Šta je novo?

Kupovina nove konfiguracije i trenutno stanje na trzistu

mr_gee_fox

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2009
Poruke
578
Poena
319
Pozdrav,
posto nisam nasao odgovarajuci subforum za ovu temu, odlucio sam ovde da kucnem. Posto moja trenutna masina ima vec solidan broj godina, razmisljam o kupovini nove hi-end konfiguracije za dev i nesto malo gaminga. Ono sto me buni su trenutne cene na trzistu jer su tri kljucne stavke bukvalno podivljale sa cenama (CPU-RAM-VGA) do te mere da se kupovina cini suludo u ovom momentu - ono sto je nekada kostalo 1.5k sada kosta 2.5k. Zna li se kada mozemo ocekivati iole pristojnije cene makar za CPU I RAM?
 
Pa budzet ti malo kratak za sve sto hoces. Moras neke kompromise da pravis.
Ne moze bas dobar CPU i jaka grafika, sa brzim ramom i uz to solidna ploca i napajanje i kuciste za ove novce...pokusaj da sakupis jos neku kintu.
Nemoj da koristis konfigurator sa sajta, idi na pojedinacne komponenete (sa leve strane) i biraj, lakse je i preglednije.
Imas pored slike komponente tacan naziv i model.
Evo ovo sam nesto iskombinovao..prelazi malo budzet, 61.500
 

Prilozi

  • sshot-2018-12-14-[2].png
    sshot-2018-12-14-[2].png
    132.3 KB · Pregleda: 93
Znam da za taj moj budzet ne moze da se uzme ne znam kakva masina, ali opet dogovor je bio 50-55k tako da to mi je sto mi je... E sad pre nego da dodjem na ovaj forum i pitam vas koji se bas dosta razumete, imao sam neku ideju da to bude kombinacija npr ryzen 1200 i 1050.

Ali onda mi je forumas Djalf sastavio kombinaciju ryzen 1200 i rx570 sto je realno mnogo bolje od ovog predhotnog. Takodje mi je rekao da to ide do nekih 58k, sto mi je opet uredu ako daje mnogo bolje performanse. Pa sam zato ja poceo da razmisljam u tom pravcu da spojim tu graficku i procesor
 
Razlika je u ceni procesora od 3000din, ima ga na eponuda na 10k, a na Emmiju je 13k. U svakom slucaju nema zurbe i polako, sastavicu ti sutra sve pa ti vidi kako mozes, i drugi su dali ok predloge samo uzmi 8GB jedan modul sad jer te jeftinije ploce imaju samo dva mesta za memoriju pa ako uzmes 2x4GB posle moras da ih prodajes da bi uradio upgrade na 16GB, koji ce uskoro trebati. Ovako samo dodas kasnije 8GB i to je to.
Evo ovako:
Biostar AM4 TB350-BTC - 6000
AMD AM4 Ryzen 3 1200 - 13000
8GB 2400MHz Crucial CL17 6900
SSD 240GB Kingston A400 - 4700
AMD Radeon RX 570 Gigabyte Gaming 4GB GDDR5 - 24000
Napajanje 500W LC Power LC500H-12 V2.2 - 3550
Kuciste MS Industrial PHANTOM - 1500
Ukupno: 59650din
Ako neces sam da sastavljas onda moras i procesor u Emmi da bi ti oni to sastavili. Ako ces sam ili imas nekog ko ume onda mozes da pojuris procesor jeftinije preko eponuda, to sam odluci.
 
Poslednja izmena:
Hvala ti puno za ovaj spisak. Pa posto sam bas tanak s kes parama, a i nije mi neka ponuda kompjuterskih radnji da bih mogao da nadjem procesor nesto jeftiniji pa i njega otplacivao na rate.

Tako da je neki dogovor bio da sve kod njih porucim, oni mi sastave i da ga otplacujem na rate u kompletu.

Ako je to sve sto si mi napisao da ne fali nista onda bih mozda i mogao nekako da uzmem taj.

A da li je ovih 240gb dovoljno da npr imam 2 ili max 3 igre instalirano ili bih mogao za te pare da stavim neki hdd od 500gb

Jos jednom hvala ti puno na ovome, ne zurim da uzmem ali je dogovor bio da majka ide da podnese zahtev za kredi u ponedeljak.

Pa bih voleo do ponedeljka da imam sastavljeno ono sto bih uzeo
 
Pa ok je samo razmisli u vezi ploce, stavio sam ti Biostar jer je ATX pune velicine ali ima 2god garancije dok je Asus na primer mini ATX a ima 3god garancije. Obe imaju dva mesta za RAM, sa 4 su vec skuplje i tu ne mozes da se uklopis. A ja volim kad je ploca veca, imam mini ATX i nervira me zbog mesta i konektora, ATX je super zbog toga.
240GB, pa sad da je dovoljno nije, evo brat uzeo klincu GTA V original zbog online, samo on zauzima skoro 80GB sa svim updateovima, popuni mu SSD od 120GB, danas bio neki update 4GB i sad im igra ne radi, trazi nesto, moram da odem da vidim a u guzvi sam.
Ti za malo vise para mozes i 1TB hard disk da uzmes ali kada bi taj racunar probao sa njim i sa SSD-om ne bi verovao da je to isti racunar. Ja imam SSD od 2010-te i sad 3 racunara u kuci imaju SSD, bez toga ne koristim ;)
Druge igre nisu toliko velike ali ovi AAA naslovi tipa Battlefield, NBA2K, Tekken 7, GTA V su svi po 60GB, PES 2019 je 30GB itd.
 
Pa npr da umesto tog ssda stavim prvo 1t hdd pa npr kroz pola godine samo dodam ssd.

Ali to je vec malo preko 60k tako da ne znam da li cu moci

Ako budem uspeo nekako da izboksujem oko 60k racunar onda je ovaj tvoj predlog oko komponenti najbolji, ako sam upravu?

A ako ne bude budzet 60k, koliko sam skontao ovde da pravim neku kombinaciju 2200g i 1050 ili 1050ti?
 
Ako uzimas sve u Emmi na rate onda uzmi 2200G posto je ista cena. Za grafike, 1050Ti je slabija od RX570, ne nesto drasticno ali se ne isplati razlika u ceni. Jedino polovna 1060 ima smisla od Nvidia-e. Ako mislis da ti treba puno prostora uzmi prvo 1TB HDD pa kasnije dodaj 120GB SSD za sistem, imas vec za 2600din Biostar mada je A400 preporuka za 2900.
 
Hvala ti puno na cimanju, posto sam se bas zainteresovao za takvu konfiguraciju, raspitivao sam se i kod nekih poznanika i receno mi je da taj ram nikako ne ide uz ryzen i maticna da je namenjena vise za bitcoine, a ne za gaming(ma sta god to znacilo)
 
Pa npr da umesto tog ssda stavim prvo 1t hdd pa npr kroz pola godine samo dodam ssd.
Ne, nego sad stavis SSD i instaliras Windows i programe na njega, a posle dodas HDD. Ne moras valjda da igras sve igrice u isto vreme.

Isto tako, mozes da razmislis o tome da koristis samo integrisanu graficku neko vreme, pa da tek kasnije dokupis graficku karticu.
 
Hvala ljudi svima na preporukama i savetima, a pogotovu na strpljenju i vremenu koje ste odvojili da mi odgovarate na sva moja, veruje za vas glupa pitanja...

Tako da izgleda da ce da se probije malo budzet preko 60k i sklopi kombincija 2200g i rx750 sa boljim komponentama :D

Takodje cu najverovatnije prvo uzeti sdd imati npr 2 igrice (a i nemoguce mi je igrati 5 6 igara istovremeno), pa kroz pola godine dodati jedan hdd

Opet ponavljam hvala svima na pomoci, nadam se da vas nisam udavio kroz ovih 2 3 dana
 
Nazad
Vrh Dno