Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Nidžo, 9900k ti je 10% u igrama od 3700x kada ga kloknes na 5ghz, košta 50% i treba ti 150e da ga ohladis na tih 5ghz, ako ne i više.
To je 300e minimum razlika za 10%, što je smešno. Pa ako kupujem recimo 2070s, tih 300e je lagano 2080s, koji će sigurno doneti više od tih 10% koje 9900k ima u odnosu na 3700x.

@vatrogasac
AMD i jeste brži, multi to pokazuje.
Ako je 9900k na 5ghz single core brži od 3700x na 4.4 nekih 6% mislim, šta ti to govori?
Na papiru brži 15%, realno 6%, što znači da je AMD IPC bolji.
IPC se računa klok za klok, a 3700x ima multi bolji od 9900k klokovanog na 5ghz.
Zamisli ryzen single 5ghz, to bi bilo jedno 20% bolje od 9900k single.
 
Poslednja izmena:
Da li stvarno misliš da taj koji kupi 9900K, ploču od 250e i hlađenje od 150e(600-1000e custom loop) vaga između 2070S i 2080S?

Ne, takvi imaju bar jednu 2080Ti. Može im se. :)

Svaka roba ima svog kupca.
 
Heh kad bi baba imala (_)) bila bi deda.

Mora da dzonja amd do tih 5ghz magicnih bar jos 2-3 god. Pitanje sta ce intel izbaciti za to vreme.

Sacekacu ipak taj 3500/x da vidim neke objektivne testove, najvise od onog nemca kojeg ne placa Amd da vozi hype train.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Heh kad bi baba imala (_)) bila bi deda.

Mora da dzonja amd do tih 5ghz magicnih bar jos 2-3 god. Pitanje sta ce intel izbaciti za to vreme.

Sacekacu ipak taj 3500/x da vidim neke objektivne testove, najvise od onog nemca kojeg ne placa Amd da vozi hype train.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Ne znam sta se svi pale na frekvenciju, ako je IPC veci nadomesti se niza frekvencija. Bitno je samo finalno kolike su performanse. Ko sto je "magicnih" 5GHz mogao da postigne i FX pa je bio bulja.

Inace Nidzo kako to Intel vise boostuje i manje cimanja ima, voleo bih da cujem. I nadam se da ti 9900k nije merilo, jer taj procesor drzi mozda 5% trzista, ako i toliko :D
 
Msm da ne treba objasnjavati nekom ko se bar malo razume u bios.

A ovaj fx sto imam, oc uopste nije beznacajan i ako je klok 1.1 ghz veci od fabrickog, oko 10% je brzi.. Zamisli da mozes bilo koji ryzen da klokukes i dobijes 10%..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Treca ryzen serija je dobila 10% bolje performanse nezavisno od clock-a samo IPC i druga podesavanja, koji ce ti clock ako tako ide svaki put ?

Jedva cekam koju ce mentalnu gimnastiku da rade Intel fanbojci, kad intel dodje isto sa 1GHz manjim clock-ovima na 10nm, ...

To ce biti 4 ili pak 5-ta instanca mentalne gimnastike od izlaska nehalem arhitekture, odnosno 6/7-a od pentium IV fijaska.

Presmesno je.
 
Poslednja izmena:
Msm da ne treba objasnjavati nekom ko se bar malo razume u bios.

A ovaj fx sto imam, oc uopste nije beznacajan i ako je klok 1.1 ghz veci od fabrickog, oko 10% je brzi.. Zamisli da mozes bilo koji ryzen da klokukes i dobijes 10%..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Zato sto Ryzen... pa pa paaam sam boostuje i nema limit u trajanju boosta kao sto Intel ima. Dok god su termalne karakteristike na dovoljno niskom nivou, boostuje sam.
 
Ne znam sta se svi pale na frekvenciju, ako je IPC veci nadomesti se niza frekvencija. Bitno je samo finalno kolike su performanse. Ko sto je "magicnih" 5GHz mogao da postigne i FX pa je bio bulja.

Inace Nidzo kako to Intel vise boostuje i manje cimanja ima, voleo bih da cujem. I nadam se da ti 9900k nije merilo, jer taj procesor drzi mozda 5% trzista, ako i toliko :D

Paljevine tesko to da shvate. Ako nije 5ghz, nemaju zasto da se hvale.
Jos nesto nikako da shvate, da vrhunski IPC na 4ghz trazi mizeran napon, samim tim su i temp manje, dok osrednji mora da se klokne da sustigne, samim tim dobijas furunu koju treba ohladiti.


@KOLOS

Taj koji ne razmislja o parama, taj nece ni uzeti 9900k, nego ce sacekati 3950x i kupiti njega, ili u najgorem slucaju 3900x. Moguce pak i neki TR, ili nesto od intela drugo mnogo jace od 9900k. Kada pogleda cenu tog jaceg intela, pa uporedi sa 3900x ili 3950x, ima da razmisli. Iako ima para, 1000e vise za 5% vise nije dobra investicija, jer moze 2080ti SLI da vozi.
A to ima se moze se, ti su tvrdji na parama nego ti i ja.
Ako jos ima dovoljno mozga, pa shvati da postoji velika verovatnoca da ce u x570 moci da se bocne cpu sledece generacije, koji ce biti oko 10-15% bolji, on nema sta da razmilslja.
A sta ce moci u z390 da bocne posle 9900k? 9900ks? xD

Imam jedno pitanje. Posto si okacio 5.3 u cinebench rezultatima, kolike su ti temp pod vodom, imajuci u vidu da ti treba 1.456v? To delidovano nije ispod 80c pod vodom, da ne pricam da je samo za screen.
A kolike su ti temp za 5.0 na 1.25v koliko ga drzis 24/7?
 
Poslednja izmena:
Treca ryzen serija je dobila 10% bolje performanse nezavisno od clock-a samo IPC i druga podesavanja, koji ce ti clock ako tako ide svaki put ?

Jedva cekam koju ce mentalnu gimnastiku da rade Intel fanbojci, kad intel dodje isto sa 1GHz manjim clock-ovima na 10nm, ...

To ce biti 4 ili pak 5-ta instanca mentalne gimnastike od izlaska nehalem arhitekture, odnosno 6/7-a od pentium IV fijaska.

Presmesno je.
Ok, dakle ako je procesor novije generacije jaci od starijeg 10%, nema potrebe ga overklokovati? Bas lepo objasnjenje.

OC = ne moras da kupujes novi HW za par godina.

Ili vise volite da pljunete par stotina € na zakljucanu stvar i da doplacujes 10% perf. svake godine?

Nisam fanboy stvarno nikad bio, ali zbog ovog foruma postajem polako definitivno.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Nidzo, ti ocigledno ne razumes sta je IPC, i vidim da ne postoji nacin da ti se objasni.
 
Pisem sa posla i sa telefona, kad budem imao vremena da sednem za komp, okacicu ti dokumentaciju natenane, pa ti proceni da li znam sta je ipc ili ne.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Ok, dakle ako je procesor novije generacije jaci od starijeg 10%, nema potrebe ga overklokovati? Bas lepo objasnjenje.

OC = ne moras da kupujes novi HW za par godina.

Ili vise volite da pljunete par stotina € na zakljucanu stvar i da doplacujes 10% perf. svake godine?

Nisam fanboy stvarno nikad bio, ali zbog ovog foruma postajem polako definitivno.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
OC izlazi iz mode, algoritmi za ubrzanje kada i koliko je potrebno su sve bolji. Proizvodnja čipova je takođe daleko bolja pa su i čipovi sve više ujednačeni. QC je takođe bolji pa je i binovanje tačnije tako da omogućuje više modela iz istog die-a od kojih svaki ima svoje maksimalne mogućnosti. Uzdati se u OC da podigne performanse za dve godine je izlišno a us to ne garantuje da svaki čip može da se OC, relativno mali broj može da se digne toliko da bude odlučujući factor. Da može svaki recimo 9900k da se nabudži na preko 5GHz ne bi Intel napisao "Up to 5GHz" nego bi rekli 5GHz ili šta god.
 
@kolos
Sada vidi razliku u temperaturi zbog 300mhz, pa vidi razliku u perf za tih 300 u igrama. Još ti imaš loop koji košta dobre pare.
Valjda Nidžo sada shvata poentu.
Ja bih radije 20% bolji IPC na 4ghz i mizernih 1.2v nego tih 5ghz koje ne mogu lagano da ohladim.
Inače single ti je malo više od 10% bolji, a klok je preko 25% veći, pričam 4.2 3700x VS 5.3 tvoj.
To sve govori koji je CPU bolji.
Treba dati vremena da sazri 7nm, biće malo veći klokovi, kao i IPC, tako da će onda neki tamo 5700x da bude single core na 4.5 bolji preko 10% od 9900k na 5ghz.
Intel je razvijao 14nm zadnjih ne znam ni sam koliko godina, a nigde nije imao IPC skok kao r3000 u odnosu na r2000, tj. oko 15%.
 
koji ce biti oko 10-15% bolji

Ne postoji garancija za tako nešto.

Koliko vidimo, AMD se trudi da to i postigne, ali opet, ne postoji garancija na tako nešto.

Jeste, ako se vrnemo u nazad, Buldozer i Piledriver, dobici jesu 10-15%. Tu je i odnos Zen1/Zen2.

U svakom slučaju, ne možemo i ne smemo odgovorno tvrditi.

proceni da li znam sta je ipc ili ne.

Koliko ja vidim, celo vreme tretiraš IPC, kao dečiju igračku. Kako ti odgovara, kako ti se ćefne...

Ovo je primer IPC-a:

index.php
 
Poslednja izmena:
Nisam odoleo pa sam fleshovao beta BIOS sa AGESA 1003ABBA, evo boost rezultata samo u CB r20 za sada. 4.391GHz maximum boost (PBO je na auto). Obzirom da je BCLK još uvek 99.8 umesto stotke ovo se može smatrati 4.4GHz, kao što je obećano.
Bios 5220 1003ABBA-2.JPG
 
Hm, znači da ipak imaju problema da naštancuju dovoljno validnih čipova za 3950X, pošto su ranije naveli da 3950X stiže u septembru.
 
Vidiš da su 3900x cene u Americi (Newegg) u nebesima, sve prethodno je prodato.
Ako pogledaš samo mindfactory prodaju, videćeš da se 3900x
prodavao u julu duplo više od 9900k, dok u avgustu 3900x ima veću prodaju od 9900k, ali razlika je manja.
9900k ima nastancovanih koliko hoćeš, nema nestašice, a AMD se nije ovome nadao, tj. da prodaja ide ovoliko dobro.
Moguće da sada hoće da obezbede "dovoljan" broj primeraka, pa su zato odložili, ili pak nemaju dovoljno kvalitetnih čipova.
Svejedno je u principu, jer će ponovo omašiti, ima i 3950x nestašica da bude.
Ja stvarno ne znam koliki je broj prodatih 3900x do danas, ali ispod 50k nije sigurno.


@countmike
Kod tebe 3 idu na 4.4, 4x4350, 1x4325.
Kod mene 4 na 4400, 2 na 4350, 2 na 4325.
Prime stabilno kod mene za 4.2v 1.29-1.3v.
4.4 mislim da treba više nego onih 1.4125v kao kod tebe. Nisam probao iskreno, ali mislim da bez 1.425v teško da bude stabilno.
 
Poslednja izmena:
Po Ryzen Master-u, najbolje rangirana su jezgra 02, 03 i 07, U single core testovima 02 je najviše zastupljeno ali windows "šeta" boost na različta jezgra koja postižu nešto niže frekvencije. Sad prvi put vidim u RM-u da većina jezgara idu u Sleep mode i samo jedan do dva ostaju da rade u idle režimu (oko 2.2GHz), na njima opada napon na ispod 1v što mi je snizilo idle temperaturu za bar 10c.
Sada još samo da srede ostatak BIOS opcija i na kraju će sve biti "cakum-pakum", ono što je AMD i obećao.
 
Po Ryzen Master-u, najbolje rangirana su jezgra 02, 03 i 07, U single core testovima 02 je najviše zastupljeno ali windows "šeta" boost na različta jezgra koja postižu nešto niže frekvencije. Sad prvi put vidim u RM-u da većina jezgara idu u Sleep mode i samo jedan do dva ostaju da rade u idle režimu (oko 2.2GHz), na njima opada napon na ispod 1v što mi je snizilo idle temperaturu za bar 10c.
Sada još samo da srede ostatak BIOS opcija i na kraju će sve biti "cakum-pakum", ono što je AMD i obećao.

Probaj neki ST test i setuj mu process affinity na najbolje rangirano jezgro. Da li tada drzi ocekivani boost?
 
Aha. Davno sam odustao od detalja, jer sta god da napisem, amd manijaci ce imati nebulozne odgovore tipa "pa dobro amd ima manje radnika". Ali dugujem decku Anarki i npr tebi kao najvecim zaljubljenicima jedan korektan post kada budem imao vremena. Mada znam da ce i to biti pola sata izgubljenih ali aj' nema veze.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Ja sam jedino zaljubljenik u svoj džep.
Uvek gledam da izvučem maksimum za novac koji dajem.
Ovog puta to je AMD, sledeći put može da bude Intel, nikad se ne zna, zavisi šta ko nudi i za koje pare.

@Countmike
Šeta sve vreme i kada je CPU overklokovan, samo bustuje sva na 4.2 u mom slučaju kada koristim cinebench ili pak neki stress test.
Ja sam viđao da mi rade tokom idle nekoliko jezgara po nekih 400mhz ili slično, naravno šeta sve vreme sa jezgro na jezgro.
Koliko sam ja video na default, naponi tokom sc cinebench idu bezmalo do 1.5v na jezgrima, ali se smenjuju svakih deset sekundi ili slično.
Inače, kako god da ga namestim, all core bustuje nešto više od 4ghz, nikako neće 4.2 npr, naravno dok ga ne fixiram.
 
Ja sam jedino zaljubljenik u svoj džep.
Uvek gledam da izvučem maksimum za novac koji dajem.
Ovog puta to je AMD, sledeći put može da bude Intel, nikad se ne zna, zavisi šta ko nudi i za koje pare.

@Countmike
Šeta sve vreme i kada je CPU overklokovan, samo bustuje sva na 4.2 u mom slučaju kada koristim cinebench ili pak neki stress test.
Ja sam viđao da mi rade tokom idle nekoliko jezgara po nekih 400mhz ili slično, naravno šeta sve vreme sa jezgro na jezgro.
Koliko sam ja video na default, naponi tokom sc cinebench idu bezmalo do 1.5v na jezgrima, ali se smenjuju svakih deset sekundi ili slično.
Inače, kako god da ga namestim, all core bustuje nešto više od 4ghz, nikako neće 4.2 npr, naravno dok ga ne fixiram.
Šta imaš pod Core Performance Boost [Auto]Enables or disables the Core Performance Boost (CPB). This item appears when the installed CPU supports this function u BIOS-u ?
 
Iskreno, ne bih znao dok ne vidim, a nisam ni blizu kompa, tačnije sam 120km of njega.
Najverovatnije je auto.
 
Kada stigneš, pogledaj bolje u PBO settings, kod mene ima dodoatnih nameštanja koji pomažu za boost._
190711103116.jpg
 
Ima i kod mene, kada odem advanced jedno 5 stvari, ako ne i više. Nisam se udubio u stvari oko pbo-a nimalo, mnogo mi je lakše da manuelno kloknem i testiram.
Inače, pbo mi je disable kada manuelno kloknem naravno. Koliko znam, automatski ga isključuje kada manuelno podesiš multiplayer za cpu. Iako stoji na auto, trebalo bi da je disabled.
Kada budem imao vremena, otprilike kada mi dođe memorija sa reklamacije, tada ću konačno da sve ispregledam i sve da zategnem kako treba.
 
Poslednja izmena:
CountMike, Gigabyte je izbacio nov BIOS za B450 čipset, ne beta kao Asus, što me malo čudi jer je Asus uvek bio ažuran, BCLK JE 99,8 isto kao i kod tebe,verovatno je ista priča i sa drugim brendovima. Proverio sam na svim BIOS verzijama a bilo ih je nekoliko do sada za Ryzen 3000 za GIGABYTE B450 AORUS M isto je 99,8 i svuda sam probao da manuelno podesim na 100,00 i nije vredelo. Što si ti napisao to je što su obećali i to je to, a ja na mom sistemu prvi put sad vidim da jezgra bustuju na 4,2GHz do sada je bilo max. 4,125GHz, i mislio sam možda je do cpu-a, ploča ili raznih napona, FCKL-a ili nečeg desetog .


za miku.JPG
 
Meni je na MSI Tomahawk Max BCLK 100 po defaultu.
 
Nazad
Vrh Dno