Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Bacio sam pogled na one LED lampice za debugging tokom boot-a.. Upali se crvena za CPU na kratko pa se ugasi, pa onda za VGA i posle se ugasi.. Sistem butuje ok, rade igre itd.. Jel to znak da nesto nije u redu?
 
Ne, sve je u redu.
 
Da se pohvalim konfiguracijom kupljenom za firmu (3D CAD):
Cooler Master MasterBox MB511
Gigabyte B450 AORUS Pro
520W Seasonic SS-520GM2
2x8GB 3200MHz CL16 GeIL EVO FORZA RED
AMD Ryzen 5 3600
GeForce GTX1660Ti MSI Ventus
SSD SATA3 500GB Samsung 860 EVO

Za sada sve radi odlično sem što je CPU kuler (Wraith stealth) malo bučniji nego što sam očekivao. Za napajanje sam na forumu u zadnje vreme često nalazio komentare da je bučno što u mom slučaju nije tačno. Ništa nisam overklokovao niti nameravam.
3f1b7b61fdcd3ee932813756f5c6f041.jpg


Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Jer si probao u biosu da podesiš krivu ventilatora, ili opcija za podešavanje napona jer uglavnom je podešeno na auto, pa prebaci na normal, ili na ofset u minusu -40 ili -50, nećeš izgubiti na performansam procesora, a temperature mogu biti manje samim tim kuler je mirniji.
 
Ne smeta mi buka koju proizvodi jer je u kancelariji pokriju ostali zvuci, napisao sam to kao jedno zapažanje, doduše u odnosu na LC-CC-120. U kućnim (tihim) uslovima mislim da može da bude problem.
Svejedno, daj screenshot podešavanja koja koristiš u BIOS-u pošto su nam takoreći iste ploče - možda probam.
 
Pa evo slike kako je to podešeno u opciji kada nema overkloka prosecora, slične su ploče tvoje je ATX formata i malo je kako da kažem bogatija, a naponske jedinice su iste, čak mislim da su i opcije podešavanja u BIOSU identične. Ako ideš preko -70 tada hoće da malo performanse odu naniže, kod mene lepo radi na -40 do -60, malo je manja temperatura možda 5-10C. Predpostavljam da bi i kod tebe to bilo tu negde, treba probati.

Pogledajte prilog 273512
 
Cena otišla gore 20e u odnosu na prošlu turu.
Meni samo nije jasno otkud njima 3900x, a Ameri ne mogu da navašu dovoljno. AMD ne može da naštancuje 3900x, koliko je potražnja za njim.
 
Bice da nisi cuo da smo lideri u regionu?
 
Bice da nisi cuo da smo lideri u regionu?
*mjau**mjau**mjau* koliko jaka fora, ako mislimo na isto.
Jel tu spada i ono da nam je bukvalno neprijatno koliko nam dobro ide? :D

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ameri imaju veću platežnu moć pa na brzaka pokupuju sve sa zaliha...kod nas malo ko može da pljune 550€ za procesor.
 
Kolika je razlika u performansama izmedju 3600 i 3700x? Odnosno vredi li za razliku u ceni?
Namena bi bila za zahtevnu desktop/office/programiranje upotrebu (potrebno brzo kompajliranje, aktivne 1-2 virtuelne masine, background servisi tipa SQL server baza, dosta chrome tabova itd...) ali se nece koristiti za igrice.
 
Razlika u multiju je otprilike onolika koliko jezgara vise ima 3700x, 33%.
Za tvoj posao, po meni je vredna razlika u ceni, cak i 3900x koji je 12/24, a kosta oko 550e. Ne znam kakav racunar koristis sada za taj isti posao, ali 3700x bi trebalo da bude odlican upgrade, a o 3900x da ne pricamo.
Takodje, verujem da nameravas 32gb rama za masinu? Radis od kuce ili u firmi?
Ploca ti je najjeftinija stavka ovde, za 120e lagano 3900x radi na njoj bez problema, naravno stock.
 
Sa 2 mašine u pozadini i malo zahtevniji rad, trebalo bi ići na 3700X. Za 3900X nema potrebe, mada ako se ima novca :d

Creo i Inventor. SolidWorks vrlo retko.
Huh, nista onda :(
Šta god da se koristi, u svim programima su osnovne CAD radnje i dalje single thread. Evo šta je Inventor do sada prebacio u MT, ostali su na sličnom nivou, manje više
https://knowledge.autodesk.com/supp...ticles/Support-for-multi-core-processors.html

Mada, dobra stvar je što su ST zadaci ionako dovoljno brzi (sketch, dimension...) da se već 10 godina ne primećuje razlika. Sve u svemu, za CAD (koji god) je 3600 best-buy
 
Posto radim u firmi koja je zastupnik SolidWorks-a, pa moram dobro da poznajem softver, apsolutno se slazem sa tobom. Posto SolidWorks nije javno nigde definisao koje akcije su tacno Multi Thread, iz mog iskustva mogu reci da akcije koje je Autodesk prebacio na Multi Thread su isto i kod SolidWorks-a Multi Thread. Simulacije tradicionalno koriste Multi Thread resurse, ali makar u slucaju SolidWorks-a i tu postoji limit do odredjenog broja jezgara, kao sto se da videti na linku ispod.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SOLIDWORKS-2019-Intel-CPU-Performance-1347/

Problem kod Single Thread procesa jeste da posle odredjenog broja komponenti u sklopu dodjes u situaciju da osvezavanje sklopa traje po minut i vise, i to pogotovo u slucajevima kada je potrebno omoguciti kretanje veceg broja komponenti slozene geometrije. Sve to moze da se "olaksa", ali postoje situacije kada je to neprihvatljivo pa onda mora da se ceka osvezavanje (Rebuild).

Retko ko od klijenata koristi AMD procesor (imali smo jednog sa 2990WX), jer se vecina njih odluci na kupovinu Brand name konfiguracija sa Quadro grafikama koje uvek prate Intel procesori, pa me je zanimalo iskustvo sa Zen 2 koji je sweet spot po mnogo parametara.


Pre je za recimo rendering bio potreban jaci CPU, ali sada Autodesk i SolidWorks u svojim rendering resenjima koriste GPU render engine-e (nVidia iRay engine) pa je kupovina jakog procesora dodatno obesmisljena. Jedini razlog zasto bi neko kupio jak procesor jeste KeyShot rendering softver, jer on koristi CPU rendering engine. Sam softver je izuzetno intuitivan pa se znatno brze uradi setup scene i dodje do odlicnog rendera nekog 3D CAD modela u odnosu na SolidWorks i Autodesk komparativna resenja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolika je razlika u performansama izmedju 3600 i 3700x? Odnosno vredi li za razliku u ceni?
Namena bi bila za zahtevnu desktop/office/programiranje upotrebu (potrebno brzo kompajliranje, aktivne 1-2 virtuelne masine, background servisi tipa SQL server baza, dosta chrome tabova itd...) ali se nece koristiti za igrice.

Tebi ne treba hi end CPU koliko ti treba puno memorije...

Za programiranje puno memorije i brzi dikskovi za rad sa bazama...
Za poslovnu upotrebu dobar CPU slabiji GPU i dosta memorije...
Za igranje nesto sporiji CPU sto bolji GPU i dosta memorije...
 
16GB RAM-a je sasvm dovoljno za gejming. Za druge pomenute stvari bih išao na 32, pošto su cene niske...
 
Kolika je razlika u performansama izmedju 3600 i 3700x? Odnosno vredi li za razliku u ceni?
Namena bi bila za zahtevnu desktop/office/programiranje upotrebu (potrebno brzo kompajliranje, aktivne 1-2 virtuelne masine, background servisi tipa SQL server baza, dosta chrome tabova itd...) ali se nece koristiti za igrice.

Ово се своди на само једно "Нема конкретног одговора на ово питање". Ово на прву лопту ако је професионални рад иде на два рачунара, активни рачунар (радни) и тест рачунар за апликацију, сурф итд... Ако није за професиолани рад онда можеш све на једном тј. ако пукне нека апликација, потребан рестарт и имаш времена за сетовање свега онда је ОК.

"Kolika je razlika u performansama izmedju 3600 i 3700x?" - Шта ти је сад проблем код рачунара (спор упис/читање података, спор процесор, меморија) где се дешава највеће заузеће приликом које радње?
 
Poslednja izmena:
E, malo ulecem naglavacke na ovu temu, ali je l' to do neispeglanog BIOSa sto mi drzi core volt na 1.41-1.42 za R3600?

Vidim da je neko u temi (mislim anarki), predlozio da se spusti voltaza i digne max frekvencija za overclock.

Da li bi to trebalo da se radi i za neki normalan rad? Meni ovih 1.40+ deluje nenormalno, tj. temp sa stock kulerom je na idle 45-50, sto mi deluje mnogo.

Mislio sam da mu stavim ~1.3 i max all core na 3.9-4GHz.

Tek sam sklopio masinu, nov sam u svetu ryzena, stari A8-3870K sa CM Hyper TX3 Evo bio hladan ko spricer.
 
Da, BIOSi za Ryzen 3000 po defaultu nadrukaju voltažu...moraš manuelno da spustiš. Probaj sa 1.3 i vidi šta možeš a uradiš sa tim...
 
probao sam danas da spustim na 1.35 i stavio max 3.9 i sve je lepo radilo...

Znaci, da idem dole jos...
 
Probaj pa vidi ako ideš na 3,9 možda bi moglo i na 1,25v, mada zavisi i m. ploče , ram memorije. Kod mene sam malo eksperimentisao radnim naponom procesora na 4,1GHz radi na 1,308v, 4 GHz na 1,272v. Primetno je da sa svakim podizanjem radne frekvencije procesora za 0,1GHz i temperatura u testovima ide gore za 5-6 C. Cinebench R20 u prilogu kako to izgleda na mom sistemu.

ryzen.JPG
 
Na hladnjaku sto se dobija uz procesor, to je normalna temperatura. Mora bolji hladnjak za OC.
 
Novi ryzen procesori i ploce funkcionisu drukcije malo od svih prethodnih po nekoliko faktora.

Recimo nenormalne temperature sto su brinule ljude nisu ni bile u stvari takve kao sto je izgledalo, prvobitno kod novih ryzen-a
su bile prikazane maksimalna temperature na zaristima u okviru procesora, a do sad za intel i amd su uvek bile prikazane prosecne temperature.
Amd je to vratio na staro sa novim chipset drajverima i biosima, ali nisu svi ljudi update uradili jos, niti kod svih ploca i biosa ovo radi kako treba jos uvek.

Pa onda veliki skokovi i haoticna voltaza i temperatura koja nikako da se smiri, i nikako procesor idle da radi dok se ne pogasi svaki 3rd party program.
Recimo nijedan program osim cpu-z ne moze jos uvek da prikaze stvarne idle temp i voltaze, valjda ce hwinfo64 uskoro moci), ljudi su isto mislili falicni procesori,
a ono ispalo da je ryzen prebrz u reagovanju i idenju iz idle u load(1-2ms), i obrnuto pa je AMD opet morao da uspori procesor van full screen-a.

I sad dovoljno kasni sa clock-ovanjem i voltazom da kod programa za ocitavanja postoji iluzija boljih temperatura :) i da manje problem "trenduje" na reddit-u.
A zauzvrat zeznuti za performance svi ljudi sto se igraju u windowed i bordeless xD

Takodje Windows ne ume lepo da koristi najbolja/favoured jezgra jos uvek, evo malopre procitah da ce u oktobarskom patchu za 10-ku da stize ponovo revizija ovoga
"A new rotation policy is present that distributes performance more fairly among favored cores available with a CPU."
https://www.windowscentral.com/windows-10-19h2-changelog

Tako da samo strpljivo, vec u "ABBA" reviziji novoj su malo manje voltaze, bice to jos za 1-2 bolje, al ne onoliko koliko ljudi hoce/ocekuju jer je problem preuvelican.
Takodje to ne znaci da su savrseni 7nm procesori, i da nemaju boljke, imaju problema od novog procesa (ogromna razlika u maksimalnim clock-ovima od primerka do primerka)
i nabijenosti, i tek kad sazri proizvodni proces za ~9-12 meseci ce da bude stvarno bolje, a mozda tek i na EUV 7nm, ko zna, uporedite samo sa problemima koje Intel ima, ...
 
Poslednja izmena:
aman ljudi, - napon !
 
Poslednja izmena od urednika:
Tebi ne treba hi end CPU koliko ti treba puno memorije...

Za programiranje puno memorije i brzi dikskovi za rad sa bazama...
Za poslovnu upotrebu dobar CPU slabiji GPU i dosta memorije...
Za igranje nesto sporiji CPU sto bolji GPU i dosta memorije...

Ok tako sam nesto i ja rezonovao. Mislim da cu ici na 3600 a za razliku u ceni do 3700x cu kupiti dodatnih 16gb pa da bude ukupno 32gb.
 
Nazad
Vrh Dno