Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Kako si izračunao 72000?
3600 je 25k, ploča može i od 10k, 16gb dd4 ima za manje od 100e. Nepunih 400e sve zajedno.
Nov 8600k je 32k dinara, a može kod madjara za manje da se nađe, ali opet neisplativo. 3600 je daleko bolji procesor od 8600k.
Kada bi objasnio šta imaš, šta nameravaš da prodaš, koliko da uložiš, to bi već bila druga priča. Ovako samo nagađanja.

Racunao sam ovako, procesor, ploca, graficka, ram od 8 gb, napajanje, kuciste, ssd i to ispada 72000 dinara.
Ja trenutno u kompu imam sledece.
Procesor: Intel® Pentium® Gold G5400 Processor (8 generation), socket lga1151

4M Cache, 3.70 GHz (3 godine garancije)

Matična ploča: GIGABYTE Z370P D3, DDR4, LGA 1151(3 godine garancije)

GPU: GIGABYTE GV-N1050WF2OC-2GD GeForce GTX 1050 2GB GDDR5 Windforce OC (6 meseci garancije)

Ram: AVEXIR 8GB Core DDR4 2400MHz CL16 AVD4UZ124001608G-1COR
(2 godine garancije)

SDD: 256 gb Samsung Evo

Napajanje: enermax maxpro 600w

Optika dw r

Kućište sa filterima za prašinu, 5 ventilatora sa kontrolom brzine. Gornji panel ulaz za mic i slusalice, dva USB 2.0 i dva USB 3.0.

Uz to imam i I3 6100 sa kulerom koji hvata prasinu od skoro. I imam maticnu koja treba da se zameni preko reklamacije.
Jedan izbor, da prodam sve to djuture i da skupim 72000 dinara.
Drugi izbor, da prodam maticnu i dva procesora i uzmem i5-8600 k.
Treci izbor, da prodam trenutnu konfiguraciju maticnu i procesor, procesor i36100 i da kupim maticnu za amd i ryzen.
 
Za sada ne, ali trebalo bi i on da dodje na test.

Jednostavno šta sam primetio prilikom overkloka, lako se vidi kada procerosi dodju blizu kraja granice za OC. Recimo, na 4200mhz procesor može da radi CB15 na 1.18v, dok mu za 4300mhz treba preko 1.3v. Postaju gladni napona i kada dodje do kraja više mu nie napon ništa ne znači, imaju wall.
 
Poslednja izmena:
Racunao sam ovako, procesor, ploca, graficka, ram od 8 gb, napajanje, kuciste, ssd i to ispada 72000 dinara.
Ja trenutno u kompu imam sledece.


Uz to imam i I3 6100 sa kulerom koji hvata prasinu od skoro. I imam maticnu koja treba da se zameni preko reklamacije.
Jedan izbor, da prodam sve to djuture i da skupim 72000 dinara.
Drugi izbor, da prodam maticnu i dva procesora i uzmem i5-8600 k.
Treci izbor, da prodam trenutnu konfiguraciju maticnu i procesor, procesor i36100 i da kupim maticnu za amd i ryzen.

Prodaj ta 2 procesora i tu rezervnu matičnu, uzmi samo polovni 8600K negde, deliduj ga, stavi mu neki pristojni kuler (poput Arctic Freezer 34 eSports Duo ili jeftinija varijanta LC Power LC-CC-120), dokupi još 8GB RAM-a (opciono). To će da ti radi posao narednih par godina dok ne skupiš kintu za sledeći apgrejd. Nema potrebe da menjaš kompletnu platformu i kompjuter.

Možda je bolje da ideš na drugu opciju, prodaš obe ploče, oba procesora i taj RAM i uzmeš neku B450 ploču + 3600 i 2x8GB brže memorije. Zadrži resto, ne fali mu ništa. Koštaće te slično i biće bolja solucija, mislim.
 
Poslednja izmena:
Prodaj ta 2 procesora i tu rezervnu matičnu, uzmi samo polovni 8600K negde, deliduj ga, stavi mu neki pristojni kuler (poput Arctic Freezer 34 eSports Duo ili jeftinija varijanta LC Power LC-CC-120), dokupi još 8GB RAM-a (opciono). To će da ti radi posao narednih par godina dok ne skupiš kintu za sledeći apgrejd. Nema potrebe da menjaš kompletnu platformu i kompjuter.

Možda je bolje da ideš na drugu opciju, prodaš obe ploče, oba procesora i taj RAM i uzmeš neku B450 ploču + 3600 i 2x8GB brže memorije. Zadrži resto, ne fali mu ništa. Koštaće te slično i biće bolja solucija, mislim.

Mislim da je to najbolja solucija. Ovo ostalo moze da ostane. Sacekacu jos malo.
 
asus b450(m) tuf pro
msi b450 carbon
msi b450 tomahawk
msi b450m mortar

HVala! Šta mislite o Gigabyte B450 Aorus Elite? Najradije bih pazario nešto kod nas, a izlazi ~15e skuplje nego MSI B450 Tomahawk preko KP.
 
Za sada ne, ali trebalo bi i on da dodje na test.

Jednostavno šta sam primetio prilikom overkloka, lako se vidi kada procerosi dodju blizu kraja granice za OC. Recimo, na 4200mhz procesor može da radi CB15 na 1.18v, dok mu za 4300mhz treba preko 1.3v. Postaju gladni napona i kada dodje do kraja više mu nie napon ništa ne znači, imaju wall.

Čitao sam u nekom testu da 3900x vuče 142w max, I to prilikom OC-a.
Meni se sve nešto čini da su oni nekako namerno ograničili OC na neki način, ili pak da su biosi truba. Videćemo šta će biti, iako sam ja zadovoljan pri trenutnom stanju stvari.
Mnogo je čudno što 4.2 vozi na 1.18, dok 4.3 treba 1.3
Za 4.5 1.35, to bi razumeo, ali 1.3 za 4.3, jednostavno nešto smrdi tu. Ne bi oni stavili max boost 4.6, a pritom rekli da AMD nema single core boost, nego samo all core. Nešto tu ne štima, samo je pitanje šta.
 
Jednostavno limit arhitekture. Tako su i prethodni procesori isto odjednom prestali da skaliraju i ne može više. Ne vredi ni napon niti išta, ali nije to jedina platforma gde su procesori imali wall. Tako da sumnjam da će novi biosi nešto mnogo pomoći što se tiče OC-a.
Procesori stvarno malo struje troše, kako li su to upakovali, ne znam. U odnosu na to koliko jezgara imaju.
 
Zato ti i kažem, taj power limit je zeznuo stvari.
142w naspram 9900k koji cepa ~250w na 5ghz, velika je to razlika.
Nebitno koliko napona dodaješ, ako je kodom limitiran procesor.
Moguće da grešim, ali odmah mi je bilo čudno. Taj isti test kaže da su probali nekoliko primeraka, i da je baš svaki imao isto 142w, bez obzira na napon.
 
Čitao sam u nekom testu da 3900x vuče 142w max, I to prilikom OC-a.
Meni se sve nešto čini da su oni nekako namerno ograničili OC na neki način, ili pak da su biosi truba. Videćemo šta će biti, iako sam ja zadovoljan pri trenutnom stanju stvari.
Mnogo je čudno što 4.2 vozi na 1.18, dok 4.3 treba 1.3
Za 4.5 1.35, to bi razumeo, ali 1.3 za 4.3, jednostavno nešto smrdi tu. Ne bi oni stavili max boost 4.6, a pritom rekli da AMD nema single core boost, nego samo all core. Nešto tu ne štima, samo je pitanje šta.

Nema nikakvo stimanje, proizvodni proces je jos previse mlad za high-power komponente. Isti problem su imali i sa 14nm. Vremenom ce biti bolje, pogotovo sa refreshom kad sazri proces.
Primera radi primerci 5820k iz 2015. su isli na 4.0ghz, mozda 4.2 zlatni primerci. 2H2016. vec kad je proces bio zreo su isli 4.5-4.6 skoro svi.
 
Poslednja izmena:
Dobro je pa postoji neko na svetu ko ima 2 nedelje da testira ovo :D

Screenshot_185.jpg
 
Nema power limit procesor, već jednostavno ne ide više i to je to. Ako dodaješ napon, trošiće više, nema šta tu. Ali neće da skalira sa naponom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Dobro je pa postoji neko na svetu ko ima 2 nedelje da testira ovo :D

attachment.php

Nije ništa teško. Samo ampermetara i voltmetara i to je to. :D
 
HVala! Šta mislite o Gigabyte B450 Aorus Elite? Najradije bih pazario nešto kod nas, a izlazi ~15e skuplje nego MSI B450 Tomahawk preko KP.

Tomahawk (i druge MSI B450 ploče) je bolji. Aorus će biti ok za 6-core, verovatno i za 8-core ako lepo ohladiš procesor i VRM, ali ja bih radije uzeo MSI.
 
^ Razumeo sam na osnovu linka koji je postavio Gulftown. MSI it is. Hvala još jednom. :)
 
Evo, radi i na Asus Prime x470 pro BIOS 5007 AGESA 1002
2019-07-08 11_52_51-Window.png 2019-07-08 12_16_40-Window.png
 
Nema power limit procesor, već jednostavno ne ide više i to je to. Ako dodaješ napon, trošiće više, nema šta tu. Ali neće da skalira sa naponom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Nema power limit, ali ima temperaturni limit. DerBaurer je [svaka mu dala] uradio test sve do -200C, i jednostavno na svakih 20C nize, Ryzen 3000 moze da dobije "besplatnih" 50-100MHz bez ikakvog diranja voltaze. Po njegovim recima, svaki Ryzen 3000 moze tako da dobije vise od pola gigaherca. Tek pred sam kraj [posle 5ghz i daleko ispod nule] treba da se krene u dizanje voltaze za bas ekstremni OC. Ali naravno, dobiti i tih prvih -20C sa boljim hladjenjem nije lako, a kamoli multiples of that. Nije realisticno za obicnog korisnika.

Sudeci po onome sto smo videli na launch opisima, AMD je korisnicima ponudio setup da svaki procesor cim se ubode u plocu bude maksimalno iskoriscen sa PBO+AO [mada starije ploce nemaju najnoviji OC tech naravno]. Nema lakog overclocka iznad toga. IMO nije los pristup, veoma lako svaki procesor je tako "maksimizovan", i [skoro] svi su happy.
 
Poslednja izmena:
Ništa onda, moraćemo da platimo nekog da stoji pored kompa i da sipa azot 24/7.
-20 teško jedino custom loop može, a to je već previše keša.
-40 ni custom nema šanse.
3900x ubija kako radi, bilo bi lepo da može makar all core 4.4 bez problema.
 
-20 teško jedino custom loop može, a to je već previše keša.
-40 ni custom nema šanse..

Sve ispod sobne temperature jedino azotom ili helijumom.
Ili kadica sa ledenom vodom pa u nju radijator.
Ali opet mora da se zastiti ploca zbog kondenzacije.
 
Ja sam mislio -20 na najbolji vazdušni hladnjak, što je očigledno pogrešno razmišljanje.
Znači mora ispod nule. Najbolje da se preselim na Antarktik i da držim komp napolju. Ona mi neće trebati pomoćnik, jeftinija varijanta.
 
Nije ništa teško. Samo ampermetara i voltmetara i to je to. :D

Jok, nema zica da mozes da meris. Nego je odlemljivao stvari sa ploce i lemio svoje zice da bi imao preko cega da meri.
Bas mjau mjau mjau :)
 
Znam ja sve to (o čemu se radi i zašto mora tako), zato sam i stavio zubati smajli na kraju. :)

Kad već nema :troll: smajlija.

Nije mi jasno, što se nije isprsio za duvaljku, već se pati sa "budžom"?
 
Poslednja izmena:
Kako je uradio test do -200C kada procesori na oko -110C imaju coldbug? :D Pogledaću baš šts je on to radio.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Kako stoje stvari, problem sa podrskom "unazad" za dosta ploca ce biti kapacitet EEPROM cipa - ko god ima plocu sa 128 Mb Flash ROM (tj. 16MB), a ogromna vecina jeftinijih je takva, bice cupavo. Morali bi da iskljucuju neke stvari kako bi omogucili upgrade CPU-a.

BIOS ROM Size Limitations Almost Derail AMD's Zen2 Backwards Compatibility Promise

According to MSI representatives active on the forum, the capacity of the SPI flash EEPROM chip that stores the motherboard UEFI firmware is woefully limited to cram in the AGESA ComboAM4 1.0.0.3a microcode on many of its motherboards.

The company had to make several changes to its UEFI BIOS package that's currently being circulated as a "beta," to accommodate support for 3rd generation Ryzen processors along with AGESA ComboAM4 1.0.0.3a.
 
Nema nikakvih problema. Samo se ukine podrška za Bristol Ridge procesore i to je to. Bar je MSI tako uradio. Ko flešuje BIOS zna šta radi. Pri tom, ako već ima Zen 1 CPU, sigurno neće prelaziti na BR :d Jedino ne znam da li je moguće flešovati BIOS sa BR procesorom :D

Al' tako je to kad se štedi na 16 MB prostora. Bitno je da je RGB tu. Sreća pa nemam šta da petljam po BIOS-u. Samo neka ostave opcije za virtualizaciju i podešavanje RAM-a. Sve ostalo je manje bitno
 
Poslednja izmena:
https://www.youtube.com/watch?v=ogYess5WelY

Na 6:30 prica kako amd procesori ( zen i zen+ ) nemaju coldbug, kontam da je to primenjivo i na zen2.
https://youtu.be/vRSNlS9W3rw

Oko -110 čovek ima CB, tako da nije kao prethodni ryzeni. Ne idu mnogo procesori, ali su efikasni i to je to.

Prethodni Ryzen sam ja radio na azotu bez problema, tačno znam kako se ponaša platforma. Isto ne skalira mnogo od napona, samo od temperature. Ali nije to temp limit, drugačije je kod Intela koji nemaju CB, skaliraju drugačije skroz.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno