Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Gospode, što je iko povredio ova dva procesora. :D

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Kod mene na 3900X, CB20, najbolji od 3 merenja:
Default voltage: 7493
-0.1V: 7392

Dakle 1.3% razlike. U drugim testovima, npr AIDA64, WinRAR itd, razlika je još manja tj. praktično se svodi na grešku merenja.

Možda nešto ima i do (primerka) CPU-a, ploče, hlađenja itd. Ryzen 3k je vrlo čudnovat CPU...

Inače, ako stavim -0.15V CB20 padne na oko 7000.

Jos ako dodamo u jednacinu i OS, onda tek postaje interesantno. Evo primera sa Blender benchmark-om. Pod Kubuntu 19.10 su performanse 14% vece nego na Windows 10.blender-kubuntu1910.jpgblender-win10.jpg
 
Pa Windows sigurno imaju veći "overhead". Za radnu mašinu može prilično da se sreže.
 
Evo i MSI je skoro tu:

Sorry to keep you waiting! AMD Combo PI 1.0.0.4 Patch B BIOS is coming on MSI AM4 Motherboards
By | October 25 2019
The latest AMD Combo PI version 1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54) is coming soon, with. The BIOS for X570 motherboards will be ready for users to download and update in the end of October. The updated BIOS version supports Ryzen 5 2400G and Ryzen 3 2200G running in X570 platform. On the other hand, it also supports RAID function including SATA- and NVMe-based drives for X570 motherboards. We are still working hard on other existing lineup of 300- and 400-series motherboard and will be released soon in November.


https://www.msi.com/blog/amd-combo-pi-1004-bios-update
 
Krenuli su opasni bsod-ovi da mi se desavaju. Od petka do ponedeljka jedno 6-7 komada, vecina je bila dok sam gledao youtube, mislio sam da je do novih nvidia drivera, medjutim posle reinstalacije starih juce mi se desilo i u toku igre.
Izvrteo sam memtest 2-3 sata bez gresaka, aida64, prime 95, occt sve zivo sam izvrteo preko vikenda nista nije prijavilo gresku.
Sumnjam iskreno na cpu jer od novih komponenti sto sam menjao a moze da bsoduje su ploca i cpu

Clock_watchdog_timeout tako nesto ide bsod, i apc mismatch, irql_not equal

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Krenuli su opasni bsod-ovi da mi se desavaju. Od petka do ponedeljka jedno 6-7 komada, vecina je bila dok sam gledao youtube, mislio sam da je do novih nvidia drivera, medjutim posle reinstalacije starih juce mi se desilo i u toku igre.
Izvrteo sam memtest 2-3 sata bez gresaka, aida64, prime 95, occt sve zivo sam izvrteo preko vikenda nista nije prijavilo gresku.
Sumnjam iskreno na cpu jer od novih komponenti sto sam menjao a moze da bsoduje su ploca i cpu

Clock_watchdog_timeout tako nesto ide bsod, i apc mismatch, irql_not equal

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Pokreni ovaj program pa vidi sta je uzrok:

https://www.resplendence.com/whocrashed_os.htm
 
Ma gledao sam, izbacuje nejasne poruke, uvek puca ntoskrnl a to je windows kernel, zapravo je uzrok nesto drugo sto dovodi do njegovog pucanja.

Ostalo mi je da proverim jos ram detaljnije iako prolazi memtest mozda je neka nekompatibilnost oko xmp profila, probacu ga na default-u. Jedino me smara sto ne mogu da trigerujem bsod nikako, vec da koristim komp duze vreme dok ne pukne

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Opste poznato je da Predator ima problema sa Giga plocama, ali sa b450, dok ti imas x570.

Pusti Prime Blend 8 sati, prati kada pukne worker.
Probaj da dodas malo napona memoriji, npr 1.37v da bude, nista ne fali.
 
Sad sam skontao da je po defaultu ploca setovala 1.38 umesto 1.35v za xmp ne znam dal to znaci ista

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
0.03v više ne bi trebalo nikako da bude uzrok BSOD-ova, ali vrati kako je bilo za svaki slučaj.

Ako slučajno OC-uješ CPU ili memoriju, vrati sve na default pa vidi par dana ima li poboljšanja. Ako bude bilo OK, onda je sve ispravno, samo si negde za dlaku prefurao...
 
Koliko vidim, svaka ploca daje preko zadatog. Moja isto daje 0.03v vise, bez obzira bio to xmp ili oc.
 
Da javim posle 4 dana testiranja da je najverovatnije xmp profil bio uzrok bsodova.

Jedan dan sam testirao sa prime 95 preko 4h bez problema, a prethodna 3 dana testirao sa normalnim koriscenjem racunara isto bez problema.
Obraticu paznju jos koji dan kako se sve ponasa da steknem poverenje u masinu i da je ne ureknem :) pa da bacim pogled na dram calculator ili da menjam memoriju "optimizovanu" za ryzen
 
Da ne prelistavam celu temu postaviću pitanje pa možda možete da mi pomognete. Nedavno sam uzeo Ryzen 3600, Tomahawk Max B450 i 16 GB g.skill memorije i LC CC 120 RGB kuler za procesor. Imam situaciju oko procesora. Ventilator ima jako puno obrtaja i što brže vrti sve je glasniji. Upalite browser ono posle dve sekunde krene da vrti ko da će avion da poleće pa se smiri. Kada se igraju igre (npr. Battlefield 1) isto dosta vrti i glasno je. Kada je u stanju mirovanja temperatura bude 37-38, a recimo kada se nešto radi na računaru ili recimo pusti youtube između 40 i 50 varira. Trenutno skidam igru sa steam-a i ventilator na cpu ko da vrti maltene na maks obrtaja koliko se čuje. Šta bi tu moglo biti ? Bios sam stavio poslednju verziju, drajvere isto, Windows je 1903. Evo i screenshot sa ryzen master aplikacije dok radi steam download.
1.jpg
 
