Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Izvadi bateriju sa ploce,sacekaj koji minut pa vrati nazad...pozda se nesto u biosu zaglupavilo...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk

Probacu to, ako ne pomogne nosim ga na reklamaciju. Svakako nisam mu radio nista ekstremno sto bi ga ubilo, napon oko 1.3v nije mogao da ga ubije, i to je radio tako svega par sati, a stres test ni jedan nije radjen duze od 10min.
 
tehnicki 1.3v je mogao da ubije, ryzen procesori nemaju "fiksne max napone", svaki procesor ima svoj licni max napon, FIT MAX voltage. Kada radi duze vremena sa fiksno postavljenim naponom iznad toga, polako se "ubija", dok ne umre ( ovo je iskljucivo all-core ili 80%+ core opterecenje, nema nikakve veze sa naponom na stock podesavanjima ili PBO, tu je kompletno razlicita prica ).

FIT napon se pronalazi tako sto opteretis sva jezgra procesora sa default PBO podesavanjima, i dok to radi u HWinfo64 kliknes za napon deo da izadje prozor sa grafikonom preko vremena, i onda gledajuci kako oscilira u periodu od tipa 10 min posto je vec radio 15-20 min, tu uzmes najmanji napon na koji pada a da se on ponavlja ( da nije jedan ili 2 pada na tokom celog perioda ).

E sad tehnicki cak i sa najlosijim mogucim primercima kao taj koji te je zapao, treba da bude napon bas veci i na duzi period da se ovo desi, tako da si u pravu, nije radio dovoljno vremena kod tebe da se osteti.

Ali to ne znaci da nije vec bio pred krajem, to sto ne moze ni na 4GHz na 1.3v ga cini jednim od najlosijih primeraka, a to znaci da je verovatno FIT napon izmedju 1.24v-1.29v (u startu kad je izasao iz fabrike).

Takodje, generalno moze da bude da je samo jako los primerak koji moze samo stock da radi realno.
 
Poslednja izmena:
Imam procesor Ryzen 2700 i Tomahawk B450 ploču, kada bih uzeo 3700x,da li bi radio na ovoj ploči? Ili bih morao i nju menjati, tipa za Tomahawk MAX? Nisam radio update BIOS-a, sve je radilo dobro otkad sam sastavio mašinu tako da sam sve vidio onom "ne čačkaj ono što radi" :D
I da li bih realno osetio neki napredak? PS, LR, ponekad video editovanje ali retko. Igre skoro nikako..
 
tehnicki 1.3v je mogao da ubije, ryzen procesori nemaju "fiksne max napone", svaki procesor ima svoj licni max napon, FIT MAX voltage. Kada radi duze vremena sa fiksno postavljenim naponom iznad toga, polako se "ubija", dok ne umre ( ovo je iskljucivo all-core ili 80%+ core opterecenje, nema nikakve veze sa naponom na stock podesavanjima ili PBO, tu je kompletno razlicita prica ).

FIT napon se pronalazi tako sto opteretis sva jezgra procesora sa default PBO podesavanjima, i dok to radi u HWinfo64 kliknes za napon deo da izadje prozor sa grafikonom preko vremena, i onda gledajuci kako oscilira u periodu od tipa 10 min posto je vec radio 15-20 min, tu uzmes najmanji napon na koji pada a da se on ponavlja ( da nije jedan ili 2 pada na tokom celog perioda ).

E sad tehnicki cak i sa najlosijim mogucim primercima kao taj koji te je zapao, treba da bude napon bas veci i na duzi period da se ovo desi, tako da si u pravu, nije radio dovoljno vremena kod tebe da se osteti.

Ali to ne znaci da nije vec bio pred krajem, to sto ne moze ni na 4GHz na 1.3v ga cini jednim od najlosijih primeraka, a to znaci da je verovatno FIT napon izmedju 1.24v-1.29v (u startu kad je izasao iz fabrike).

Takodje, generalno moze da bude da je samo jako los primerak koji moze samo stock da radi realno.
Da li podesavate offset kada overklokujete procesor?
I moze li neko da mi kaze sta uopste predstavlja ta opcija i da li je bolje koristiti je ili ne?
Mozda nije tema za to, ali opet ima veze sa Ryzen 5 3600 procesorom.
 
Ja licno nisam, samo LLC 4, da ne pada napon previse, al moj primerak nije nesto za brzine ko najnoviji, ali odlican sto se napona tice (Max FIT mi je 1.31v)

Ostalo 1.27v @ 4.3Ghz, 1.29v @ 4.35Ghz, 1.33v @ 4.4Ghz-malo nestabilno). Preko toga ne ide. Ne znam kakva su dobra ponasanja za offset.

4.25GHz-4.3GHz je granica za full core overclock za 3600, ako je manje od toga, bolje PBO namesten (sa podesenim krivama za ventilatore da se ne pale cesto, 75-84/85 stepena su sasvim ok temperature za procesore, i bez overclock-a i sa)
 
Poslednja izmena:
Ja licno nisam, samo LLC 4, da ne pada napon previse, al moj primerak nije nesto za brzine ko najnoviji, ali odlican sto se napona tice (Max FIT mi je 1.31v)

Ostalo 1.27v @ 4.3Ghz, 1.29v @ 4.35Ghz, 1.33v @ 4.4Ghz-malo nestabilno). Preko toga ne ide. Ne znam kakva su dobra ponasanja za offset.

4.25GHz-4.3GHz je granica za full core overclock za 3600, ako je manje od toga, bolje PBO namesten (sa podesenim krivama za ventilatore da se ne pale cesto, 75-84/85 stepena su sasvim ok temperature za procesore, i bez overclock-a i sa)

Ipak je proradio procesor, pomoglo je vadjenje baterije sa matice.
Bice najbolje da ga ostavim stock, i da ukljucim pbo, podesio sam krivu ventilatora, tako da je super sad. Primerak je jako los za overklokovanje tako da necu cackati tu nista, nema svrhe.
 
Eto, ako hoces da overclockujes nesto i da cackas, uzmi jeftin Crucial Ballistix E-die (3000MHz@Cl15), preko madjara, pa ga podesi na max, neke lepe 3600MHz@CL16-19-16-40 brzine i latencije i slicno, pomocu DRAM Calculator-a za ryzen.
 
Uzeo sam ranije jako povoljno 4x8gb Trident Z rgb, ali je 2400Mhz, to sam mislio da probam da li moze da se podigne malo, ali o tome cu u drugoj temi.
 
ja na mom 3600 držim visok napon (1.375v) za 4.15ghz i nikakav problem nisam imao. Doduše baš retko imam priliku da ga poteram na 100%
 
Zavisi od primerka, kao sto je receno xyz puta, ali trebalo bi da moze i nize da drzi taj clock. Kod mene na 1.29V je stabilan na 4.15Ghz i ima generalno bolji skor na svim benchmark-cima, od CR20, Heaven-a itd. To mu dodje kao sa automobilima - oni iz poslednjih serija uvek imaju najvise opreme, jer se proizvodni proces usavrsio a i ostalo im je 'viska' delova. :)
 
Kod mene je stabilan na 1.26v i 4.3Ghz. Čak nije ni krešovao tokom testiranja ni jednom.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
ne može niže probao sam. moj je iz prvih serija:) držao bih ga ja na default jer su razlike mizerne, al programi za obradu zvuka bolje rade sa fiksnim klokom pa sam ga ostavio ovako
 
Svakako je bolje undervolt i fiksni clock, ako nista temperaturno je zahvalnije a i usima prija kada se krive za ventove lepo podese. :) Bas me interesuje hoce li sa 5k serijom biti ista prica - early primerci 'slabije' podnose OC a kasniji, ako to bude slucaj, mogu tek misliti kakvi bi to rezultati bili. :)
 
I moj je jedan od prvih primeraka, kupljen u avgustu 2019, ja odustao od overklokovanja, treba mu bas veliki napon.
Samo obavezno podesiti krivu ventilatora, neuporedivo prijatnije, u suprotnom ventilator divlja, skace i spusta obrtaje non stop.
 
Kacih u drugoj temi, ali evo i ovde.

Posto sam privremeno odustao od 5000 serije (cekacu 5600 obicni, a u medjuvremenu sledi nabavka graficke), kako bih konacno sklopio racunar uzeo sam jedan R3 3100. Ostatak je Aorus B550I Pro AX, Kingston 2x8GB 2666 (ovo selim iz racunara u racunar vec 4 godine) @3200 C16, Noctua C14S, spakovano u Cooler Master NR200P. Pustio sam CTR 1.1 Beta 7 da odradi dijagnostiku, rezultat - navodno Golden Sample. Preporuka je bila 4.425GHz @1.225V, ili "undervolt podesavanje". tj. 4.3GHz @1.150V. Test je pukao na 998mV (4.05 GHz). Temperatura CPU max 75 stepeni, a VRM 45 (u sobi je bilo oko 25).

Posto je ovo ipak SFF racunar, izbor je naravno nizi napon ;). Pustio sam danas stability test, 4.3 GHz, 1.125V (realno 1.116), zavrsio bez problema. Necu traziti maksimum, ostaje ovako definitivno, ako eventualno bude nestabilnosti podici cu napon malo. Temperatura u sobi je danas bila niza (klinci nisu bili tu pa smo provetravali), plus sam skinuo gornju i bocnu ivicu da malo sredim kablove, otud i ovakve temperature.
 

Prilozi

  • r3 3100.jpg
    r3 3100.jpg
    900.2 KB · Pregleda: 124
  • r3 3100 aida64 cache and memory.PNG
    r3 3100 aida64 cache and memory.PNG
    587 KB · Pregleda: 110
  • r3 3100 cinebench r20.jpg
    r3 3100 cinebench r20.jpg
    678.9 KB · Pregleda: 118
Postoji li rješenje za ludovanje kulera kod Ryzen procesora u idle režimu ? Tipa radi na 1400rpm i skoči na 2700rpm ako pomjerim miš samo. Izluđe me to, net prepun istog problema ali bez konkretnog i trajnog rješenja.
 
Kako nema, ja sam imao isti problem koji sam odmah primetio kad sam sklopio masinu. Resio ga sa ovim podesavanjima:

Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0
 
Postoji li rješenje za ludovanje kulera kod Ryzen procesora u idle režimu ? Tipa radi na 1400rpm i skoči na 2700rpm ako pomjerim miš samo. Izluđe me to, net prepun istog problema ali bez konkretnog i trajnog rješenja.

To mozes lako da resis podesavanjem krive u biosu, a mislim da mozes i u nekom programu poput argus monitor.
 
Probao sve to, ama ništa ne pomaže. Mislim da nije problem kod krive nego jednostavno temperautre divljaju, skoči sa 32 na 50 u momentu i zbog toga reaguje i kuler. Pravo pitanje bi bilo kako obuzdati ove temperature?
Bios je up to date.


Riješeno, koja glupost. :)

https://www.youtube.com/watch?v=QKA8MdpGoyM&ab_channel=bigShooter
 
Poslednja izmena:
To si mogao i u biosu da uradiš, praktično si isključio boost procesora koliko kapiram.
 
Ubio si performance na taj način. Na 99% Maximum processor state "osudio" si ga na Base Clock 3.6GHz maximum, Na 50% ide do nekih 2GHz ili manje.
Možeš da napraviš dva Power Plan-a.
Jedan na CPU Min/max 5% / 50% do 80% za neki svakodnevni rad, browsing, filmovi, slike itd, za to je dovoljno i 2 do 2.5GHz bez da se oseti.
Drugi, na 5%/100% kada i zatreba processosrka snaga. Jeste da će biti bučniji ali šta da se radi, ako ti treba, treba.
"Šta da se radi" je da se zameni hlađenje za neko bolje. Boost je jako zavisan od temperature.
 
Jasno mi je da sam ubio boost ali s obzirom da računar koristim striktno za gaming/surf/office da li mi je boost toliko i bitan... Juče igrao Cyberpunk par sati i nisam primijetio nikakav pad u fps, a temperatura procesora je bila mislim 62c max.

Boost povlači i bučniji cooler i nemam problem sa tim. Imam problem da konstantno, svakih 10 sekundi procesor sa 3.49Ghz ide na +4Ghz i nazad i fan sa 1200rpm na 2700rpm a koristim recimo chrome.
 
Jasno mi je da sam ubio boost ali s obzirom da računar koristim striktno za gaming/surf/office da li mi je boost toliko i bitan... Juče igrao Cyberpunk par sati i nisam primijetio nikakav pad u fps, a temperatura procesora je bila mislim 62c max.

Boost povlači i bučniji cooler i nemam problem sa tim. Imam problem da konstantno, svakih 10 sekundi procesor sa 3.49Ghz ide na +4Ghz i nazad i fan sa 1200rpm na 2700rpm a koristim recimo chrome.
Pa ono boost je najvazniji bas za igre , ostalo moze da radi i na manji clock.

Edit: ja sam sa oc all core na 4ghz imao losije performanse nego sa default boost podesavanjima jer sa boost imam 2 jezgra koja idu do 4.3ghz

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Trenutno 1600x, kupiti 2700x ili 3600? Overall me zanima, 16gb ddr4 na 3000mhz, b350 f strix ploča.. Malo noob pitanje ali posle 2017 kada sam kupio racunar nisam razgledao mnogo komponente pa da vidim jel me vreme pregazilo, da ne moram i plocu da menjam itd itd..

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Za cega koristis komp? Ako je uglavnom za igre onda 3600. Cak bih i overall dao prednost 3600 u odnosu 2700x.
 
Igre manje više, fala [emoji106]

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Samo proveri da li tvoja ploča/ verzija biosa podržavaju 3600
 
@Djenka
Definitivno nemoj da gledas uporedne rezultate na besmislenim benchmark sajtovima.

3600 je bolji generalno, 2700X je bolji za nekog kome treba 8/16 CPU.
 
Nazad
Vrh Dno