Šta je novo?

60Hz monitor=60 fps u igricama?

Kada grafička izbacuje više od refresh rate-a monitora a vsync je isključen, možemo videti 2x ili 3x tearing, tj na jednoj slici vidimo početak frejma 1, u sredini deo frejma 2 i pri dnu ostatak frejma 3. Input lag je vezan za fps ali tearing baš bode oči.
Ako je uključen vsync onda smo zakucani na 60fps. Input lag je 16.6666 msec.
Ako je uključen vsync I triple buffering onda grafička izbacuje više od 60fps, monitor prikazuje tačno 60fps vremenski najbližih frejmova i input lag je vezan za FPS koji kartica zaista može da izbaci.
Jedini problem u ovom slučaju je fluidnost animacije i to možda neko može da primeti. U zavisnosti kako je igra urađena animacija se interpolira u skladu sa FPS ili radi po key-frejmovima. U prvom slučaju fluidnost je idealna, dok se u drugom slučaju može primetiti seckanje, bez obzira na FPS.

Ko pod takvim uslovima primećuje nepravilnosti, svaka mu čast... Trebao je da ide u pilote ili astronaute, a ne da cepa kanter počeo dan.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Kako te nije mrzelo i to jos sa mobilnog... :)

Problem je sto vecina odustane od citanja vec kod treceg pasusa ako ne pises "narodski"... nije omalovazavanje vec generalno ljude koji nisu zesci geekovi za datu materiju tehnikalije ne zanimaju...

Vuk, Ivan: batalite raspravu, ne zelimo da delimo bezveze poene...
 
Ukratko, vecina stvari koje si napisao su notorne gluposti. Malo mi cudno sto i dalje ta prica kruzi u 2018-toj :D

Ta prica "ljudsko oko ne vidi vise od 60fps" je mit koji je kruzio kad su krenuli 144Hz monitori, nema veze sa zivotom.

Edit:

Tacno je da samo treba sesti pored 144Hz monitora, pomeriti mis u Windowsu i bez paljenja ijedne igre videti koja je razlika u fluidnosti. Netacno je da ljudsko oko ne vidi vise vise od 60 slika u sekundi.





Jel podeseno na 75Hz u Windowsu za taj 75Hz monitor? Nemoguce je da se razlika ne vidi, 25% je fluidnija slika na 75Hz u odnosu na 60. Display Settings>Advanced display settings>Display adapter properties>Monitor..

Sta se raspravljas? Takvi sto pricaju *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine da se ne vidi razlika izmedju 144hz i 60hz, nikad u zivotu i nisu videli 144hz uzivo a pricaju. Ko je seo za 144hz zna da je razlika kao nebo i zemlja izmedju 60hz i 144hz. Licno nikad vise ne bih uzeo 60hz. 144hz je milina.
 
Kada grafička izbacuje više od refresh rate-a monitora a vsync je isključen, možemo videti 2x ili 3x tearing, tj na jednoj slici vidimo početak frejma 1, u sredini deo frejma 2 i pri dnu ostatak frejma 3. Input lag je vezan za fps ali tearing baš bode oči.
Ako je uključen vsync onda smo zakucani na 60fps. Input lag je 16.6666 msec.
Ako je uključen vsync I triple buffering onda grafička izbacuje više od 60fps, monitor prikazuje tačno 60fps vremenski najbližih frejmova i input lag je vezan za FPS koji kartica zaista može da izbaci.
Jedini problem u ovom slučaju je fluidnost animacije i to možda neko može da primeti. U zavisnosti kako je igra urađena animacija se interpolira u skladu sa FPS ili radi po key-frejmovima. U prvom slučaju fluidnost je idealna, dok se u drugom slučaju može primetiti seckanje, bez obzira na FPS.

Ko pod takvim uslovima primećuje nepravilnosti, svaka mu čast... Trebao je da ide u pilote ili astronaute, a ne da cepa kanter počeo dan.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Hvala na ovakvom obrazlozenju, meni milina da procitam ovo na tenane. :D
Imam jedno pitanje, posto sam bas ove nedelje eksperimentisao sa Vsync po raznim igrama jer koristim BenQ T2210HD 60Hz i GTX 950 koja mi sluzi perfektno za ono sto igram. Medjutim tearing me ubijao sve dok nisam podesio u nVidia control panelu rucno Vsync.
Sad koristim Adaptive Vsync (half refresh rate) i imam zakljucanih 60fps. Adaptive obican mi u pojedinim igrama ne radi posao, imam blag tearing. Fast Sync mi uopste ne radi posao takodje. Obican Vsync radi super ali imam osetan input lag u igrama - dok sa Adaptive Vsync (half refresh rate) nemam toliko osetan input lag.

Uglavnom, pitanje je... sta mu dodje maximum pre render frames u nVidia control panelu? World of Tanks, PES 2019 i FIFA 19 npr. sve 3 igre sam podesio na 4 max pre render frame-a i igra radi fluidno bez ikakvog tearinga. Input lag je jako mali skoro neprimetni.
Podesavanja idu od 1-4 , pa ako moze objasnjenje ukratko kako to da razumem sad kad sam podesio na 4 max pre render frame-a? Znaci da nemam tearing, ali imam input lag? Ako stavim na 1 frame onda imam manji input lag ali moze se pojaviti tearing?
 
Adaptive VSync je veoma dobar. Recimo ja sam za 2160p monitore sa 60Hz, pre nego niza rezolucija sa vise frejmova.
Idealno bi bilo 2160p 75Hz recimo i fluidno. Licni koristim Adaptive VSync na 90% igrica.
Ne znam kako bi se reflektovalo na gaming bez GSync koji povecava cenu kada bi igrao igrice na 120Hz monitoru a fps skalira od 70-120fps npr zbog hardvera.
Lako je reci hocu gaming na 120fps, a da li imas Hardver da ukljucis detalje, da ispoliras ivice ako je niza rezolucija i da podignes teksture na maks a da ostane 120fps.
4K 2016p jeste zahtevan ali na njemu mozes da isljucis sve filtere, samo senke, texture da ostavis, na nizim rezolucijama ne mozes tek tako.
 
Godina je 2019, a na bench forumu i dalje veruju da ljudsko oko ne vidi vise od XX fps i da je sve preko 60hz nepotrebno. Tuga. :(
 
nauka ili medicina kaže da životinje vide crno belu boju, i slična lupetanja pa nisu u pravu. Razlika između frejmova u sekundi se vidi, pogotovu između 60 hz i 144hz, dok se između 144hz i 244hz ta razlika primećuje mrvicu teže. Ko ne igra igrice ne vidi razliku između 60 i 244 jer je urađeno par testova sa stotinak učesnika, gejmera i običnih ljudi, i preko 90% gejmera je pogodilo koji je koji monitor, dok obični ljudi nemaju pojma... tako da nauka i medicina ćao što se ovog tiče
 
Nauka i medicina kaze da se telo uvek adaptira pa tako i oci.
Naravno da gejmeri primecuju razliku.
Nije mi uopste smetalo 60 dok sam na takvom igrao. Na 75 malo iritiralo dok sad na 144 mi bas smeta 60.
Nista novo...

...riding on 720p...
 
Ne moze da se ne primeti, pa i ovi sto nisu gameri, sto testiraju telefone, vide razliku izmedju 60 i 90Hz ekrana na mobu.

Oko moze da vidi mnogo fps, ali mozak to pretvara u jedan pokret, da bi smanjio napor.
Medjutim, sto je vise fps, to su ti pokreti tecniji i vidimo vise promena.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kada smo vec kod podizanja starih tema - sta koristite za FPS limit na non-sync free monitorima? RivaTuner ili kroz drajvere? Sta je uopste neki optimalan setting - V-sync off, limit FPS-a kroz RivaTuner npr.? Ima li tearing-a u tom slucaju? :)
 
Ne znam, ne secam se kako izgleda visak frejmova [emoji28][emoji1][emoji846][emoji52][emoji17]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Evo glup primer - iskljucis v-sync u Fallout 4ci i onda kada treba da pick-ujes lock imas 1000 FPS-a. Ajde pick-uj ga. :)
 
Hahaha! Ovakve rasprave o FPS i rezolucijama se još vode, a 2020. pred vratima? [emoji1787]
To što sam ja ćorav pa mi 27" FHD izgleda sasvim ok (gledam ga sa cca 80cm razdaljine), a sve preko 75FPS mi izgleda skoro isto (testirao i sa preko 100 kod drugara i meni ono sve isto) znači da niko drugi to ne vidi?
Super. Znači onda svi imaju dioptriju, lentalni astigmatizam i blago usporeni fokus kao ja, ali se tripuju da dobro vide. [emoji108][emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
za radeone sve moze da se odradi u panelu i po profilima.ja licno iskljucim vsync u igri a u panelu popalim i enhanced sync,chill je uvek na 60-60 (ili koje je vec nativno osvezavanje displeja) i to je to.retko mora jos da se upali i limiter preko a jos redje i vsync u igri.

edit: zaboravio sam starije igre i narocito starije sutere,tu idem samo sa limiterom - 120-180 tj xx2 ili x3 nativnog osvezavanja,zavisno sta igra moze da izvuce.ko ima tearing u ovim kombinacijama to je jer displej nije na 60hz tacno,najcesce bude nesto ispod deklarisane tipa 59,xxx i onda nekad vredi probati sa 59 i 59x2 ili 59x3 itd.
 
Poslednja izmena:
Hvala, adekvatan odgovor. :) Citao sam generalno da preko driver setting-a se desava input lag, ali navodno je ATi to ispeglao kako treba. Probam po savetu ^^.
 
imas sad i radeon anti lag,nisam primetio neke probleme ali generalno od intezivnijih igara igram samo starije sutere gde sam svakako na 120fps/180fps i limiterom,generalno vec odavno nemam posla sa cistim vsyncom.
 
Ako moze pitanje... Philips monitor 24 ima deklarisanih 75hz, a win mi po default stavlja 60hz. Ne vidim neku razliku kroz win. Da li da forsiram 75 ili ne? Ne igram igrice inače.
 
U rivatuneru imate scanline opciju, to je najpribliznije freesyncu. Malo je teze podesiti tj. pronaci odgovarajucu vrednost koja odgovara vasem monitoru da se sakrije ta linija capanja slike. Obicno ljudi podese skroz dole pa bude jako slabo primetno. Probajte.


https://bit.ly/2D3nL4g
 
Poslednja izmena:
Ako moze pitanje... Philips monitor 24 ima deklarisanih 75hz, a win mi po default stavlja 60hz. Ne vidim neku razliku kroz win. Da li da forsiram 75 ili ne? Ne igram igrice inače.

Ne razumem kako neko ne primeti razliku izmedju 60hz i 75hz... Samo pomeranje prozora po povrsini jer prijatnije ocima.
 
Nazad
Vrh Dno