Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

@Fygaroo

VDGG napon ti je previsok, tj. na preporucenoj maksimali je.
 
Baca vise nego sto je potrebno. Meni na 3800 stoji na 1v, manuelno naravno.
Novi bios nije bas dobar, po pitanju naponu koje ploca automatski daje.
 
Probao sam OC i zanima me da li je 1.1v premalo za Ryzen 5 3600 . Sa PBO enabled i MSI game boost on sam dobio 4.2ghz na 1.1v. Score na CinebenchR20 je veci za 220 temp su vece za 2c. Na cpu-z mi pokazuje voltazu koja seta oko 1.35v koja li je tacna sad.

edit : mislim da ryzen master pokazuje soc voltaze sada ali je pre OC i zezanja u biosu pokazivao 1.3-1.45v pa me zbunjuje sad.

Pogledajte prilog 276825

Bolje proveri vrednosti sa HW info. Inace kada se napon podesi manualno onda se napon setuje 1.1v gde se ocitava core VID sto naravno nije tacno. Napon treba gledati u cpuZ ili gde je core voltage u HW info. Na 1.1 tesko uopste da bi u bios usao a kamoli da bude stabilan na 4.2. Kod mene je 3600 stabilan na 4.2 na 1.275V npr dok i meni stoji napon na core VID na 1.1 jer se vrv tu ne ocitava vise kada se podesi manuelno.
 
Imam Noctua NH D14 kako doci do kacenja za AM4 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Posaljes Noctui mail, oni ti posalju kacenja besplatno, ili pak pogledas u vipu, oni imaju, kosta crvena.
 
Bolje proveri vrednosti sa HW info. Inace kada se napon podesi manualno onda se napon setuje 1.1v gde se ocitava core VID sto naravno nije tacno. Napon treba gledati u cpuZ ili gde je core voltage u HW info. Na 1.1 tesko uopste da bi u bios usao a kamoli da bude stabilan na 4.2. Kod mene je 3600 stabilan na 4.2 na 1.275V npr dok i meni stoji napon na core VID na 1.1 jer se vrv tu ne ocitava vise kada se podesi manuelno.
U pravu si , stavio sam sada na amd overclocking opciju u biosu i udario 1.3v sa 4.2ghz pa cu probati manje.

Kapiram da ako stavis overide on ostavlja konstantnu voltazu koju zadas dok amd overclock spusta nize od zadate kada je idle. Nisam siguran ali mislim da tako radi.

Zasto amd nije jednostavno stavio nizu voltazu na stock koja ide do 1.47 u idle i 1.4 u load. Sta fali da cpu nema bost vec radi na 4ghz fiksno na primer.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To je "posao" za BIOS i AGESA a skoro svi guraju ka AMD određenom maksimumu od 1.5v, kao zbog stabilnosti. Sada svi processori imaju "boost" zato što je vrlo retko i mnogima nepotrebno da processor radi punom brzinom stalno. Ovako se štedi na struji i temperaturi. Kada ne radiš ništa posebno ne treba ti 4.2 GHz, svaki browser recimo će da radi isto in na 2GHz i na 4.2. Nema tu jare i pare.
 
Dzaba sva stednja kada recimo steam u pozadini krene da drzi procesor na 1.4-1.5V konstantno a kada krene nesto ozbiljnije spusti se na 1.3 -1.4V. Ovako sa OC uvek su sva jezgra na 4.2 i uvek dostupna a procesor se manje greje i manje trosi struje pri radu. Mozda u idle trosi mrvicu vise nego kada stoji na ispod 1V ali dzaba kada konstantno divlja. Sama vrednost napona jeste potencijal za kolicinu snage kada je potrebna odnosno pri loadu a u idle se ne trosi. Kao neko ko je presao sa 1600 na 3600 mogu da potvrdim da je tweakovanje 3000 procesora pod must. Kada je na stocku zbog prevelikog napona sve divlja. Zbog stock napona procesor se vise greje, vise trosi, ventilatori koji su na pwm divljaju jer temperatura divlja zbog napona i trenutku nenormalno skoci kada bude napon 1.5V pa se zagreje cpu. Sa manuelnim podesavanjem sve je bolje a temperatura pri duzem opterecenju se spustila za 10c u odnosu na stock vrednosti. Doduse ovo i nije OC jer se procesor drzi u granicama koje je fabrika navela na kutiji. Naravno tako nesto se radi na kucnom kompu gde je potrebna tisina a i ako se desi BSOD nije ni bitno, za posao se ne dira nista vec se u startu kupi jaci cpu ako je potreban a ne da se overklokuje.
 
Dzaba sva stednja kada recimo steam u pozadini krene da drzi procesor na 1.4-1.5V konstantno a kada krene nesto ozbiljnije spusti se na 1.3 -1.4V. Ovako sa OC uvek su sva jezgra na 4.2 i uvek dostupna a procesor se manje greje i manje trosi struje pri radu. Mozda u idle trosi mrvicu vise nego kada stoji na ispod 1V ali dzaba kada konstantno divlja. Sama vrednost napona jeste potencijal za kolicinu snage kada je potrebna odnosno pri loadu a u idle se ne trosi. Kao neko ko je presao sa 1600 na 3600 mogu da potvrdim da je tweakovanje 3000 procesora pod must. Kada je na stocku zbog prevelikog napona sve divlja. Zbog stock napona procesor se vise greje, vise trosi, ventilatori koji su na pwm divljaju jer temperatura divlja zbog napona i trenutku nenormalno skoci kada bude napon 1.5V pa se zagreje cpu. Sa manuelnim podesavanjem sve je bolje a temperatura pri duzem opterecenju se spustila za 10c u odnosu na stock vrednosti. Doduse ovo i nije OC jer se procesor drzi u granicama koje je fabrika navela na kutiji. Naravno tako nesto se radi na kucnom kompu gde je potrebna tisina a i ako se desi BSOD nije ni bitno, za posao se ne dira nista vec se u startu kupi jaci cpu ako je potreban a ne da se overklokuje.

"Divlja" jer mnogo vise boostuje jedno jezgro nego kad stavis sva rucno na 4.2GHz. Poenta je u termalnoj gustini, jer senzori prijavljuju temp najtoplijeg jezgra a ne package-a. Ja overclockujem CPU za posao, i sta cemo sad? :D
Napon pri idle-ovanju je bitan koliko i kap kise u moru.
 
Poslednja izmena:
Pa ja ne branim nikome da overklokuje. To sam i kazao da napon pri idle i nije bitan. Bitan je meni za ventove. Npr kad mi je rucno namesten napon u idle je 40c pri sobnoj od 25c i ima povremeno skokove do 50c, dok je u gejmingu 55-60c sto znaci da treba da podesim ventove da rade brze na tim temperaturama sto zbog cpu sto zbog eliminacije toplote graficke iz kucista. I sad kad ostavim na stock naponu kad se poveca na 1.5v imam skokove gemperature do 60c koji traju po par, 5, 10 sekundi i onda pocnu i ventovi da vrte i da se cuju i sad tisina u sobi radim nesto drugo ili odmaram i cujem ventove kako se pale i gase zbog tih skokova napona i temperature. Ovako toga nema, jer su ti skokovi manji. Ja nisam namestio na 4.2 da bi dobio neke ne znam kakve performanse jer se radi od 5 do 10 posto vec zato sto mi je tako bolje.
 


 
Poslednja izmena:
To sto je njima stock napon 1.45v, to ne znaci nista.
Da je 1.45v u loadu i da imate 90c, to bi bilo problematicno.
Ovde mnogi ocigledno nisu uradili domaci i procitali kako naponi kod r3000 funkcionisu na defu.
Ako necete da klokujete, stavite -offset, i naponi mogu da ne prelaze 1.4v npr, i to samo kada se 1-2 jezgra koriste.
Full load ja nisam video na stocku da ide preko 1.35v, pricam na mom 3700x.
 
Ima tu više variabilnih, pored uobičajenih, BIOS.a, tu je i hlađnje. Što je hladjenje bolje to manje ima razloga za zabrinutost oko napona. Ako tražite neku formulu koja može sve da zadovolji, forget it.
 
Hlađenje važi za sve, bilo Intel ili AMD.
Što niže temperature, to veći napon može da podnese, a da ne dođe do degradacije.
Meni su temp ok, Prime blend max 75-77c, ali to ne znači da sam zadovoljan ovim AIO, jer je njesra.
Ima da se vratim na vazduh skorije, ide mi AIO na živce.
 
Meni na stock full load ide do 1.38v a na idle do 1.47v, samo koji je razlog za 1.47v u idle?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ma ne brini se za taj alde napon, pogledaj koliko Ampera vuče i wati, to je onošto diže temperaturu na CPU i vrm.
 
Hlađenje važi za sve, bilo Intel ili AMD.
Što niže temperature, to veći napon može da podnese, a da ne dođe do degradacije.
Meni su temp ok, Prime blend max 75-77c, ali to ne znači da sam zadovoljan ovim AIO, jer je njesra.
Ima da se vratim na vazduh skorije, ide mi AIO na živce.

Probaj Arcticov Liquid Freezer.
 
Ma ne brini se za taj alde napon, pogledaj koliko Ampera vuče i wati, to je onošto diže temperaturu na CPU i vrm.
Kada sam ukljucio PBO povuko je cpu 50a u jednom trenutku i onda sam ga iskljucio . Sa temperaturama nemam problema , vrm ne prelazi 40c , cpu u igrama max 50c.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Za trenutak je OK dok se ne ustali, pa moj 3700x ne povuće toliko ni na 4.4GHz.
 
Ne pričam napamet, lošiji je od D15, Fume, Nindže 5, Ass 3, a od svih bučniji, ali zato i jeftiniji. Ne toliko od Nindže, koliko od D15 npr.
A ti pričaš kao da ga imaš i da si ga probao na r3000, a nemaš ni r3000 ni Acrtic, nego Phanteks koji je D14 u principu.
Uporedi Phanteks sa svim navedenim, jedino će Nindža i D15 u globalu da budu bolji, znači perf I buka.
Da mi avion u sobi ne smeta, ne bih pominjao menjanje AIO.
 
Poslednja izmena:
Jer sam hteo AIO, kako bi mi kućište bilo praznije i lepše, a nisu mi se davale pare za bolje (neko mi rekao dovoljno je to), pa se zeznuo. Ja jednom probam, zeznem se i više ne probam, nego kupim ono što mi treba, samo sada hoću sve, i da bude tiho. Ovaj AIO hladi više nego ok, ali su ventovi katastrofa glasni, za razliku od istih tih koje ti imaš, a koje sam imao.
Freezera neću da kupim, radije ću da dodam 2000 i da kupim neki Scythe ili pak DR4, jer ne hladi baš kako treba 3700x, po nekom testu koji sam pogledao.

Šteta što nisam mogao da nađem kačenja za Phanteks, inače ga ne bih menjao.
Top 3 od svih koje sam imao, Noctua naravno na prva dva mesta, D14 i D15.
 
Poslednja izmena:
Phanteks šalje AM4 mount ako im se dostavi dokaz o kupovini AM4 ploče ili procesora...zato ne planiram još da prodam moj. Mada, ko zna...

Ako ti smeta buka, zameni ventove, majku mu, što da kupuješ ceo kuler.
 
Poslednja izmena:
phanteks mi poslao am4 kachenje pre neki dan na osnovu rachuna za kupovinu kulera.
 
@juri
Zato što će dobri ventovi da koštaju koliko AIO, pa je bolje da prodam AIO i te iste pare koje bih dao za ventove, iskoristim i kupim novi vazdušni.

@Demi
Znam, ali nisam imao račun niti bilo šta, tako da je to otpalo. Da jesam, ne bih menjao sigurno, ipak je odličan hladnjak.
 
Nazad
Vrh Dno