Šta je novo?

60Hz monitor=60 fps u igricama?

frozen_sun

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2018
Poruke
267
Poena
19
Ako bih kupio gtx 1070 koja tjera igrice na više od 60 fps-a ne bi time dobio ništa jer je moj monitor ograničen na 60 Hz tj 60 fps-a.
Jel to tačno ili grešim?
 
Uvek je bolje imati više nego manje od 60. Pa makar i ako tvoj monitor radi na 60Hz, igre će biti fluidnije, tj. neće biti povremenog seckanja ili usporavanja. Ja bih i probao da overklokujem taj monitor do 75Hz
 
Apsolutno se isplati imati više od 60fps čak i ako monitor ne prikazuje.
Lično sam limit držao na 100fps kada sam imao 60hz monitor.
OC na 80 mi nije pravio nikakvu razliku, odnosno, ja je nisam video. Sam ingame fps je bio dosta bitniji
 
Znači ovo dvoje nema veze?
Hz monitora sa fps u igricama?
MOgu imati više od 60 fps-a?
 
Sem ako nemas ukljucen limit ili vsync. . .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Imaces vise frejmova od 60, ali neces videti nikakvu razliku izmedju 60fps i 120fps ako je monitor zakljucan na 60Hz. Pritom mozes imati problem screen-tearing (cepanje ekrana-slike) jer ti je monitor na 60hz a graficka u danom trenutku daje 100fps (primer). U tom slucaju ces morati ukljuciti Vsync i opet ces imati samo 60fps jer si zakljucao frejmove za 60Hz.
 
Ako ima nVidiju ukljuci fastsync pa ce raditi i preko 60fps i nece biti cepanje slike
 
Ako bih kupio gtx 1070 koja tjera igrice na više od 60 fps-a ne bi time dobio ništa jer je moj monitor ograničen na 60 Hz tj 60 fps-a.
Jel to tačno ili grešim?

60slicica je sasvim lepo za igranje ukljuci vSync da ne bi imao cepanje slike jer ako prebaci 60 imaces, neces videti cepanje na 70 slicica npr ali na 100 120 primeti se. Nije ti potrebno vise od 60 slika. Fizioloski je nemoguce da ti oko obradi 120 slika u minuti ne moze ni 60. MOzak moze da obradi i vise informacija za kratko vreme ali oko to ne moze da posalje.
Oko moze da svesno obradi 15-20 slicica u seknudni, ovo svesno znaci da si u stanju da za vreme od 1sec u tih 15tak slcica primetis detalje koji ulaze u centralni vid tvog vidnog polja. Tako da je nemoguce ni pri najvecoj koncentracijji i utreniranosti regiregistrovati sve promene u 50-60slika a kamoli sa 120+. Prostije receno glatko ide i za 60 i sa 120. Monitori koji imaju visoko osvezavanje 100+Hz su u prednosti ako grafika daje 100FPS ti neces imati prelamanje slike. Monitor do 60Hz pokriva spsobnost ljudskog oka. Ako se jure markovi u igrama to je drugo, ali za igranje i uzivanje u igrama 50-60FPS koji su stabilni i konstanti su vise nego dovoljni.
Tako da taj GTX 1070 sto da nema smila na monitoru od 60Hz. Ukljucis Vsync da FPS ne bi bespotrebno skakao i obezbedis const FPS do 60 slicica. Nije vazno koliko ce ukupno da da kartica slicica u sekundi u nekom markovanju vazno je da FPS ne pada ispod 50 recimo, da bude stabilan.
Imas testoranje na netu gde covek nije mogao da prepozna da li je monitor podesen na 60Hz ili na 144HZ. Kada su monitor podesili na 60Hz i ukljucili Vsync on je igrao, isto to ugse Vsunc i daku mu 144Hz. I ciklusi od 10 rij testiranja pogodio da li je 60 ili 144 samo 2x, jednostavno je lupio. Sta god pricali razno razni igraci, profesinalni klokeri (drkatori komponenti u prevodu), kada se lepo stvar pogleda sa fizioloske strane te price su besmislene. To ti je isto kao ona teorija o ravnoj zemlji i slicniim sra.....ma.
 
Poslednja izmena:
Gluposti, i 75Hz je ogroman napredak u odnosu na 60Hz, 144Hz je prica za sebe sto se fluidnosti tice. Takodje je to sa "fizioloske" strane apsolutno netacno.

VSync je nesnosan, previse input lag-a donosi. Ko hoce da se igra bez tearing-a, FreeSync ili GSync su jedina normalna opcija.

Jesi li ikad u zivotu seo pored 144Hz monitora?

Takodje, fps iznad 60 na 60Hz monitoru donosi manji input lag.
 
Poslednja izmena:
Gluposti, i 75Hz je ogroman napredak u odnosu na 60Hz, 144Hz je prica za sebe sto se fluidnosti tice. Takodje je to sa "fizioloske" strane apsolutno netacno.

VSync je nesnosan, previse input lag-a donosi. Ko hoce da se igra bez tearing-a, FreeSync ili GSync su jedina normalna opcija.

Jesi li ikad u zivotu seo pored 144Hz monitora?
Da naravno...susreo sam se sa tim monitorima od 144. Koristim monitor od 75Hz trenutno a imam i od 60Hz.
Sta je netacno u fuziloskom smislu, kako funkcinise oko?

Kada kazes netacno bilo bi dobro, da kazes sta je netacno i reci ono sto je tacno.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Брзина_смењивања_слика

Cak i na najprostijoj wikepediji imas info o tome, a da ne ulazimo u ozbilniju litetaturu.

Nigde nisam rekao da nije napredak u povecanju osvezavanja kod novih modela. Kada kazes da su glusti ovo sto sam napisao, ja nisam iskljuciv mozda ja nisam naucio dobro, ali bilo bi dobro da kazes ono sta je tacno, pa da nesto naucim?
 
Poslednja izmena:
Ukratko, vecina stvari koje si napisao su notorne gluposti. Malo mi cudno sto i dalje ta prica kruzi u 2018-toj :D

Ta prica "ljudsko oko ne vidi vise od 60fps" je mit koji je kruzio kad su krenuli 144Hz monitori, nema veze sa zivotom.

Edit:

Tacno je da samo treba sesti pored 144Hz monitora, pomeriti mis u Windowsu i bez paljenja ijedne igre videti koja je razlika u fluidnosti. Netacno je da ljudsko oko ne vidi vise vise od 60 slika u sekundi.

First of all, the core statement is a nonsense. There have been many reports from different reaction tests that people can react to visual signals in less than 1 ms - this corresponds to 1000 FPS.

Now, where did this myth about "60 FPS" came from in the first place? Most LCD monitors today, let alone 10 years ago, have refresh rate of 60 Hz. On such monitor, no matter how much FPS your application, such as video game, has, you will see only 60 Hz, and additional frames will be ignored. On such monitor, even if your game has 1000 FPS, you will still essentially see 60 FPS.

Jel podeseno na 75Hz u Windowsu za taj 75Hz monitor? Nemoguce je da se razlika ne vidi, 25% je fluidnija slika na 75Hz u odnosu na 60. Display Settings>Advanced display settings>Display adapter properties>Monitor..
 
Poslednja izmena:
Dakle koliko sam shvatio dok se nisu pojavili monitori od 100, 120, 144Hz medicina nije imala tacnu informaciju.
Oftamolozi su shvatili kako ljudsko oko funcinise tek kada su nastali monitori od 144Hz. ?
Sjajno zvuci, ali opet ne dajes kompletan odgovor.
Ali tesko mi je da poverujem da smo sposobni da primetimo 1000+ slika u sekndi, da je zemlja ravna i da ce nas kidnapovati cigani iz svemira, potrebno je ipak malo objasnjenja..., slozices se sa mnom.
U svakom slucaju "Gospodo bili smo u zabludi, igraci igrica su otrkili pravu istinu". Mi mozemo da obradimo i 1000+ slika u jednoj sekundi lagali su nas, zavera.

https://www.youtube.com/watch?v=yWEpIwNDeCA&t=277s
Evo poredjenja i 120Hz i 60Hz.
 
Poslednja izmena:
Sve u svemu ne paliti vsync... igrati sa njim je uzas, input lag je velik i ne znam kako nekom to moze da ne smeta... sa fastsync nema input lag-a , tj mozda ga i malo ima ali je blize tome kao da je na off nego da je ukljucen.
 
@vuk125
First of all, the core statement is a nonsense. There have been many reports from different reaction tests that people can react to visual signals in less than 1 ms - this corresponds to 1000 FPS.

?????? O kakvoj medicini pricas, da li si ti svestan koliko je 60 slika u sekundi malo?

Myelinated nerves can fire between 300 to 1000 times per second in the human body and transmit information at 200 miles per hour. What matters here is how frequently these nerves can fire (or "send messages").

The nerves in your eye are not exempt from this limit. Your eyes can physiologically transmit data that quickly and your eyes/brain working together can interpret up to 1000 frames per second.

However, we know from experimenting (as well as simple anecdotal experience) that there is a diminishing return in what frames per second people are able to identify. Although the human eye and brain can interpret up to 1000 frames per second, someone sitting in a chair and actively guessing at how high a framerate is can, on average, interpet up to about 150 frames per second.
Edit:

Sad smo od (netacnih)medicinskih cinjenica dosli do Linusovog klipa gde neki covek kaze da ne vidi(ili vidi, nisam gledao jer me ne zanima) razliku izmedju 60 i 120Hz? To je cisto subjektivno, mnogi ne obracaju paznju na to, to ne znaci da njihove oci ne vide vise od 30/60fps, vec da to njima nije bitno i da nisu obracali paznju.

Pa vecina konzola i danas radi na 30fps, to ne znaci da ljudsko oko ne vidi vise od 30fps.

Tek sad vidim da si ti zapravo rekao da "oko moze da obradi 15-20 slicica u sekundi", kriminalno. Ukljuci neku igricu, ogranici fps na 15, pa mi reci da li taj slideshow vidis svojim ocima u stvarnosti. Iskljucujem se iz dalje diskusije :)
 
Poslednja izmena:
Ma dajte ljudi, kako se ne vidi razlika izmedju 60 i 120 fps recimo? Taj ko kaze da se ne vidi razlika nikad nije igrao neki brzi first person shooter.
Ja recimo igram Quake Champions na 125 fps a imam 60 hz monitor.
Na 60 fps igra meni izgleda kao slow motion, razlika je ogromna.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Stvarno mi nije jasno kako se ovde dolazi do medicinske polemike kada je i više nego očigledno da fps preko 60 pravi razliku. Svako ko je upalio neku igru to zna. Još od ranih counter strike dana smo fps limit odmah povećavali na 100.
1. ralika između monitora 60hz i 144hz je očigledna i tu se priča završava
2. razlika između monitora 144hz i 240hz se možda može raspravljati. Svakako mogu da se složim da negde postoji granica.
3. bez obzira na monitor, razlika u fps između 60 i 144 je vidljiva. to je takođe jasno svakome ko igra igre. Možda razlika ne utiče na svakoga isto (kao kvalitet slušalica npr), ali postoji. Sa strane medicine, to možda ne primećuje oko, ali veća fluidnost postoji. Potpuno je nebitan razlog i nije potrebno potkrepiti se istraživanjima. Razlika je tu.
 
Ako ima nVidiju ukljuci fastsync pa ce raditi i preko 60fps i nece biti cepanje slike

ili enhanced sync na amd. odlična stvar

Kad si ostao bez i jednog argumenta, a inace su argumenti bili neosnovani i apsolutno netacni, napisao si da nema polemike?

Zanimljivo :)

https://youtu.be/m0xyY5SRUgI

Evo kako ljudsko oko vidi u stvarnosti, oftamolozi potvrdili, 15 ili 30 fps. Onda smo mi sto vidimo "normalno", a ne slideshow, blagosloveni.

lepo si opisao psihologiju potrošačkog društva. "džaba tvojih 10god studiranja medicine, glup si, nisi odigrao nijedan deo kvejka".
to nam je.
 
Poslednja izmena:
Srecom pa si procitao celu temu pre nego sto si tako nesto napisao. Za medicinu nemam nista osim postovanja.
I have done academic courses on cognitive neuroscience at the university of Utrecht (Netherlands). It all depends on the training a person has had. Fighter pilots have been recorded spotting 1/255th of a frame. That's right: 255 frames per second And they could give a rough estimate as to what they've seen.
Myelinated nerves can fire between 300 to 1000 times per second in the human body and transmit information at 200 miles per hour. What matters here is how frequently these nerves can fire (or "send messages").

The nerves in your eye are not exempt from this limit. Your eyes can physiologically transmit data that quickly and your eyes/brain working together can interpret up to 1000 frames per second.

However, we know from experimenting (as well as simple anecdotal experience) that there is a diminishing return in what frames per second people are able to identify. Although the human eye and brain can interpret up to 1000 frames per second, someone sitting in a chair and actively guessing at how high a framerate is can, on average, interpet up to about 150 frames per second
First of all, the core statement is a nonsense. There have been many reports from different reaction tests that people can react to visual signals in less than 1 ms - this corresponds to 1000 FPS.

Kopacu ovih dana po knjigama iz neurologije sa devojkom i pricacu sa njom, pre par meseci je zavrsila sa prosekom 9.56. Pricacu i sa drugom, on je zavrsio pre par godina sa prosekom 9.65. Ako se ispostavi da je tacno da ljudsko oko vidi 15-30 slika u sekundi, dugujem izvinjenje :)

Bilo kako bilo, monitor od 144Hz daje neuporedivo fluidnije iskustvo, osim ako neko toliko nije obracao paznju, tako da je ova tvrdnja netacna u svakom smislu.
Monitor do 60Hz pokriva spsobnost ljudskog oka
U tom kontekstu, ljudsko oko moze videti do 1000 slika u sekundi, naucno dokazano. Mozda u nekom drugom moze 15-30, videcemo vec.
 
Poslednja izmena:
Ne treba ti neurolog vec zdrav razum. Niko nije isti i svi razlicito osecamo okolinu.
Npr, mojoj zenici je totalno sve jedno da li je HD,FHD ili UHD sa 25, 75 ili 240 Hz... ona jednostavno ne vidi razliku niti se trudi da je uoci (bitna stvar).
Dok ja tek sada sa 144Hz monitorom mogu da kazem da sam zadovoljan sa fluidnoscu ali opet znam primetiti u brzim okretima kamere u igrama da fali koji frejm izmedu frejmova ali mi ne smeta. To primecujemo stariji sin i ja dok mladji i supruga uopste ne.
A verovatno je zato kao sto je ivanbass citirao za pilote, da nam je oko (bolje receno mozak) vec istrenirano za to posle silnih gejming godina na brzim fps igrama. Interesantno ( i logicno) je da nam je i sluh dosta ostriji.
Dok recimo mladji je ispratio sa sluhom ali ne i sa vidom, njemu iznad 100-120 vec nema nikakve razlike...

Da se vratimo na temu: 60Hz (monitor) vs 60 fps (graficka)

Da se ne ponavljamo, 60Hz monitor ce da prikaze 60 osvezenja/slika u sekundi. Da li je na graficka pustila 15 ili 150 frejmova u sekundi, to monitore ne zanima, on "crta" sta je dobio.
Onda sledi pitanje kako se vidi razlika izmedju 60 fps i npr 90 ako monitor "crta" samo 60x u sec?
Caka je da oko registruje promene a promena je ta da kod veceg fps-a graficka na svaki drugi ili treci frejm"gurne" 2 frejma/slike u jedan jer ima vecu brzinu "crtanja" slika od monitora jer kao i kod monitora, graficku ne zanima sta monitor crta vec da uvek maksimalno izbacuje sto vise frejmova.
U sustini monitor je prikazao prelivanje/prelamanje 2 u 1 frejma i imas dobijas tearing iliti po srpski cepanje. Ponekad jedva primetno, ponekad vrlo uocljivo.
Ali, ti imas u 1 frejmu informacije iz 2 frejma. Pa onda nas mozak pokusava da pegla stvari (tearing je u sustini mnogo veci nego sto mi mislimo da jeste) i kada saberes sve te polufrejmove ili duple frejmove (kako hoces nazovi) tebi je monitor iscrtao (iako ne kompletnih) vise od 60 fps-a u sekundi. Fora je da ti imas vise informacija tj promena u sekundi gde tvoj mozak dobija vise onformacija i cini ti se tecnije tj kompletnije.

Npr imam 75Hz monitor gde sam eksperimentisao dokle je neki optimalni opseg za mene i nasao sam ga oko 95, max 100 fps-a, preko od toga ili uzasan tearing ili nikakav boljitak.
Ako stavis lock na 75 fps-a na 75 Hz monitoru, opet ces imati tearing jer monitor i grafa nisu u sinhronu ali zato imas v sync sa svojim input lag manama te su zato smisljene FreeSync i G sync tehnologije da peglaju taj problem.
Prednost monitora sa 120 ili vise Hz sto i tu imas isti problem ali posto crta veliki broj frejmova u sekundi, to je skroz neprimetno.

To je to ukratko
 
Poslednja izmena:
Šta sve čovek neće pročitati. Sećam se jednog starog testa procesora, gde je pisalo da Cyrix u Quake-u neće dostići ni blizu performanse jednog Pentium-a, ali da i dalje pruža 13 FPS sasvim dovoljnih za komotno igranje. :D A eto, danas pričaju ljudi da bez 144Hz nema komotnog igranja.

Jedna stvar koju niko ne pominje je da sama animacija modela u igrama nije fluidna. Ide se polako prema tome, ali smo još daleko. Modeli u igrama još uvek prave neprirodne, trzave pokrete, to smeta posmatraču daleeeeko više nego bilo kakvo trzanje slike usled nižeg FPS-a i tu nikakav framerate ne može da pomogne. Zato je, što se mene tiče, juriti framerate glupost.
 
Srecom imamo izbor, ti mozes i dalje da cepas na cyrixu doom a ko voli i ima da plati moze sa gsync da udara po 240 hz monitorima... stvar izbora i novcanika

TT over 6X
 
Aj kad se već i u medicinu razumete, neka mi neko objasni zašto meni 60FPS pravi problema u vidu blage vrtoglavice? :)
Nisam imao prilike da isprobam veći FPS pošto na mojoj mašini teško i 60FPS može da drži u dovoljnom kontinuitetu, a i monitor mi je 60Hz, ali npr. YouTube gledam isključivo u 30 FPS pošto kada pustim 60 FPS na bilo kom ekranu (tako da je taj faktor isključen) veoma brzo osetim neprijatnost u očima, a posle par minuta i vrtoglavicu. :)
Ako je od značaja imam dioptriju skoro -2 i blago sporiji + sužen fokus. Možda je upravo zbog ove dve zadnje stavke, a malo mi je glupo da pitam optičara. Hahaha. :D
 
Ja se licno igram na 1440p 75Hz, bolje mi je to i IPS panel sa FreeSync-om nego TN 144Hz, a cena je slicna, kao i GPU zahtevnost.

Ziveo AOC i 32" IPS 75Hz FreeSync 1440p za 240e :)
 
Poslednja izmena:
Aj kad se već i u medicinu razumete, neka mi neko objasni zašto meni 60FPS pravi problema u vidu blage vrtoglavice? :)
Nisam imao prilike da isprobam veći FPS pošto na mojoj mašini teško i 60FPS može da drži u dovoljnom kontinuitetu, a i monitor mi je 60Hz, ali npr. YouTube gledam isključivo u 30 FPS pošto kada pustim 60 FPS na bilo kom ekranu (tako da je taj faktor isključen) veoma brzo osetim neprijatnost u očima, a posle par minuta i vrtoglavicu. :)
Ako je od značaja imam dioptriju skoro -2 i blago sporiji + sužen fokus. Možda je upravo zbog ove dve zadnje stavke, a malo mi je glupo da pitam optičara. Hahaha. :D

Mozda se javi neki kloker da ti da precizne odgovore..., sacekaj par dana. Reci ce ti kako da overklokujes oci i centar za ravnotezu da bi eliminisao vrtoglavice. :)
 
Mozda se javi neki kloker da ti da precizne odgovore..., sacekaj par dana. Reci ce ti kako da overklokujes oci i centar za ravnotezu da bi eliminisao vrtoglavice. :)
Ahahahahaha! Good one! :D :D :D
 
Sta ce ti 60fps video kad ljudsko oko vidi 15-30fps? [emoji14]

Bespotrebno arcenje hardvera i interneta.

Salu na stranu, mozda je covek na ovo mislio, ali pomesao, to ne znaci da ono sto covek vidi jeste u 15fps :D
The human visual system can process 10 to 12 images per second and perceive them individually, while higher rates are perceived as motion.[1] Modulated light (such as a computer display) is perceived as stable by the majority of participants in studies when the rate is higher than 50 Hz through 90 Hz. This perception of modulated light as steady is known as the flicker fusion threshold. However, when the modulated light is non-uniform and contains an image, the flicker fusion threshold can be much higher, in the hundreds of hertz.[2] With regard to image recognition, people have been found to recognize a specific image in an unbroken series of different images, each of which lasts as little as 13 milliseconds.[3] Persistence of vision sometimes accounts for very short single-millisecond visual stimulus having a perceived duration of between 100 ms and 400 ms. Multiple stimuli that are very short are sometimes perceived as a single stimulus, such as a 10 ms green flash of light immediately followed by a 10 ms red flash of light perceived as a single yellow flash of light.[4]
Samo je neverovatno da on i dalje troluje i da misli da je u pravu, a da jos ni jednu konkretnu stvar nije napisao osim "ja sam studirao medicinu, tako su mi rekli" :d
 
Poslednja izmena:
^ Ne znam, zaista. :D Ja rekoh vidim da se ovde ljudi u sve razumeju pa možda neko zna. :D
Za igre bi mi bilo jasno da mi FoV pravi problem, no kod igara nisam primetio problem u tolikoj meri, ali gledao sam npr. JerryRigEverything na YT u 60FPS i baš mi je bilo zeznuto. Pokušao sam još neke isto tako lagane video sadržaje da pogledam i isto. O gejmplejima i sl. sadržaju gde je stalno neka frka da ne pričam. :D
 
Ne crta monitor sliku nego mu grafička šalje sliku red po red i to traje neko vreme. U slučaju 60hz taj proces traje 16.6666 milisekundi. Za to vreme grafička treba da renderuje novi frejm.

Da se ne bi videlo na ekranu kako to radi, ljudi su smislili double buffering, tj postoje 2 frejma u memoriji grafičke karte. Jedan se upravo prikazuje, u drugi se crta. Kada grafička karta završi iscrtavanje u taj drugi onda prosto zameni frejmove i nastavi da radi.
Taj trenutak zamene frejmova je bitan.
Ako je vsync uključen onda će grafička sačekati da se frejm 1 iscrta, pa će podmetnuti već iscrtani frejm 2 na slanje na monitor, a uzeće frejm 1 za sebe da renderuje u njega. Ili prostije, zameniće frejmove. U ovom slučaju je FPS zakucan na 60... Ili duplo manje? Ili 3x manje? Zašto? Objasniću kasnije.

Ako je vsync isključen grafička će trenutno zameniti frejm 1 i frejm 2 i nastaviti da renderuje. Chip koji šalje sliku na monitor je već poslao deo frejma 1 na monitor i sada počinje da šalje frejm 2 na monitor... Ovako nastaje tearing. Tearing se dešava uvek kada je vsync isključen.

U slučaju da grafička ne može da pripremi frejm 2 za manje od 16.666 milisekundi, to znači da ne može da postigne 60fps. Ako je vsync uključen, chip koji šalje sliku na monitor će poslati 2x frejm 1 pre nego što počne slanje frejma 2. Zašto... Recimo da su i grafička i chip za slanje slike počeli da rade u isto vreme. Chip šalje frejm 1 a grafička crta u frejm 2. Posle 16.6666msec chip je završio svoj posao ali grafička još uvek nije. Jedino što može da radi je da ponovo počne da šalje frejm 1.

Ako je uključen vsync, grafička će morati da čeka završetak drugog slanja frejma 1 pre nego što počne da renderuje novi frejm. Tada je efektivno potrošeno 33.333 milisekunde tj igra se iscrtava u 30fps.
Ako je isključen vsync onda će se pojaviti tearing.

Da bi se izbegao ovakav drastičan gubitak FPS-a, uveden je triple buffering. Triple buffering uvodi frejm 3 i kada je uključen vsync grafička će uvek imati jedan slobodan frejm za rad bez obzira šta radi video chip.

Recimo da grafičkoj treba 20msec da renderuje frejm. Ako su i video chip I grafička krenuli da rade u isto vreme, video chip će posle 16.666msec morati da ponovo šalje isti frejm.

Na 20msec grafička ce isporučiti frejm 2 za prikaz i uzeće frejm 3 za rendering.

Na 33msec video chip će uzeti frejm 2 za slanje, a frejm 1 će označiti kao slobodan za rendering.

Na 40 msec grafička završava svoj posao u frejmu 3 i uzima slobodni frejm 1 za render.

Na 49.999msec video chip uzima frejm 3 i počinje da šalje na ekran a frejm 2 oslobađa za dalji rendering.

Na 60msec grafička uzima prvi slobodan frejm i počinje rendering.

Na ovaj način igra će isporučiti 50fps, koji će biti iscrtani na 60hz ekranu. Ovo neminovno vodi ka situaciji da će svaki 6. frejm biti 2x iscrtan.

U slučaju da grafička završi posao brže od video chipa (može da isporuči više od 60fps) ona će uzeti slobodan frejm 3 i nastaviti da crta. U ovom scenariju, video chip uzima zadnji renderovani frejm za prikaz.

Ako grafička može da izbaci npr 200fps, sa uključenim triple bufferingom i uključenim vsync grafička kartica će renderovani po 3 frejma koji će biti odbačeni za slanje na monitor jer su, u trenutku kada dodje vreme za prikaz novog frejma, već zastareli i postoji svežiji frejm.

Freesync je uveden da grafička kartica diktira osveženje slike na ekranu.

Svi navedeni brojevi su primer za 60hz. Ista pravila važe i za 75hz i 120hz i 144hz.. samo su milisekunde malo drugačije.

Nadam se da sam vam pomogao da razumete kako te stvari interno rade.


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno