Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Klokni ga sam na 4.2, nece ti on bustovati all core preko 4.1, makar ne skorije.
Ne verujem da mu treba vise od 1.25-1.27 za 4.2, to hladi d14 kao dobar dan.

Za fiksnih all-core 4.2GHz apsolutno stabilnih treba mi 1.3V, probano. Za 4.3GHz skroz stabilnih treba celih 1.4V (očigledan problem sa nekim manje kvalitetnim jezgrima) a tada je već previše napona, toplote i buke za svaki dan.

Ovako, sa offset-om -0.1V boostuje od 4.1-4.25GHz (oko 1.2-1.33V realnih).. U oba slučaja, i sa 4.2GHz fiksno, i ovako, max temp u bilo kom benchmarku u full-load-u sa NHD-14 je oko 70-72C u zatvorenom kućištu. Prime95 smallFFT dotera do 74-75C.

Single core zato kad zatreba ovako bez fiksiranje ide na 4.45-4.55GHz na 1.4V realnih (naravno to radi samo najboljim jezgrima). Čini mi se da dobijam nešto bolji FPS ovako nego sa fiksiranim 4.2GHz, a pritom u idle-u spušta na 3GHz i 0.9V pa je to još jedan benefit u odnosu na fisknih 4.2GHz.

Sve u svemu, ne bih ništa dobio da fiksiram na 4.2GHz - dobro je AMD odradio posao i omogućio i laicima na defaultu da stabilno iscede 99% performansi.
 
Danas sklopih masinu i malo sam istrazivao kako radi boost. U CB20 dodje max 4450 MHz kada podesim affinity na jedno od jezgara. U DCS Worldu zna da boostuje preko do 4550 MHz. U BIOS-u je sve setovano na auto osim PBO, koji je ukljucen.

pbo.png
 
Proslo par dana otkad sam sastavio masinu sa 3600cpu, pustio sam da se slegnu utisci pa da vidim sta da se doteze.
Zapazio sam da mi je max boost 4100mhz nije dostigao 4200 nikad, al to je vrvtno do biosa jer nisam na poslednjem.
Ono bitnije je da su ovi 3000 serije vruci cipovi, bas su visoki naponi, dal postoji mogucnost da se to ispegla ili tek treba da dodje sa bios updejtom? Koristim ryzen balanced plan i sve na stock, naponi luduju od 1.4-1.45 u light loadu i 1.34-1.35 kad je veci load, odrazava se na temperature, ovaj deepcool aio moze lagano da izadje na kraj s tim al volim da bude super silent sve pa sam namestio krivu da ne prelaze ventovi 1000rpm sto mu dodje nekih 67-69c posle cinebencha i 77c u aidi, u gejmingu nisam video da prelazi 63c al nisam ni probao jos uvek cpu zahtevne igre

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Proslo par dana otkad sam sastavio masinu sa 3600cpu, pustio sam da se slegnu utisci pa da vidim sta da se doteze.
Zapazio sam da mi je max boost 4100mhz nije dostigao 4200 nikad, al to je vrvtno do biosa jer nisam na poslednjem.
Ono bitnije je da su ovi 3000 serije vruci cipovi, bas su visoki naponi, dal postoji mogucnost da se to ispegla ili tek treba da dodje sa bios updejtom? Koristim ryzen balanced plan i sve na stock, naponi luduju od 1.4-1.45 u light loadu i 1.34-1.35 kad je veci load, odrazava se na temperature, ovaj deepcool aio moze lagano da izadje na kraj s tim al volim da bude super silent sve pa sam namestio krivu da ne prelaze ventovi 1000rpm sto mu dodje nekih 67-69c posle cinebencha i 77c u aidi, u gejmingu nisam video da prelazi 63c al nisam ni probao jos uvek cpu zahtevne igre

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Rucno namesti klok onda. Neces imati visok singlecore boost, ali nije ni bitno. Recimo 4.2GHz 1.20v ili koliko vec treba tvom primerku. Moj 3900X radi na 1.3V (1.23V efektivno nakon Vroopa jer sam ostavio LLC na auto)
 
Nema teoretske sanse 4.2ghz na 1.2v
A i time ne dobijam nista, bice mi fiksiran napon i klok, nema idlovanja, jos vise temperature jer radi konstantno na tim podesavanjima, to pricam za realan klok koji je negde oko 4.1ghz na 1.32v

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
3900X primerak koji sam ja probao je baš dobar i low voltage chip. Na 4.2ghz radi na ispod 1.2v, što je odlično.
 
Nema teoretske sanse 4.2ghz na 1.2v
A i time ne dobijam nista, bice mi fiksiran napon i klok, nema idlovanja, jos vise temperature jer radi konstantno na tim podesavanjima, to pricam za realan klok koji je negde oko 4.1ghz na 1.32v

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Nece, idle ce i dalje biti 0.2-0.3v manji nego na defaultu.
 
Proslo par dana otkad sam sastavio masinu sa 3600cpu, pustio sam da se slegnu utisci pa da vidim sta da se doteze.
Zapazio sam da mi je max boost 4100mhz nije dostigao 4200 nikad, al to je vrvtno do biosa jer nisam na poslednjem.
Ono bitnije je da su ovi 3000 serije vruci cipovi, bas su visoki naponi, dal postoji mogucnost da se to ispegla ili tek treba da dodje sa bios updejtom? Koristim ryzen balanced plan i sve na stock, naponi luduju od 1.4-1.45 u light loadu i 1.34-1.35 kad je veci load, odrazava se na temperature, ovaj deepcool aio moze lagano da izadje na kraj s tim al volim da bude super silent sve pa sam namestio krivu da ne prelaze ventovi 1000rpm sto mu dodje nekih 67-69c posle cinebencha i 77c u aidi, u gejmingu nisam video da prelazi 63c al nisam ni probao jos uvek cpu zahtevne igre

Ako imas opciju u BIOS-u, namesti negativni voltage offset od -0.1V kako sam i ja namestio... Sve i dalje isto brzo radi i boost-uje, ali su naponi za 0,1V niži i samim tim i potrošnja i temperatura... Kod mene, efektivno, all core load za 4.1GHz radi na oko 1.23V umesto po defaultu na 1.33V. A i dalje boostuje single core kad zatreba na preko 4.5GHz i 1.4V (na defaultu celih 1.5V). U idle-u je 3GHz na 0.9V i apsolutno nečujan, cela mašina (bez monitora) iz zida tada vuče nekih 60-70W (tako kaže UPS).
 

Prilozi

  • r9-clock.jpg
    r9-clock.jpg
    253.2 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
Ako imas opciju u BIOS-u, namesti negativni voltage offset od -0.1V kako sam i ja namestio... Sve i dalje isto brzo radi i boost-uje, ali su naponi za 0,1V niži i samim tim i potrošnja i temperatura... Kod mene, efektivno, all core load za 4.1GHz radi na oko 1.23V umesto po defaultu na 1.33V. A i dalje boostuje single core kad zatreba na preko 4.5GHz i 1.4V (na defaultu celih 1.5V). U idle-u je 3GHz na 0.9V i apsolutno nečujan, cela mašina (bez monitora) iz zida tada vuče nekih 60-70W (tako kaže UPS).

Ja sam probao da stavim offset -0.1V i temperature su znacajno nize (Prime95 AVX2 ...) ali je single core boost nizi za oko 50MHz, tj. nece da boostuje preko 4.5GHz. Slicno je i kada stavim -0.05V samo tada boostuje malo vise. Videcemo sta 1.0.0.4 AGESA donosi. Max boost je 4.55 GHz ali je jako osetljiv na vise parametara.

EDIT: Probao sam ST opterecenje na najboljem jezgru u trajanju od 1 min. Kada se stavi na auto, ne spusta ispod 4.5GHz. Sa druge strane, na -0.05 vec pocinje da pada ali opet u proseku drzi pribilizno istu vrednost.

boost.png
 
Poslednja izmena:
Citao sam da su ljudi stavljali i offset, medjutim rekli su i da ne valja nista preko 0.05 jer se gube performanse iako se ne odrazava na klok, a sa 0.05 ne dobijam nista vredno pomena tako da sam ostavio sve na default za sad dok ne izadje ovaj novi bios.
Primetio sam samo da meni ne ide napon ispod 1.35-1.36 u all core boost dok vidim da svima ide do 1.33
 
Meni su CB20 i svi ostali benchmark rezultati isti na default i na -0.1V, tako da sam ostavio -0.1V.