Poslednja izmena:
Da ne prelistavam celu temu postaviću pitanje pa možda možete da mi pomognete. Nedavno sam uzeo Ryzen 3600, Tomahawk Max B450 i 16 GB g.skill memorije i LC CC 120 RGB kuler za procesor. Imam situaciju oko procesora. Ventilator ima jako puno obrtaja i što brže vrti sve je glasniji. Upalite browser ono posle dve sekunde krene da vrti ko da će avion da poleće pa se smiri. Kada se igraju igre (npr. Battlefield 1) isto dosta vrti i glasno je. Kada je u stanju mirovanja temperatura bude 37-38, a recimo kada se nešto radi na računaru ili recimo pusti youtube između 40 i 50 varira. Trenutno skidam igru sa steam-a i ventilator na cpu ko da vrti maltene na maks obrtaja koliko se čuje. Šta bi tu moglo biti ? Bios sam stavio poslednju verziju, drajvere isto, Windows je 1903. Evo i screenshot sa ryzen master aplikacije dok radi steam download.
Pogledajte prilog 276649

Svima se isto desava.
Prvo sto moras je da manuelno namestis napon za cpu, drugo da namestis krivu u hardware monitoringu.
Stavis na pwm, stavis drugu tacku recimo na 40c i 40%, trecu na 65c i 75%, cetvrtu na 70c i 100%, makar sam tako ja stavio.
Sto znaci da vent okrece sve ispod 65c na 40%, tek na 65c pocinje da luduje.
Na defu zavija, precesto se menjaju brojevi obrtaja venta.
 
@S-man: Kod mene je podeseno na silent za CPU FAN-ove i lepo radi, dok se Normal ponasa slicno kao kod tebe. Ali kod mene je vodeno, nije stock hladnjak.
 
Svima se isto desava.
Prvo sto moras je da manuelno namestis napon za cpu, drugo da namestis krivu u hardware monitoringu.
Stavis na pwm, stavis drugu tacku recimo na 40c i 40%, trecu na 65c i 75%, cetvrtu na 70c i 100%, makar sam tako ja stavio.
Sto znaci da vent okrece sve ispod 65c na 40%, tek na 65c pocinje da luduje.
Na defu zavija, precesto se menjaju brojevi obrtaja venta.
Kod mene na istoj konfiguraciji nema tih problema , bios je v30 i fan skace do 1800 samo kada ga stresiram sa prime ili aidu, u igrama ne ide preko 50c i 1200 obrtaja. Sve je stock samo je memorija oc na 3400mhz.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ne znam kako je na msi pločama, ali na mojoj Asrock kada se podesavaju ventovi u biosu, mora da se izabere šta je zakačeno na cpu fan header, da li je pumpa ili fan. Neki ljudi su imali problem s vodenim hlađenjem jer to nisu menjali, pa su ventovi radili sporo na aio hlađenju. Ne kažem da je to, pogotovo jer je ovde obrnut slučaj, ali eto, vredi pogledati Bios postavke ventilatora

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Instalirao sam MSI Command Center da pokušam sa tim. Kako sam kliknuo na default tako se u postavkama ratio sa 41 spustio na 36. Nakon toga procesor se skroz drugačije ponaša. Broj obrtaja mnogo manji, temperatura dok sam igrao BF 1 oko 50 i nešto. Naravno sve je dosta tiše.
 
Ponovo 2 bsod-a dok sam koristio chrome, izvrteo memtest na 1500% bez gresaka i opet prime 95 2 i po sata bez problema, jedina promena je bila novi nvidia driveri, nemam pojma sta se dogadja vise
 
Jesi li pokusao ono sto ti je @Lukija savetovao, da vidis sta obara sistem?
 
Jesam, nejasni su crashevi skroz, sve ukazuje na windows kernel, al zapravo nesto drugo ga koci, predzadnji mi je doduse bio na tcpip.sys sto je intel lan driver koji sam vec azurirao i reinstalirao.

Sad cu da reinstaliram sistem i da izvadim pa vratim cpu i ram, posle toga mi ostaje jos da probam drugi ram ili u kantu sve pa na intel sto je trebalo u startu da bude :)
 
Cekaj, jesi li ti reinstalirao OS kada si promenio plocu, cpu i sta si jos menjao?
 
Jesam naravno, nemam cak ni mnogo programa i drajvera instaliranih pa da moze da nastane ovakva zbrka sa istima
 
Kazes da su problemi poceli nakon instaliranja novih nVidia drajvera. Probaj sa starijom verzijom prvo, to ti je najlakse za pocetak.
 
Proverio sam cpu, fizicki je sve u odlicnom stanju, reinstalirao windows pa cekam sad sta ce se desiti
 
i opet bsod, posle dan i po koriscenja u chrome-u. Nov windows sa samo najosnovnijim stvarima instaliranim sto implicira na hardverski problem definitivno, samo sta moze da bude?
Sve je na default bilo kao i memorija na 2400mhz, da narucujem neku drugu memoriju? Mada ova bi trebalo makar na default da sljaka ako nista drugo
 
Nazad
Vrh Dno