Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Zato sam odustao o hype train prici u ovoj temi. Jednistavno fanbojevi vide samo ono sto zele da vide. Ruku na srce, za zadnji proizvod, iz kategorije CPU i nisu mnogo slagali koliko umeju.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Hteo si reci: odustao si od spam/troll train-a...

Ko veruje da je neka kompanija bolja/postenija od druge u monetarnom sistemu, vreme je da izadje iz zabavista...

Der8auer govori o presiji koju su vrsile kompanije na njega iako ne zavisi od njih i to su sve redom radile iz svih pc sfera a ne samo ovaj ili onaj tabor, tacnije sve koje je kritikovao tj nasao mane i propuste.
Video inicijalizovan "fanovima", ocigledno ima problem koji i mi ovde imamo.
 
Tesko da mogu da poverujem sa si ti kao administrator mogao da propustis hype train. Precesljaj postove od januara do marta. Kao sto kaze lik u klipu, istripovali ljude za neke manijacke boost klokove, kad ono mrk. Itd..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Pre bih rekao da su se "istripovali" oni sa nerealnim očekivanjima a mesta još ima za nekih 100ak + MHz. Ako su samo GHz važni bacajte pare na Intel slobodno, niko to ne brani.

On topic
Jedva čekam da mi stigne 3700x, nego jel probao neko CCX overclocking ? evo stigle i nove alatke: https://www.techpowerup.com/257599/ccx-overclocking-tool-for-amd-cpus-updated-with-new-features
https://www.dropbox.com/s/s6hx5sipepiace5/perccx0723.rar?dl=0
I veća verzija:
https://www.dropbox.com/s/eh69lsrtxxp5gum/PCCX.rar?dl=0
 
Poslednja izmena:
Oprez sa tim programom...

In short: Unless you are certain that you are using manual voltage mode (VRM controller, from the bios) do not use the application ("worktool").

It is a CPU killer if the VRM controller is running in offset-mode.

I tried it with the voltage mode set to offset (or "Auto") and setting 4200MHz for CCX0/1 and 4050MHz for CCX2/3 resulted in 1.405V actual Vout during Cinebench R20.

The voltages during the default OC-Mode remain sane, regardless of the VRM controller operating mode.
This hack however causes the voltage governor to go insane.

I have no idea why someone thought it would be a good idea to release this to the public...
https://www.overclock.net/forum/10-...sse-not-really-post28055052.html#post28055052
 
Tesko da mogu da poverujem sa si ti kao administrator mogao da propustis hype train. Precesljaj postove od januara do marta. Kao sto kaze lik u klipu, istripovali ljude za neke manijacke boost klokove, kad ono mrk. Itd..

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
Nisam propustio i na osnovu toga tvrdim da si bio spamer/troller.
Uvek bilo i bice u svakoj temu kod svakog tabora u svim segmentima:
par starih realnih clanova, puno hype fanova i boraca protiv istih, nista novo.
Posto je tema ryzen, hype poklonici imaju puno pravo da iznose svoje "odusevljenje".
"Verni" protivnici i "prizivaci pameti" nemaju sta da traze ovde, dok je konstruktivna kritika uvek dobrodosla.
Ovo sto ti i jos neki radite to nije niti ce biti tolerisano i to vazi za sve teme.

...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Ne bi prosao jeftinije jer ima procesor kojim je zadovoljan. Moze taj drugi biti i 100 puta bolji, ali ako imas CPU koji ti dobro radi sve sto treba potpuno je besmisleno dati bilo kakav novac. Ono sto bi sad kupio u USA ce kostati mnogo manje para u Srbiji u trenutku kada njegov sadasnji procesor pocne da mu smeta.
 
Ali moze da uzme i proda ga ovde kada se vrati. Em se "pocesao", em ce neko biti hepi sa novim cpu :)

...über rimini 7
 
Preprodacu par komada to je sigurno, obzirom da mogu da ga ulovim ovde za cca 250 evropskih :D

Međutim razmišljam - da iako nemam potrebe da menjam procesor, uz relativno malu doplatu (ne računam mobo) kad prodam svoj skylake, mogu da odradim lep (future proof) upgrade.

P.s. Hvala svima na mišljenjima
 
Poslednja izmena:
I ja sam tako nesto kontao, da odradim lep upgrade iako realno nemam potrebe za tim.
Tako da cu sada verovatno da promenim samo graficku - dosta isplativije nego prelazak na Ryzen 5 komplet. A "future proof" upgrade masine sledece godine kada budu izasle nove konzole ili bar tacne specifikacije.
 
Poruka koju sam greskom postavio u R5 temu:

https://youtu.be/bYiz0iUvp9w

R5 3600 vs 3600X od strane jednog od najboljih kanala, prethodni je bio od GN-a. Zakljucak isti.

Zanimljivo sto oba procesora trose isto pod opterecenjem, i sa stock i sa boljim kulerom (oko 90W). Bukvalno ih 65W i 95W kuleri u kutiji cije "65W" i "95W" procesorima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da malo skrenemo sa Intel vs Amd teme. Iako nije Zen 2, cisto info, ko bude sklapao budzetski konfig:
Ryzen 3400G + Asus Prime A320M-K, uz posljednji bios, radi bez problema.
Ugrubo, oko 10% bolji od 2400G.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da malo skrenemo sa Intel vs Amd teme. Iako nije Zen 2, cisto info, ko bude sklapao budzetski konfig:
Ryzen 3400G + Asus Prime A320M-K, uz posljednji bios, radi bez problema.
Ugrubo, oko 10% bolji od 2400G.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kolika je razlika u ceni između 2400G i 3400G? Nešto mi govori da se ne isplati novi APU...
 
@jurodivi

Zvanicna cena je niza, a dobija se zalemljen APU, prelazak na 12nm proces i visi klokovi. Kao i za ostatak tehnike, nerealno je porediti sa cenama za ciscenje lagera za prethodnu generaciju/e.
 
@jurodivi

Zvanicna cena je niza, a dobija se zalemljen APU, prelazak na 12nm proces i visi klokovi. Kao i za ostatak tehnike, nerealno je porediti sa cenama za ciscenje lagera za prethodnu generaciju/e.

Realno je ako se može kupiti po toj ceni za čišćenje. U vreme kupovine, te cene svakako vredi pogledati i uzeti u obzir.

Da mi je sadašnji CPU preslab, a naiđem na R5 2600 za 50€, na primer, to bi mi bilo i realno i zanimljivo, koliko god 3600 bio napredniji i bolji (ako ikad ispeglaju te ploče i BIOS-e).
 
I ja sam imao slicnu dilemu da zamjenim 6600k za 3600 ali nove x570 ploce su skupe i jos imaju onaj mali ventilator. A na starijim plocama je lutrija kako ce i hoce li raditi. Tako da cekam da izadje b550. Do tada bi se trebalo sve ispeglati. Mada realno trenutno i nemam potrebu za jacim CPU.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Stigao 3700x, sve je još na stock postavkama na BIOS-u. Memorija samo 2400 MHz.
CB15 3700x 2400mem stock.JPGCB20 3700x 2400mem stock.JPGPassmark 3700x stock.JPG
Corona stock1.JPG
CP-Z stock.JPG
 
Pa sto samo na 2400MHz?
Zato što je moja memorija 3600MHz. Kada smo već kod memorije, izgleda da brzina više ne utiče mnogo, probao iste testove sa 3600MHz i nisu ništa bplji rezultati
 
Zato sto isprobavaš testove koji nisu memory bound. Probaj Geekbench i videćes razliku recimo. Memorija donosi dosta kada se stavi recimo na 3600MHz.
 
Aha. OK, evo GB sa 2400MHz
Geek bench stock.JPG
Memorija na 3600 Cl16
Geek bench mem3600.JPG
 
Eto vidiš kako ima boost-a. :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To je i dalje sintetika...u svakodnevnom korišćenju nećeš ni videti razliku, možeš bez razmišljanja da turiš bilo koji 3000-3200 MHz RAM i miran si. Zato mi i nisu jasni ljudi koji jure ultrabrzi RAM, cimaju se oko ovog ili onog die, plaćaju 200+ evra za 16GB, etc. No, ajd'...šta će tech forumaši drugo da rade, heh.

Generalno, šuntavo je koliko se danas polaže na cifre u benchmarcima, na tih nekoliko % ovde ili onde...ta i ta kartica je 10% brža od one druge, wow, razbili su ih!...a kad pogledaš razlika je nekoliko frejmova, da neko nije upalio benchmark ne bi ni znao da ima bilo kakve razlike, realno. I slične fore...

Sve se više rastajemo od zdravog razuma i primamo na hajp i gluposti...

/rant
 
Da, sada vidim na GB ali na 2700x se videlo i na CB r15/20, svejedno dobro je.
 
To je i dalje sintetika...u svakodnevnom korišćenju nećeš ni videti razliku, možeš bez razmišljanja da turiš bilo koji 3000-3200 MHz RAM i miran si. Zato mi i nisu jasni ljudi koji jure ultrabrzi RAM, cimaju se oko ovog ili onog die, plaćaju 200+ evra za 16GB, etc. No, ajd'...šta će tech forumaši drugo da rade, heh.

Generalno, šuntavo je koliko se danas polaže na cifre u benchmarcima, na tih nekoliko % ovde ili onde...ta i ta kartica je 10% brža od one druge, wow, razbili su ih!...a kad pogledaš razlika je nekoliko frejmova, da neko nije upalio benchmark ne bi ni znao da ima bilo kakve razlike, realno. I slične fore...

Sve se više rastajemo od zdravog razuma i primamo na hajp i gluposti...

/rant

Sintetika i benčmarci su dobri za upoređivanje pre i posle nameštanja, pošto nije svaka promena jasno vidljiva u normalnom radu benčmark i testing mogu da pokažu barem u kom pravcu se nameštanja kreću. Da znam da li sam nešto pokvario ili popravio. Pošto mi je sve ostalo identično kao pre, treba i hoću da vidim da li sam bacio pare na novi CPU ili ne.
 
Da, kapiram tu primenu, i oni imaju svoju ulogu, kažem da je u većini slučajeva glupo gledati na njih kao glavni reper pri kupovini i za rasprave šta je bolje...u tim slučajevima, cifre na ekranu i doživljaj u radu su često dve različite stvari.
 
Nazad
Vrh Dno