Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Neće da overklokuje, tako da 100mhz gore dole mu ništa neće značiti. Ukoliko se ispostavi da je potrebno, lako će kupiti after market. Prvo neka proveri kako radi bez, pa ukoliko nije zadovoljan, može da kupi šta hoće.
Sa druge strane, h500 je odličan po pitanju airflow-a, najbolji u klasi.
 
Neće da overklokuje, tako da 100mhz gore dole mu ništa neće značiti. Ukoliko se ispostavi da je potrebno, lako će kupiti after market. Prvo neka proveri kako radi bez, pa ukoliko nije zadovoljan, može da kupi šta hoće.
Sa druge strane, h500 je odličan po pitanju airflow-a, najbolji u klasi.

Moje neko razmišljanje:

1)
Procesori sa 4 i više jezgara hoće dosta da se greju kada/ako se opterete. Čak i bez overclock-a.

2)
Tower hladnjak gura topao vazduh pozadi - izvan kućišta, ne ka ploči, pa da greje okolo, ili narušava strujanje vazduha koje ventilatori kućišta prave.
Bolje je kad fizika radi za tebe, nego kad guraš protiv nje.

3)
Dok je sve novo i super - biće sve super. Opet, sa dobrim aftermarket tower coolerom, procesor će za ceo radni vek imati bolje hlađenje. Što sigurno ne škodi stabilnosti i dugotrajnosti. Leti se ne mora misliti da li se i koliko greje, je li izduvana prašina ove nedelje i slično.

4)
Naravno, dobijam 10% od svakog prodatog hladnjaka, a Bentley mi ima već tri godine, treba menjati...
 
Ne treba ti ništa onda, samo manuelno da podesiš napon cpu-a. Gigabyte biosi za x570 koji su izašli pre nekoliko dana su sređeni po pitanju napona, tako da ploče ne dodaju napon kao što testovi pokazuju. Koliko sam video, samo sa auto prebaciš na normal, I onda je napon koji dodaje ploca primetno niži, samim tim je cpu hladniji.
Mora malo da se testira i vidi, mada h500(nemoj da se zezneš da ti uvale onaj prvi model, uzmi mesh) je vrhunski što se tiče airflow-a.

EDIT: Mastercase h500 je mesh, a ima i sa prednjom plastičnom stranom. Ma idi ovi nazivi. Imaju Mastercase H500, onda običan h500 I mesh koji su skuplji. Samo me zbunjuju sa ovim glupim nazivima.
Koliko para kućište?

Ma da ima gomilu modela za H 500, I, P, ja se odlucio za ovaj koji su svi rekli da ima airflow kao i od skupljih modela.

https://www.xtremegaminerd.com/cooler-master-mastercase-h500-review/

Dvoumio sam se izmedju NZXT Phantom 410 i H500

http://www.duocom.rs/sr/proizvod/nzxt-phantom-410-ca-ph410-b1/16588
https://www.gigatron.rs/kucista/cooler_master_kuciste_mastercase_h500__mcmh500ignns00-161590

Ipak se mora cekati neko vreme za procesor, kod nas je tako uvek... juce u emmiju 42000 bio 3700x , danas rasprodat vec, i evo sad popodne okacili u gigatronu za 44.999,00 dinara :D
 
Poslednja izmena:
^^
A pogledaj mjau, nigde temperatura za manjim naponom od 1.25v za stock hladnjak. xDDDDD

@Ciklo
Ne kazem da nisi u pravu, samo da za kombinaciju koju on kupuje ili poseduje, nije potreban after market, posebno ako pogledas video koji je postavio Juro. U najgorem slucaju, kada malo utegne napon, njemu ce max temp biti oko 65c tokom igranja ili rada sa stock hladnjakom. Kao sto sam rekao, ukoliko misli da je potrebno, eto ga kraken x62 na testu bas u videu koji je postavio Juro, po meni odlican AIO za pare, oko 14k kod madjara sa porezom. Tako da bi trebalo da bude cak ispod te cene u prodaji na kp.
Markesh kupuje h500(jedno od najboljih, ako ne i najbolje kuciste u klasi, makar sto se tice airflow-a) kuciste, 2x200 duva od napred bez ikakvih obstrukcija, 2 odozgo izvlace, kao i jedan pozadi.
Sto se prasine tice, svako mesh kuciste mora da se cisti na 2 meseca max.

@Markesh
Pazi kada narucujes, ima h500 i sa plasticnom prednom stranom, on ne valja za airflow, tebi treba mesh. Odlicno je kuciste za tih 13-14k koliko kosta, vrhunsko po meni. Podseca na staru haf seriju, nije preterano lepo(stvar ukusa), ali hladi za medalju, odlican cable managment.
 
Poslednja izmena:
Markesh, procitaj ponovo pravila
 
@markesh
Zabranjeno je postavljanje linkova ka prodavnicama. Mozes da kazes kosta 14k u prodavnici E npr.
 
Poslednja izmena od urednika:
Tokom nedelje bi trebalo da stigne poručeni 3900X. (Crosshair VI Hero, uz Kraken X72.) Ako bude bilo dovoljno slobodnog vremena, preneću detaljnije utiske.

Što se tiče pomenutih CM kućišta, H500P Mesh ili H500M. Ostala nisu baš tako sjajna kada je protok vazduha u pitanju.
 
Samo procitas pravila i sve ce ti biti jasno:

"Pozivanje na domaće firme van "Market" dela foruma se smatra reklamom, a reklama se na Benchmarku placa. "Šta da kupim" podforumi treba da odgovore na pitanje "šta da kupim?", a ne "koju firmu bih da reklamiram?"."
 
I dalje ne znam gde ih nađoste. ( :

Aha... u FAQ > Pravila foruma...
Pravila foruma bi trebala biti postavljena na nekom lako uočljivom mestu.

BTW, postoji i ceo podforum Domaće tržište ili GDE da kupim?, pa je dodatno konfuzno.
 
Imate podforum "Sta da kupim", koristite ga
 
Niko informisan ne bi stavio 1V napon na Ryzen procesor i ocekivao dobre rezultate.

Podrazumeva se da se svaka vrsta undervolta radi uz fiksiranje kloka procesora, za turbo i undervolt treba undervoltovati na tipa 1.25-1.3V (naravno ovo ne vazi za 3900X, koji sa tim naponom zahteva debelo hladjenje).
 
Poslednja izmena:
Stigao 3900X. Utisci tokom nedelje. :)

oz5U518.jpg
 
Nastavak priče o undervoltovanju 3900X:



Potvrdilo se da undervolt drastično smanjuje temperature ali smanjuje i performanse...
 
To neki novi Kolumbo ? Ma stvarno napon menja temperaruru ? Manji napon stvarno neda processoru da radi najbrže ? Eh moj Kolumbo. šta to dožive.!
 
3600 je zmaj, za 99% ljudi i vise nego dovoljan na duzi rok, cena prihvatljiva, TDP dobar, povoljne ploce...
 
Bas malo testova sa 3600, samo su jace modele slali testerima izgleda a 3600 su uglavnom sami nabavljali testeri. To mi je cudno jer je ispao najbolji cena/performanse CPU. Sto se tice ploca, negde sam procitao da na nekim modelima izbacuju podrsku za prvu seriju Ryzena da bi imalo mesta za mikrokod trece. Moja B450M Gaming Plus imala samo beta. Po ovome sa Reddita 3600 je 20% brzi od 2600 sto je veliki upgrade.
 
Bas malo testova sa 3600, samo su jace modele slali testerima izgleda a 3600 su uglavnom sami nabavljali testeri. To mi je cudno jer je ispao najbolji cena/performanse CPU. Sto se tice ploca, negde sam procitao da na nekim modelima izbacuju podrsku za prvu seriju Ryzena da bi imalo mesta za mikrokod trece. Moja B450M Gaming Plus imala samo beta. Po ovome sa Reddita 3600 je 20% brzi od 2600 sto je veliki upgrade.

Jeste nije lose, ali je trenutno i oko 40-50% skuplji od 2600. Kod nas ne toliko, ali u Nemackoj npr https://geizhals.de/amd-ryzen-5-260...ml?t=alle&plz=&va=b&vl=de&hloc=at&hloc=de&v=l
Sada je pravo vreme za kupovinu 2600 kome to zavrsava posao (mogao bih ja vec konacno da predjem sa Phenoma 2 :d ).
 
Jel pominju nesto za meltdown i spectre ?
 
Jeste ali sa 2080ti a kada uzmeš neku 2060/super, rx5700, 1070, 1060 kartu onda je razlika 5% a realnije je da ćeš taj cpu upariti sa ovim kartama nego sa Ti.

Upravo to, stvarno ne vidim poentu te price/testiranja u tom obliku. Sve pod izgovorom da se tako eliminise gpu bottleneck, ok je to je legitimno, ali kao to je dobar pokazatelj kako ce se ponasati sa GPU-ovima nize kategorije buducih generacija.....Bullshit, a to stalno napominju. To veze sa zivotom nema, prosto arhiteture se razlikuju pa tako neki Ivy bridge i5 fino bottleneckuje npr. GTX 970 a sa GTX 1060 to radi super, osim u igrama koje zahtevaju vise threadova (AC Origins/Odyssey, BF 1 i V MP).....

Ja licno iznad RTX 2070 i RX 5700XT ne bih isao jer su to realno GPU-ovi za Ryzen 5 3600, naravno i slabiji modeli. Voleo bih takav test da vidim.
 
Bas malo testova sa 3600, samo su jace modele slali testerima izgleda a 3600 su uglavnom sami nabavljali testeri. To mi je cudno jer je ispao najbolji cena/performanse CPU. Sto se tice ploca, negde sam procitao da na nekim modelima izbacuju podrsku za prvu seriju Ryzena da bi imalo mesta za mikrokod trece. Moja B450M Gaming Plus imala samo beta. Po ovome sa Reddita 3600 je 20% brzi od 2600 sto je veliki upgrade.
Napredak je ogroman u svakom smislu, sto se mene tice vredi doplatiti 70ak eura za R5 3600, ako to ne koci kupovinu bolje grafike i gleda se kupovina na duze staze.
 
Naleteh na interesantan thread o smanjivanju potrošnje/temperature 3000 serije bez većeg gubitka performansi: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ceakbs/if_you_want_to_save_powerreduce_thermals_reduce/

Ukratko, umesto undervoltovanja, smanjuje se PPT (package power tracking) iliti power target. Funkcioniše slično undervoltu, uz manji udarac po performanse (ili isti gubitak ali manje temperature nego undervolt). Ko ima jedan od novih Ryzena, može da proba pa da izvesti...

Ilustracija:

Ryzen 3000 PPT.png
 
Nazad
Vrh Dno