Šta je novo?

Manji TV za D3 za starije ljude (ili alternative?)

rev

Čuven
Učlanjen(a)
03.01.2003
Poruke
206
Poena
620
Ćao drugari, treba mi preporuka za manji TV za babu i dedu, treba da zameni njihov stari koji je beskoristan jer je SBB prešao isključivo na digitalni signal, a on ima samo antenski.

Sobica u kojoj bi se "TV" koristio je dosta uzana i tv se gleda sa razdaljine od 1m do maksimalno 1.5m, tako da bi i 24" bio potaman (trenutni crt je fazon 15").
Gledaju samo tv, ništa sa titlovima, a i to što gledaju u toj sobi uglavnom je dovoljno samo slušati. Potencijalno bi im uzeo i neki 32" jer iako overkill za tu sobicu, razlike u ceni nisu velike, a možda bi u nekom trenutku mogao da zameni i CRT u dnevnoj. Svakako bih u perspektivi gledao da menjam i taj TV u dnevnoj (72cm flat "slim" CRT) i ovaj u maloj, ali je trenutno gorući problem da imaju TV u obe sobe.

Ono što mi je prvi prioritet jeste da mogu da koriste samo jedan daljinski (po tv-u narafski) jer im je rukovanje sa dva suviše komplikovano, pa bih im uzeo ili TV sa slotom za CAM modul ili možda neki monitor sa integrisanim zvučnicima, sposoban da zvuk pušta sa HDMI. Može i neki drugi predlog?

Dakle treba mi savet oko izbora novog TV-a (24", 27", 32" sa cam modul slotom) u domaćoj maloprodaji za nekih stotinjak eur ili polovnog monitora za gore navedenu namenu.

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Dobili su D3 mini, ali koliko sam čitao on iako ima RF out nema RF modulator u sebi, pa ne može da baca sliku na tv već je više kao neki passthrough.
 
Ćao drugari, treba mi preporuka za manji TV za babu i dedu, treba da zameni njihov stari koji je beskoristan jer je SBB prešao isključivo na digitalni signal, a on ima samo antenski.

Sobica u kojoj bi se "TV" koristio je dosta uzana i tv se gleda sa razdaljine od 1m do maksimalno 1.5m, tako da bi i 24" bio potaman (trenutni crt je fazon 15").
Gledaju samo tv, ništa sa titlovima, a i to što gledaju u toj sobi uglavnom je dovoljno samo slušati. Potencijalno bi im uzeo i neki 32" jer iako overkill za tu sobicu, razlike u ceni nisu velike, a možda bi u nekom trenutku mogao da zameni i CRT u dnevnoj. Svakako bih u perspektivi gledao da menjam i taj TV u dnevnoj (72cm flat "slim" CRT) i ovaj u maloj, ali je trenutno gorući problem da imaju TV u obe sobe.

Ono što mi je prvi prioritet jeste da mogu da koriste samo jedan daljinski (po tv-u narafski) jer im je rukovanje sa dva suviše komplikovano, pa bih im uzeo ili TV sa slotom za CAM modul ili možda neki monitor sa integrisanim zvučnicima, sposoban da zvuk pušta sa HDMI. Može i neki drugi predlog?

Dakle treba mi savet oko izbora novog TV-a (24", 27", 32" sa cam modul slotom) u domaćoj maloprodaji za nekih stotinjak eur ili polovnog monitora za gore navedenu namenu.

Hvala unapred!

D3 mini nema RF out. :(

Moraš se raspitati koji TV-i rade sa CAM modulom i karticom od SBB-a. Većina ih radi, ali ipak treba proveriti (to ako hoćeš da izbegneš D3 box i 2 daljinca).
Moj najjeftiniji Samsung od 24" u kuhinji, i napredniji Sony u dnevnoj sobi, rade.
 
Poslednja izmena:
Moguce da je RF samo passtrought, jer je meni nakačen samo zbog video nadzora. Gledam sada, ima AV priključak, ali ako tv nema činčeve onda i to otpada. Nisam bio od neke pomoći, ali probao sam.
 
Rezon je ispravan, i meni je to prvo palo na pamet, ali nažalost ne funkcioniše :/

Jel bih pogrešio ako bih uzeo neki od ovih 32" foxova za 14500-15000? To mi deluje kao jedino prihvatljivo trenutno. Nema šanse da se dočekaju NG akcije, baba i deda se pobiše oko tog jednog TV-a koji funkcioniše :)
24" kreću od 12000, pa iako bi manja dijagonala možda bolje legla, ja to jednostavno ne mogu da uzmem kad za 20e više ima 32".
Gledao sam polovne manje televizore, kreću od 60+ eur kod legit prodavaca, ali baš matore modele iz uvoza i to ne bih uzimao.
 
Неки претекао видео рекордер који ће да послужи да пребаци видео у RF? Ја имам један стари телевизор само са RF и не хвата баш све канале, имам и VHS који није у употреби годинама, можда и деценијама и никако да их повежем.
 
Ma svakako je i tom tv-u koji se do sad koristio odavno vreme za menjanje, nego je do sad bilo "on nas lepo služi". Gledam neko elegantnije rešenje, a i da obradujem ljude malo.

E sad imam pitanje, našao sam https://www.winwin.rs/televizor-tv-...6x768-hd-ready-usb-hdmi-analogni-8621855.html koji deluje ok. Međutim on nema digitalni tuner u sebi, pa me interesuje da li neko zna može li on da reprodukuje digitalan signal sa cam modulom? Sa stb mi je jasno da može. Naravno i ako neko ima iskustva sa istim nije na odmet.

I još jedno pitanje, pošto nisam do sad koristio CAM, koliko je to iskustvo intuitivno za starije ljude? Drugar mi je izneo dobar argument protiv CAM-a, da ako već imaju stb na jednom tvu, da ostavim i na drugom, zbog istog daljinskog i interfejsa.
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo Fox 32" DLE80 u Tehnomaniji na Black Friday popustu za 9999 i nakacio Antena Plus STB na njega, sve radi super, RTS HD kanali se odlicno vide i nema navikavanja jer ti je TV bukvalno samo ekran a STB regulise sve ostalo.

Uzmi 32" jer ce znaciti starijim ljudima narocito kada treba da citaju nesto sa ekrana, znatno se bolje vidi cak i kad je losa rezolucija, na ovom mom su boje skroz ok i cak je i zvuk jako dobar.

Blueberry sa T2 tunerom sam gledao u radnji, skroz ok televizor, taj bez tunera je ista stvar, nakacis STB i dobijes isto sto i sa tunerom.
 
Poslednja izmena:
svaki tv ima scart ili činč AV ulaz (nemaju valjda grunding neki iz 1975e) .

d3 mini ima činč izlaz (3.5mm -> L,R Composite , odmah do priključka za napajanje),
tako da mogu da ga prikače na TV preko činč-scart adaptera, koji mogu da kupe na svakoj pijaci za ~100din.
 
Poslednja izmena:
Немој да будеш искључив, некада су телевизори прављени да трају, овај који сам помињао је мислим 1980. годиште и ради, до сада је било поправке на пар година (са ценом 200 кинте или слично) па нема разлога да се не користи док може. ;)
 
što se činčeva i sl. tiče, preko toga ide analogni signal, ako se ne varam. u tom slučaju verovatno neće raditi SBB jer je isti prešao ili prelazi potpuno na digitalni signal
 
Па иде аналогни али ако Д3 пријемник има чинчеве или нешто слично, онда се ту дигитални сигнал претвара у аналогни па може у телевизор. Чему би онда служили? RF излази само пропуштају антенски сигнал па нису употребљиви али пријемници конвертују дигитални у композитни и то би радило.
 
svaki tv ima scart ili činč AV ulaz (nemaju valjda grunding neki iz 1975e) .
Nije Grunding iz 75. ali je Kamacrown K3915 iz recimo ~85. :) Defintivno nema. Što kaže calexx, taj vido nije servisera sve ove godine, zato su ga i voleli toliko.

@momsab radi d3 mini preko činčeva inače, na drugom tv-u im je sve ok.

Sad više ni ne razmatram te štap-kanap opcije, pošto sam im već rekao da ću im naći neki "tanki tv" i sad se raduju, a što su stariji sve više su kao deca, sad ne mogu da ih razočaram :p
 
Poslednja izmena:
jedna stvar je signal koji putuje kroz vazduh ili kabl, a sasvim druga stvar je dekodirani signal koji iz D3 boxa ide CVBS kablom do televajzora.

pitanje je samo da li TV koji poseduju tvoji roditelji ima kompozitni (ili činč) video ulaz.

ako ima, ulaganje ti je u rangu cene jedne pljeke na dnu takovske, ili u SUR Leskovac ispod česme. U zavisnosti čiji roštilj preferiraš.
(gladan sam malo, pa otud ova digresija)

*edit, tek sad provaljujem da si napisao da kamakraun nema video ulaz.
u slučaju tom, imaš lepih i jeVtinih direct LED modela. npr Hisense 43inča 6100, koji je moj prvi pik na draftu.
 
Poslednja izmena:
Aj da odgovorim sam sebi, možda nekom pomogne.

Preturio sam oglase i bukvalno ispod 60-70e ne može da se nađe ništa, a i to su neki mali krševi stari 7-8 godina iz uvoza. Na kraju sam im za nešto ispod 16000 uzeo FOX 32DLE282 LED, 32" i upario ga sam CAM modulom. Sve u svemu, TV-om sam izuzetno zadovoljan, slika sa TV-a je odlična, uglovi gledanja sasvim prihvatljivi, zvuk jasan. Čak i sama završna obrada na ovom modelu je dobra, okvir je od mat sivog metala kao i postolje. Ako bi morao da mu nađem zamerke, onda bi to bio daljinski koji deluje baš jeftino, led lampica koja nepotrebno jako svetli i možda završna obrada zadnjeg plastičnog dela tv-a, naročito dela oko rupa za šrafljenje postolja. Sve u svemu, za te pare utisci su vrlo pozitivni.

Što se tiče samog CAM modula još ne znam šta da mislim o njemu, ali nisam oduševljen. Pri paljenju tv-a se malo sporije učitava, dosta sporije se menjaju kanali nego na D3mini koji je i sam spor... U kombinaciji sa Fox TV-om radi, ali kanali nisu po zvaničnom SBB rasporedu već po grupama (prvo sportski, pa muzički, itd), pa sam ih morao ručno podešavati da bi ih uskladio sa D3minijem koji je na drugom TVu. Za sad se baba i deda snalaze, ali sam sačuvao i D3mini za slučaj da se ipak pokaže kao jednostavnije rešenje da imaju isti sistem na oba TV-a.

Inače ukoliko imate d3mini a hoćete CAM, nemojte tražiti zamenu jer se ona plaća, već tražite CAM za dodatni TV jer je u tom slučaju besplatan. Ukupno možete imati 3 uređaja na standardnoj pretplati.
 
Poslednja izmena:
Manji TV za D3 za starije ljude ili alternative

darac sve to oko smjestaja znam. al to je druga tema, o tom potom. radio se slusa, al i to se da drugacije rijesit: streaming ili dodatni polovni tuner. ako moram birat radje bi uzeo superiornije pojacalo i dac nego receiver samo zato da mogu slusat radio, makar je to jednostavnije all in one.
darac sto se jos kod tebe nudi u ducanu u ovoj kombinaciji? moze pm, ako ti je tako zgodnije.
 
Nazad
Vrh Dno