Šta je novo?

Kupovina nove konfiguracije i trenutno stanje na trzistu

mr_gee_fox

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2009
Poruke
578
Poena
319
Pozdrav,
posto nisam nasao odgovarajuci subforum za ovu temu, odlucio sam ovde da kucnem. Posto moja trenutna masina ima vec solidan broj godina, razmisljam o kupovini nove hi-end konfiguracije za dev i nesto malo gaminga. Ono sto me buni su trenutne cene na trzistu jer su tri kljucne stavke bukvalno podivljale sa cenama (CPU-RAM-VGA) do te mere da se kupovina cini suludo u ovom momentu - ono sto je nekada kostalo 1.5k sada kosta 2.5k. Zna li se kada mozemo ocekivati iole pristojnije cene makar za CPU I RAM?
 
RAM cene su vec nize u odnosu na one od pre nekoliko meseci, a CPU poskupljenje se desilo kod Intela.

Sto se trenutnih VGA cena tice, to je luda kuca :smash:
 
Ko razume ovo sa intelom neka i meni objasni....kad najzad imaju konkurenciju onda odluce da dizu cene....LOL
 
pobeže bobi mc ghee...
 
Do sad smo se sretali da uglavnom jedna komponenta kosta papreno pa i nije bilo tako strasno. Sada 3 komponente divljaju. Jeste da je cena rama u padu, ali je i dalje skup. Teska depresija :(
 
Jeste da je cena rama u padu, ali je i dalje skup. Teska depresija :(
Taman dobar razlog da kupis novi komp i popravis raspolozenje ;)

Nije nemoguce, ali malo je verovatno da ce cena odjednom znacajno pasti, a pogotovo je malo verovatno da ce se to desiti kod nas :trust:

Dakle, ako ti treba nov komp a budzet ti ne dozvoljava da kupis sve sto zelis, imas nekoliko opcija - da cekas i stedis novac, da kupis konfiguraciju sa slabijim AMD procesorom kojeg ces kasnije zameniti za jaci, ili da kupis konfiguraciju sa manje memorije pa da kasnije dodas jos :type:

https://www.notebookcheck.net/SSDs-...ing-cheaper-and-cheaper-in-2019.338176.0.html

trend.ram.240dimm.ddr3_2400.2x8192.2d970cf32168c8ab40227b497cd2a379.png
 
Ram se cak malo spustio (DDR4) cak i kod nas.
Graficke kao sacekati AMD neki se nadaju da ce izbaciti nove procesore i grafiku koja ce biti ekvivalent 1080 po ceni od 250$ (sto bi prevedeno na srpski bilo 300>$) ali sumnjam da ce od toga ista biti….snovi fanova crvenih.
Za procesore ni ja ne kapiram...ajde Intel ali zasto je Ryzen kod nas skocio za 20-30e?

U sustini kod nas cak i po suludim cenama koje imamo i ono sto bi moglo da bude prihvatljvo (microATX AM4) skoro sve rasprodato.
Vazno da su uvezli 2080Ti narod ceka u redu po bagatelnoj ceni.
 
skok u performansama gpu-a će da se poklopi sa izlaskom PS5 i amerikanjskog ekvivalenta.

takođe pad cena grafika (povratak na pre-crypto-boom nivo) će da se poklopi sa potpunim krahom homebrew mininga, gde će pomenutim da se bave samo multinacionalke.
 
a šta će obični ljudi da rade ?
 
Ne moze za 50, moze za 55K i to sasvim pristojna konfa :)
Screenshot_2018-12-14-01-31-04-785_com.android.chrome.png

Negde drugde uzeti LC-600H-12 za 4K, u Emmi vise nemaju na stanjuz i smestiti u neko staro kuciste ili kupiti novo za 2K, i eto konfe za 55K koja pokrece vecinu titlova na high+ podesavanjima, samo kasnije dodati SSD i jos 4GB ram. Naglasiti da se uradi bios update ako se uzima 2200G i 3xx ploca jer u suprotnom nece raditi.

Cak ima i jeftinije ovaj GPU, u Monitoru je 21.000 trenutno, sveukupno 53K bez kucista ako se uzima na vise mesta :)

Ja se trenutno igram sa gotovo istim procesorom, gotovo istom grafikom i 8GB DDR4 na 1440p(uleteo monitor neplanirano, naredne godine ide upgrade na 7nm Ryzen i novu RX generaciju), sve sto sam do sada probao radi bez problema na low podesavanjima :)
 
Poslednja izmena:
4gb rama za gaming ? pola igara neće ni da se pokrene sa manje od 8gb.

I zašto APU, pored 570ice ? 1200 je jeftiniji par hiljada. Pošto ne koristi integrušu, nek doda za 1 štap od 8gb.
Prednost od dual channela ovde nije vredna pomena.

 
Poslednja izmena:
Vecina igara radi sa 4GB bez problema. 2200G kosta isto kao Ryzen 1200, barem u toj radnji.

Edit:

U pravu si, u drugim radnjama je 1200 ~10k, taman ima da se uklopi jos jedan stap od 4GB :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima. Naravno kad sam napisao 50k nisam mislio striktno 50k, moze i 56 57 ali da ne prelazi 60. Cuo sam da je u Emiju najjeftinije pa cu kod njih, jer uzimam na rate, nemam za kes. Iz Emija su mi preporucili neki vec sastavljen za 54k koji ima ryzen5 1500x i graficka rx550 2gb. Pa posto vrv do sad skontali da sam laik :) zanima me da li je to maksimum za te pare ili moze neka korekcija od npr 2 il 3k i dobije nesto bolje?

A od igara uglavnom Nba,pes,fifa... Prosli komp sam uzeo pre 10g pa sam bas ispao iz aktuelnosti sta se igra:smash: Vidim drugar igra neki Roe dopalo mi se
 
Poslednja izmena:
Nemoj taj sklopljeni jer idu losa napajanja. LC Power 500W minimum jer je kvalitetniji. Sklopi nesto do 60k ako vec ides na rate, uzmi Ryzen 1200 kao sto rekose, 8GB jedan modul pa kasnije mozes da dodas jos jedan. Ja bi pre uzeo SSD od 120-240GB a kasnije dodao hard disk. Manji prostor znaci da neces imati mesta da instaliras vise igara odjednom ali svaki SSD je drasticno brzi od hard diska. Kingston A400 120 ili 240GB. Grafike su skupe, ja sam uzeo za kes GTX1060 3GB za 18500din sa KP sa jos godinu dana garancije. Ako vec uzimas na rate onda uzmi 570 sto je predlozeno.
Evo poredjenje 570 sa 1060:
https://www.videocardbenchmark.net/compare/Radeon-RX-570-vs-GeForce-GTX-1060-3GB/3741vs3566

Edit: sa AMD 1200, 8GB, RX570, A400 240GB, LC Power 500W i neko kuciste MS od 2000din ti izlazi 57200din.
 
Poslednja izmena:
Hvala druze do neba, izgleda da je to najbolje za te pare. I imam samo jos jedno pitanje koja je razlika izmedju r3 1200 i r3 2200g? Vidim iste su im cene. I po ovim ovim nekim testovima za uporedjivanje kao malo bolji je r3 2200G. Sad posto se ne razumem bas nesto, verujem da ima neki dobar razlog zasto si mi preporucio prvu

Na onom sajtu benchmark stoji kao nekoliko procenata je bolji za gaming 2200g, e sad ne znam koliko je to relevantno
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
2200G je bolji iz vise razloga. Ima iGPU da prebrodi ako nekad bude bez graficke, visi stock clock i sva CPU jezgra su na istom CCX-u pa ce fps biti uglavnom nesto bolji u cpu bound situacijama, zavisi i od drugih faktora.

Prednosti 1200 su cena i to sto je zalemljen, pa ce sa istim hladjenjem na istom naponu i kloku biti hladniji.
 
Pa koliko sam video i cuo od drugih emmi je najjeftniji pa zbog toga sam se odlucio za njih. Neki dogovor s ocem je bio da uzmemo sve odmah i placamo na rate, nikakva varijanta da nesto kasnije dokupljujem nego to je sto je :) . Nisam stigao danas da pogledam ali ako si siguran da se ova konfiguracija koju si mi poslao uklapa u tih 57 58k ja sam prezadovoljan.

Drugar ima kombinaciju g4560 i gtx1050 (53k) koju je uzeo u gigatronu vec sklopljenu. Vidim, dobro mu radi, ali sam dosao ovde bas zbog ljudi koji sve oko racunara drze u malom prstu, pa posto uzimam sad komp pa ko zna kad, onda da makar izvucem maksimum za te pare.

Koliko sam skontao ovu konfiguraciju koju mi predlaze Djalf je dosta bolja od te drugarove, naravno nisam video da li se uklapa za tih 57 58k ali verujem mu na rec
 
Evo sad sam pokusao u na emijevom konfiguratoru da sastavim ovu kombinaciju 2200g i rx570 i prelazi mi 60k. Jedino ako sam stavljao neku skuplju ram memoriju od 8gb, a moze jeftnija da se uzme i ima vise tih grafickih rx570, a takodje i tu sam mzd stavio neku preskupu. Jedino procesor ne mogu da promasim:smash: ... Nadam se da shvatate sa kakvim laikom pricate...

Pa ako bi neko mogao veceras ili sutra da mi napise spisak tacno tih komponenti sa tom kombinacijom rx570 i 2200g a da ide do 57 58k

I neizmerno vam se izvinjavam na ovolikom smaranju, ali sta da radim kad nemam gde da pitam nekog kao vi sto znate ovoliko
 
Moze da se sastavi za 57-58k..
Ovako nesto se uklapa u budzet..jos da neko ko se bolje razume vidi da li odgovaraju ove komponente.
Ne znam da li treba uracunati i napajanje, kuciste ili nesto trece.
 

Prilozi

  • sshot-2018-12-14-[1].png
    sshot-2018-12-14-[1].png
    132.6 KB · Pregleda: 84
Pa posto mi je potreban ceo racunar, kontam da treba i kuciste da ubacim u cenu. Jel si ti bas u emiju sastavio to do 57 58? I jel ti nije problem da mi napises koja je tacno maticna, koji model rx570 i rama, posto vidim da ih ima nekoliko vrsta, a ne znam koji je najbolji za gaming
 
Hvala na toj informaciji, kao sto sam rekao veliki sam noob sto se tice toga. Kada udjem u onaj konfigurator ponudi mi hiljadu ramova razlicitih firmi, cena itd... Samo znam da treba da bude 8gb i ddr4, ali ne znam koja firma, koliko onih mhz ili cega vec a da se uklopi u taj budzet 58.

Takodje imam taj problem i sa grafickom, u ponudi imam nekoliko razlicitih rx570 pa ne znam koji se uklapa u budzet i gaming
 
Nazad
Vrh Dno