Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Tačan naziv je B450i, Asus Rog strix. Pre nego što neko kaže da je do rama, u Pitanju je Corsair Vengance 2x8 3200mhz. Napajanje je Corsair Platinium 600w. Bios je na poslednjoj verziji
 
Da li neko koristi ove CPU za AutoDESK proizvode.
Konkretno zanima me kako rade sa AutoCAD Civil 3D i AutoDESK REVIT 2020...
Da li ima smisla praviti CAD/CAM masinu sa AMD cpu?

Ja bih na osnovu citanja i uporedjivanja testova rekao da Intel i dalje ima dobru prednost u toj oblasti.
 
Da li neko koristi ove CPU za AutoDESK proizvode.
Konkretno zanima me kako rade sa AutoCAD Civil 3D i AutoDESK REVIT 2020...
Da li ima smisla praviti CAD/CAM masinu sa AMD cpu?

Ja bih na osnovu citanja i uporedjivanja testova rekao da Intel i dalje ima dobru prednost u toj oblasti.
Ne koristim autocad ali sam koristio google, trebalo bi da su isti ali je kao ryzen bolji ako poteras jos nesto u pozadini. Zavisi i koji ryzen cpu planiras.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Pa vidi uvek je pokrenuto nekoliko programa:

TCMD za setanje kroz fascikle i spise...
Mail za dopisivanje...
Skype za konverzaciju...
Foxit za PDF...
AutoCAD kao osnovna radna alatka...
Civil 3D za rad sa terenom...
REVIT po potrebi za one koji nemaju 3D u glavi...
AIMP da muzicira...

To je manje vise to...
 
Da li neko koristi ove CPU za AutoDESK proizvode.
Konkretno zanima me kako rade sa AutoCAD Civil 3D i AutoDESK REVIT 2020...
Da li ima smisla praviti CAD/CAM masinu sa AMD cpu?

Ja bih na osnovu citanja i uporedjivanja testova rekao da Intel i dalje ima dobru prednost u toj oblasti.

Pozdrav,

Ja sam bio u slicnoj situaciji ali za SolidWorks, koji je opet mahom Single Core aplikacija za 90% komandi koje ce se koristiti u svakodnevnom radu. Po mom shvatanju 3D CAD softvera, slicna situacija je i kod vecine Autodesk resenja. Elem, prvo sam pogledao sledeci test:
https://www.pugetsystems.com/labs/a...9-SP3-AMD-Ryzen-3-vs-Intel-9th-Gen-Core-1555/

Poredicemo i9 9900K i 3900x jer su u istom cenovnom rangu.

Jasno se da uociti da je Intel sa monolitnim cipom ubedljivo najbolji izbor, jer kod AMD-a sama chiplet organizacija i arhitektura utice na nesto losije performanse. Ukoliko malo sire analiziras ove rezultate, vidis da je npr. Intel u 90% operacija brzi od AMD-a za nekih ~10%, osim u Render-ima i nekim Simulacijama koje iz nekog razloga ne koriste vise od ~12-16 thread-ova, ali ako se prebacis sa procenata na realnu ustedu, situacija se drasticno menja:

• Otvaranje fajlova + Osvezavanje 3D modela - 4.5 sekunde brze na Intelu u odnosu na AMD - vreme koje ce u toku dana biti merljivo 10-15 puta, odnosno gubis ukupno 1 minut produktivnosti na AMD-u. Osvezavanje modela u toku rada se moze vrsiti i do 50 puta u toku dana, ali opet to je nekih 3.5 minuta ustede vremena.
• Rendering - brzi je kod AMD-a za 28 sekundi - ako je ovo nesto sto ces cesto raditi u toku dana, AMD moze doneti znacajnu ustedu vremena
• Motion study (kinematska analiza) - Intel je opet brzi ali za citave ~2 sekunde, ovaj task se u toku dana izvrsi isto maksimalno 10-15 puta, pa je realna usteda vremena 30 sekundi
• Stress Simulation - Intel je brzi za 15-ak sekundi, ali posto ovo radim jednom u nedelju dana, nije mi bio neki preterani deal breaker
• Airflow Simulation - iste performanse i kod Intela i AMD-a
• Thermal Simulation - Intel je znacajno brzi (25 sekundi), ali posto ovo skoro nikad ne radi, nije mi opet bio neki preterani deal breaker

Zakljucak je da na svakondevnim operacijama otvaranja fajlova i osvezavanja modela mozes ustedeti na Intelu ~5 minuta dnevno. Za iste pare na AMD-u dobijas CPU koji ima 50% vise jezgara i sigurno ce kao proizvod kasnije postati obsolete u poredjenju sa i9 9900k. Ja sam licno otisao na AMD zbog brzeg CPU renderinga i mnogo boljeg performance/price odnosa, jer sam za relativno male pare dobio skoro duplo bolje performanse nego na Intelu i racunar koji nece vec posle 2-3 godine obsolete. Za jak CPU sam se odlucio iako cu 50%-50% raditi CPU i GPU rendering. Takodje imaj na umu da ce ti extra jezgra znaciti ukoliko radis sa vise paralelnih instanci + imas sve te pomenute programe u pozadini. U skladu sa svim ovim, ja sam na kraju uzeo 3950x.

Takodje treba imati na umu da svaki BIOS update za Intel moze ubiti performanse zbog patch-ovanja security propusta, pa tako imas da je 10980XE sporiji od 9980XE bas zbog patch-ovanja security propusta. Naravno, ovo nije nikakav deal-breaker, ali opet nesto sto treba imati na umu.

Ne znam koliko grafika utice na 3D Autodesk proizvode (najcesce unapredjuje Zoom, Pan i Rotate funkcije u Viewport-u + GPU rendering), ali ukoliko se odlucis na neku mid-tier konfiguraciju, mislim da je korektno otici na 3700x + ostatak novca uloziti ili u Quadro ili u neku jacu gamer-sku grafiku. Ukoliko ides na top level, onda definitivno 3950x ili cak threadripper 3960x (ako kupujes delove preko). Sto se tice grafike, sredinom sledece godine nVidia bi trebalo da predstavi 3xxx seriju koja bi trebalo i novcano i u pogledu performansi da bude mnogo atraktivnija od trenutnih proizvoda na trzistu. Krajem sledece godine je u planu po trenutnim informacijama da se predstavi Ryzen 4xxx serija koja ce inca biti zadnja serija na AM4 platformi, posle toga (2021) ide AM5 sa PCIE 5.0. (verovatno) + DDR5.
 
Pod uslovom da "bez dodatnih ventilatora" znači da ih nemaš uopšte, naruči od Mađara Arctic P12 PWM ventilatore, imaš 5 komada za 25€, stavi 2 napred, 1 pozadi i jedan na gornjoj stranici, iza procesora...nemaš nikakav protok u kućištu.
Kupio ovo što si mi preporučio, svih 5 komada stavio unutra.
3 napred da uvlače, jedan nazad da izvlači i jedan gore da izvlači.

Temperatura sa 39-40 u idle pala na 30-31, znači 10ak stepeni. Zadovoljan sam.

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
 
nije bitan idle vec load :)
 
Load nemam jer ne igram igrice, ne renderujem ništa, samo surfujem i radim u tekstualnim editorima. [emoji3] I dok radim ne prelazi 40 stepeni i to mi je bitno.

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
 
Ma nisam upgrade-ovao komp 10 godina pa sam uzeo nešto malo bolje pa da ne menjam naredih 5. :)
 
cisto ako neko cita sa strane,za regularne konfiguracije ne treba 5 ventova,jedan solidan intake i exaust napravice dovoljnu promaju za 99,9999999 posto slucajeva.vise ventova se koristi kad je protok vazduha kroz kuciste jako ogranicen (vise vecih i guscih radijatora npr) ili ako neko ima potrebu da provetri kuciste zbog nesto jace graficke sa blowback stilom hladjenja (danas pretezno zastupljen) a bi da zbog tisine ih drzi na nizem broju obrtaja.

za standardnu konfu - tower kuciste,jedna graficka,tower kuler kao sto rekoh solidan intake i exaust sasvim dovoljni.ako je kuciste nesto vece drugi intake je pozeljan i 14tice umesto 12tica,a ako je kuciste manje i restriktivnije bolji izduv je bolji.

da ponovim,napisao sam ako neko cita sa strane da ne pomisli da mu treba i to 5 ventova za tipican racunar,surf i brauzovanje.rajzen kao i svaki cpu ne doprinosi previse unutrasnjoj temperaturi kucista.ovde je razlika u 10 stepeni jer verovatno je bio dzep oko kojeg vec senzora i provetravanje je resilo taj dzep.
 
Da li neko koristi ove CPU za AutoDESK proizvode.
Konkretno zanima me kako rade sa AutoCAD Civil 3D i AutoDESK REVIT 2020...
Da li ima smisla praviti CAD/CAM masinu sa AMD cpu?

Ja bih na osnovu citanja i uporedjivanja testova rekao da Intel i dalje ima dobru prednost u toj oblasti.

99% zadataka u skoro pa svim programima za 3D je tako napisano da iskoriscava samo jedno jezgro. Mali je broj alata koji mogu da koriste vise jezgara, render i jos par komandi u revitu konkretno je multicore, sve ostalo je single. AMD bi takodje trebao da radi podjednako dobro u svemu dok bi u multicore trebao da bude i bolji od intelovih pandana. Sve dok lenji autodesk ne promeni nesto pod haubom, manje vise je svejedno za modeling masinu koji CPU ima, dokle god je novije generacije i ima dobar IPC. Ja radim sa 7700 (cak nije ni K) najvise u rajnu, modeli po 1GB i radi sve. Nekad malo sporije, nekad malo brze, zavisi od modela. AutoCAD mi nikad nije kocio u nekoj meri da je neupotrebljivo a o kvadraturi s kojom radim necu ni da pricam. Suma sumarum, ne brini previse za CPU kad je autodesk u pitanju, ako ces i da renderujes ili radis nesto drugo onda se izbor filtrira drugacije.
 
Kada radim u Fusion 360, pri modelovanju i proracunima meni svih 6 jezgara zapuca na 100% kod 9500f.
Takodje i kod 3d slicer programa za 3d stampace.
Poceo sam da razmisljam o nekoj ryzen shemi, cisto me zanima kako ce se pokazati...

...riding on 720p...
 
Kada radim u Fusion 360, pri modelovanju i proracunima meni svih 6 jezgara zapuca na 100% kod 9500f.
Takodje i kod 3d slicer programa za 3d stampace.
Poceo sam da razmisljam o nekoj ryzen shemi, cisto me zanima kako ce se pokazati...

...riding on 720p...

Bolje nego 9500f, jer je program ocigledno optimizovan za vise jezgara, cim ti 6 zakucava na 100%.
 
Na temu Autodesk proizvoda - Koristim Inventor i Autocad i na Ryzen-u i na Intel-u. Nema primetne razlike u radu. Kao ni između različitih generacija Intel procesora (od Haswell-a pa nadalje). Jedino render i ray tracing view zauzmu sve tredove, pa je u tom slučaju 12t značajno bolje od 6t :d U Inventoru je dobar deo komandi optmizovan za multicore procesore, ali meni je najčešnje net (baza je u drugoj zemlji) usko grlo, a ni SSD nije šampion. Grafika tu i tamo :D Sve u svemu, nema razloga ne uzeti Ryzen, od viška ne boli glava.
 
Na temu Autodesk proizvoda - Koristim Inventor i Autocad i na Ryzen-u i na Intel-u. Nema primetne razlike u radu. Kao ni između različitih generacija Intel procesora (od Haswell-a pa nadalje). Jedino render i ray tracing view zauzmu sve tredove, pa je u tom slučaju 12t značajno bolje od 6t :d U Inventoru je dobar deo komandi optmizovan za multicore procesore, ali meni je najčešnje net (baza je u drugoj zemlji) usko grlo, a ni SSD nije šampion. Grafika tu i tamo :D Sve u svemu, nema razloga ne uzeti Ryzen, od viška ne boli glava.

Ako je ping ka Vault/PDM-u veci od 50, onda svaka razlika izmedju AMD-a i Intela prestaje da vazi :). Jedino ako imate replikacioni server za fajlove i SQL na lokalu, onda ce to malo bolje raditi, ali opet ne dovoljno dobro.
 
Na temu Autodesk proizvoda - Koristim Inventor i Autocad i na Ryzen-u i na Intel-u. Nema primetne razlike u radu. Kao ni između različitih generacija Intel procesora (od Haswell-a pa nadalje)
Kako i moze biti razlike na Intel procesorima kad je izmedju 6 generacija Intel procesora (2-7 gen) manja razlika nego li izmedju 3 generacije Ryzena (1-3 gen), a kod Intela je dobrim delom DDR4 doprineo razlici.
 
Kako i moze biti razlike na Intel procesorima kad je izmedju 6 generacija Intel procesora (2-7 gen) manja razlika nego li izmedju 3 generacije Ryzena (1-3 gen), a kod Intela je dobrim delom DDR4 doprineo razlici.

:-devil-::d:d:d
 
Uzeo sam pre par dana 3700x - X570mb i G.skill 3600mhz Royal mem. Da se upuštam u zatezanje latencija ili oc mem? Pošto koliko sam skapirao da su navodno benefiti u gamingu vidni sa zatezanjem latencija.
mem55.JPG
 
Pitanje koliko može taj Royal, nije to B-die, me znam šta je unutra. Vidi šta kaže Thaiphon Burner.
Vredi kloknuti i zategnuti, ali loši su tajminzi po defu, verovatno neće moći mnogo da se zategne.
 
Lošiji B-die bin, mada verujem da može to na c16 lagano da se spusti za 3600, a možda i niže.
Inače, B-die trpi 1.45v za 24/7, ima tu prostora, samo treba pažljivo zatezati.
U principu, i da je ubiješ, reklamacija pa dobiješ novu.
 
Klasicno srpsko razmisljanje, zato smo tu gde jesmo.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Samo bih voleo da čujem tvoje razmišljanje?
Šta sam ja to pogrešno rekao?
1.45v za 24/7 je safe napon za B-die, pa i ako se desi da crkne(mada slabo crkava i na 1.5v, a kamoli ispod), da reklamira i dobije novu.
Isti je đavo kupio komponentu koja je DOA, ili koju ti nekim slučajem spališ. Komponenta može da crkne na razne načine, zato i postoji reklamacija.
Da ljudi ne overklokuju, tj. da OC poništava garanciju (i da oni mogu da ustanove da je ista komponenta crkla usled oc-a), PC bio smešan, katanac bi odavno bio stavljen na mnoge kompanije koje se bave proizvodnjom i prodajom komponenti.
Da nešto znaš, sve preko 2133mhz(ili 2400mhz, mrzi me da gledam) za ddr4 se smatra overklokom po jdec standardu, tako da već dobijaš overklokovan proizvod, čije bezbedne limite oni nisu ispitali do kraja. Da jesu, radio bi svaki B-die 1.45v out of the box, a ne samo onaj od 500e+, sa c14 na recimo 3800(novi Trident Z Neo).
 
Poslednja izmena:
Samo bih voleo da čujem tvoje razmišljanje?
Šta sam ja to pogrešno rekao?
1.45v za 24/7 je safe napon za B-die, pa i ako se desi da crkne(mada slabo crkava i na 1.5v, a kamoli ispod), da reklamira i dobije novu.
Isti je đavo kupio komponentu koja je DOA, ili koju ti nekim slučajem spališ. Komponenta može da crkne na razne načine, zato i postoji reklamacija.
Da ljudi ne overklokuju, tj. da OC poništava garanciju (i da oni mogu da ustanove da je ista komponenta crkla usled oc-a), PC bio smešan, katanac bi odavno bio stavljen na mnoge kompanije koje se bave proizvodnjom i prodajom komponenti.
Da nešto znaš, sve preko 2133mhz(ili 2400mhz, mrzi me da gledam) za ddr4 se smatra overklokom po jdec standardu, tako da već dobijaš overklokovan proizvod, čije bezbedne limite oni nisu ispitali do kraja. Da jesu, radio bi svaki B-die 1.45v out of the box, a ne samo onaj od 500e+, sa c14 na recimo 3800(novi Trident Z Neo).
Proizvodjač kaže da je napon 1.35. a ti hoćeš da teras na 1.45 a ako crkne da reklamiras - optuzis proizvodjač da je memorija crkla u normalnom uslovima eksploatacije...

Kolega je pokušao da ti objasni da je tvoj stav problem.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno