Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Resetovao sam bios, u Cinebenchu je do 73c, Prime95 ide do 80c, klok je 3.9 GHz. Sada je već malo normalnije, ali me i dalje buni sto je kuler hladan na dodir.
Edit: jesam skinuo foliju, već imam takav isti kuler na ovom 3770k :) pasta je lepo razmazana, kuler se teško odvaja od cpu, tako da je ok.
 
Poslednja izmena:
Kuler pise da je do 180w a nemoze 90w oladi:S:
 
Nešto je do njega, drugi na forumu hlade 3600 sa istim kulerom i nemaju problema.

Vidi jel ploča daje veći napon (pisao je neko skoro kako da se to proveri i podesi). Proveri brzine ventilatora CPU, da li lepo naleže hladnjak na procesor, a ne bi bilo loše i da slikaš unutrašnjost kućišta.
 
Kuler odlicno naleze na procesor, a ploca sa cpu i ssd i grafickom mi je van kucista, posto hocu da prodam ovaj kombo iz potpisa, pa neka stoji u kucistu kada neko dodje da to sve lepo testira.
Nista mi nije jasno, ostavio sam ga na automatici, eventualno ako me ne bude mrzelo skinucu kuler sa 3770K i probati na R5 3600 (isto LC CC 120), pa ako oba isto hlade (da ne bude slucajno neka fabricka greska sa heat pipe-ovima), onda ocigledno ploca pusta neki veci napon, a ja to ne umem da podesim. Ne radi mi lepo ni fiksni napon, stavim recimo 1.2 V, a ploca sama stavlja oko 1.3 V, nemam pojma.
Sutra cu nastaviti sa testiranjem... Intel je kudikamo jednostavniji za podesavanje, evo ovaj 3770K sam stavio mnozilac na 45, napon 1.25 V i cao zdravo, radi rock stable mesecima, a za podesavanje ovog Ryzena na Tomi Max je potrebna trogodisnja skola.
 
Poslednja izmena:
Kuler odlicno naleze na procesor, a ploca sa cpu i ssd i grafickom mi je van kucista, posto hocu da prodam ovaj kombo iz potpisa, pa neka stoji u kucistu kada neko dodje da to sve lepo testira.
Nista mi nije jasno, ostavio sam ga na automatici, eventualno ako me ne bude mrzelo skinucu kuler sa 3770K i probati na R5 3600 (isto LC CC 120), pa ako oba isto hlade (da ne bude slucajno neka fabricka greska sa heat pipe-ovima), onda ocigledno ploca pusta neki veci napon, a ja to ne umem da podesim. Ne radi mi lepo ni fiksni napon, stavim recimo 1.2 V, a ploca sama stavlja oko 1.3 V, nemam pojma.
Sutra cu nastaviti sa testiranjem... Intel je kudikamo jednostavniji za podesavanje, evo ovaj 3770K sam stavio mnozilac na 45, napon 1.25 V i cao zdravo, radi rock stable mesecima, a za podesavanje ovog Ryzena na Tomi Max je potrebna trogodisnja skola.

Pa proveri u odnosu na i7 3770k u prime 95 da li se taj kuler oseca isto tako mlako ili toplije?
 
Kuler odlicno naleze na procesor, a ploca sa cpu i ssd i grafickom mi je van kucista, posto hocu da prodam ovaj kombo iz potpisa, pa neka stoji u kucistu kada neko dodje da to sve lepo testira.
Nista mi nije jasno, ostavio sam ga na automatici, eventualno ako me ne bude mrzelo skinucu kuler sa 3770K i probati na R5 3600 (isto LC CC 120), pa ako oba isto hlade (da ne bude slucajno neka fabricka greska sa heat pipe-ovima), onda ocigledno ploca pusta neki veci napon, a ja to ne umem da podesim. Ne radi mi lepo ni fiksni napon, stavim recimo 1.2 V, a ploca sama stavlja oko 1.3 V, nemam pojma.
Sutra cu nastaviti sa testiranjem... Intel je kudikamo jednostavniji za podesavanje, evo ovaj 3770K sam stavio mnozilac na 45, napon 1.25 V i cao zdravo, radi rock stable mesecima, a za podesavanje ovog Ryzena na Tomi Max je potrebna trogodisnja skola.
Koji bios?

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Bios je poslednji, valjda 37. Inače, nisam menjao kulere sa 3770k, mrzelo me, već sam stavio novi komp u kućište i ćao zdravo. Ostavio sam core temp u tray, pa cu da vidim koja je max temperatura. Moram još sve da instaliram pa cu tokom eksploatacije da vidim šta i kako.
 
Koristi HWInfo za očitavanje temperatura i napona, bolji je.
Ne znam ni da li Core Temp uopšte zna za senzore na modernim Ryzen pločama...
 
Ok, nisam znao, nisam ga koristio godinama...
Svejedno preferiram HWInfo, on je sad de facto alat za to.
 
To su normalne temperature za ryzen 3000 i 7nm proces,ako hoces nize temperature stavis bolji kuler ili undervolt ili oba.
 
Nisam siguran da li imam problem, ali ipak bih da pitam...
Kupio sam 3400g, matična je pro vdh max... Ne znam da li dobro montiram CPU u soket, treba li da bude potpuno fiksiran nakon spuštanja one "šnale"? Jer kod mene kao da nije potpuno upao procesor, tj sve iglice, i može da se izvadi i nakon spuštanja. I sad primetim da nisu sve iglice (pinovi) potpuno pod 90 stepeni, nego su po dva na ćoškovima iskošena... Da li tako treba da bude?
 
Polako ispravi te krive pinove, i pazi na oznaku na cpu (strelica) kada ga postavljaš u socket, mora da legne do kraja, i ne sme da se mrda pošto ga zaključaš.
 
Jasno mi je to za strelicu, iz prve sam gledao da ubacim kako treba, medjutim nije ga zakljucao pa pogledam pinove i vidim da je par iskoseno... e sad kakvim alatom to mogu da ispravim? Da li ovakav problem podleze garanciji, posto je procesor nov, kupljen je u firmi na m...
 
Po svakoj logici ne podleže garanciji - potpada pod mehaničko oštećenje (ukoliko slomiš pinove). Mogao bi recimo patent olovkom, ili žiletom da probaš da ispraviš, ili ako nisi siguran da daš/platiš nekom da to sredi.
 
Ako ih polomiš ili probaš da ih vratiš tako iskrivljene nema ništa od garancije, kako god okreneš sam si kriv, iglice sigurno nisu fabrički došle krive, zeznuo si montažu.
Sem pomenutih "alatki" možeš probati i nekom malom pincetom...čime god, mora vrlo pažljivo.
 
Meni je najvolji alat za ispravljanje pinova bila kreditna kartica.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslaće kurira sutra da preuzme procesor, pa će u servisu pregledati. Ukoliko odbiju da ih oni isprave, verovatno ću ja sam (ukupno je krivo tri ili četiri pina, ni jedan drastično), imaću u vidu vaše savete + na yt sam pronašao par korisnih klipova...
Hvala svima
 
Kako ste podesili brzinu hladnjaka kulera? Ovo trenutno kod mene je bespotrebno brzo, oko 2400 rpm na ispod 40c... Znam da moze iz biosa, ali ne znam koje vrednosti bi bile najbolje...
Inace nisu bile te brzine dok nisam podesio brzinu RAM na 3000Mhz, podrazumevana za RAM je bila 2400MHz, tada mi hladnjak nije prelazio 1700 pri redovnom koriscenju (do 40c)... Ovako mi je previse buke, jer i kad sam na netu vrti skoro max brzinom a temp ne prelazi 40c..
Koje je optimalno podesavanje?
 
Radi i sa SVM uključenim. Malo sam testirao. Program mi predlaže da je CCX1 sposoban za 4125MHz ans CCX2 4200Mhz sa 1.275v. Im apuno nedostataka u programu, npr. "Energy Efficiency" ne pokazuje ništa, OC limit 4200MHz a ja to mogu i sa BIOS-om i još malo bolje (4.3GHz na 1.3v).
Drugi problem je isti kao Ram kalkulatorom, prozor ne skalira i kada je scale 150% onda je veća slika od ekrana.
PS.Program je lud
CTR1.jpg
 
Poslednja izmena:
Postoji razlog sto program ne gura vcore na 1.3v, inace kod mene pokazuje energy efficiency. Evo testiram ga upravo .

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno