Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

jos jedan dokaz da su po forumima samo filozofi ostali..

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
3800X na nezvaničnoj ploči: (mada je southbridge x470)

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13567135

Za sva jezgra boost-uje oko 4,45 GHz (srednja vrednost).

Kod:
processor_frequency:	
minimum   4320
maximum   4505
median    4453
mean      4448

RAM:
Kod:
value   "DDR4 SDRAM 1065MHz"
 
Ako je legit, realno na to jos 200-250mhz OC-a na 4.7 ghz i to je to, sto bi realno bilo super.
 
Ram na 4266?

Odlicno je to, 4.5 puna kapa, 10% od 9700k single core.
IPC u odnosu na 2700x 15% gore, znaci koliko je i receno.

Pitanje koji je napon pri max boost, mozda moze i vise od 250 da se izvuce.
Mada svakako, ja sam prezadovoljan i sa 4.5ghz
 

Za svaki CPU koji je radio pod Geekbench-om, mogu se naći informacije, koje nisu dostupne na "uobičajenoj" stranici Geekbench-a.

Recimo, link iz prethodnog posta:
Na:
Kod:
http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13567135

Dodajemo nastavak:
Kod:
.gb4

I dobijamo:
Kod:
http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13567135.gb4


RAM:
Kod:
value   "DDR4 SDRAM 1065MHz"

IPC u odnosu na 2700x 15% gore, znaci koliko je i receno.

I sami su rekli da je najbolji slučaj. Znači, biće nešto manje.

Ali meni to deluje vrlo slično kao odnos Buldozera i Piledrivera, iako je Zen 2 mnogo veći korak napred.
 
Morao sam da skinem geekb da vidim kako racuna memoriju.

Memorija je ladno na 2133mhz, to znaci da single moze samo da bude bolji uz brzu memoriju.
 
D9c3kzgXYAAMl25.jpg:large


Radi u 1:1 modu:

D9c3kzhX4AEMFJY.jpg:large


D9c3kzhXUAE7w7R.jpg:large


D9c3kztXkAErlID.jpg:large

R15:
D9c3lUYWsAIUQE-.jpg:large

R20:
D9c3lUaXsAAiAFE.jpg:large
 
Poslednja izmena:
Meni 3600 deluje kao odlična stvar - spram cene i očekivanih performansi.

Šta mi se ne dopada?
Koliko sam skontao, ima neka začkoljica sa hlađenjem novog čipseta. Moraće aktivno hlađenje i za ploču po svemu sudeći. Buka, prašina, zamene kulera... :(

Uvek daju na kašičicu - i AMD i Intel - nisu blesavi. Uvek ima neka caka.

Što se cene Intela tiče: podelite sve cifre sa 5. Toliko to “boli” prosečnog Švabu, Engleza, Amera...

Šta biste vi birali da su cene svih procesora i komponenti 1/5 sadašnjih?
Da ki bi Intel i dalje bio van priče za svakoga i svaku namenu?

Pre Ryzena je za mene iX procesor bio bolji izbor. Sad mislim da je to ipak Ryzen. Ali da se puno igram i da mi plata nije srpska - pitanje šta bih birao.

Pomenuti problem sa hlađenjem čipseta mi se ni malo ne dopada. Videćemo u praksi kakva je stabilnost u radu, koje ploče su OK i koliko će one koštati (džaba jeftin CPU, ako je ploča skupa). Tek za nekih pola godine - godinu po izlasku.

2600 je već proveren, cena je sad povoljna, dok je 3600 značajno unapređen i više “future proof”. A ja procesore najređe menjam.
 
Cena ploce, cena hladjenja, cena procesora.... uglavnom cena konf ce biti 30% skuplja ako ne i 50%
Vecini ta razlika u performansama nece znaciti, ja cu ici na 2600 svakako.



Sent from my iPhone Xs using Tapatalk
 
Cena ploce, cena hladjenja, cena procesora.... uglavnom cena konf ce biti 30% skuplja ako ne i 50%
Vecini ta razlika u performansama nece znaciti, ja cu ici na 2600 svakako.



Sent from my iPhone Xs using Tapatalk

Za hlađenje procesora već dugo vremena je tower cooler jedino kršteno rešenje, tako da sa tim svakako računam - koji god CPU uzimao.
 
Šta su ti kodovi (1:1 i 2:1) koje pominjete? Kako rade, čemu služe?

recimo da je brzina memorije 4000.

1:1 ti je 2000mhz, 2:1 ti je 1000mhz.

Ono sto sam zaboravio je da ce samo x570 imati 2:1 divider, i da ce verovatno preko tih 3733 ili sto arci kaze 3800, sve ici na 2:1 da bi radilo, a brzine preko ce kostati latency.

''As with previous-gen Ryzen, memory overclocking confers big performance speedups for gaming. To sidestep the Infinity Fabric's maximum frequency of 2,000 MHz, which effectively constrains memory overclocking, AMD will now allow users to separate the memory and Infinity Fabric clock dependencies. The domains remain tied together at a 1:1 ratio up to DDR4-3733, but run at a 2:1 ratio beyond that transfer rate. This setting, which is user-adjustable in the BIOS, improves memory bandwidth but comes with a latency penalty''.
 
Cena ploce, cena hladjenja, cena procesora.... uglavnom cena konf ce biti 30% skuplja ako ne i 50%
Vecini ta razlika u performansama nece znaciti, ja cu ici na 2600 svakako.
Cena ploče ista (B450), cena hlađenja ista (LC-CC-120), cena procesora ista (za launch). Cena RAM-a nikad manja. Vidim da je u EU ovaj moj komplet 60€, ovde kod nas 70€. Ja platio 140€ pre manje od dve godine. Cena SSD-a takva da se ne isplati uzimati HDD. Cena RX 570 smešna. Nikad se za manje pare nije mogao kupiti bolji PC. E sad, drugi je problem što mi ni to "malo" nemamo ;)
 
Meni 3600 deluje kao odlična stvar - spram cene i očekivanih performansi.

Šta mi se ne dopada?
Koliko sam skontao, ima neka začkoljica sa hlađenjem novog čipseta. Moraće aktivno hlađenje i za ploču po svemu sudeći. Buka, prašina, zamene kulera... :(

Za 3600 ne moras da ides na x570 za koji ti je potrebno aktivno hladjenje.
 
Nemas pcie 4.0, manje linija za sli/cf, manji max klok memorije verovatno, i mooozda malo manji OC.
 
Nemas pcie 4.0, manje linija za sli/cf, manji max klok memorije verovatno, i mooozda malo manji OC.

Zar u tom slučaju (pogotovo sporijeg RAM-a), nisu performanse malo osakaćene? Tipa da je Ryzen 2 prilično blizu po performansama, a dosta jeftiniji?

To sa čipsetom moglo bi se pokazati kao Ahilova peta nove generacije.
 
Najnormalnije ce raditi na svim starijim plocama, na B350 i X370 nece raditi ionako beskorisni XFR 2 (manualni OC je zakon), 4000+MHz memorija nece raditi sto je ionako nebitno za vecinu, 3000-3600MHz je optimum.

Za standardno koriscenje, za veliku vecinu, i na B350 ce raditi kako treba i imati osetno bolje performanse od ranijih.
 
@ciklo

Nisu,jer ce standardna ram brzina biti 3200 za nove procesore. To sto nece moci memorija da se potera na 4000+ ne znaci gubitak fabrickih performansi, vec maksimalnih oc dometa
 
Veliko hvala na pojašnjenjima.
 
Haha bas. Amd kupuju uglavnom price/performance fanovi, retko je koji davao preko 120e za plocu.
 
Tako je. Evo ja cu na svoju plocu od 120e kupljenu 2017 da bocnem Ryzen 3600 (mozda i 3700X), kloknem na 4.5GHz i uz 3200MHz memoriju ima da radi kao doxa :)
 
Mene samo interesuju cene ploca, sve ostalo je vise nego dovoljno.
 
Mene samo interesuju cene ploca, sve ostalo je vise nego dovoljno.
Mene samo processori, uglavnom 3800x, ploča i memorija su savim dovoljni. 3600MHz kažu da je "sweet spot" mada se sada kajem što nisam uzeo 4000MHz za dobru cenu koju je nako sa benča prodavao pre par meseci. Kažu da je do 3766MHz memorija na 1:1 a to daje bolje latencije.
 
Pomalo off topic. Glasno razmišljanje.

6 godina stari i5 i dalje odlično radi sve što mi treba. Da kucnem o drvo. Čak odigram i poneku igru kad stignem.

Koliko shvatam, pomaci u single core performansama su već dugo, dugo na kašičicu.

Ranije je računar posle 5 godina bio oko 5 do 10 puta sporiji od novog. Uz smešnu količinu memorije.

Poslednjih barem 6-7 godina je taj napredak dosta sporiji.

Tako da za neku “prosečnu upotrebu”, čak i taj prastari radi sasvim lepo.

Kontam da bi jedino za (amatersku) obradu videa osetio neku primetnu razliku sa bilo kojim novijim - zbog više jezgara prvenstveno.

Kao i u većini slučajeva - ako nije ludačka rasprodaja, hardver se ne isplati kupiti dok ti ne zatreba.

AMD ponuda obećava - i za desktop i za serverske procesore. Videćemo ima li Intel pravi odgovor, ili će ići samo na “ime”.

Ako nove ploče budu u praksi radile dobro i stabilno, izgleda kao da će “tući” Intel u svakom aspektu.

Ako se to desi, logičan potez bi bio lagani porast cena. Uz “nestašice” procesora. Videćemo.
 
Nazad
Vrh Dno