Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Da, to sam i ja zakljucio bukvalno pre pola sata - kada krene load, onda spusti napon za tih -0.05 ili -0.075. A u idle-u peak-uje na 1.4V+. Sjajno. Onda bolje zakucati napon i to je to.
 
Ste probali AMD overclocking opciju umesto offseta?
Stavite recimo 1.360v

Kada ne radi ništa pada napon.

Npr primetio sam da na stock naponu kada isključimo boost/pbo I ostane na 3.8ghz on ne ide preko 1.1v u full loadu.
Čim ga OC na recimo 3.9ghz minimum mu 1.200v to je valjda automatika iz bios-a haha.
 
Poslednja izmena:
Da, to sam i ja zakljucio bukvalno pre pola sata - kada krene load, onda spusti napon za tih -0.05 ili -0.075. A u idle-u peak-uje na 1.4V+. Sjajno. Onda bolje zakucati napon i to je to.

Pa nije bolje, kad namestis offset npr kao kod mene na -1.1v tj u loadu oko 1.272v i 62c, namestis u winu power saving profil gde ce win drzati u cpu dok ne zatreba na 0.9v i 2130ghz, tada ce se voltaza dizati samo po potrebi a ako omas dobar kuler trebalo bi biti i tisine, e sad kada bi u svemu tome namedti PBO da drzi u full loadu 4.3ghz......
 
Teško je izvući najbolje performanse po ovoj vrućini (30c u sobi). Probao sam svašta ali nemogu da ga zadržim ispod 72-73c ako je sve namešteno za najbolji boost. Offset veći od -0.05v i windows neće da digne. Kada je idle oko 35c, znam odmah da ispod 72c u load-u nema šanse. Tu već neće preko 4.2GHz da zadrži, Napon ispod 1.327v u load-u je mislena imenica.
Sada imam nekoiko nepoznanica,
Da li su nešto promenili u algoritmu za frekvencija/temperatura u AGESA 1006 ?
Ovaj CB r20 nešto zeza (i drugi su primetili) Iako gura sva jezgra na 100% nemože da natera nijedno jezgro preko 4.2GHz dok Passmark i Geek mogu. Mali negative offset je skoro neprimetan i nema uvek isti učinak na temperaturu.
Isključio PBO (Disable) auto napon -0.05v offset još uvek gura isti napon ali temperatura ispod 60c. To prouzrokuje iste rezultate na CB.
Kada namestim stalni multiplier na 40 mogu napon da spustim na 1.2v ili čak nešto manje. Zato mislim da su promenili algoritam u AGESA 1006 (pređašnji 1004abba).
Edit.
Sada sam isključio i Core acceleration i PBO, frekvencija ne ide preko3.6GHz a napon preko 1v temperatura jedva 50c. CB score 4290.
 
Poslednja izmena:
Teško je izvući najbolje performanse po ovoj vrućini (30c u sobi). Probao sam svašta ali nemogu da ga zadržim ispod 72-73c ako je sve namešteno za najbolji boost. Offset veći od -0.05v i windows neće da digne. Kada je idle oko 35c, znam odmah da ispod 72c u load-u nema šanse. Tu već neće preko 4.2GHz da zadrži, Napon ispod 1.327v u load-u je mislena imenica.
Sada imam nekoiko nepoznanica,
Da li su nešto promenili u algoritmu za frekvencija/temperatura u AGESA 1006 ?
Ovaj CB r20 nešto zeza (i drugi su primetili) Iako gura sva jezgra na 100% nemože da natera nijedno jezgro preko 4.2GHz dok Passmark i Geek mogu. Mali negative offset je skoro neprimetan i nema uvek isti učinak na temperaturu.
Isključio PBO (Disable) auto napon -0.05v offset još uvek gura isti napon ali temperatura ispod 60c. To prouzrokuje iste rezultate na CB.
Kada namestim stalni multiplier na 40 mogu napon da spustim na 1.2v ili čak nešto manje. Zato mislim da su promenili algoritam u AGESA 1006 (pređašnji 1004abba).
Za AGES ne znam ali CB20 mora da se vrti po meni bare pet puta da bodovi bili konzistentni jer oduvek dosta variraju.
 
Da. ja ga namestim na 3 puta za brzu proveru a na 5 za detaljnu, Što je najgore, rezultati nisu isti posle restartovanja kompa. Ista nameštanja a različiti (mada ne mnogo) rezultati. (20-30 poena).
 
Vidim da se ovde trenutno piše o CB20 testovima, pa da ja podelim nešto.
Gotovo svi su mi govorili da razlika između i5-8500 i Ryzen 5 3600 nije vredna. Da ne pominjem da sam imao uz i5 i B360 matičnu i 16 GB RAM na 2400. I tada mi je CINEBENCH pokazivao ovo:
Inter-Cine-Bench.jpg

Trenutno mi je u računaru Ryzen 5 3600, X570 matična i, nažalost, isti RAM na 2400 kojeg ću zameniti kad prodam stare delove i CINEBENCH 20 pokazuje ovo:
AMD-Cine-Bench.jpg

Gotovo duplo veći rezultat. Utisak u radu sa Windows/Office/Photoshop/bilo koja druga aplikacija mi je zapanjujući!! Ne samo da nisam "bacio pare" nego sam apsolutno oduševljen.

Prvo sam probao da koristim AMDov stock kuler, ali, iz nekog meni neznanog razloga, svaka iole ozbiljnija upotreba je terala CPU na 95 stepeni kao od šale. Kada sam stavio moj CM Hyper 212 Black sa CM pastom, posle dugog mučenja Cinebenchom maksimalna temperatura je bila 82. ZAPANJUJUĆE! Matična ne prelazi 40, Samsung M2 SSD se pod punim opterećenjem popenje do 42 stepena, jednostavno, sve funkcioniše onako kako sam želeo.

Igre ću tek da poteram, jedino mi žao što nisam sačuvao podešavanja za RDR2, ali par ostalih igara koje sam drljao na MAX mogu i sada da uporedim, ali ću sačekati memoriju, mada to mi je potpuno nebitno kad vidim kako neke stvari koje su mi bitne rade MNOGO brže...
 
Jesi podesio ove opcije u biosu? Ove opcije su spustile temperature i eliminisale konstantno ubrzavanje kulera dok komp ne radi nista.

Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0
 
Poslednja izmena:
Meni CB20 ume da puca, napravi error log i ćao. Isto ponašanje sa core speed-om kao i većini, kada prođe. MemBench prolazi sa latencijama za FAST i clockom podignutim, CPU-z test takođe... ne znam što je toliko osetljiv CB20.

Ispolirao sam LC nalegajuću površinu, jer je ono haos neravno za moj ukus. Stavio sam i Noctua-u, na prvih par load-a oko 4c niža temp, videćemo kada se malo formira kroz termalne procese. Fiksirao sam CPU ratio na 41.5, stavio offset+override -0.05V, sada drži oko 1.28xV u load-u (možda zato i puca CB20). Temp ću propratiti, kontam neće preko 72c ići.

Dosta je pipavo sve, meni generalno nije cilj clock i neki score na sintetičkom testu, nego više da smanjim temperaturu i rasipanje. Džaba kulera i ventova, usijava se sve ispod stola...
 
Poslednja izmena:
Jesi podesio ove opcije u biosu? Ove opcije su spustile temperature i eliminisale konstantno ubrzavanje kulera dok komp ne radi nista.

Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0

Nisam. Hvala, probaću. Moram prvo da odštampam, nema šanse da zapamtim. :)
 
Napon i temperatura se expnianlijalno diže sa frekvencijom, ovo je recimo za vreme kada su PBO i Core acceleration off a sve ostalo na auto.
CB 3699a.JPG
 
Do 95c ti idu temp na 4.4? Sunce ti, je l' vredno toga? :) Evo kakvo je stanje posle onog gore sto pisah.

temp.jpg
 
Ma jok, kakvih 95c ? To je maksimallna koja može. Current je ona koja se gleda, Bez Core acceleration PBO ne radi ništa. PBO još možemaloda se namešta alo CA ima samo Auto i Disabled.
 
Pise max, ne pise limit, zato pomislih nije valjda... ne koristim Ryzen master. :)
 
Nema šanse da ga pustim preko 80-85c, jednostavno počne da gubi performanse čak i na manual OC pa se time ništa ne dobija. Drugo, napon za takvu temperaturu mora da bude zaista visok tako da se ni to ne isplati, jedino ako eko ne želi da eksperimentiše kako da izgori processor, Loše stvari se događaju na visokim temeraturama a nikakav dobitak. Ne samo samom CPU nego i pasta koja se ili osuši brže ili iscuri, IHS može da se odlepi, gore pinovi itd.Kada smo gurali one modifikovane Barton do daske, neretko su neke iglice poplavile a bile su bar duplo deblje, socket požuti i popuste federi koju drže iglica pa još više otpora a spirala samo ide naviše. Najmanje štete bilo na samom jezgru ali onda naglo izgori jer voltage mod isključi automatski shutoff. Pošto nismo imali sub-zero hlađenje i to se događalo, sve to naravno pošto su zastareli. Jedan ortak probao sve to i bez ikakvog hlađenja ali je jedva isterao "plavi dim"
 
Tri pitanja u jednom :)

Koji Ryzen može da isprati GTX1060/1070/1080?

Možda ti OVO pomogne. Sve ispod 2060 je nebitno koji je procesor, jer gotovo da nema razlike između Ryzen 7 i Ryzen 3 (kao i Intela takođe) ako koristiš slabu grafičku. Bar što se igara tiče.
 
Uvek sam bio ljubitelj stabilnosti računara i po tom pitanju je Intel (još) uvek bolji izbor. Zajedno sa nvidia grafikom to je ono u smislu "ubodeš i ne misliš". Naravno, nisam nikakav "fanboy", uvek gledam da dobijem što više za (što manje) uloženog, te kad se pojavila K6 (pogotovo oni sa sufiksom II) generacija AMD procesora, jednostavno sam morao to da probam. I imao sitne probleme sa drajverima, ali se uživalo. A onda se pojavio Intel Core 2 serija i više nije bilo razmišljanja. Kada sam pre dve godine kupovao konfiguraciju, s obzirom da me zanimaju igre i Photoshop, sve osim Intela nije bilo ni u razmatranju. Ryzeni su tek počeli, ali za ono što meni treba bili su loša investicija.
Ali je sad situacija dijametralno suprotna. Zbog toga sam pogledao dva zanimljiva videa od JayZTwoCents-a.



i



Ma koliko je u pravu ili ne, ma koliko se neko slagao sa njim ili ne, čitajući komentare jedan je, po mom laičkom mišljenju, pogodio samu srž, ali ću sažeti osnovno - Imate Ryzen 7 3800X, solidnu X570 matičnu ploču i Radeon 5700XT, šta vam je potrebno od intela da dostignete te performanse?? Intel i7 10900K, neka Z490 matična i 2070 Super. Da, imaćete tako 10%-15% dobitka JEDINO u igrama, ali vredi li to mnogo više od 300$ dolara razlike (iliti jedno 800€ kod naših trgovaca)??
Dakle, ovo što Džej pominje kao popularnost je samo prosta stvar matematike - danas dobijete mnogo više za iste pare od AMD-a nego od Intela. A sve funkcioniše stabilno. I, što je najgore po Intel, AMD je počeo da ih gazi tamo gde su suvereno vladali - u laptopovima, a pogotovo u serverima, gde AMD sa EPYC procesorima naveliko preuzima Intelovu supremaciju.

Naravno, posle toliko godina iskustva, mogu samo da kažem da to nikako ne valja. Intel sumanuto forsira nebulozne cene svojih desktop procesora, AMD-ova 4. generacija Ryzena, baš kao i "RDNA 2" grafike neće biti ni približno cenovno prihvatljivi kao do sad, bar po nekim najavama, pošto će Intelu trebati još dosta da se oporavi, a AMD želi to da iskoristi pre nego što intel ne pokrene neku CORE 3 foru sa procesorima i ponovo preuzme primat. Tik-tok nije samo Intelova fora za smene generacija, već može da se primeni i na opštu tehnološku situaciju.
Da ne pominjem to da je pre nešto više od desetak godina najjači Intel procesor koštao 400-500 dolara, a danas lagano prelaze cifru od 1000. Isti je slučaj sa grafikama. 2009 je najjača Nvidia 9800+ koštala nešto preko 300$, uskoro će 3080 ti (3090) biti opasno blizu 2000$. Inflacija ili šta???

Uglavnom, voleo bih da pročitam još neko mišljenje u vezi ovoga, pa ako nekoga ne mrzi...
 
Poslednja izmena:
Ispravka, imate Ryzen 3600 i solidnu B550 plocu :)
 
Uvek sam bio ljubitelj stabilnosti računara i po tom pitanju je Intel (još) uvek bolji izbor. Zajedno sa nvidia grafikom to je ono u smislu "ubodeš i ne misliš". Naravno, nisam nikakav "fanboy", uvek gledam da dobijem što više za (što manje) uloženog, te kad se pojavila K6 (pogotovo oni sa sufiksom II) generacija AMD procesora, jednostavno sam morao to da probam. I imao sitne probleme sa drajverima, ali se uživalo. A onda se pojavio Intel Core 2 serija i više nije bilo razmišljanja. Kada sam pre dve godine kupovao konfiguraciju, s obzirom da me zanimaju igre i Photoshop, sve osim Intela nije bilo ni u razmatranju. Ryzeni su tek počeli, ali za ono što meni treba bili su loša investicija.
Ali je sad situacija dijametralno suprotna. Zbog toga sam pogledao dva zanimljiva videa od JayZTwoCents-a.



i



Ma koliko je u pravu ili ne, ma koliko se neko slagao sa njim ili ne, čitajući komentare jedan je, po mom laičkom mišljenju, pogodio samu srž, ali ću sažeti osnovno - Imate Ryzen 7 3800X, solidnu X570 matičnu ploču i Radeon 5700XT, šta vam je potrebno od intela da dostignete te performanse?? Intel i7 10900K, neka Z490 matična i 2070 Super. Da, imaćete tako 10%-15% dobitka JEDINO u igrama, ali vredi li to mnogo više od 300$ dolara razlike (iliti jedno 800€ kod naših trgovaca)??
Dakle, ovo što Džej pominje kao popularnost je samo prosta stvar matematike - danas dobijete mnogo više za iste pare od AMD-a nego od Intela. A sve funkcioniše stabilno. I, što je najgore po Intel, AMD je počeo da ih gazi tamo gde su suvereno vladali - u laptopovima, a pogotovo u serverima, gde AMD sa EPYC procesorima naveliko preuzima Intelovu supremaciju.

Naravno, posle toliko godina iskustva, mogu samo da kažem da to nikako ne valja. Intel sumanuto forsira nebulozne cene svojih desktop procesora, AMD-ova 4. generacija Ryzena, baš kao i "RDNA 2" grafike neće biti ni približno cenovno prihvatljivi kao do sad, bar po nekim najavama, pošto će Intelu trebati još dosta da se oporavi, a AMD želi to da iskoristi pre nego što intel ne pokrene neku CORE 3 foru sa procesorima i ponovo preuzme primat. Tik-tok nije samo Intelova fora za smene generacija, već može da se primeni i na opštu tehnološku situaciju.
Da ne pominjem to da je pre nešto više od desetak godina najjači Intel procesor koštao 400-500 dolara, a danas lagano prelaze cifru od 1000. Isti je slučaj sa grafikama. 2009 je najjača Nvidia 9800+ koštala nešto preko 300$, uskoro će 3080 ti (3090) biti opasno blizu 2000$. Inflacija ili šta???

Uglavnom, voleo bih da pročitam još neko mišljenje u vezi ovoga, pa ako nekoga ne mrzi...
Pa i nije tako tragično za Intel kako se ovde (uglavnom) predstavlja. i5 novi, 10-gen, je u igrama brži i od R7 3700X. i7 da ne spominjemo. Ima istine da su Intel platforme generalno stabilnije, dovoljno je videti koliko ažuriranja stalno izbacuju za matične ploče.
Nama je AMD bolji zbog para, inače da imamo plate kao na Zapadu, kupovali bi mnogi i7 i i9 CPU.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Pa mi na zapadu kupujemo sada Ryzene masovno, nije do para ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
2017e 28og februara sam kupio u pretprodaji ryzen 7 1800x, Crosshair VI Hero i RAM. Prošle godine sam kupio ryzen 9 3900x i još 16GB RAM. Definitivno nije do para jer je bila pomama i čekalo se mesecima da se dođe na red. Samo u Norvešku je kod jednog prodavca stizalo 100+ procesora 3900 koji su bili unapred prodati. Isti slučaj je bio i sa R9 3950X.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk
 
Ok, ali za mnoge kojima su igre najbitnije na kompu, Intel je realno bolji i dalje. Smanjila se razlika, ali i dalje je tu... i5 u igrama postiže rezultat kao Ryzen 7. Total War novi je jedan od retkih izuzetaka.

Samo sam hteo da kažem da nije baš tako smak sveta za Intel.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Nije, ali ako ovako nastave bice uskoro.
 
Da su cene kao što su bile pre Intelovih nevolja, i ja bih furao 6c/12t Intel...
 
Ok, ali za mnoge kojima su igre najbitnije na kompu, Intel je realno bolji i dalje. Smanjila se razlika, ali i dalje je tu... i5 u igrama postiže rezultat kao Ryzen 7. Total War novi je jedan od retkih izuzetaka.
Samo sam hteo da kažem da nije baš tako smak sveta za Intel.

Pazi, jedini i5 nove generacije koji iole vredi je i5 10600K, a koji je malo doterani i7-8700K, ubedljivi "best buy" do pojave Ryzen-a 3 generacije. Inače, tog 10600K u poslovnim aplikacijama ubija jedan R5 3600, a kamoli Ryzen 7. Jedino u čemu i5 10600K donekle parira jesu IGRE , ali tu je u smislu "sa 10600K imaš 165 FPS, a sa Ryzen 7 162, dok sa R5 3600 imaš 155". E, ko tu vidi razliku, svaka mu čast.
Druga stvar je to što porediš i5 10 generacije koji se pojavio pre mesec-dva sa skoro godinu i po starim Ryzenima. Sačekajmo da se pojavi 4. generacija Ryzen procesora pa da se onda uporedi, slično kao što je OVDE.
I ono što je možda najbitnije - cena. Gledajući MINDFACTORY kao jednog od najvećih nemačkih trgovaca tehnikom, jedan Ryzen 5 3600 košta 168€ i uz, na primer, MSI B550 Bazooka (127€) imaš sasvim solidan sistem za oko 300€. Približno istih performansi 10600K košta sam 257€ i najjeftinija MSI ploča za njega košta 155€ znači da daješ 100€ više za nijansu bolje performanse SAMO U IGRAMA. Da ne pominjem to što sa sledećom generacijom Intel procesora možeš da se slikaš, jer će imati novo podnožje, dok ćeš sa B550 mirne duše moći koristiti novu generaciju Ryzena.
Trenutno je Intel zadobio takvu šamarčinu od AMD-a da će im obraz brideti jako dugo. Mada se i sam Intel ponaša apsolutno nerazumno svojom cenovnom politikom. Kada sam pre dve godine kupio Intel i5-8500 on je i kod naših derikoža bio oko 200€ (platio sam ga 24.000). Dve godine kasnije, dok ga je bilo kod nas on je bio i skuplji nego tad, a ISTO je i u svetu tamo gde ga ima. Pa, ko bi normalan to sad kupio po toj ceni?? I, što je najgore, batrgaju se sada nekakvim bombastičnim najavama za 11 i 12 generaciju procesora koje će se raditi na 10nm procesu, kao da su postigli ne znam šta. Ako AMD nastavi ovako da radi kao do sad (u šta, lično, ne verujem), Intelu će trebati baš mnogo da se oporavi.
 
Kad tako gledaš za FPS, tek razliku u poslovnim aplikacijama nećeš primetiti. Inače i i5 10400 najjeftiniji ima bolje performanse u igrama od r5 3600.
Nije ni bitno, da ne pravimo te navijačke rasprave na forumu.
Inače, ne znam koliko godina imaš, ali te priče o AMD šamarima Intelu i nVidiji slušam svake godine već bar 25 godina...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno