Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Evo stavih ABBA bios, i sada boost-uje tačno do deklarisanih 4.6GHz. Ali koliko sam primetio, to radi samo pri nekom light load-u, surf-u, email -u itd... Bilo koji single-core benchmark ne prelazi 4.55GHz. All-core boost je nepromenjen, 4.1-4.25GHz zavisno od benchmarka ili aplikacije (prime95 29.4 smallFFT je ubedljivo najgori, kod njega samo 4050MHz)

Ryzen 3900X

Klokni ga sam na 4.2, nece ti on bustovati all core preko 4.1, makar ne skorije.
Ne verujem da mu treba vise od 1.25-1.27 za 4.2, to hladi d14 kao dobar dan.
 
Cisto poredjenja radi, upgradeovan 2500k sa 750Ti koji se koristi samo za igre, net i malo office. Nikako nisam mogao ubediti sina da uzme ryzen iz jedino jednog razloga a to je da nece da razmislja, jer sta ako ja nisam tu i nesto ne radi kako treba (veze nema sa racunarima niti zeli da ima):

Capture.PNG

PS: nisam uopste tip koji gleda kako maticne izgledaju ali ova AR je prelepa i odlicno odradjena.

PS2: pogledam pre neki dan (ziv se izjedoh) i vidim akciju koja i sada traje na MindFactory, ako nekog zanima: 16GB G.Skill SniperX Urban Camouflage DDR4-3600 DIMM CL19 Dual Kit = € 78,51*
 
Poslednja izmena:
Meni stigao ryzen 3600 nadam se da ce biti plug n play iskustvo, cekam jos plocu i par sitnica
 
Sa kojom maticnom?
 
Cisto poredjenja radi, upgradeovan 2500k sa 750Ti koji se koristi samo za igre, net i malo office. Nikako nisam mogao ubediti sina da uzme ryzen iz jedino jednog razloga a to je da nece da razmislja, jer sta ako ja nisam tu i nesto ne radi kako treba (veze nema sa racunarima niti zeli da ima):

Pogledajte prilog 275468

PS: nisam uopste tip koji gleda kako maticne izgledaju ali ova AR je prelepa i odlicno odradjena.

PS2: pogledam pre neki dan (ziv se izjedoh) i vidim akciju koja i sada traje na MindFactory, ako nekog zanima: 16GB G.Skill SniperX Urban Camouflage DDR4-3600 DIMM CL19 Dual Kit = € 78,51*

Bilo koju MSI MAX plocu da si uzeo, 3600 i bilo koji ram, to bi radilo bez problema. Cak radi i predator bez problema, out of the box, samo namestis profil.
Nijedan problem nisam imao od kupovine(sem sto mi je stap Patriota bio DOA, ali to nema veze za AMD-om).
I sada cu da pokusam da ga vratim, i da uzmem Patriot b-die, doplatim 40-50e da se igram kao covek, ionako mi je racunar zanimljiviji kao test masina.
 
Poslednja izmena:
Gigabyte elite x570

To mora da radi

Bilo koju MSI MAX plocu da si uzeo, 3600 i bilo koji ram, to bi radilo bez problema. Cak radi i predator bez problema, out of the box, samo namestis profil.
Nijedan problem nisam imao od kupovine(sem sto mi je stap Patriota bio DOA, ali to nema veze za AMD-om).
I sada cu da pokusam da ga vratim, i da uzmem Patriot b-die, doplatim 40-50e da se igram kao covek, ionako mi je racunar zanimljiviji kao test masina.

Anarki, ti kazes bez problema a gomila ljudi place na bagovit sw. To nije bez problema. Bez problema je kao kada sam sinu bocnuo 2500 sa 750Ti i ja to godinama pogledao nisam niti sam cuo zalbe.
Sto je najveca fora, cpu, ram i mb zavrsili kod mene. Moj matori i7 kod sina jer kaze ti ces bolje iskoristiti ( a u stvari je poenta da je novu grafu i moju konfu dobio za 250e :D).
Da sam znao da ce tako biti, 3600 bi pevao kod mene sada. Odradi i ovaj sve sto treba jako lepo ali je dosadan :)

Poenta je da ne mozes ocekivati od prosecnog korisnika/kupca da se zeza kao mi
 
Poslednja izmena:
Place sa Giga plocom.
Nema razloga da te lazem, podesis jednom i ne diras.
Cisto napon cpu-a i xmp, to je to.
Mada novom ABBOM cak i je i napon ok. Bustuje do 4.4 3700x, napon oko 1.46v ili slicno za single core, multi obaljuje napon na ispod 1.3v.
Tako je napravljen, moze single da istrpi 1.5 otrpilike, ali all core toliki napon tesko.

Po meni, to je sasvim normalno ponasanje, ali mi nismo navikli na to, kazem isto i ja. Iako znam da je to ok, meni se ne svidja, tako da sam kloknuo manuelno.
 
Poslednja izmena:
Radi bez problema , ali za ,napr ryzen 5 3600 ,da bi radio na 4200Mhz,treba mu preko 1,4 V
 
Treba i meni na 3700x za 4.4 oko 1.43-1.44v, ali nema razloga.
3600 na 4.0 puna kapa.
Ja moj 3700x držim na 4.2 1.28v.
Još moraju oni to da ispeglaju, ali ja sam iskreno prezadovoljan.
Ne vidim poentu overklokovanja procesora koji nema prostora za to, a radi i bez oc više nego odlično.
Hteli ste ubodeš i ne diraš, sada opet ni to ne valja.

Eto, Rola ima još i predatora, bez problema radi, a meni je poznato da radi samo na MSI out of the box. Jedino možda na Asus-u radi out of the box, na Gigi zeza.
To nije do AMD-a, nego do proizvodjača matičnih ploča.
Jedino napon je do AMD-a, a to neće nikada ni ispraviti, jer je tako predviđen da radi.
7nm+ će biti malo bolja situacija, koja stotina MHz gore, 200 otprilike, malo manji single core naponi, i to je to, ipc bi trebalo 10% gore.
 
Poslednja izmena:
Treba i meni na 3700x za 4.4 oko 1.43-1.44v, ali nema razloga.
3600 na 4.0 puna kapa.
Ja moj 3700x držim na 4.2 1.28v.
Još moraju oni to da ispeglaju, ali ja sam iskreno prezadovoljan.
Ne vidim poentu overklokovanja procesora koji nema prostora za to, a radi i bez oc više nego odlično.
Hteli ste ubodeš i ne diraš, sada opet ni to ne valja.

Eto, Rola ima još i predatora, bez problema radi, a meni je poznato da radi samo na MSI out of the box. Jedino možda na Asus-u radi out of the box, na Gigi zeza.
To nije do AMD-a, nego do proizvodjača matičnih ploča.
Jedino napon je do AMD-a, a to neće nikada ni ispraviti, jer je tako predviđen da radi.
7nm+ će biti malo bolja situacija, koja stotina MHz gore, 200 otprilike, malo manji single core naponi, i to je to, ipc bi trebalo 10% gore.

Zašto pomama za niskim naponima ? Valjda svi misle da treba da radi isto kao Intel, ako može dovoljno da se ohladi, bilo koji napon je dobar. Niko nije kukao kada su procesori radili na 3V+. Jedini "problem" je kada je napon neopravdano visok u leru ali je to kompenzovano manjom potrošnjom i nižom jačinom struje pa ne utiče na temperaturu.
Pod punim opterećenjem i sav PBO koji može da postigne, meni vuče 1.326v sa temperaturom oko 63c u zavisnosti od temperature u sobi. Ne vidim zašto bih mu uskraćivao napon i sa tim performanse. Zbog performansi sam ga i kupio, ne da štedim struju.:)
 
Nakon 6 sati drndanja igara,autocad itd...

Capture.PNG

Nagovaram mladjeg da se obnovi, zivo me zanima kako bi se pokazao 3600 kod mene kao ista cenovna klasa...
 
Šta uzeti za 3900x, da li AsRock x470 taichi ili GB Aorus Pro? Šta se gubi starijim čipsetom? Znam za PCIe4.0, to mi i nije bitno. Ima li neko lično iskustvo?

Sent from S9+ using Tapatalk
 
Taichi
 
Nekoliko postova iznad Mike...

...A3...
 
Šta konkretnije? Pitao si Taichi ili Aorus Pro i odgovor je Taichi inod mene. Mnogo bolja ploča u svakom pogledu (osim ako si mislio na Gaming 7 od Gigabajta).

Mislim kakva je naponska za 3900x, da li ima problema sa BIOS-om, nekih bubica itd. Iskustva i neki konkretni argumenti :).

Ne, nisam mislio na Gaming 7 vec bas na Aorus Pro, model odmah posle Elite.
 
Naponska i više nego dovoljna za 3900X.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Super, hvala na odgovorima. Realno mi ne treba ni PCIe 4, a ni dodatni ventilator na SB-u :smash:.

Da li ovo ispod znaci da ne podrzava RAM na preko 3200MHz? Moze li se RAM OC-ovati preko toga, ima li smisla kupovati brzi RAM?

jvB7O2Q.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislim kakva je naponska za 3900x, da li ima problema sa BIOS-om, nekih bubica itd. Iskustva i neki konkretni argumenti :).

Ne, nisam mislio na Gaming 7 vec bas na Aorus Pro, model odmah posle Elite.

VRM je sasvim dovoljan za 12-core, ploča je poznata kao dobra za overclock, ima dobar set opcija i konektora. ASRock-ov BIOS nije baš intuitivan ali ima opcije koje treba. Taj Gigabajt je ne jednu već 2 klase ispod po svemu...
 
Super, hvala na odgovorima. Realno mi ne treba ni PCIe 4, a ni dodatni ventilator na SB-u :smash:.

Da li ovo ispod znaci da ne podrzava RAM na preko 3200MHz? Moze li se RAM OC-ovati preko toga, ima li smisla kupovati brzi RAM?

jvB7O2Q.jpg

Naravno da moze preko 3200, cak stavise, moze preko 4000 na r3000. Samo ume trazi da sve rucno namestis, tj. sve tajminge.
 
Članak na Tom's Hardware u kojem AMD otkriva detalje o Zen 3 i Zen 4 seriji, EPYC liniji i budućim planovima: https://www.tomshardware.com/news/amd-zen-3-zen-4-epyc-rome-milan-genoa-architecture-microarchitecture,40561.html

Nije direktno vezano za 3000 seriju i većina je o EPYC arhitekturi, ali ima zanimljivih detalja...

Izgleda da ćemo krajem iduće godine dobiti Zen 3, refresh sadašnje generacije, i to je to za AM4. U zadnjem pasusu pominju da će AMD negde u 2021 verovatno da pređe na novi socket, kao i na DDR5 i potencijalno PCIe 5.0 (slično kao i Intel).
Manje-više, ono što sam ranije pretpostavljao, da je sve što sada imamo EOL i da će u 2021/2022. doći do većih promena i onda će biti vreme za pravi upgrade...


Takođe sa Tom's, neki detalji/glasine o 3950X: https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-9-3950x-overclocking-watercooling-4.3-ghz,40555.html

Gigabyte je napravio neke benchmarke i, navodno, ide do 4.3GHz na svim jezgrima na 1.4V, uz dobro vodeno hlađenje (EKWB's EK-KIT P360)...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno