Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

E, malo ulecem naglavacke na ovu temu, ali je l' to do neispeglanog BIOSa sto mi drzi core volt na 1.41-1.42 za R3600?

Vidim da je neko u temi (mislim anarki), predlozio da se spusti voltaza i digne max frekvencija za overclock.

Da li bi to trebalo da se radi i za neki normalan rad? Meni ovih 1.40+ deluje nenormalno, tj. temp sa stock kulerom je na idle 45-50, sto mi deluje mnogo.

Mislio sam da mu stavim ~1.3 i max all core na 3.9-4GHz.

Tek sam sklopio masinu, nov sam u svetu ryzena, stari A8-3870K sa CM Hyper TX3 Evo bio hladan ko spricer.

Naponi su samo visoki u idlu, dok prilikom load-a su onoliki koliko je "potrebno" procesoru za neku frekvenciju. Mislim da je poslednja verzija bios-a sa sredila stvari koliko toliko što se tiče napona.
Dobrivoje i juro su te lepo savetovali, ali napon treba da ide dole maksimalno dok ne počneš da gubiš performanse, u prevodu uključi cinebench, odradi test na auto naponu, onda spustaj, i taj auto rezultat bi trebalo da ti bude orijentir. Mislim da ces lagano da ga spustiš na 1.25v bez gubitka, možda i niže, sve zavisi od primerka, kao što je Dobrivoje rekao. Kada nadjes najmanji napon gde prolazi cinebench i gde je rezultat "isti" kao na auto, posle toga moraš da testiraš da li stabilan, jer jedan krug cinebencha nije ništa. Ukoliko ga Aida skrši ili blender, dodaš jedan "Klik" napona, pa ponovo stress test, I sve tako dok ne bude pucao jedno 2 sata. Gulftown reče da je koristio Blender za 3900x, koji je kod njega išao 1.18 bez gubitka performansi, ako sam ga dobro razumeo.
Mislim da ga na auto vozi oko 1.35v u loadu, tako da bi undervoltovanjem na 1.25v trebalo da dobiješ do 10c dole u stress testu, znači špricer.
To tokom igranja na 1.25v sa box hladnjakom ne bi trebalo da pređe 65c mislim, ako i toliko. LC CC120, hladnjak od 20e, to će da spusti još 10c.
Sve preko LC CC120 za 3600(x) je bacanje para.
Po meni, za hlađenje r3000 ne treba dati više od 50e nikako, jer su procesori već optimizovani i rade kako rade, OC je gubljenje vremena, jer lufta nema ili ga slabo ima(zavisi od primerka do primerka).
R4000 bi trebalo da ide još minimum 200-300mhz gore za sve, i verujem da će overklokovanje opet biti gubljenje vremena.
Prave procesore za gurneš i ne pipaš, što je sasvim ok. 10-15% IPC gore, 200-300mhz gore, to je odličan 5.
 
i gde gledati napon? ryzen master ili cpuz? koliko sam video developeri amd-a su rekli da se iskljucivo gleda u ryzen masteru i cpu-z ali kod mene u masteru prikazuje 1.35v dok u cpuz 1.25v :-devil-: ploca mi je takva da u biosu nemas polje da upises koliko zelis nego imas da biras napon negative 1,2,3,4 :D naravno ja stavio negative 3 zato sto na negative 4 opadaju performanse :)
 
Naponi su samo visoki u idlu, dok prilikom load-a su onoliki koliko je "potrebno" procesoru za neku frekvenciju. Mislim da je poslednja verzija bios-a sa sredila stvari koliko toliko što se tiče napona.
Dobrivoje i juro su te lepo savetovali, ali napon treba da ide dole maksimalno dok ne počneš da gubiš performanse, u prevodu uključi cinebench, odradi test na auto naponu, onda spustaj, i taj auto rezultat bi trebalo da ti bude orijentir. Mislim da ces lagano da ga spustiš na 1.25v bez gubitka, možda i niže, sve zavisi od primerka, kao što je Dobrivoje rekao. Kada nadjes najmanji napon gde prolazi cinebench i gde je rezultat "isti" kao na auto, posle toga moraš da testiraš da li stabilan, jer jedan krug cinebencha nije ništa. Ukoliko ga Aida skrši ili blender, dodaš jedan "Klik" napona, pa ponovo stress test, I sve tako dok ne bude pucao jedno 2 sata. Gulftown reče da je koristio Blender za 3900x, koji je kod njega išao 1.18 bez gubitka performansi, ako sam ga dobro razumeo.
Mislim da ga na auto vozi oko 1.35v u loadu, tako da bi undervoltovanjem na 1.25v trebalo da dobiješ do 10c dole u stress testu, znači špricer.
To tokom igranja na 1.25v sa box hladnjakom ne bi trebalo da pređe 65c mislim, ako i toliko. LC CC120, hladnjak od 20e, to će da spusti još 10c.
Sve preko LC CC120 za 3600(x) je bacanje para.
Po meni, za hlađenje r3000 ne treba dati više od 50e nikako, jer su procesori već optimizovani i rade kako rade, OC je gubljenje vremena, jer lufta nema ili ga slabo ima(zavisi od primerka do primerka).
R4000 bi trebalo da ide još minimum 200-300mhz gore za sve, i verujem da će overklokovanje opet biti gubljenje vremena.
Prave procesore za gurneš i ne pipaš, što je sasvim ok. 10-15% IPC gore, 200-300mhz gore, to je odličan 5.

Sa 1.275V@4GHz nisam imao nikakvih problema, nisam ga mnogo stresirao, ali bi trebalo. 82 stepena prilikom CB20 i skor 3437.
Posle tvoje poruke, spustio na 1.25V@4GHz, CB20 i dalje stabilan, skor 3537, max 82 stepena, idle ~45, posle sat vremena Age-a, nije diglo vise od 55.
Stock kuler.

Sad cu da vidim s Aidom da stresiram.
 
@johnyb

Juce izasao novi drajver za cipset, verzija 1.8.19.0915, novi power plan, moguce da je resen idle napon problem.

Vidis da mu je skor skocio za 100 poena, tu je negde sweet spot, oko 1.25v.

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Kazu detalji da je ''reseno'', ali nista ja to ne verujem dok ne vidim svojim ocima ili dok 10 njih minimum ne potvrdi.


EDIT: probaj, nista te ne kosta. Lako ces manuelno da ga vratis na 1.25v, a za bios ne znam sta da ti kazem. Koja bese ploca?
 
Poslednja izmena:
Mene mislim da vise kolje BIOS, jos sam na 3.4 za moju plocu (AGESA 1.0.0.3), dok je sledeci 1.0.0.3 ABB, ali dosta njih je prijavilo da nece ni do POST ekrana s njim...
Meni za sad manje vise lepo radi, osim tih napona i par nekih bubica, pa cu cekati stabilniju verziju BIOSa.
 
Proslo vreme za edit...

Ploca je Asrock B450 Fatal1ty itx/ac.

Vrteo sam sad Aidu 1 sat, i sve proslo OK. max temp je isao do 90, ali samo peakovi.

Sad sam stavio i nove drajvere i osim sto je stavilo "minimum processor state" na 99%, nista drugo se nije znacajno promenilo.
Idle temp ~45, sve isto.

Osim, kada se butovala masina posle retarta, ventovi na grafici otisli na 100% na 2 sekunde.
Isprepadao sam se ziv.
 
To je normalno za grafu.
Nego, kakvi su idle naponi sada?Jesu li i dalje ludi ono tipa 1.45v?
 
Nisam vratio na auto još, ostavio sam zakucano na 1.25. Malo kasnije cu da se bavim time... Sad se zezam s prokletim Bluetooth om

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Nisam vratio na auto još, ostavio sam zakucano na 1.25. Malo kasnije cu da se bavim time... Sad se zezam s prokletim Bluetooth om

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Javi kada probas.
 
Probao sad i ovako stoji stvar:

u idle nije prelazio 1.4, cak ni u spajkovima, kako je ranije.
Kada sam ga opteretio CB20, drzao je sam volt na 1.35 i 3.9GHz konstantno, na svim jezgrima. Uopste nije prelazio.

Verovatno su mu ogranicili koliko moze da bustuje...

Inace, OT, ali mozda ce nekom znaciti:

Ne zaboravite da usrafite wi-fi antene ako hocete da koristite onboard bluetooth, jer koriste iste.
Na mojoj ploci je na glupom mestu konektor, poslednje , najnize mesto, pa kad sam kacio grafiku, skinuo antene.
Bluetooth nije mogao nista da uhvati, stalno je seckao, a secam se da kad sam uzeo masinu,nasao nekoliko EON boxova u komsiluku i sijaset uredjaja.

Tako da - srafite wifi antene
 
Jos oni to moraju da srede, ali ipak ima napretka.
Mnogo bolje nego da vozi do 1.5v.
 
Meni i dalje vozi do 1.5V :D
 
Srediće to. Ne znam što su opalili tolike napone, procesori lagano rade na nižim taktovima.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Tolko im divljaju naponi i na 2k seriji. Negde su sredili, negde gde su sredili opet pokvarili pa vracaj bios... No ako su temp niske nema problema...kazu.
 
@johnyb

Juce izasao novi drajver za cipset, verzija 1.8.19.0915,

Instalirao sam na oba kompa taj novi čipset, na jednom je R5 3600 i B450 AORUS M, na drugom R3 2200G B450M-S2H, i ajde žurka može da počne, BIOS 41, pa BIOS 42, a imam tri vrste memorije, pa onda dok ne popadamo, a deca po,izdela ne stižu na Fortnite, Real Rolaye.
Geil EVO X ode na 3400, pa na 3600MHz, i prvo sam pomislio da sam opet nešto loše podesio ili je greška neka u BIOSU, brljavi Aida, a možda loše očitava HWiNFO, pa i u Cinebenchu R20 nešto je bolji skor. Jedno je sigurno što kažu iz AMD-a, i što Boža kaže u njegovom Benčmark Ryzen 3000 testu, a to je da mora IF i FCLK da se podešava obavezno na zadati da bi rezultati bili bolji, nebitno jer se manuelno podešavaju parametri ili se ide na XMP profil.

Pogledajte prilog 273835 Pogledajte prilog 273836
 
Jel moze neko ko koristi stock cooler koji se dobija uz r5 3600 da kaze kolika je temperatura na idle, a kolika u gamingu (stock brzina bez ikakvog overclocka). Nesto sto sam uspeo da vidim po redditu je oko 80c, sto je po meni previse za gaming temperature.
 
Veliki su naponi,smanji rucno dok ne srede biose.I kod mene su velike temperature bile dok nisam undervoltovao.
 
Veliki su naponi,smanji rucno dok ne srede biose.I kod mene su velike temperature bile dok nisam undervoltovao.
Ovo sam pitao vise da bi znao da li neko koristi cpu u ovim uslovima i kako se ponasa, a najvise me temoerature u igrama interesuju. Po netu nisam nasao neki konkretan odgovor zato sto je ova generacija jos uvek relativno nova. Na intel platformi sam, ali me interesuje koliko bi se isplatio prelaz na 3600, ne zbog performansi koje su odlicne, nego zbog temperatura i stabilnosti.
 
Ovo sam pitao vise da bi znao da li neko koristi cpu u ovim uslovima i kako se ponasa, a najvise me temoerature u igrama interesuju. Po netu nisam nasao neki konkretan odgovor zato sto je ova generacija jos uvek relativno nova. Na intel platformi sam, ali me interesuje koliko bi se isplatio prelaz na 3600, ne zbog performansi koje su odlicne, nego zbog temperatura i stabilnosti.
bice velike temperature ako ne smanjis napon, sve zavisi u kojim igrama i koje je opterecenje procesora, ja probao u jednoj igri cpu 30% dok temperstura varira non stop 60-70 skace za po 10 u sekundama, nakon undervolta ne prelazi 50 i kusur i nema spajkovanja.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Uzeo sam procesor Ryzen 7 3700x da li neko ima iskustva sa tim procesorom obzirom da se skoro pojavio?

Poslato uz pomoć Tapatoka
 
Šta te zanima?

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Uzeo sam i ja, kupim ga u ponedeljak.

Samo cekam Tomahawk max da stigne u ipon, pa da sastavljam, sve ostalo kupljeno kupljeno. Najteze mi sto moram ovo kuciste da operem. Phanteks sam oprao, ventove sa njega sam cistio preko pola sata, bolje da cutim. Samo vlazne maramice mogle da pomognu. xD
Ako se ne pojavi do utorka, i da moze do petka da stigne, uzimam ja obicnu kod nas.
 
bice velike temperature ako ne smanjis napon, sve zavisi u kojim igrama i koje je opterecenje procesora, ja probao u jednoj igri cpu 30% dok temperstura varira non stop 60-70 skace za po 10 u sekundama, nakon undervolta ne prelazi 50 i kusur i nema spajkovanja.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

Ok, hvala na odgovoru. Ali da li je to undervoltovanje sigurno i koliko je otprilike preporuceno da se smanji? To verovatno zavisi i od ploce i primerka cpu-a. Najbolje da se ceka da stabilizuju malo bios, ionako nista nije hitno. Ja sam vise za plug and play, ne volim ni kartice da undervoltujem i overklokujem. A na stock brzini sam video da jede i neke i7 iz prethodne generacije u igrama.
 
Jedini tjuber koji je uspeo da spali 3900x. Koliko sam se smejao šta je uradio, ma idi.
 
Poz. Podesio sam napon procesora(R5 3600) u biosu preko offset-a na 1.3v tj dodao sam 0.2 jer je pocetni napon izgleda 1.1v. Multiplajer je na 41. Vrteo cinebench par puta deluje ok. E sad u idle napon se ne spusta vec ostaje konstatno na 1.3v ili 1.275/286v tako je i pri opterecenju.Temeperature su odlicne u idle mnogo bolje nego na default gde je divljao napon konstatno preko 1.4v (1.438 max) a takodje pri opterecenju je temperatura pala sa 75 na 70c. Kuler je CM 212. E sad zanima me jel ok da napon bude konstantno na 1.3V i da li je sve ok? Na B350 ploci i R5 1600 je spustan ispod 1 u idle. U prilogu evo slike kako to izgleda prilikom Cinebenca R20. Sry ako je slika naopako, kod mene je normalna kad je aplodujem ovde okrene se.

IMG_20190825_120040.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno