhz) i LC-CC 120, na kucistu jedan veliki vent na zadnjoj strani (Raidmax Enigma). Max temp. tokom testa je 83c, rez. 3776pts. Update-ovao sam bios na v3.51 pre svega ovoga. Nesto nisam odusevljen temperaturom, mada apsolutno nista cackao na svoju ruku nisam, ima li nekih quick tips-a koji bi napravili benefit? Cisto napomene radi, nisam nesto u fazonu da jurim bilo kakav OC, vise me interesuje da ovo sto imam radi optimalno.
 
Ni to neće pomoći, mora najnoviji bios ili kriva da se namesti.
V34(koji mi se ne sviđa uopšte, iz razloga koje sam pomenuo u b450 temi) ima sređenu krivu, nema glupe promene obrtaja venta, ali pojedini tajminzi na memoriji su zeznuti, tako da ono što je bilo Prime stabilno na v32 i v33 nije više, a xmp nisam testirao, jer me iskreno ne zanima.
Najbolje da stavi offset I namesti krivu sam.
Druga i treća tačka su najbitniji, prva i četvrta i ne toliko.
Može da proba 20c, 20%(prva tačka, praktično ne postoji), onda 40c, 50%(druga tačka), onda 65c, 75%(treća tačka), 70c, 100%(četvrta tačka).
Ti ventovi su praktično "nečujni" do 1200rpm, tek posle se čuje strujanje vazduha, ali ovako nema oscilacija toliko. Sve do 65c rade na ispod 1000rpm, kada dođe CPU do 65c(što je retko tokom igranja), onda ode na 1200rpm.
Pričam o 3700x, 3600 bi trebalo da se manje greje.

@nikola
Pročitaj iznad.


@gedora
Dok ga sam ne podesiš, te temp će biti, jer sami po sebi daju više napona nego što je potrebno. Offset možeš da staviš, s tim što će onda all core boost najverovatnije da bude niži nego obično, i to ne jer CPU traži više napona, nego jer je tako napravljen.
Najbolje da ga sam staviš na 4-4.1 all core ili koliko misliš da ti je potrebno, nađeš najniži napon Prime stable, jer ćeš jedino tako naći temp optimalu.
Bez ručnog podešavanja, mora sposobniji hladnjak.
Moraju oni još BIOS da srede. Procesori su odlični, ali BIOS gura napone preko potrebnog, čak i za memoriju.
 
Poslednja izmena:
Ukljucio sam AMD Cool'n'quiet, lock-ovao sam 42x multi, core napon na 1.35 - rezultat u CB R20 je 3790pts, temp max je 77c (znaci -6c) i CPU cooler ne vrti u max stalno kao na Boost mode-u. Probao sam na 41x, dobijem nekih jos -3/4c, cenim da je ispod 80c u CB u redu. Sigurno moze jos da se doteze, svakako.
 
@juro
Debljina nije problem jer ide napred, kavezi skinuti, problem je dužina od 317mm za 280 model.
Pumpa je bolja nego prethodna gen, ali rad pravi razliku, kao što sam već rekao. Videću u utorak da li može 280 nekako da stane napred. Ako ne, uzeću 240, i on je odličan. Ne bih ni razmiljsrazmišljao da nije Arctic, i koliko vidim po testovima, vrhunski hladi. Nije to custom loop, nikada neće biti, ali za 80-100e, bolje od ovoga očekivati je glupost.
Što se vazdušnog tiče, nameračio sam se na Nindžu, i nju ću uzeti ukoliko ne uzmem Arctic.
800rpm ventovi, 1-2c gori od Noctue, tiši od iste. Ako stavim 2xp12 na njega, bolji će od Noctue da bude, malo glasniji ali bolji 2-3c.
Ne treba nikakav custom loop za ove Ryzene ako se ne ide na neke super-duper, record breaker OC sa 3900x/3950x, samo dobar air ili AiO cooler i dobra case ventilacija i naravno ne dozvoliti prekomerne i nepotrbne napone. Nijedan cooler nije dovoljno brz da spreči nekoliko milisekundi dugačke temperaturne spakove koji se u stvari i najčešće dešavaju.
HWinfo, recimo, zabeleži te spajkove pa izgleda kao da je temperatura previsoka ali ako se istavi da radi grafikon vidi se koliko to dugo traje. Ko ne želi da to prati neka gleda Average temperaturu, skoro uvek je daleko niža nego Maximalna. Neće cPU da se itopi od nekolko milisekundi na 90c a average daleko ispod.

Prvi "spajk" je Ptest a drugi sa CB r20.
HWi temp 1.JPG
 
Poslednja izmena:
Ne razumem ovo. :)

Nisam iskusan u overclocku, u zivotu to nisam radio tako da bi malo detaljnija objasnjenja dobro dosla.

Hvala. :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Primer sa neta, podesis CPU Vcore voltage na Offset i onda uneses -0.1 kao vrednost ispod.
 

Prilozi

  • 6220854c_IMG_0468.jpg
    6220854c_IMG_0468.jpg
    1 MB · Pregleda: 108
...ili Override i uneseš željenu vrednost manuelno (npr. 1.35V).
 
Uspeo sam bio, stavio sam x41 (4100 mhz) i 1.35v, bolje su temperature nego kada je ukljucen Core Performace Boost. Ipak sam posle vratio na sve auto i isključen Core Performance Boost, i idle temperatura mi je 39 stepeni a dok ovko ništa specijalno ne radim, surf, vscode - ne prelazi 42. Dok sa CPB uključenim voltaža je konstantno na više od 1.4v i temperature variraju iz sekunda u sekund po 10 stepeni... Haos.

Da li je greota da ga ostavim ovako, sada ne prelazi 3.6ghz (voltaže su isto male, oko ~1v, nekada i padaju ispod, ali temperatura je dobra i konstantna) kada sam mu isključio CPB? :)
 
Svako ima svoju filozofiju, uradi kako je tebi ok, svakako BIOS-i jos nisu ispeglani.
 
Nazad
Vrh Dno