Šta je novo?

Čudan low fps problem u CS GO (Asus Strix RX 480, Ryzen 5 1400, 16GB corsair 3200mhz)

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,224
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pisao sam na par tema o ovome, ali problem očigledno zaslužuje topik jer ne uspevam da ga rešim...

Kupio sam navedenu karticu skoro, majnovala je. Instalirao bios sa sajta, a pošto to nije rešilo problem i sa adekvatnim sa teachpowerup sajta.

Ono što je čudno je da danas npr i sutra radi ok, govorim isključivo o CS GO parametrima, na nekih 220+ stabilnih radi i sve je super. Onda krenu varijacije od ispod 100 do 200fps, prosečno 100+, gde mi nekad toliko zasecka da mi stane slika na sec.

Drajvere imam poslednje adrenalin, juče ih digao.

- Malopre instalirao msi afterburner, temperatura grafike ne ide preko 50 i nešto stepeni, kod loada stoji 0%, clock je ok, 1310mhz.
- CPU load je oko 55, 60 gore dole, kontam da nema šanse da je bootle neck u pitanju procesor - grafika.
- napon koliko sam video ide do nekih 45w, ako sam dobro skontao parametre, prvi put se bakćem sa ovakvim stvarima
- kada sam instalirao drajvere, win nije hteo da ih vidi pa sam instalirao onaj neki patch AMD/ATI Pixel Clock Patcher što mi je pomoglo da drajveri prorade, ne znam da li je to moglo da utiče nešto.

Znači jako se nerviram, ova konfa bi trebao da kida mnogo ozbiljnije igre od cs go, a meni gore radi nego sa 1050ti (ovu novu sam dobio jako povoljno). Kada radi kako treba super je, ali to je retko slučaj, to mi je najveća misterija, radi ok, pa odjendom raspad.

Pomagajte, roknuću se.
 
Poslednja izmena:
A jesi li probao obaranje sistema odnosno čistu instalaciju sistema? I da li je problem samo u CS GO ili i u nekim drugim igrama? Jesi li probao neki benchmark poput HEAVEN i sl?
 
Sve sam odradio i živo i mrtvo.. Windows 10 je star tipa ni mesec dana.. Drajveri uninstalirani na odgovarajući način (ddu - safe mod - pa instal novih).

Ovo je već danima trajalo, ono što me je najviše nerviralo je što kad god nešto uradim, promenim, radi ok 1 dan i onda opet krene da laguje i bukvalno secka. Npr, u jednom moomentu izvalim da je takt memorije 2166 pošto sam skoro uzeo novu, dignem klok na maksimalnih 3, sve radi super, reko ok, to je to, konačno, kad posle dan ajde iz početka.. Poludeo sam :)

Na kraju sam instalirao avasta jel nisam imao AV, i pustim scen. Našao je 6, 7 neki trojanaca tipa AA083112.exe i sl, možda je na kraju bio i virus neki, nemam pojma. Nisam imao problema poslednjih put kada sam igrao.

Probao sam i u drugoj igri. Fortnite bukvalno zaseckava na svakih par sekundi kada npr samo trčim...

Furmark odradio, sve prošlo super, nije prešla temperatura 85 za 30-45 minuta, tako nešto.

Takođe, MSI After burner ne uspeva da prikaže GPU load, piše 0.
 
meni smrdi da negde imaš memory leak.možeš da probaš sa peivremenom instalacijom bez drajvera za mrežu ili ako baš mora da ostaviš stock windows-ov pošto memory leak na deserci je najčešće do 'lepo' napisanog drajvera.

stock win lan drajver je odličan,ništa mu ne fali.ako ne pomogne sledeći korak je skeleton instalacija čak i sedmice dakle samo drajveri za grafiku,c plis plus i ostalo šta treba igri.

mala šansa da je do memorije,to izvrtiš uveče sa memtestom,ali memorija bi pucala ne usporavala fps.
 
Zasto je ram bio spusten na 2166?
Stavi max non oc na 2666 pa probaj.
Takodje memtest izvrti posebno za svaki modul i sve zajedno.
Imao sam identican problem ali u mnogo blazoj varijanti na intelu.
Memtest sa svim modulima nadje gresku, pojedinacno je nema.
Kada sam sve eliminisao, ostao cpu, jedva primetio da jedan pin iako pravilno, cudno stoji. Malo podesio i od tada sve ok...
Pokreni task man. i prati promene kada imas stuttering, mozda pokaze nesto a i videces da li imas mem leak

TT over 6X
 
Potvrda za memtest. Ako testiraš memoriju, obavezno sve zajedno.
 
Memorija je bila na 2166mhz jer je bila nova, pa kada sam je nabo, windows je valjda preventivno spustio na toliko tj bios.

Ali sam je digao na 3000 mhz.

Padala mi je memorija na pamet ali bukvalno je nova... Nema mesec dana kako sam je zabo. Koji software za testiranje memorije velite da koristim?
 
Nebitno sto je nova, moze biti falicna.
Skines Memtest 86+, stavis na usb i odatle pokreces testove, vrlo jednostavno

TT over 6X
 
Iz prvog posta se vidi da i dalje na grafickoj imas mining bios, cim si morao koristiti patcher. Prvo sto trebas uraditi je da flash-ujes normalan bios, pa onda mozemo dalje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iz prvog posta se vidi da i dalje na grafickoj imas mining bios, cim si morao koristiti patcher. Prvo sto trebas uraditi je da flash-ujes normalan bios, pa onda mozemo dalje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

To sam već odradio...

Trenutna verzija je 015 050 000 001, valjda je ok?
 
na poleđini karte imaš stiker sa tačnim brojem modela,i poslednji sa support stranice baš tog modela.

mada asus se unormalio sa sku-ovima zadnjih par godina,drže po par modela najviše za određeni čip.
 
To sam već odradio...

Trenutna verzija je 015 050 000 001, valjda je ok?

Cim ti treba patcher da bi kartica uopste radila, znaci da i dalje imas mining bios. Da si imao standardni bios, ne bi ti trebao patcher na svjezem Windowsu, razumijes sad?
Dakle, prvo to zavrsi, testiraj, pa tek onda dalje mozemo ici.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Patcher nisam koristio pošto sam instalirao bios preko ati flesha? Normalno je video drajvere. Reci mi kako da proverim koji bios imam oaim te oznake?

Hawaii Mate 10 Pro
 
Po verziji biosa se ne moze znati da li je mining bios ili originalni, jer se od originalnog pravi mining bios i tada oba imaju istu oznaku.
Tebi, koji nisi upucen u to, najbolji vodic je to da li ti treba patcher da bi kartica radila u windowsu. Posto si napisao u prvom postu da ti je trebao patcher, znaci da si i dalje na mining biosu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pojuri na netu nekog ko ima istu kartu da ti pošalje svoj bios.
 
ako ima apdejt na asus support strani to je poslednji koji ima,i ništa mu sa druge karte ne treba.takođe sigurno ima i na techpowerup sajtu,samo zreba biti oprezan i naći isti sku i tip memorije.

dual bios je bio zakon.
 
Pojuri nekog ko zna, moze ti i preko TW sve odraditi za max 5min, ako ne znas sam ili nemas nikog da dodje do tebe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ljudi, prošlo je vremena od prvog posta, bios je upgrade-ovan svakako.

Prvo preko tog fajla sa asus sajta ( treća grupa brojeva 000), a onda i preko tech power sajta skinut odgovarajući za moj model koji je digao bios na 001 verziju.

Hvala svima na pomoći :)
 
Da li je moguće da je memorija lošije fercerala jer u biosu nije bio izabran XMP mode tj kod AMD-a je to valjda D.D.H.C (nalupetao sam slova po sećanju :) )... Ja sam samo clock bio digao na 3000 i to je to, nisam palio ddhc ali kada sam odabrao standard,on je sam učitao brzinu i tačnu tj fabričku voltažu?
 
Koje si ti parametre podesavao osim kloka? Rucno mora da se podesi napon, tajminzi, za visoke klokove memorije i subtajminzi, SoC napon.
 
Nisam podešavao ništa... Samo digao clock sa 3000 na 2133, to je bilo u prvi mah kada sam provalio da je spuštena. Posle sam video u winu da radi na 3000 i kontao da je to to. A negde sam pročitao juče prekjuče da je to zbog toga što nije uključen taj mod koji automatski to podešava (xmp valjda kod Intel ploča i DDOH ili kako već kod amda). Kada sam ga upalio tj odabrao taj mod, on je sam odabrao maksimalnu brzinu i te latency-je kao i napon (ne na više mesta, već u padajućem meniju gde se bira brzina memorije).
 
Ne ide to tako. Klokovanje memorije nije stvar podizanja kloka, to je najkomplikovaniji OC :)

Zato i postoje XMP i DOCP, oni podese sve tajminge, subtajminge i napone na nesto sto je vec testirano i provereno radi(doduse na drugoj ploci, moze se desiti da na nekoj ne radi, ali retko).
 
Poslednja izmena:
Ma upotrebio sam loš izraz, samo sam odabrao 3000mhz umesto 2133mhz a napisao clock, znam da to i nije baš neki klok, pogotovu dok memorija radi na propisanoj brzini..

Kada sam odabrao DOCP oni su uradili upravo baš to što si rekao, podesili tajminge i napone, pa da se vratim na pitanje, da li je neodabiranje docp-a tako da kažem već prosto dizanje frekvencije moglo da utiče na lošije performanse memorije tj kompa?
 
Naravno da je moglo i jeste uticalo jer je podesavanje tajminga, subtajminga i napona(SoC, DDR) bilo za 2133MHz, a ne za 3000MHz, to pokusavam da ti objasnim.

Default klok za DDR4 je 2133MHz, sve preko toga je OC za samu memoriju. Ako je memorija deklarisana na 3000MHz to znaci da je "garantovani"(pod navodnicima jer mozda nece na svim plocama raditi na 3000MHz) klok 3000MHz.

Deklarisani klok memorije za prvu generaciju Ryzena je 2666MHz, sve preko toga je oc za IMC(integrisani memorijski kontroler).
 
Naravno da je moglo i jeste uticalo jer je podesavanje tajminga, subtajminga i napona(SoC, DDR) bilo za 2133MHz, a ne za 3000MHz, to pokusavam da ti objasnim.

Default klok za DDR4 je 2133MHz, sve preko toga je OC za samu memoriju. Ako je memorija deklarisana na 3000MHz to znaci da je "garantovani"(pod navodnicima jer mozda nece na svim plocama raditi na 3000MHz) klok 3000MHz.

Deklarisani klok memorije za prvu generaciju Ryzena je 2666MHz, sve preko toga je oc za IMC(integrisani memorijski kontroler).

Znači to može da bude uzrok problema koje sam imao.. Hvala ti puno, a i po nešto sam naučio, živeo forum. I ivanbass1 :)
 
Nazad
Vrh Dno