Šta je novo?

Android i sobodan prostor (ili zauzeće)?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Ne koristim Android, pa me ovo skroz zbunilo i sludelo. Komšija donese telefon, recimo da je Android 6. U "About" piše da ima npr 2 GB slobodno. Priključimo na komp (Win10), uđem u telefon, File Explorer prikaže Internal memory i piše da je slobodno samo npr 1,6 GB (i to od 10,6 GB, iako je ukupno 16 GB). Onda kliknem na Properties za celu tu internu memoriju. Trebalo bi da je zauzeto oko 9 GB, ali Windows prijavi da je našao samo oko 2 GB podataka u svim folderima (uključeni su i skriveni i svi ostali). Dakle, od 10,6 GB zauzeto je 2, a slobodno 1,6. Onda obrišem nekoliko programa i igrica (deinstall), a on prijavi da sad ima još manje prostora (i "About" i Win10)! Šta se to dešava? Koliko je slobodno? Zašto piše u telefonu da je 2, zašto File Explorer prijavi manje (od 10,6) i zašto brisanje programa dovede do smanjenja slobodnog prostora? Kako da dobijem svuda isti podatak o slobodnom prostoru i zauzeću?

Takođe, gledajući u nekom meniju zauzeće po programima (lista koja ne može da se sortira po zauzeću, samo po abecedi) i u toj listi, recimo, piše da običan YouTube program zauzima preko 100 MB. Slično je i sa nekim drugim programima, neke potpune trivijalnosti zauzimaju preko 100 MB (FB, recimo). Zbog čega?
 
Pa zauzimaju, 2018. godina je, prostor odavno više nije ograničavajući faktor.
Fb, insta, yt i slični programi zauzimaju dosta mesta, uvek je tako i bilo.
Ne znam šta se ćudiš za 100mb, evo kako je kod mene na tapatalk
Većina keš doduše ;)
f3219e9381a6b7611aff9407ea06bf6a.jpg


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Pa obrisi toliki kes, mnogo je to gb :)

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Naravno da se čudim kad i desktop program od 100 i više MB mora da bude nešto stvarno posebno. Evo, ceo Internet browser (koji pušta i YT filmove) zauzima 40 MB, a mislim da je i to sa keširanim podacima.

No, glavno pitanje ipak jeste zašto razlika u prikazanom zauzeću i slobodnom prostoru. Zbog čega telefon prijavi 2 GB, a slobodno je i manje od 1,5 GB? I zbog čega se posle brisanja programa slobodan prostor umanjuje? Da li je za Android normalno da Windows prijavi da je slobodno npr 2 GB od 10, a zauzeto 2,5 GB? Šta je sa ostatkom do 10? Rekao sam bio komšiji da oslobodi 1,8 GB da mogu nešto da mu presnimim na telefon. On je to radio na telefonu i došao kada je telefon prijavio 2 GB slobodno, ali sam ja mogao da kopiram samo oko 1,5. Prethodno je imao bio 1,7, pa kad sam mu rekao da nije dovoljno, on je obrisao nešto, a raspoloživ prostor pao na samo 1,3 GB. Da li je to sve normalno za Android i kako može da zna da li na telefonu ima dovoljno prostora da mu nešto prebacim, ali pre nego što donese telefon i priključi na kompjuter?
 
Da, tako je.

Internna memorija telefona je podeljena na particije kako bi telefon mogao da radi.
Tako od 16GB postoji /boot sa kernelom.
/system sa celokupnim sistemom i raznim bloatware-om.
/recovery sa dodatnim boot podsistemom za recovery konzolu
/data sa tvojim instaliranim programima
/cache
I u zavisnosti od telefona, jos neka particija.
Ukoliko recimo imas Huawei Honor, kolicina bloata je ogromna. Samim tim, /system particija je veca, sto korisniju ostavlja manje slobodnok mesta.
Kad povezes komp i fon, sem ukoliko telefon nije rootovan, neces moci da vidis sve fajlove zbog sigurnosti, vec samo user files (fotke, klipovi i sl). Zbog toga ne mozes da izlistas svih 10GB podataka.



Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Hvala, očekivao sam da će sve skriveno/sistemsko biti u onih ~6 GB koje komp i ne prijavi kada se telefon poveže.
E sad, telefon u About prijavi (mnogo) više slobodnog prostora nego Windows File Manager. Kada ga povežem na komp, mogu da kopiram samo onoliko koliko Windows kaže da može. Postoji li način da na telefonu, bez/pre povezivanja na komp, saznam koliko ću zaista moći da kopiram? Ili se to procenjuje odokativno, tipa 20 % manje nego što piše u About?
 
Nazad
Vrh Dno