Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Čupavac sa GamerNexus-a je podelio informaciju da će low i mid tear ploče x570 tek sledeće godine u januaru, ako sam slušao dobro. Ne znam šta podrazumeva low tier kada je x570 tuf gaming plus baš to.

https://www.youtube.com/watch?v=Zd4xXyjT6mE
 
A ovo ti ne smeta sto samo cekas nesto da bi dao negativan komentar?
Pa ako iz mojih par postova nisi zakljucio koju pricu zastupam.. Nem' pojma sta da ti kazem...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
to je limit ja mislim za AMD.

Da ne zbunjujemo ljude opet, za svaki slučaj.

Ovo o čemu pišeš, vezano je za Zen/Zen+ i vrlo verovatno za Zen 2 u 1:1 modu.

U 2:1 modu će biti druga priča.

Inače, kad je izašao Ryzen, svima je bio znak pitanja iznad glave, zbog čega je AMD, RAM i IF stavio "pod istu granu".
 
Poslednja izmena:
Pa ako iz mojih par postova nisi zakljucio koju pricu zastupam.. Nem' pojma sta da ti kazem...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Ti navijas za svoj dzep, najbolja stvar. Nista nama ne treba x570, tako da nemas razloga da se brines za cenu, jer x470 je isti djavo. Imas 2 karte koje podrzavaju 4.0, to su 5700 i 5700xt. Do vremena kada 4.0 bude standard, cene ploca ce da odu mnogo dole, tako da ces imati priliku da zamenih tada grafu i plocu.
Opet, ima informacija da amd vec radi na pcie 5.0, i da ce izaci kada Zen 4 valjda, to je 2022, tako da pucanje mnogo para za x570 nije dobra opcija, jedino ako imas kesa za bacanje.
 
U čemu je poenta PCI E 4.0 kada i RTX2080Ti radi sa 3.0? Zar ne?
 
Onaj koji hoce 144fps lock, njemu tih mogucih 10% prednosti u korist intela nece znaciti ali nista, jer ce gpu morati da zavrsi stvari tu, a ne cpu.

Ne bih se složio. Da govorimo o 60fps, da. Ali u 1440p i 144fps tih 10%, koliko već, može da znači, pogotovo kod zahtevnih/loše optimizovanih igara kad se mašina muči da izvuče i 100 a kamo li 144fps, pogotovo ako hoćeš da ti fps ne pada ispod 144. A i ne znamo koliku će prednost Intel imati (i da li će, verovatno hoće) u igrama u odnosu na Ryzen 3000...ali ima ljudi koji mogu i hoće da plate tu razliku frejmovima, ma koliko mala bila.

U čemu je poenta PCI E 4.0 kada i RTX2080Ti radi sa 3.0? Zar ne?

Da...što se grafike tiče. Poenta 4.0 sada su high-speed NVMe drajvovi...

Osim toga, neko mora da počne da gura nove tehnologije koje trenutno neće imati smisla ali hoće kasnije...AMD to radi sa PCIe 4.0, Intel će uskoro sa PCIe 5.0 (pitam se koji će standard i koliko biti relevantan onda), a NVidia sa RT.
E sad, to što se Nvidia pljuje zbog ubacivanja novih tehnologija koje trenutno ne donose realne benefite za gro korisnika i dizanja cena zbog istih, a AMD-u se gleda kroz prste kad radi isto to sa PCIe 4.0...to je druga priča, heh. NV bad, AMD good, ovo, ono.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se složio. Da govorimo o 60fps, da. Ali u 1440p i 144fps tih 10%, koliko već, može da znači, pogotovo kod zahtevnih/loše optimizovanih igara kad se mašina muči da izvuče i 100 a kamo li 144fps, pogotovo ako hoćeš da ti fps ne pada ispod 144. A i ne znamo koliku će prednost Intel imati (i da li će, verovatno hoće) u igrama u odnosu na Ryzen 3000...ali ima ljudi koji mogu i hoće da plate tu razliku frejmovima, ma koliko mala bila.

Ako se masina muci da izbaci 200+, nista 10% ne znaci. Nije isto konstant 200+ i 160-145, tako da 10% je nista. Pricam iz iskustva, jer znam sta znaci kada se igras na granici, a kako je kada imas 50fps lufta. Npr, BF4 sam igrao na 280x i dx, i ta granica 140-145 je bila kobna, igra je jednostavno radila kao smece, dok je mantle radio vrhunski, 200 lock. Naravno, nisam igrao na ultra, kao nijedan pro igrac koji je bio sa mnom u timu. Neke stvari jesu bile high, ne mogu tacno da se setim koje.
Naravno da ima ljudi koji su voljni da plate razliku, ma koliko mala bila.Njihove pare naravno, a moje misljenje je moje.
 
Da ne zbunjujemo ljude opet, za svaki slučaj.

Ovo o čemu pišeš, vezano je za Zen/Zen+ i vrlo verovatno za Zen 2 u 1:1 modu.

U 2:1 modu će biti druga priča.

Inače, kad je izašao Ryzen, svima je bio znak pitanja iznad glave, zbog čega je AMD, RAM i IF stavio "pod istu granu".
1700, 1700X, 1800X. 1800X je imao najbolji IMC, pricam o tim procesorima.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako se masina muci da izbaci 200+, nista 10% ne znaci

Da...al' treba mašina da izbaci 200+. To već zavisi od mnogo stvari...već sada ima igara gde se i 9900K + 2080Ti muče da naprave konstantnih 144fps u 1440p, pogotovo u multiplayeru. A 4K je već posebna priča...
Plus, ne znam zašto govoriš o granici i luftu a odbacuješ tih 10% koji mogu da naprave razliku između granice i lufta u high refresh gamingu...to je praktično glavni razlog da se uzme Intel, prelazak te linije.
 
Da,kad pricamo o high end masinama i 150-200fps, 10% je veliko kao kuća.
 
Da...al' treba mašina da izbaci 200+. To već zavisi od mnogo stvari...već sada ima igara gde se i 9900K + 2080Ti muče da naprave konstantnih 144fps u 1440p, pogotovo u multiplayeru. A 4K je već posebna priča...
Plus, ne znam zašto govoriš o granici i luftu a odbacuješ tih 10% koji mogu da naprave razliku između granice i lufta u high refresh gamingu...to je praktično glavni razlog da se uzme Intel, prelazak te linije.

Za prvi deo se potpuno slazem, cak i ta kombinacija ima problema u pojedinim naslovima.

Ako je avg 150 recimo, low je 110fps-a, tako da ta konstanta 144 pada u vodu, tako da je 10% nista, jer jednostavno ultra ne moze da izbaci i kraj price. Jedino sta ce da napravi razliku je smanjenje pojedinih detalja, MSAA npr ili AA ili sta vec.

Gde je avg 200+, low je 170, jer sto je veci avg, low je visi, i samim tim opet tih 10% nece uticati.

Mnogo je kombinacija u opticaju, i sve zavisi od slucaja do slucaja, ali u mnogim nedostatak konstante je jedino resiv obaranjem nekih detalja. Zavisi od naslova do naslova, kao sto zavisi od racunara.

https://www.youtube.com/watch?v=5HzyOjum1ac
evo jedan primer 2k, mp bf5, gde jedino g-sync moze da sredi stvari.
Low mu je u jednom trenutku 103, isti djavo 103 ili 93, kada je njegova granica 165, i kad ima stutter.


https://www.youtube.com/watch?v=pq-7bPINyZo
a evo ti i majstora 2080ti sli na 4k, pogledaj mu low, 10% opet nista ne znaci.
 
Poslednja izmena:
1700, 1700X, 1800X. 1800X je imao najbolji IMC, pricam o tim procesorima.

Naravno, u pitanju prvi Ryzen.

Suština je u tome, da ograničavajući faktor nije IMC, već IF.

Da je postojao 2:1 mod kod prvog ryzena, mislim da bi IF bio prespor da zadovolji bilo šta. Tako da je sa te strane razumljivo zbog čega su IMC (RAM) i IF ostali "pod istom kapom".

Navodno, kod Zen 2, IF ima duplo veći bandwith od prvog ryzen-a (Zen/Zen+) na istoj frekvenciji.

Što implicira, da kad 2:1 mod bude u upotrebi, IF će biti najmanje na nivou prvog ryzena (Zen/Zen+).

Biće jako, jako zanimljivo porediti ova dva moda u radu.
 
Ne bih se složio. Da govorimo o 60fps, da. Ali u 1440p i 144fps tih 10%, koliko već, može da znači, pogotovo kod zahtevnih/loše optimizovanih igara kad se mašina muči da izvuče i 100 a kamo li 144fps, pogotovo ako hoćeš da ti fps ne pada ispod 144. A i ne znamo koliku će prednost Intel imati (i da li će, verovatno hoće) u igrama u odnosu na Ryzen 3000...ali ima ljudi koji mogu i hoće da plate tu razliku frejmovima, ma koliko mala bila.



Da...što se grafike tiče. Poenta 4.0 sada su high-speed NVMe drajvovi...

Osim toga, neko mora da počne da gura nove tehnologije koje trenutno neće imati smisla ali hoće kasnije...AMD to radi sa PCIe 4.0, Intel će uskoro sa PCIe 5.0 (pitam se koji će standard i koliko biti relevantan onda), a NVidia sa RT.
E sad, to što se Nvidia pljuje zbog ubacivanja novih tehnologija koje trenutno ne donose realne benefite za gro korisnika i dizanja cena zbog istih, a AMD-u se gleda kroz prste kad radi isto to sa PCIe 4.0...to je druga priča, heh. NV bad, AMD good, ovo, ono.

Odakle ti informacija da će Intel prvi implementirati PCI-e 5.0? Inače, IBM je prvi počeo sa PCI-E 4.0, a Imagination je prvi imao zaseban deo čipa (hardver) za Raytracing (Zapravo Intel je imao nešto slično u Larrabee projektu, ali to nije nikada stiglo na tržište). Tako da ni AMD ni nVidia nisu pioniri u navedenim tehnologijama.

Ne pljujemo mi nikoga što donosi nove tehnologije, već što nas ubeđuju da nam je to potrebno. I RT i PCI-e 4.0/5.0 nekima znače, ali lepo je imati izbor kupovine proizvoda bez toga, a po nižoj ceni. Sreća pa izbor postoji i kod jednih i kod drugih. (Zapravo, i RT i PCI-E 4+ mogu značiti dosta profi korisnicima i to je tržište koje treba ciljati, a ne gejmersko)

Konačno sam pročitao Anand članak :) Čini mi se da AMD zna šta radi sa Zenom. Jedva čekam da vidim naredne generacije, valjda će do tada i Intel izbaciti nešto zanimljivo
 
Poslednja izmena:
Da li će podrška za brži RAM biti vezana za X570 hardver ili je to softverski deo koji će dobiti i starije ploče kroz apdejt BIOS-a?
Razmišljam koje su praktične prednosti novih ploča...
 
Može lako i da bude do ploča, da se bolje klokuje ram na novim pločama. Tako se i kod Haswella bolje klokovao ram na Z97 nego na Z87 pločama.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To je problem koji uslovljava kupovinu skupih ploča.
Da ne trčim pred rudu...
Kada ističe NDA za nove Ryzen procesore? Jel beše 7. jula i u koliko sati po našem vremenu?
 
Opet, ja to ne vidim kao problem. Memorije do 4000mhz su tu i tamo dostupne za dzep. Sve preko 4000 ubija sa cenom. Ne vidim isplativost kupovine brzih memorija od 4000, zarad 1-2% dobitka u igrama. Razlika u ceni je astronomoska.

Da, istice 7. jula, a za vreme ne znam.
 
Poslednja izmena:
Iskocio pricing u Holandiji
c583d3a7370e99bff6f7db2c69b149bd.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
To bez poreza, sto znaci r7, r9 cec da budu 400,500,600e.
 
Poslednja izmena:
Ima već na reddit-u izanalizirane cene...

tldr; je da ta prodavnica kida sa cenama i da je kod njih čak i Ryzen 2600 preskup (preko 200 eura).
 
..a koliko ce biti ovaj r3 3300?
 
I nijedan od dva pomenuta modela nije Zen2 nego je Zen+ sa višim taktovima, kako za cpu, tako i za igpu.
 
Nazad
Vrh Dno