Možda negde i postoji "akademska razlika", ali nisam primetio, a razlika u temperaturi se itekako primećuje...
 
Meni su CB20 i svi ostali benchmark rezultati isti na default i na -0.1V, tako da sam ostavio -0.1V.

Možda negde i postoji "akademska razlika", ali nisam primetio, a razlika u temperaturi se itekako primećuje...

CB20

Auto (MT/ST): 5037/519
-0.1V (MT/ST): 4576/482

Nije bas akademska razlika.
 
Nije ti procesor raspoložen za undervolt toliki očigledno. Probaj sa manje.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Evo da upotpunim sliku:

Auto (MT/ST): 5037/519
-0.05V (MT/ST): 5003/518
-0.1V (MT/ST): 4576/482
 
To je to, -50mv možeš. Pitanje koliko se manje greje tako, ali trebalo bi malo da znači.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
To je to, -50mv možeš. Pitanje koliko se manje greje tako, ali trebalo bi malo da znači.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Od prilike 6 stepeni niza temperatura pod Prime95 AVX2 (86 umesto 92).
 
Što li se toliko opterećujete Prime95 temperaturama kad nikad nećete toliko da mučite procesor...ako je ispod 80 stepeni dok radite to šta radite, dobro je. Prime prženje je čisto akademsko...
 
Pozdrav svima. Da li bi neki vlasnik AMD Ryzen 7 3700X, Ryzen 5 3600X, Ryzen 7 2700X/2700, Ryzen 7 3800X ili Ryzen 9 3000 serije procesora hteo da mi pomogne oko claim-ovanja AMD Rewards kodova? Dobio sam kupon sa nekim igrama ali ne mogu da ih claim-ujem jer imam Intel procesor. Probao sam da posaljem privatne poruke nekim clanovima foruma da ne pise ovde ali iz nekog razloga to nije bilo moguce uraditi. Mozete mi se javiti putem privatne poruke ili ovde ako zelite/mozete da mi pomognete. Hvala unapred.
 
Pozdrav svima. Da li bi neki vlasnik AMD Ryzen 7 3700X, Ryzen 5 3600X, Ryzen 7 2700X/2700, Ryzen 7 3800X ili Ryzen 9 3000 serije procesora hteo da mi pomogne oko claim-ovanja AMD Rewards kodova? Dobio sam kupon sa nekim igrama ali ne mogu da ih claim-ujem jer imam Intel procesor. Probao sam da posaljem privatne poruke nekim clanovima foruma da ne pise ovde ali iz nekog razloga to nije bilo moguce uraditi. Mozete mi se javiti putem privatne poruke ili ovde ako zelite/mozete da mi pomognete. Hvala unapred.
Kupi AMD.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk
 
Kupi AMD.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk

Kada budem pravio sledeci build ako budu bolji od Intel-a hocu naravno ali kada sam sastavljao konfiguraciju bilo je glupo kupiti AMD osim ako nisi rob/fan odredjenog brenda. A biti fan brenda je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ski.
 
O ne, nisi fan Amd-a. Ide bančuga..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Kod mene na 3900X, CB20, najbolji od 3 merenja:
Default voltage: 7493
-0.1V: 7392

Dakle 1.3% razlike. U drugim testovima, npr AIDA64, WinRAR itd, razlika je još manja tj. praktično se svodi na grešku merenja.

Možda nešto ima i do (primerka) CPU-a, ploče, hlađenja itd. Ryzen 3k je vrlo čudnovat CPU...

Inače, ako stavim -0.15V CB20 padne na oko 7000.
 
Nema Intel u toj klasi teskasa sta da trazi, treba da idu na klok i procesore za gejming, trka sa jezgrima u ovoj fazi je unapred izgubljena.
 
 
Nazad
Vrh Dno