Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Nema svrhe kupovati sad 3. seriju. 4ta je iz ćoška, a trici će padne cena čim se early adopteri upecaju da menjaju svoje 3jke četvorkama. Dakle ne sad 3800xt nego ništa od treće. Ja tad planiram da zamenim 2600x i uzmem ili 4tu ili polovnu 3.seriju. Kapiram da ovaj artic freezer 2 360ica može da hladi bili koji cpu
 
Poslednja izmena:
To iza ćoška je pola godina. A npr. 3600 i 3700X imaju odlične cene i odnos uloženo/dobijeno. Tako da se svakako isplati kupiti ih sada, bez obzira na Zen 3 (serija 4000). Bukvalno svaki Ryzen je sada pametno kupiti, pa i 1600AF, jer su cene odlične (bar su bile do pre nedelju, dve). Samo treba preći psihički preko činjenice da kupuješ "staru" robu.
 
Instalirao sam ga, stavio na njega Phanteks PH-TC14PE sa 2x Arctic P12 .

Anyway, prošao je inicijalni test, 4.2 GHz na 1.25V bez problema, u Cinebenchu R20 izvlači 490/3802 na tom kloku, na 63 stepena.
Za sada ok, drugi put ću da se zamlaćujem

Jel imas Novije MP stil ventilatore za PH-TC14PE sa sirokim lopaticama, ili starije sa tanjim ?

za 4.2GHz to je ta vrednost, i temp.

Bas me zanima kako ce ti ici, mozes bez cimanja za stavis 1.37v na primer da vidis da li oce da ti udje u windows sa 4.5GHz/4.6GHz, i da li ce proci Cinebench R20 sa ispod <92c i bez gasenja.

Pronaci max sigurni FIT napon, i urediti stabilno jeste malo cim, al ovo iznad je dovoljno da vidis da li imas najbolji silikon.

Ja sam se zaustavio na 4.35GHz @ 1.28v LLC 3/4(moze verovatno 1.26 LLC 4), na NH-D15S sa jednim srednjim ventilatorom (nazalost nije dovoljno dobar, 46 nedelja 2019 mi zapao).
 
To iza ćoška je pola godina. A npr. 3600 i 3700X imaju odlične cene i odnos uloženo/dobijeno. Tako da se svakako isplati kupiti ih sada, bez obzira na Zen 3 (serija 4000). Bukvalno svaki Ryzen je sada pametno kupiti, pa i 1600AF, jer su cene odlične (bar su bile do pre nedelju, dve). Samo treba preći psihički preko činjenice da kupuješ "staru" robu.
Kada zaživi u prodaji zen3 hoće li da padne 3700x na 220e, nov a polovan oko 160e ??
Šta kažete.
Dopada mi se što ima tdp kao 2700 i 3300x a manje se greje [emoji3526]
 
crna gora jest malena, al je časna i poštena. ( ne damo svetinje )

razmisli i o 2700, 4 treda preko nisu za pocjenjivanje.

Mogao sam i 2700, oko 170e je u CG. Al gledah oko 3600X, ubica, na kraj njega kupih. Ispao me 185e + promijenih kuler, onaj stock od 3600X mi je toliko bucan bio, smeh. Kupih Hyper 212 rgb, mnooogo tisi :)

Ne znam do cega je, ali na stock cooler, sa 1500 RPM znalo je da skoci odjednom dok skrolam po netu do 3000 RPM, bas nepodnosljiv zvuk.
 
Kada zaživi u prodaji zen3 hoće li da padne 3700x na 220e, nov a polovan oko 160e ??
Šta kažete.[emoji3526]
Teško. Kao što ni ponuda polovnih 2600(X) / 2700(X) nije velika, iako je serija 3000 na tržištu odavno. Nemaju vlasnici razloga da menjaju. U najboljem slučaju, na Ryzen 4000 će ići korisnici serije 2000.
 
Moram da mu metnem lc120 greje se na 4.4ghz na 80c [emoji849]

Zar nije ovaj 3300x ubogaljen 3700x? Tj bez 4 jezgra?
ec22d244db0b7d7a76031bf388037475.jpg
80764dfa8428ad1b42b27e4dfa11f110.jpg
 
Jel imas Novije MP stil ventilatore za PH-TC14PE sa sirokim lopaticama, ili starije sa tanjim ?

za 4.2GHz to je ta vrednost, i temp.

Bas me zanima kako ce ti ici, mozes bez cimanja za stavis 1.37v na primer da vidis da li oce da ti udje u windows sa 4.5GHz/4.6GHz, i da li ce proci Cinebench R20 sa ispod <92c i bez gasenja.

Pronaci max sigurni FIT napon, i urediti stabilno jeste malo cim, al ovo iznad je dovoljno da vidis da li imas najbolji silikon.

Ja sam se zaustavio na 4.35GHz @ 1.28v LLC 3/4(moze verovatno 1.26 LLC 4), na NH-D15S sa jednim srednjim ventilatorom (nazalost nije dovoljno dobar, 46 nedelja 2019 mi zapao).

Ne, stari je model. Nije ni imao AM4 bracket, poslali su mi ga. voleo bih da mu nakačim 14-ice ali neće moći da stane...
Trenutno je na 4.3GHz @1.275V...
 
Zar nije ovaj 3300x ubogaljen 3700x? Tj bez 4 jezgra?

Nije i niti se poredi sa njim.

3300X je "najbolji" CPU, jer su sva jezgra iz jednog CCX.

Svi ostali Zen 2 CPU-ovi, pa i 3100, upotrebljavaju i koriste jezgra iz drugog CCX-a i/ili CCD-a.
 
Ne znam, ovi moji nešto zavijaju...ne znam tačno koji, verovatno jedan od ova dva na kuleru. Imaju neki visoki ton koji mi ide na živce, pogotovo što se malo-malo ubrzaju pa uspore, iako sam ispodešavao krivu i delay u BIOSu kao i ranije sa Thermalrightom kada niije bilo toga.
Moraću da rasturam i experimentišem sa ventovima a ič mi se ne radi to sa ovim kućištem...ako mi dojadi, vratiću Macho ili ću da nabudžim 14-ice na Phanteks, makar jednu u sredini (sad me zanima koliko bi bilo efikasno).

Iskreno, Phanteks ventovi nisu loši, vrlo su slični po karakteristikama kao Noctua P14 Redux 1500 koje takođe imam, samo imaju manji RPM i statički pritisak.

PS: Primetio sam još nešto...CPU temperatura varira dosta, sa 39-40 malo-malo skoči na 46-48 (prema HWInfo) na nekoliko sekundi, i to dok samo gledam Twitch stream u Firefoxu, ništa drugo...i tada se zalumfaju ventovi na kuleru i javlja se onaj zvuk. Toga nije bilo sa 1600AF...nervira me.
 
Poslednja izmena:
pogotovo što se malo-malo ubrzaju pa uspore, iako sam ispodešavao krivu i delay u BIOS Moraću da rasturam i experimentišem sa ventovima a ič mi se ne radi to sa ovim kućištem...ako mi dojadi, vratiću Macho ili ću da nabudžim 14-ice na Phanteks, makar jednu u sredini (sad me zanima koliko bi bilo efikasno).

PS: Primetio sam još nešto...CPU temperatura varira dosta, sa 39-40 malo-malo skoči na 46-48 (prema HWInfo) na nekoliko sekundi, i to dok samo gledam Twitch stream u Firefoxu, ništa drugo...

Hm cudno i da se posle podesavanja podigne, ja sam podesio da se ne ubrzavaju pre 70-75 stepeni.

Prati kod madjara kad bude mogli da se poruce SCYTHE Kaze Flex 140 RGB PWM, ili obican Kaze Flex 140 PWM (KF1425FD18-P) ili Silentium PC Sigma Pro 140 PWM, ili THERMALRIGHT TY 143, ili PHANTEKS PH-F140HPII

Scythe ovaj je solidan, Silentium najeftiniji trebalo bi da bude ok kopija mozda malo slabiji, trebalo bi da mogu da se poruce svi osim Thermalright-a.
 
Poslednja izmena:
Imam hrpicu 14-ica...3 Noctue P14 Redux, 2 Phanteksova, 1 Thermalrightov...to nije problem. Probaću malo da experimentišem pa ako i dalje zeza staviću makar jednu 14-icu na Phanteks ili ću da metnem Macho (što gledam da izbegnem jer ima očajno kačenje ventilatora).
 
Drugari, kad radite OC da li uključujete PBO?

Nešto sam čitao da ako se uključi PBO onda voltaža nije fiksna pa se spušta u idle režimu?
 
Nema šta da se isključuje, čiim namestiš manuelni multiplier PBO više ne radi ništa.
 
Nema šta da se isključuje, čiim namestiš manuelni multiplier PBO više ne radi ništa. Sa manuelnom OC-em ide i manulno nameštanje voltaže jerbo može da ode previsoko, sve zavisi od BIOS-a.
 
Meni sad na stock Tomahawk MAX gura u load-u 1.35v. Temp je ~75c sa eSports e34 DUO.
PBO je isključen...

Iskreno ta voltaža mi je visoka (zbog tekstova o eventualnoj degradaciji čipa na 1.3v +) pa je i to razlog za OC, performansama sam zadovoljan :) Procesor je iz Marta 2020 verujem da može fino da se digne uz ok voltažu...

Ima li načina da spušta voltažu kad je idle ili sam "osudjen" na zadatu vrednost?
 
Ne, preko biosa mi je uključena cool'n'quiet opcija i to je sve. Čitao sam na par strana da MAX ploča gura u loadu jače voltaže od "obične" tomahawk...

Ako može preko biosa ostavicu PBO i uraditi OC ovih dana pa javljam kako će se ponašati
 
Pratim sta radis. Imam iste komponente kao ti. Pa ce biti copy paste ako budes zadovoljan na kraju. Trenutno furam suvi default.
 
Ne, preko biosa mi je uključena cool'n'quiet opcija i to je sve. Čitao sam na par strana da MAX ploča gura u loadu jače voltaže od "obične" tomahawk...

Ako može preko biosa ostavicu PBO i uraditi OC ovih dana pa javljam kako će se ponašati
Meni na 3300x ume da pusti ponekad i 1.4v [emoji15]

Potrošnja ide i do 80W [emoji317]
Ali performanse :)
U eco modu manje guta i manje se greje a i slabije malo performanse.
Zato ti pominjem eco mode ako ti je CPU iz serije 3xxx
 
Pratim sta radis. Imam iste komponente kao ti. Pa ce biti copy paste ako budes zadovoljan na kraju. Trenutno furam suvi default.
E ovako stoje stvari :)

PBO enhanced level 4, nema promene voltaže na idle režimu...

OC preko biosa stabilan kao stena na 4.4 i 1.25v.
LLC na Auto podešavanju.

4.6 na 1.275v + LLC 3 ili 1 ne prolazi AIDA stress test. CB20 izbacuje grešku.

4.5 1.275 + LLC 3 ili 1 AIDA stress test bez problema. CB20 izbacuje grešku.

Možda bi gurao na 1.3v+ ali neću da idem na te voltaže

Ostavljen na 4.4, 1.25v.
Temperature pale sa 75 na 65c u Gears 5, prezadovoljan sam!

CB20 3950, Single 508.
CPU-Z Multi 4491 Single 544
 
A zašto ne bi išao na 1.3 ? Lol
Pa safe je sve do 1.4v
 
Pa brinu me teme o degradaciji nakon duže upotrebe na voltažama 1.3v+...

Da spušta ispod u idle režimu ne bi bio problem, ovako za 24/7 varijantu nisam pametan pošto bi da me služi 3-4 godine :)
 
Neće degradirati.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Ima li načina da se podesi da spušta voltažu kad nije pod opterećenjem?
 
Procitam ove vase postove za OC, pa rekoh da i ja probam moj 3600x. Samo sam podesio CPU clock ratio i voltazu, maksimalno sto je procesor prihvatio je 4.3ghz na 1.4v sto nikako ne dolazi u obzir. Ono sto sam pratio dosta dugo je da procesor u igrama na svim jezgrima bustuje od 4.292 do 4.317 sa default podesavanjima.

Ono sto me je najvise nerviralo je sto u "opustenom" rezimu voltaza oko 1.45, pa sam odradio offset za 0.05. Temperatura u CB20 spade za par stepeni, na 67C, a ukupan score se povecao na 3720 i 507. Mislim da i nema neke logike drzati ga overklokovanog.
 
Poslednja izmena:
Nema nekog velikog dobitka u performansama - prednost je jedino u temperaturi, ako se odradi samo undervolt gubi se malo tu. Ovako OC + manja volaža ima smisla - znatno manje temp a performase neznatno bolje...
 
Nazad
Vrh Dno