Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Svaki put kad nego krene da citira Pugetsystems u cilji A je bolji od B, meni nije dobro. Ne znam da li da pisem nasiroko i nadugacko koliko je njihova metodologija testiranja u PS-u i LR potpuno pogresna. Jednom sam im to i napisao u komentarima, obrisali su me ekspresno.
 
Ajde napisi i ovde, vise znaci iskustvo iz prve ruke koje imas nego testovi po raznoraznim forumima i sajtovima sa ko zna kakvom agendom i platnim spiskom
 
Isto pogresna kao i metodologija tubera koji su nesumnjivo dobri u testiranju video igara, ali kad pocnu da benchuju Adobe pogotovo Premiere pro, pa na kraju ispadne da je svejedno koju graficku karticu imas ,bitno je da li imas Intel procesor ili AMD. Mislim bitan je procesor , ali isto je bitno imati i odlicnu graficku kartu i znati da je upotrebis na pravi nacin.
Ako pogledate 3D programe, Max , Maya , Cinema 4d, i oni se sve vise okrecu mogucnosti i snage GPU-ova, jer su uvideli da je njihova snaga procesiranja mnogo veca nego snaga procesora pa makar bili oni i treadriper sa 64 niti.
Ako pazljivo pogledate ovaj video na kraju videa 9.56min :
https://www.youtube.com/watch?v=DLpLFxxv_JY&t=267s
videcete da uz koriscenje pravog video engina mozete izvuci dodatno ubrzanje , pogledajte koliki mu je ENGINE LOAD kad renderuje!GPU load mu je samo 25% i tako bi se ponasala graficka da renderuje sa mercury enginom u h264! Mercury bi mu dao samo 25% pomoci tj, renderovo bi efekte dok bi procesor radio ostalo i imao bi ENGINE LOAD OD 0%, ovako on je sav render usmerio na graficku karticu i ostvario benefite od iste.
 
Svaki put kad nego krene da citira Pugetsystems u cilji A je bolji od B, meni nije dobro. Ne znam da li da pisem nasiroko i nadugacko koliko je njihova metodologija testiranja u PS-u i LR potpuno pogresna. Jednom sam im to i napisao u komentarima, obrisali su me ekspresno.

Eh da je samo Puget i da je samo Adobe softver, gde bi nam bio kraj. Ne kažem da su (skoro svi) testovi pogrešni, već samo da su besmisleni i da korisnik nema nikakve koristi od toga. Ali bitni su klikovi i pregledi, a korisnika ko šiša
 
Problem nije u testovima, nego u fanboj mentalitetu koji ima potrebu da obesmisli i minimizira značaj rezultata i oblasti u kojima suprotni tabor daje bolje rezultate.
Uvek bilo i biće.
 
Ma jok, nema toga ovde :))

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Kad je posao u pitanju, tu nema smisla gledati na tabor. Ali neophodno je znati šta ti tačno treba. A većina recezenata je izvlačila zaključak da je Ryzen bolji za render, simulacije, ws zadatke... što često nije tačno, a da je core bolji izbor za CAD, web, igre... što često nije tačno. To što neki CAD alat ima bolje performanse sa boljim ST procesorom, ne znači da je 4c/8t na 5GHz bolji izbor od 6c/12t na 4 GHz. Niko ne analizira osmočasovni posao nekog inženjera, dizajnera, developera... već 10-20 minuta njegovog posla, pošto je to lako testirati
 
Problem je u tome da u tom slucaju graficka kartica samo pomaze render, medjutim koriscenjem dodataka kao sto sam postovao u prethodnim komentarima u mom slucaju Voukoder, moze sa koristiti i bilo koji drugi render engine, sav teret rendera pada na graficku karticu. Procesor malo sta radi, ali je graficka kartica zakucana na 100%, u videu koji sam postovao graficka kartica pomaze renderu ali je njeno iskoriscenje u najboljem slucaju do 50%, najcesce max 25%, testirano na raznim masinama, koristeci Voukoder taj procenat ucesca se penje na 100%, sto dodatno ubrzava render za jos 5x!
Jesi li probao da vidis kakav je kvalitet slike za isti video materijal koji je exportovan na dva razlicita nacina?

https://youtu.be/DXWWJvuexqE?t=203
 
Kvalitet slike je odlican, testirao sam sve , njemu je ovde target od 10 mbps mali! Treba najmanje da ide na 16mbps za 4K RED video, jos radi jedan prolaz. Drugo kad analizira sliku taj preview u Premieru mu nije reprezentativan i on mu zavisi od setovanja samog premijera. On ima tamo u setovanju sekvence koji hoce format da mu sluzi za preview ,a defaultni I-Frame Mpeg mu nije najsrecniji izbor ako radi 4k. E sad sta je merodavno, sigurno neki plejer van premijera i tu je trebao preko recimo VLC plejera da zamrzne sliku i jednog i drugog videa pa onda da uporedjuje.
Ima brdo stvari koje mogu uticati na kvalitet slike, ja do sada nisam primetio da postoji razlika , a sofware render koristim kad mi nije frka sa vremenom i hocu recimo da igram dotu da mi graficka bude slobodna, a na r7 uvek imas koje jezgro viska da se poigras xd.
 
Zahvaljujući Adobe-u. :D
 
Sto je suludo stavljati Ryzen 7 na B450 plocu? Bas me zanima, hteo bih neke dobre argumente?

Kad kupuješ najbolji procesor iz generacije, kupuješ i najbolji čipset, a razlike su opisane OVDE . Baš kao što je suludo neki i3 pakovati na Z390 ploču. Dakle, izvodljivo je, samo mi deluje glupo da neko ko može da odvoji pare za skupocen procesor to stavi na jeftinu matičnu. Ništa više.

Cool your jets i pročitaj ponovo (i malo razmisli o tome) šta si napisao...

Da, napisao sam da je dobra ploča. Ne vrhunska, nego dobra. Već sam napisao "šta joj to fali??? Nema 18 faza napajanja?? Killer mrežne karte??? Soundblaster zvučnu?? 17 milijardi RGB svetala i efekata??" I objasni mi zašto misliš da grešim. Da li će isti procesor raditi 3X brže na OVOJ 3X skupljoj nego na onoj za koju sam rekao da je dobra?? I u čemu je razlika izuzev šarenila za decu i fenseraja nepotrebnih stvari. Podržavaju istu količinu RAM-a, na istoj brzini, isti broj PCI linija, USB-ova, SATA priključaka, jedino ova 3X skuplja ima 2 ležišta za M2 SSDove. Ili ja ne vidim nešto zbog čega je ova 3X skuplja toliko bolja??
 
To je onda tvoje licno misljenje. A to nije nikakav argument.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
To je onda tvoje licno misljenje. A to nije nikakav argument.

Pa, nije baš SAMO moje mišljenje. Razlike postoje i to se najbolje vidi OVDE. Ako imaš para za, na primer, 2700X onda imaš i za dva NVME SSDa koji mogu da rade na X470, ali ne i na B450. Na primer. Možda to sad izgleda preterano, ali cene SSDova brzo padaju (moj 970EVO sam u junu platio 14.000, sad je malo preko 9.000) i kombinacije sa samo NVME SSDovima nisu nemoguće.
Uostalom, pogledaj bilo koji video na internetu, ne postoji niko normalan ko i7 procesore ili 2700X stavlja na išta slabije od najboljih čipseta. Zašto bi iko stavljao, na primer, i7 8600K ili i9 9900K na neku B360 matičnu koja ne podržava overklok??? Da li bi iko normalan ko želi da kupi kompjuter od 1000+ evra rekao "E, hoću Ryzen 7 2700X i A320 matičnu"??? Neka vrsta nepisanog pravila je da najbolji procesori idu uz najbolje matične ploče.
Ja sam letos, shodno budžetu, imao za i5 8500 (bio tada oko 20.000) i bilo bi kompletna glupost da sam pljunuo veliku lovu za neku Z370 ili Z390 matičnu ploču.
Eto, možda je to samo moje mišljenje, ali ne verujem da iko radi drugačije.
 
Nema to nikakve veze, sve to napravljeno da radi i mora da radi. To je jedino što je bitno, sve drugo je sviranje novčaniku.
 
da nije bilo ryzena ne bi dobili 8700k . Da nije ryzen 2700 ne bi videli 9900k... Svakako kome treba za igre, ima pregrst opcija, ryzen 2600 ili 8600k po meni best buy pa ko sta voli...

Svi da se nadamo sto boljoj seriji 3000, i da ce da odere intel, jer ce onda intel uzvratiti, i onda cemo konacno videti neki napredak koji cekamo jos od i7 2600k . Ovo presipanje iz supljeg u prazno na slamcicu iz godine u godinu, zaista dosta je bilo...
 
Kada neko bude imao nesto normalno da napise, neka mi javi na pm
 
Bitnije je koliko ce biti najjeftiniji 6/12 i koliko ce se dobro klokovati, 6/12 je sada ono sto je 4/4 bio 2011, zlatna sredina :)
 
Oko 100e najjeftiniji 6/12, ali vec sad ta cena nije daleko od 1600 modela. 100e najjeftiniji 6/12, oko 200e najjeftiniji 816, 300e 12/24, i oko 450e (verovatno) 16/32.
 
Lepe cene,mozda sebe castim ovim sto ide na 5ghz pa da ga malo razvucem da vidim koliki mu je mast :D
 
Ako je ovo istina mozda predjem u crvene da se malo klokne ovo cudo :D

Najverovatnije nema ništa od 5 GHz na 12 core...bar tako pretpostavljaju tech tuberi. Malo je nelogično. To bi se grejalo k'o nezdravo, bez obzira na 7nm...videćemo.

Generalno, šta ćete sa 12c/24t? Da renderujete? Dekompresujete 24/7?
Smešno mi je toliko loženje na silna jezgra i threadove koje 90% ljudi koji orgazmuju od sreće neće ni približno da iskoriste...nek mi daju 8c na 5 GHz za koje mi neće trebati svemirsko hlađenje i po niskoj ceni, i ja sam srećan. I tih 8 jezgara mi je previše za surf, multimediju i igre, no ajd'...da potraje nekoliko godina k'o i ovaj 4-core.
 
Poslednja izmena:
Ma ovo je malo cudan topic druze :) Cekamo 27. i jos jedno razocaranje. Najjace 24 core na 5ghz za 300 ojra..

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 
Najverovatnije nema ništa od 5 GHz na 12 core...bar tako pretpostavljaju tech tuberi. Malo je nelogično. To bi se grejalo k'o nezdravo, bez obzira na 7nm...videćemo.

Generalno, šta ćete sa 12c/24t? Da renderujete? Dekompresujete 24/7?
Smešno mi je toliko loženje na silna jezgra i threadove koje 90% ljudi koji orgazmuju od sreće neće ni približno da iskoriste...nek mi daju 8c na 5 GHz za koje mi neće trebati svemirsko hlađenje i po niskoj ceni, i ja sam srećan. I tih 8 jezgara mi je previše za surf, multimediju i igre, no ajd'...da potraje nekoliko godina k'o i ovaj 4-core.

Istog sam misljenja, cak neki jeftin 6 core koji ima visok klok za gejming i to je to.
Ove cifre oko 5ghz su mi malo visoke za AMD, 12 nm je jedva preskocio 4 ghz za sva jezgra, od ovog 7nm ocekujem plafon 4,5 i to je to, ako bude jeftin i bude imao neko poboljsanje IPC to je to!
 
Ja cenim 4.5 da će biti, što ne fin skok u odnosu na prošle procesore. Uz još malo bolji IPC, to će biti sasvim fino.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
I ja mislim da je skroz 5ghz nerealno sa normalnim naponom (možda eto 1 core na boost-u). Inače i ja ću gledati neki 6 core, dosta sam bacao novac ranije godinama (decenijama :D) na hardver koji mi nije ni potreban..
 
Nema nista od 5ghz za sva jezgra,cini mi se da su bili neki leekovi od Kineza za 4.6, koji cpu ne znam. Preko 4.6 nece ici,posebno te 12/16 varijante.
 
Nazad
Vrh Dno