Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

@jurodivi

1600AF i 2600X su isti procesori, to je potpuno besmisleno :D

3600 je vec bolji, zavisi naravno za sta koristis, ako je za igre, razlika se oseti u 1080p 144+Hz gamingu, za sve ostalo (60-75Hz bilo koje rezolucije ili rezolucija visa od 1080p) je bacena para, mada znas ti sve ovo vec :)
 
Trebao je u startu da uzme 2700/x i nasvira na 4-4.2Ghz, na taj nacin se za male pare resava sve :)
 
Evo malo stock temp od 2600, MSI B450 Tomahawk Max ploča. Haf X kućište bez gornjeg ventilatora za sada.
 

Prilozi

  • stock.JPG
    stock.JPG
    46.2 KB · Pregleda: 177
Najisplativija kupovina - performanse po evriću - je Ryzen 5 1600, iza njega 5 2600... (Benchmark 12493/13481, cena 95/112-114), veća je (u procentima) razlika u ceni od razlike u performansama (2600 je "jači za 8%, a skuplji za 18%-20%) ... kod jačih modela ta razlika je sve veća... al vuče čoveka nešto na "jače", naručih 2600...
 
@jurodivi

1600AF i 2600X su isti procesori, to je potpuno besmisleno :D

3600 je vec bolji, zavisi naravno za sta koristis, ako je za igre, razlika se oseti u 1080p 144+Hz gamingu, za sve ostalo (60-75Hz bilo koje rezolucije ili rezolucija visa od 1080p) je bacena para, mada znas ti sve ovo vec :)

Ma znam sve, nego...sajkologija :)
Nervira me što imam "sakatu verziju" i što ću se oslanjati na lutriju...žali bože 3600 c17 memorije, lol.
Mozak ljudski je čudo...

Planiram krajem godine ili iduće, ne znam ni ja, da pređem na 1440p 120+ Hz i ne planiram skoriji apgrejd, pa...
Videću. 3600 je i dalje mnogo skuplji, i ako prodam 1600AF treba dosta da dodam, to me najviše odbija.

@HSV

Pazario sam u grdno vreme, u jeku karantina, ili sve rasprodato ili cene sačuvaj Bože...jedva nađoh i ovaj 1600AF, posle je poskupeo još više.
Impulsivna kupovina, dunulo mi, iznervirao se i 'ajde...
 
Realno, najbolje da sačekam 4000 seriju i da ljudi počnu da prodaju svoje 2000 i 3000 procesore (i AMD im verovatno spusti cene), pa upecam nešto...
Ako ne ispadnem nestrpljiv ili naleti nešto baš povoljno.
 
Ti vec imas procesor 2000 serije (doduse kamufliran :D), za gaming neces imati osetnog benefita ni sa cim ispod 3000 serije.
 
Znam...kad padnu cene 3000 seriji, možda ubodem neki...
Bolje da skupljam kintu za monitor, em je loš izbor (čak i kod Mađara) em su cene užas...
 
Jos malo rezova ako nekoga interesuje,stock cooler podesen na max obrtaje.
37cb941634d120862f753e5b87103fa0.jpg
3c20e50dbe5c4cf38a2e2f6c024b868e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ne znam šta im je to trebalo. Da, 3000 serija je sad brža, yay, bla, bla...ali.

Prvo, sahranjuju sadašnje 3000 modele, kao što je NVidia sa Super verzijama grafika zakopala non-super karte. Ljudi će biti ljuti na AMD jer su obesmilili njihovu kupovinu (opet, kao što su bili besni na NV).
Drugo, kanibalizuju 4000 seriju jer ako su ovi 10% bolji od sadašnjih 3000 modela, koliko je onda bolja 4000 serija i vredi li čekati? Po mom mišljenju, ne dovoljno bolja da bi opravdalo čekanje, veće cene i zezancije s pločama i BIOSima...kupiš lepo ove nove X procesore, ubodeš u B450 ploču i miran si, šta će ti 4000 serija i gorepomenute zvrčke.

Zaista kratkovid potez.
 
List iz Intelove knjige, usavršili proces i dobili malo na brzini i sada hoće da zaguše tržište sa milion opcija a polako se otarase starijih modela dok je potražnja još uvek vruća. Otkud toliko processora druge generacije na tržištu kada su još uvek traženi ? Još uvek u proizvodnji ?
 
Ne znam šta im je to trebalo. Da, 3000 serija je sad brža, yay, bla, bla...ali.

Prvo, sahranjuju sadašnje 3000 modele, kao što je NVidia sa Super verzijama grafika zakopala non-super karte. Ljudi će biti ljuti na AMD jer su obesmilili njihovu kupovinu (opet, kao što su bili besni na NV).
Drugo, kanibalizuju 4000 seriju jer ako su ovi 10% bolji od sadašnjih 3000 modela, koliko je onda bolja 4000 serija i vredi li čekati? Po mom mišljenju, ne dovoljno bolja da bi opravdalo čekanje, veće cene i zezancije s pločama i BIOSima...kupiš lepo ove nove X procesore, ubodeš u B450 ploču i miran si, šta će ti 4000 serija i gorepomenute zvrčke.

Zaista kratkovid potez.
Ja zaista ne razumem ovo što si napisao :D
Prvo, 3000 serija je u prodaji već godinu dana skoro. Ne vidim kako je obesmišljena njihova kupovina. Ljudi valjda kupuju određein proizvod jer im treba
Drugo, nakon godinu dana je i očekivano da ceen budu niže nego na početku prodaje
Treća, odakle uopšte informacija o 10% boljim performansama. Ako je razlika samo u kloku, teško da će biti i 5%
Dalje, Zen 3 (serija 4000 ili 5000 ili kako god) je najavljena da će biti do kraja godine. To može biti za 3 meseca, a može i za 6. I opet, mnogi ljudi ne žele da kupe novu generaciju odmah po izlasku. Zašto ne ponuditi nešto bolje. Ili samo brži CPu po istoj ceni, ili isti CPU po nižoj ceni

Zaista ne razumem. Kupci su u ovom slučaju samo na dobitku. Isto kao i sa nVidia Super kartama, isto kao i sa Intel Comet Lake procesorima, itd. Pre će biti da to za kompaniju nije dobar potez, ali za kupce nema ništa loše.

Ja imam želju da zamenim moj R3 1200. Realno nemam potrebe, ali kad već imam toliko opcija, žašto da ne. I veoma mi je drago da imam R5 1600AF, R5 2600X, R3 3100/3300X... pa i R5 3600 mi je opcija. Posebno ako mu zaista padne cena nakon Comet Lake i R5 3600XT konkurencije. Slažem se da su svi preterali sa ovim nazivima i da je to moglo biti bolje rešeno, ali ko ne želi da uloži malo vremena ili pita za savet, onda mu nije kriv ni AMD ni Intel ni nVidia

To večito pitanje: "Vredi li čekati" je besmisleno. Ako ti treba, kupi. Ako ti ne treba nemoj. Posebno za procesore gde 10% razlike u performansama, što je dobitak za novu generaciju, realno ne znači ništa. Kod grafičkih zna da bude i 30% pa možda i ima smisla. Ja sad treba da kukam i pljujem AMD ili Intel što sam pre 3 godine kupio R3 1200, a sad se za iste pare može uzeti 70%-100% brži procesor? Besmisleno
 
Poslednja izmena:
Ne treba mnogo mozgati oko toga ... ko moze da nadje sada moze da ulovi solidan 8 core ispod 200e , to je pre dve godine bilo skoro duplo skuplje.
Problem je kada ne znas sta radis , klasican konzumerizam pa uzmes da menjas svakih 6 meseci komponente jer mislis da dobijas mnogo bolje :) pa ti onda kriv amd ili intel jer te opljackao...
Mi stariji menjamo masine na 3-5god :D
 
Ne treba mnogo mozgati oko toga ... ko moze da nadje sada moze da ulovi solidan 8 core ispod 200e , to je pre dve godine bilo skoro duplo skuplje.
Problem je kada ne znas sta radis , klasican konzumerizam pa uzmes da menjas svakih 6 meseci komponente jer mislis da dobijas mnogo bolje :) pa ti onda kriv amd ili intel jer te opljackao...
Mi stariji menjamo masine na 3-5god :D

Pustite mladje nek uzivaju jednom se zivi.... i mi smo mjenjali bilo nam zanimljivo kao sto je sad njima sve bude i prodje takav je zivot. treba sve probat ;)
 

Zanimljivo, gledajuci onaj test 3800x na 5GHz ovo bi moglo u igrama da pomogne od 0-3%. Ako ne smanje latenciju koja ocigledno znaci igrama nema nista od pristizanja intela za kojim sada u igrama kaska od 10 do 30% (pogledati snimak sa Digital foundry *), a moze i ovo: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/14.html

Ovde je prosek za 3700x 83,2% za 3900x 85.8% od 10900k. Da li ce igre da se igraju u 720p sa 2080ti, naravno da nece, ali ce neka buduca GTX 4070 u 1440p raditi kao 2080ti u 720p i to za 3-4 godine. Danasnja top karta je prosecna za 4-5 godina. Da li ce nove igre da idu na stranu na koju ide Intel tj. da li ce biti vise kao "Sekiro" ili nece pa ce biti vise kao 'Rage 2" to je tesko sada reci.

Fokus ce svakako biti na 8c i 16t zbog novih konzola. Za 3 godine moze se lako dogoditi da 10600k bude jednako brz kao 3700x bas zbog iskoriscenja svih jezgara sto se tice prosecnog FPS, ali da zaostaje po pitanju "1% fps". Ko sada kupuje nov CPU i zeli da ga sluzi po mom misljenju 8c/16t je dugotrajnije resenje. Target za PS5 je 60 fps u 4k (uz dinamicku rezoluciju, to vec svi znamo da drugacije nece ici) i to sa Zen 2 arhitekturom na 3,5Ghz. U PC svetu je nekih 4.2-4.4GHz ostvarivo za Zen 2, a sa XT procesorima i 200MHz vise. Nazalost problem ostaje "Infinity Fabric" i njegova ogranicenja, ne po pitanju samog protoka koji je u zoni 40+ GB/s, vec po pitanju dodatnog povecanja latencija medju jezgrima i ka samoj memoriji. AMD procesori su "cipleti" tj. nemaju jedno monolitno jezgro i tu nastaje ta razlika, jeftin za pumpanje broja jezgara, ali los za latencije-igre nezavisno od takta (bar koliko vidimo na 5Ghz). Posmatrajmo to sa ovog stanovista... Intel 10400 je cisti 6c/12t dizajn za 182$. Zamislite da je Intel spajao 2x 10400 kao AMD za cca 400$ u vidu cipleta. Dobili bi 12c/24t za 400$ (slicno kao i 3900x), ali bi imali isti problem sa latencijama i nesto losijim gaming performansama. Svako je krenuo svojim putem, koji put je bolji vreme ce pokazati, ali uzevsi u obzir dizajn konzola nove generacije izgleda da ce se u buduce sve igre praviti sa predznanjem da ce raditi na "ciplet" procesorima kako bi smanjili negativan uticaj na performanse.

Da rezimiramo sto se igara tice, jer ako gledamo render i video obradu onda nema dileme, tu AMD ostaje i dalje br1. po pitanju isplativosti:

10700k koji ima 8c/16t i sto se tice igara totalna "nirvana" narednih 4-5 godina - 470eur
10600k sa 6c/12t za 330eur je sada OK (cista petica). Da li ce biti ok za 2 godine, verovatno da (vrlo dobar 4), a za 4-5 100% nece vise i preci ce u kategoriju "dobar 3"
3700x sa 8c/16t 280eur upotrebljiv sada i slicno ce biti upotrebljiv i za 4-5 godina, uvek ce biti "vrlo dobar 4", nikada nece zablistati u igrama, ali ce biti pravi "radni konj" da se tako izrazim.
3600 je sada "vrlo dobar 4", to ce i ostati naredne 2 godne, da bi u jos naredne 3 posle toga bio "dobar 3" ali ima najnizu cenu od 170eur.

* - https://www.youtube.com/watch?v=ffKHk-M_8eY
 
Poslednja izmena:
^
Ok ali uzimamo trenutne cene, ako je neko spreman da saceka do kraja godine i vidi sta ce AMD da izbaci po pitanju grafa i procesora, kao i NVidia (sto mi deluje logicnije) - smatram da onda tek mozemo da podvucemo crtu.

Postavlja se pitanje sta ce AMD ponuditi u tom cenovnom rangu do 400e kao odgovor na 10700k/10600k - jer je ovo bio "odgovor" Intela na trenutnu generaciju AMD-ovih CPU-a.
Pre bih rekao da ce 3700x biti "totalna nirvana" narednih 4-5 godina jer ce mu cena ici na 250e krajem godine (ako ne i ispod), sto ostavlja dobar prostor u budzetu za grafu,sto je preduslov kupovine kod mainstream gamera (ne i "entuzijasta") a kada prodje taj ciklus onda mozemo da se presaltamo na sledecu generaciju.

Meni licno 3800xt deluje interesantno - ukoliko ga ne napumpaju cenovno, rekao bih da moze biti bolja opcija od gore navedenih za naredne 5 godine...

Mislim da sam negde vec pricao o tome, ovaj naredni period ce biti odlican za uspostavljanje 1440p 144hz kao standard za gaming (medj' sire narodne mase) jer ce hardver za isti biti dosta pristupacniji, sem ako ne klepi opet neka kriza...
 
2-3 sake pirinca...

AOC CQ 27"/32" VA panel serija je 300/330e u EU, smatram je ok entry-level opcijom.
Top of the line idu 400e pa na gore...

Pricam o periodu od 4-5 godine, gde ce cene ici dole, ne kupovinu "odmah sada"...

Konfiguracija sa 3700x, x570tuf i 5700/5700xt je mogla da se sklopi za 1150-1400e (u zavisnosti od toga sta ubacujes od komponenti moze dodatno da oboris), pri cemu mozes da sklopis bolju bazu i izostavis jacu grafu (ubacis tipa 1660s) koju kasnije zamenis i dodas nov gaming monitor...
Pri cemu, opet kazem, gledam cene u EU jer nisam u Srbiji. Ali koliko mi se cini i vi uvozite kod Madjara tako da vam dodje na isto...
 
Poslednja izmena:
^
Ok ali uzimamo trenutne cene, ako je neko spreman da saceka do kraja godine i vidi sta ce AMD da izbaci po pitanju grafa i procesora, kao i NVidia (sto mi deluje logicnije) - smatram da onda tek mozemo da podvucemo crtu.

Postavlja se pitanje sta ce AMD ponuditi u tom cenovnom rangu do 400e kao odgovor na 10700k/10600k - jer je ovo bio "odgovor" Intela na trenutnu generaciju AMD-ovih CPU-a.
Pre bih rekao da ce 3700x biti "totalna nirvana" narednih 4-5 godina jer ce mu cena ici na 250e krajem godine (ako ne i ispod), sto ostavlja dobar prostor u budzetu za grafu,sto je preduslov kupovine kod mainstream gamera (ne i "entuzijasta") a kada prodje taj ciklus onda mozemo da se presaltamo na sledecu generaciju.

Meni licno 3800xt deluje interesantno - ukoliko ga ne napumpaju cenovno, rekao bih da moze biti bolja opcija od gore navedenih za naredne 5 godine...

Mislim da sam negde vec pricao o tome, ovaj naredni period ce biti odlican za uspostavljanje 1440p 144hz kao standard za gaming (medj' sire narodne mase) jer ce hardver za isti biti dosta pristupacniji, sem ako ne klepi opet neka kriza...

3700x je odlican izbor , taj ce biti za godinu dana oko 200e , ne verujem da ce pre toga.
Ne mogu da se setim da li je AMD stavljao XT pored modela procesora u proslosti , znam da je za GPU to radio jos davno ATI (AMD) ali ne i za cpu :d znaci da je nesto dobro i da trosi vise nego inace :smoke:
 
Ne kupuje se 8-core za gaming svakako, cak ni za stream jer ide preko GPU-a, jedino mozda ko se profesionalno bavi tine pa da ide na streamovanje preko OBS-a.

Najbolji 6/12, midrange ploca, 2x8GB sto bolje memorije i naravno vecina novca u GPU, kakvi crni 8-core za igranje..

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ja se vodim logikom da ono sto budem sklopio ne planiram da menjam u naredne 5 godine (osim potencijalnog kvara ili GPU-a na ~3 i to ako bude bilo potrebe).
Uzimam najbolje sto mogu u datom trenutku za odredjenu sumu novca i to je to... Zato i cekam kraj godine jer je "prelazni period" a i cene su trenutno napumpane.
3700x +5700(xt) mi deluje kao logicniji izbor zbog standarda u konzolama koji ce sigurno uticati i na PC (shift na vise jezgra), ali i to je opet barem jos 1,5-2 godine udaljeno...

Mi ovde lelem00dimo jer se trziste znatno pomera i za 2-3 godine ko zna kako ce izgledati... 3600 ce apsolutno da zadovolji potrebe za igranje u tom periodu (tih 10% prednosti u igrama za Intel macku o rep moze da se okaci za prosecnog kupca ako je AMD povoljniji), za posle vec ne bih znao...

Na kraju krajeva sacekati kraj godine, videti kako sve izgleda na papiru pa napraviti racunicu...
Vise me interesuje stanje na GPU trzistu, CPU tek sa Ryzen 4000 serijom jer se ovde znalo da neki veci skok nece biti...
 
EY763M_U8AAXh51.jpg


EY77XQQUwAACWAA.jpg


EY77YUzUMAAOOVA.jpg
 
Posle devet meseci od izlaska ostalih docekasmo i Ryzen 3 serije 3300x - 142e kod nas :/
Vidim da mnogi cekaju kraj godine da vide cene, sto se mene tice cekam 3300x kod madjara pa onda za godinu dana kada izadju mozda i upgrade na ryzen 3 4000.
 
Ko voli za gejming taj 3300x je odličan.

Meni je više trebao 2700 za multi operacije, kako za gejming tako i za rendering...a nisamnof onih kojima znaci 5fps više ili manje..to ne jurim.
Više volim da imam više jezgrica, nekako si sigurniji , oseća se rasterećenje [emoji3526]
Posle upgrade na 37xx ili 47xx će da vidimo.
 
Ne verujem da ce biti glatko na tim 4c/8t spustiti npr bf5 mp i brljati po chrome jer i na 6c/12t cpu u bf5 je na 80-90%. Iskreno bitnije mi je to nego jos malo fps-a..hocu reci ni sa r5 1600 ne bih presao na bilo koji 4c/8t sada...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
b8mgd8.png
 
Nazad
Vrh Dno